خانه / اخبار / سخنرانی امام جمعه بخش سرخ رود در دبیرستان نیکان سرخ رود
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

سخنرانی امام جمعه بخش سرخ رود در دبیرستان نیکان سرخ رود

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه بخش سرخ رود روز سه شنبه ۸ محرم ۱۴۳۵  حجه الاسلام والمسلمین جباری امام جمعه بخش سرخ رود جهت سخنرانی به مناسبت ایام سوگواری سالار شهیدان ابا عبدالله الحسین (ع) و یادواره شهدای دانش آموز ش شهر سرخ رود در نمازخانه دبیرستان دخترانه نیکان شهر سرخ رود حضور یافتند .

 این مراسم که به همت والای دختران عاشورایی این دبیرستان برگزاز شد ، امام جمعه بخش سرخ رود ( پس ار مداحی ذاکر اهل بیت کربلایی سلمان صادقی از مشهد ) در جمع پدران و مادران محترم شهدای انقلاب و وارثان انقلاب اسلامی مسئولین محترم و همچنین در جمع مدیران ؛ معلمان ، دانش آموزان ، کارکنان و دیگر عزیزان این دبیرستان در طی سخنان بیان داشتند : شاید همه شما این را با زبان حال  و قال و زبان دل بگویید چرا ما  نسبت به محرم این همه اظهار علاقه می کنیم ؟

دلهایمان میشکند مگر امام حسین (ع) چه کاری کرد و چه پیامی از خانواده شان به ما ها داشتند و دارند  و به آیندگان دارند ؟ که ما بایستی عزا داری کنیم ، گریه کنیم . اصلا ما در جریان کربلا و عاشورا چه سهمی داریم ؟ ما برای چه چیزی بایستی نسبت به جریان کربلا و عاشورا این همه احساس غم کنیم ، اشک بریزیم و گریه بکنیم ، در جلسات شرکت بکنیم ؛ در دسته روی ها شرکت بکنیم ، ما چه سهمی داریم ؟

در پاسخ باید عرض  کرد آنچه که ما می توانیم تحلیل کنیم جریان کربلا را ، ان است که جریان کربلا مربوط به همان عصر نبود  چون این قیام امام حسین (ع) مرتبط می شود به قیام مهدی فاطمه (عج)  و ما هم نسل هایی هستیم که در این دو قیام موجود هستیم .

باید مسو لین را درک بکنیم و موقعیت را بسنجیم . جهانی که در آن زندگی میکنیم ، دشمنانی که در اطراف ما و پیرامون ما  همچنان توطئه می کنند ، نقشه میکشند ، ما بایستی وظایفمان را اولا بفهمیم و پس از این که وظایفمان را فهمیدیم  حالا باید پایبند وظیفه خودمان باشیم .

در ادامه حجه الاسلام والمسلمین جباری با توجه  به جریان کربلا و حادثه کربلا به چند پیام اساسی از امام حسین ، اسیران و کاروان آزادی بخش اهلبیت اشاره نمودند :

اولین پیام عاشورا : نصرت دین خدا بود ، همان دینی که در قرآن کریم آمده است (ان تنصرالله ینصرکم)

حمایت از دین از عقیده ( این جمله منصوب به امام حسین (ع) است البته شاید از خود امام حسین (ع) نباشد )

ان الحیاه عقیده و جهاد : همانا زندگی را روی دو رکن باید ببینیم ۱ دین و عقیده و ۲ تلاش و جهاد برای حاکمیت دین

و لذا در کربلا فرمودند که : اگر دین ججدم ررسول الله جز باا کشتنم پایدار نمی ماند ، شمشیرها مرا در آغوش بگیرید و قطعه قطعه ام سازید .

حجه الاسلام والمسلمین جباری افزودند : این حمایت است از دین خدا ؛ دینی که رسالت با خودش دارد ؛ دینی که آمده همه ما را آزاد سازد ( گفت : غلام همت آنم که زیر چرخ کبود                 زهر چه رنج و تعلق پذیرد آزاد است )

آزادی از هواها  – آزادی از تمایلات نفسانی و وسوسه های شیطانی و از همه اینها دین آمده ما را آزاد بکند  دین آمده انسانها را از طریق توحید به وحدت برساند ( اتحاد ، یکدلی ؛ صفا و صمیمیت ) دین آمده دست ما را بگیرد  و ما را سعادتمند بکند و ما را قله نشین همه کمالات بسازد .

