خانه / آشنایی / تاریخچه ی متکازین
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

تاریخچه ی متکازین

مقدمه :

باورود علویان به منطقه هزار جریب،  از قرن سوم هجری روستای متکازین با گرامیداشت قدوم فرزندان پیغمبرمحل نشر معارف اهل بیت عصمت و طهارت گردید که شاهد گویای آن وجود علما و دانشمندان و مدارس علوم دینی در ادوار مختلف همراه با نسخ خطی و قرآن و روایی و دیگر اسناد ملکی و حکومتی و بقایای تاریخی است.

 هزارجریب:

هزارجریب بهشهر به عنوان جزئی از منطقه کوهستانی البرز دارای روستاهای پراکنده و کوچک از جمله روستای متکازین است ،  که با توجه به امکانات و پتانسیلهای غنی اعم از معادن- جنگل انبوه- آب فراوان و … ولی به علل ضعف مدیریت و ساختار برنامه ریزی، نه تنها قادر به جذب جمعیت نمی باشد بلکه جمعیت خود را از دست می دهد.

پیشینه علمی :

 یکی از شکوفاترین ادوار آن در نیمه قرن چهاردهم و اوایل قرن پانزدهم هجری است که یکی از فرزندان این روستابه نام حضرت آیت الله حاج آقا سید تقی حسینی نصیری با بازگشت از حوزه علمیه نجف اشرف با تحصیلات عالیه اجتهاد در توسعه ی مدرسه علوم دینی و دیگر اماکن اجتماعی و مذهبی همت عالی بکار برد که از جمله آن مسجد و حوزه علمیه جبل النور متکازین است و یکی دیگر از علمای به نام این روستا حضرت ایت الله سید صابر جباری امام جمعه شهرستان بهشهر و نماینده مردم مازندرآن در مجلس خبرگان رهبری می باشد.

 موقعیت جغرافیایی :

این روستا در جنوب شرقی شهرستان بهشهر در استان مازندران قرار دارد. ارتفاع آن از سطح دریا حدود ۱۲۰۰ متر بوده و در شیب دره رود متکازین قرار دارد.

 زمین شناسی:

از نظر زمین شناسی روستای متکازین در منطقه کوهستانی البرز و در جنوب‌شرقی شهرستان بهشهر، بخش یانه‌سر و دهستان عشرستاق قرار گرفته است.و ارتفاع آن از سطح دریا حدود ۱۲۰۰ متر بوده و بر اساس ویژگی های ژئومورفولوِژی متعلق به دوره سوم زمین شناسی(کوهزایی آلپی) و بقایای چین خوردگی دوره سوم می باشد. این روستا بر روی سازند k2 12   قرار گرفته است . این سازند عمدتا از سنگ آهک ضخیم لایه تا توده ای تشکیل شده است. شناسایی سازند ها و مواد تشکیل دهنده آن از جهت نفوذ پذیری آب در میان هر یک از انواع کانیها در فعالیتهای کشاورزی دارای اهمیت می باشد.یکی از کانیهایی است که جزو عناصر سنگهای آذرین می باشد که در متکازین به فور یافت می شود  در ترکیب این سنگ در حقیقت عبارت از یک سیلیکات آبدار آلومینیوم همراه با یکی از فلزات قلیایی یعنی پتاسیم یا سدیم است که با مقادیری منیزیم و آهن و گاهی کلسیم همراه است . میکا دارای اقسام زیادی است و معروفترین آنها عبارتند از میکای سفید یا موسکویت ، میکای سیاه یا بیوتیت ، میکای سبز یا کلوریت ، میکای قهوه ای یا فلوگوپیت و میکای خاکستری یا مارگاریت .

خاک:

از آنجایی که خاک ارتفاع ۵۰۰ تا۲۷۰۰متری کوههای البرز را خاکهای تیپ G  تشکیل می دهد خاک این روستا نیز به دلیل قرارگیری در این ارتفاعات عمتا از تیپ G  می باشد که دارای پوشش خاکی ضعیف  در ارتفاعات میانی و بالایی روستا و عمیق تا نیمه عمیق در ارتفاعات پایینی  می باشد .

 آب و هوا:

از نظر شرایط آب و هوا این روستا به دلیل قرار گیری در منطقه کوهستانی دارای زمستانهایی سرد پربرف و تابستانهای معتدل و خنک می باشد در نتیجه از نظر شرایط آب و هوایی جزو گروه مناطق سرد و زمستانی می باشد.

پوشش گیاهی:

عمده درختان این منطقه را انجیلی، راش، افرا، ال، گردو، انجیر، ولگ، نمدار، کاندس، ممرز، کچب و توسکا تشکیل می دهد.

 منابع آبی:

آب آشامیدنی: آب آشامیدنی این روستا از چشمه های اطراف از طریق لوله کشی که در سالهای خیلی قبل ایجاد شده تامین می شود. بدلیل آبدهی کم این چشمه ها و خرابی لوله ها آب اشامیدنی مورد نیاز مردم تامین نمی شود اکنون نیز طرحی جدید جهت آبرسانی به این منطقه در قسمت شرقی و البته بالاتر از مزار به بهره برداری رسیده است .

آبهای سطحی: تنها رود این منطقه رود عبوری از تاریک دره می باشد که از  ارتفاعات عشرستاق و کوه کلا سرچشمه گرفته و پس از عبوراز این مناطق در محلی به نام کارکم به رود نکا متصل می شود.

آبهای زیرزمینی: روستای متکازین از مهمترین روستاهای بخش یانسر از نظر برخورداری از تعداد چشمه ها می باشد. پر آبترین چشمه این روستا چشمه بغل مسجد بود که البته اکنون از طریق لوله کشی تقویت شده است .

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

۸ نظر

 1. سلام میشه بگید مطلب رو از کجا درج کردید!؟ منبع رو واسه همین روزها گذاشتن اخوی

 2. سلام .. اگر اطلاعات کاملتری خواستید در خدمتیم
  metkazin.ir

 3. سلام
  حاج‌آقا در مراسم یادواره از بنده درباره کیفیت عملکرد سایت فرمودند. بنده هم عرض کردم که فعالیت سایت در حد بسیار خوبی است و از مهمترین شاخصه آن پویایی، به روز بودن و تنوع در مطالب است.
  برای شما آرزوی سلامتی می‌کنم.
  به حاج آقا هم سلام بنده را برسانید.
  یا حق

پاسخ بدهید