پس امام حسین (ع) ااین پیام را امروز به من و شماها هم داده است که اگر در سال ۶۱ به گلوی علی اصغرم تیر زدند و اگر حجاب را از خانواده ام ربودند شیطان بودند ؛ دشمن بودند و ما برای دین خدا قیام کردیم شما هم در این مقطع باید پیرو دینی باشید که این دین ره آوردش ولایت پذیری و ولایت محوری بودن است ؛ ره آوردش اطاعت است ؛ ره آوردش عزت است و این دین ره اوردش دوری از ذلت است .

این یک پیام عاشوراست یعنی پیام حمایت از دین خدا – حمایت از قرآن – حمایت از ارزشها و حمایت از مکارم اخلاقی

  حجه الاسلام والمسلمین جباری خطاب به دانش آموزان اظهار داشتند : امروز شما تبعا دانش آموزان هستید اما فرداها شما مادران جامعه هستید مادرانی که باید از همین الان ، از آغاز ؛ دین را با همه وجد خودتان احساس کنید با همه ایمان باید به سمت ارزشهای اخلاقی بروید .

ایشان افزودند : اگر ما درس میخوانیم به سراغ علم میرویم ؛ می گوییم که جهالت چیز بدی است ؛ نادانی تاریکی است ؛ نادانی شرارت می آورد اما آن چیزی که زمینه سازی میکند و به انسان افکار میدهد تجربه می آموزد و عقل آدمی را شکوفا میکند علم و علم آموزی است و این خیلی مهم است .

در ادامه

حجه الاسلام والمسلمین جباری با تمجید ار برگزار نمودن یادوراه شهدای دانش آموز شهر سرخ رود در این دبیرستان

خاطرنشان کردند : اگر انروز شهدای ما به ندای رهبر کبیر انقلاب و در ادامه به رهبر فرزانه انقلاب ما لبیک گفتند و پیشانب بند بستند و امروز من و شما به احترام انها اینجا گرد امده ایم آنان جوانانی بودند که در حوزه انروز خودشان با همه وجود دین را درک کرده بودند ، با همه وجود فرهنگ شهادت را پذیرفته بودند لذا می رفتند جماران و به   امام  با گریه می گفتند : اماما دعا بفرماید که شهادت نصیب ما بشود ؛ دعا بفرمایید که ما از جبهه بر نگردیم . این فرهنگ بایستی در میان ما به وجود محور توجه و کمال توجه باشد .

دومین پیام عاشورا : دعوت به خوبی هاست . اینکه انسان بایستی خود را بسازد ؛ خود را خود سازی کند .

حجه الاسلام والمسلمین جبار ی د رهمین خصوص به دانش آموزان بیان داشتند : الان شما رد مرحله درس خواندن هستید و بدانید و معتقد باشید به این مسئله که ما اصلا در این عالم هیچ وظیفه ایی نداریم  جز اینکه خودمان را بشناسیم ؛ شخصیت خودمان را درک کنیم  و به انسانیت خودمان توجه بکنیم و اینکه اگر  می بینیم بعضی ها به این طرف و ان طرف گرایش پیدا می کنند در صراط مستقیم نمی توانند اظهار وجود کنند خودشان را نشناختند .  اینجاست که امیرالمومنین علی (ع)  می فرماید : خیلی درد ناک است یک انسانی که بعنوان اشرف مخلوقات مطرح است و می تواند انسان باشد او خلاصه  در مسیری قرار بگیرد که  حال و هوای حیوانی را در خودش ایجاد بکند و پرورش بدهد . و قرآن نیز اینچنین می آموزد که پیام عاشورا جز این نمی تواند باشد .

امام حسین (ع) به همه نسل ها فرمود : بدانید من امام حسین (ع) در سال  ۶۱   قیام کردم . اما قیام من برای این نبود که من حاکم بشوم . قیام من برای این نبود که قدرتی را از صاحب قدرتی کسب کنم و بگیرم . من هجرت  ؛ جهاد وایثار کردم ؛ در میدان دفاع جانانه ایستاده ام تا امور نابسامانه مردم را سامان ببخشم ؛اصلاح بکنم ، همه همت من این است که دعوت به خوبی ها بکنم .

سومین پیام عاشورا: این است که ما باید از زشتی ها و پلیدی ها دوری کنیم . اگر میخواهیم ملتی باشیم حسینی ، اگر میخواهیم ملتی بشویم سرافراز و مقتدر ، باید از زشتی ها و ناهنجاریها بدور باشیم . امیرالمومنین علی (ع) می فرمایند : انسانها هم باید خودشان را غربال بکنند . تنها شما سعی کنید از جمله کسانی باشید مه در این غربال شدنها همیشه مورد توجه  خانواده هایتان و امام زمانتان قرار بگیرید .

چهارمین پیام عاشورا : این است که ما همیشه باید به سیره اولیاء و بزرگان خودمان همانند آیینه بنگریم و بیابیم که آنها چگونه زندگی کردند . لذا امام حسین (ع) : من در آیینه زندگی جدم و امیرالمومنین (ع) پدرم وقتی نگاه می کنم میبینیم  اینها اساسا ظلم و ذلت را قبول نمی کردند .

امام  پنجمین پیام  عاشورا که مربوط یه شما دانش آموزان است : پیام عفاف و حجاب است .

این را باید خیلی دقت داشته باشیم . ما اساسا در جریان کربلا دو مقطع داریم :

۱-اولین مقطع :قیام، خون ریختن است و دومین مقطع ، مقطع حرکت می باشد . در حرکت بعدی برای زنده نگهداری نهضت ، سخن دیگر از حجاب و عفاف است – سخن از نامردمانی های کوفیان و شام است –سخن از اینکه عداالت چرا مراعات نمی شود

لذا وقتی که در مجلس  یزید (س) بعنوان یک بانوی حرم ، یک بزرگ شده دامن زهرای مرضیه ، وقتی با یزید روبه رو شد فرمود  . ای یزید آیا این از  عدالت است  که زن و بچه های تو در کاخ مجلل تو با امنیت و آسایش در حال ادامه حیات هستند اما ما دختران پیغمبر را اسیر و بدون پوشش کامل از  این شهر به آن شهر و از این قریه به قریه دیگر می برید .

امام جمعه بخش سرخ رود در این رابطه عنوان کردند : امروز پیام عاشورا همین است ، امروز هم ما به دنیا اعلام میکنیم آیا این از عدالت است  که اگر یک دختر خانمی با حجاب بخواهد در دانشگاهی در س بخواند و شما به جرم  اینکه او حجاب دارد او را از دانشگاه بیرون میاندازید و او را از تحصیل محروم می کنید .

 ( این  پیام عاشوراست برای نسل امروز ما )

ایشان افزودند : اگر امروز بر ایران فشار وارد می کنند ، اگر امروز جریان ایران هسته ای را بهانه می کنند ، تحریم  و تهدید می کنند این را بدانید که آنها فهمیدند ما یک کشور هسته ای هستیم اما چرا این همه تهدید می کنند ، خلل ایجاد می کنند  و گاهی می گویند .که همه گزینه ها بر روی  میز است ؟

 زیرا اینها از ایران حسینی و ایران زینبی می ترسند ،  از ایران خمینی و خامنه ای می ترسند ، اینها از ایران شهدا می ترسند .

اگر آنروز حضرت اباعبدالله (ع) را بین دو نحر آب با لب تشنه به شهادت رساندند ، امروز  سخن حضرت اباعبدالله الحسین (ع) دعوت به خوبی ها و دعوت به حمایت از دین است و این در حال بین المللی شدن است و این نتیجه مقاومت کشور ماست ، نیجه فرزانگی رهبر انقلاب ماست ، نتیجه خدمات بی شائبه مردم ما و استقامت و بصیرت شما جوانان عزیز و برومند کشور است .

حجه الاسلام والمسلمین جباری امام جمعه سرخ رود در پایان سخنانشان بیان کردند .

تنها  چیزی که ما را می تواند زینبی مطرح بکند و زینبی نگه بدارد حجاب زینبی است ،

و اگر هر کسی حتی یک نفر بخواهخد از این مسیر عبور کند بداند گرفتار دام وطعمه ها قرار می گیرد .

همگان باید سعی کنیم حسینی زندگی بکنیم و زینبی بمانیم و همه سعادت هم همین است .

( والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته )

روابط عمومی دفتر امام جمعه سرخ رود

سخنرانی مدرسه نیکان

سخنرانی مدرسه نیکان 3

سخنرانی مدرسه نیکان 2

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید