امروز شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰
پایگاه اطلاع رسانیدفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

سخنرانی امام جمعه بخش سرخ رود در دبیرستان نیکان سرخ رود

کد خبر: 927
زمان انتشار: 26 آبان 1392 - 07:33 قبل از ظهر -
12 بازدید

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه بخش سرخ رود روز سه شنبه ۸ محرم ۱۴۳۵  حجه الاسلام والمسلمین جباری امام جمعه بخش سرخ رود جهت سخنرانی به مناسبت ایام سوگواری سالار شهیدان ابا عبدالله الحسین (ع) و یادواره شهدای دانش آموز ش شهر سرخ رود در نمازخانه دبیرستان دخترانه نیکان شهر سرخ رود حضور یافتند .

 این مراسم که به همت والای دختران عاشورایی این دبیرستان برگزاز شد ، امام جمعه بخش سرخ رود ( پس ار مداحی ذاکر اهل بیت کربلایی سلمان صادقی از مشهد ) در جمع پدران و مادران محترم شهدای انقلاب و وارثان انقلاب اسلامی مسئولین محترم و همچنین در جمع مدیران ؛ معلمان ، دانش آموزان ، کارکنان و دیگر عزیزان این دبیرستان در طی سخنان بیان داشتند : شاید همه شما این را با زبان حال  و قال و زبان دل بگویید چرا ما  نسبت به محرم این همه اظهار علاقه می کنیم ؟

دلهایمان میشکند مگر امام حسین (ع) چه کاری کرد و چه پیامی از خانواده شان به ما ها داشتند و دارند  و به آیندگان دارند ؟ که ما بایستی عزا داری کنیم ، گریه کنیم . اصلا ما در جریان کربلا و عاشورا چه سهمی داریم ؟ ما برای چه چیزی بایستی نسبت به جریان کربلا و عاشورا این همه احساس غم کنیم ، اشک بریزیم و گریه بکنیم ، در جلسات شرکت بکنیم ؛ در دسته روی ها شرکت بکنیم ، ما چه سهمی داریم ؟

در پاسخ باید عرض  کرد آنچه که ما می توانیم تحلیل کنیم جریان کربلا را ، ان است که جریان کربلا مربوط به همان عصر نبود  چون این قیام امام حسین (ع) مرتبط می شود به قیام مهدی فاطمه (عج)  و ما هم نسل هایی هستیم که در این دو قیام موجود هستیم .

باید مسو لین را درک بکنیم و موقعیت را بسنجیم . جهانی که در آن زندگی میکنیم ، دشمنانی که در اطراف ما و پیرامون ما  همچنان توطئه می کنند ، نقشه میکشند ، ما بایستی وظایفمان را اولا بفهمیم و پس از این که وظایفمان را فهمیدیم  حالا باید پایبند وظیفه خودمان باشیم .

در ادامه حجه الاسلام والمسلمین جباری با توجه  به جریان کربلا و حادثه کربلا به چند پیام اساسی از امام حسین ، اسیران و کاروان آزادی بخش اهلبیت اشاره نمودند :

اولین پیام عاشورا : نصرت دین خدا بود ، همان دینی که در قرآن کریم آمده است (ان تنصرالله ینصرکم)

حمایت از دین از عقیده ( این جمله منصوب به امام حسین (ع) است البته شاید از خود امام حسین (ع) نباشد )

ان الحیاه عقیده و جهاد : همانا زندگی را روی دو رکن باید ببینیم ۱ دین و عقیده و ۲ تلاش و جهاد برای حاکمیت دین

و لذا در کربلا فرمودند که : اگر دین ججدم ررسول الله جز باا کشتنم پایدار نمی ماند ، شمشیرها مرا در آغوش بگیرید و قطعه قطعه ام سازید .

حجه الاسلام والمسلمین جباری افزودند : این حمایت است از دین خدا ؛ دینی که رسالت با خودش دارد ؛ دینی که آمده همه ما را آزاد سازد ( گفت : غلام همت آنم که زیر چرخ کبود                 زهر چه رنج و تعلق پذیرد آزاد است )

آزادی از هواها  – آزادی از تمایلات نفسانی و وسوسه های شیطانی و از همه اینها دین آمده ما را آزاد بکند  دین آمده انسانها را از طریق توحید به وحدت برساند ( اتحاد ، یکدلی ؛ صفا و صمیمیت ) دین آمده دست ما را بگیرد  و ما را سعادتمند بکند و ما را قله نشین همه کمالات بسازد .

پس امام حسین (ع) ااین پیام را امروز به من و شماها هم داده است که اگر در سال ۶۱ به گلوی علی اصغرم تیر زدند و اگر حجاب را از خانواده ام ربودند شیطان بودند ؛ دشمن بودند و ما برای دین خدا قیام کردیم شما هم در این مقطع باید پیرو دینی باشید که این دین ره آوردش ولایت پذیری و ولایت محوری بودن است ؛ ره آوردش اطاعت است ؛ ره آوردش عزت است و این دین ره اوردش دوری از ذلت است .

این یک پیام عاشوراست یعنی پیام حمایت از دین خدا – حمایت از قرآن – حمایت از ارزشها و حمایت از مکارم اخلاقی

  حجه الاسلام والمسلمین جباری خطاب به دانش آموزان اظهار داشتند : امروز شما تبعا دانش آموزان هستید اما فرداها شما مادران جامعه هستید مادرانی که باید از همین الان ، از آغاز ؛ دین را با همه وجد خودتان احساس کنید با همه ایمان باید به سمت ارزشهای اخلاقی بروید .

ایشان افزودند : اگر ما درس میخوانیم به سراغ علم میرویم ؛ می گوییم که جهالت چیز بدی است ؛ نادانی تاریکی است ؛ نادانی شرارت می آورد اما آن چیزی که زمینه سازی میکند و به انسان افکار میدهد تجربه می آموزد و عقل آدمی را شکوفا میکند علم و علم آموزی است و این خیلی مهم است .

در ادامه

حجه الاسلام والمسلمین جباری با تمجید ار برگزار نمودن یادوراه شهدای دانش آموز شهر سرخ رود در این دبیرستان

خاطرنشان کردند : اگر انروز شهدای ما به ندای رهبر کبیر انقلاب و در ادامه به رهبر فرزانه انقلاب ما لبیک گفتند و پیشانب بند بستند و امروز من و شما به احترام انها اینجا گرد امده ایم آنان جوانانی بودند که در حوزه انروز خودشان با همه وجود دین را درک کرده بودند ، با همه وجود فرهنگ شهادت را پذیرفته بودند لذا می رفتند جماران و به   امام  با گریه می گفتند : اماما دعا بفرماید که شهادت نصیب ما بشود ؛ دعا بفرمایید که ما از جبهه بر نگردیم . این فرهنگ بایستی در میان ما به وجود محور توجه و کمال توجه باشد .

دومین پیام عاشورا : دعوت به خوبی هاست . اینکه انسان بایستی خود را بسازد ؛ خود را خود سازی کند .

حجه الاسلام والمسلمین جبار ی د رهمین خصوص به دانش آموزان بیان داشتند : الان شما رد مرحله درس خواندن هستید و بدانید و معتقد باشید به این مسئله که ما اصلا در این عالم هیچ وظیفه ایی نداریم  جز اینکه خودمان را بشناسیم ؛ شخصیت خودمان را درک کنیم  و به انسانیت خودمان توجه بکنیم و اینکه اگر  می بینیم بعضی ها به این طرف و ان طرف گرایش پیدا می کنند در صراط مستقیم نمی توانند اظهار وجود کنند خودشان را نشناختند .  اینجاست که امیرالمومنین علی (ع)  می فرماید : خیلی درد ناک است یک انسانی که بعنوان اشرف مخلوقات مطرح است و می تواند انسان باشد او خلاصه  در مسیری قرار بگیرد که  حال و هوای حیوانی را در خودش ایجاد بکند و پرورش بدهد . و قرآن نیز اینچنین می آموزد که پیام عاشورا جز این نمی تواند باشد .

امام حسین (ع) به همه نسل ها فرمود : بدانید من امام حسین (ع) در سال  ۶۱   قیام کردم . اما قیام من برای این نبود که من حاکم بشوم . قیام من برای این نبود که قدرتی را از صاحب قدرتی کسب کنم و بگیرم . من هجرت  ؛ جهاد وایثار کردم ؛ در میدان دفاع جانانه ایستاده ام تا امور نابسامانه مردم را سامان ببخشم ؛اصلاح بکنم ، همه همت من این است که دعوت به خوبی ها بکنم .

سومین پیام عاشورا: این است که ما باید از زشتی ها و پلیدی ها دوری کنیم . اگر میخواهیم ملتی باشیم حسینی ، اگر میخواهیم ملتی بشویم سرافراز و مقتدر ، باید از زشتی ها و ناهنجاریها بدور باشیم . امیرالمومنین علی (ع) می فرمایند : انسانها هم باید خودشان را غربال بکنند . تنها شما سعی کنید از جمله کسانی باشید مه در این غربال شدنها همیشه مورد توجه  خانواده هایتان و امام زمانتان قرار بگیرید .

چهارمین پیام عاشورا : این است که ما همیشه باید به سیره اولیاء و بزرگان خودمان همانند آیینه بنگریم و بیابیم که آنها چگونه زندگی کردند . لذا امام حسین (ع) : من در آیینه زندگی جدم و امیرالمومنین (ع) پدرم وقتی نگاه می کنم میبینیم  اینها اساسا ظلم و ذلت را قبول نمی کردند .

امام  پنجمین پیام  عاشورا که مربوط یه شما دانش آموزان است : پیام عفاف و حجاب است .

این را باید خیلی دقت داشته باشیم . ما اساسا در جریان کربلا دو مقطع داریم :

۱-اولین مقطع :قیام، خون ریختن است و دومین مقطع ، مقطع حرکت می باشد . در حرکت بعدی برای زنده نگهداری نهضت ، سخن دیگر از حجاب و عفاف است – سخن از نامردمانی های کوفیان و شام است –سخن از اینکه عداالت چرا مراعات نمی شود

لذا وقتی که در مجلس  یزید (س) بعنوان یک بانوی حرم ، یک بزرگ شده دامن زهرای مرضیه ، وقتی با یزید روبه رو شد فرمود  . ای یزید آیا این از  عدالت است  که زن و بچه های تو در کاخ مجلل تو با امنیت و آسایش در حال ادامه حیات هستند اما ما دختران پیغمبر را اسیر و بدون پوشش کامل از  این شهر به آن شهر و از این قریه به قریه دیگر می برید .

امام جمعه بخش سرخ رود در این رابطه عنوان کردند : امروز پیام عاشورا همین است ، امروز هم ما به دنیا اعلام میکنیم آیا این از عدالت است  که اگر یک دختر خانمی با حجاب بخواهد در دانشگاهی در س بخواند و شما به جرم  اینکه او حجاب دارد او را از دانشگاه بیرون میاندازید و او را از تحصیل محروم می کنید .

 ( این  پیام عاشوراست برای نسل امروز ما )

ایشان افزودند : اگر امروز بر ایران فشار وارد می کنند ، اگر امروز جریان ایران هسته ای را بهانه می کنند ، تحریم  و تهدید می کنند این را بدانید که آنها فهمیدند ما یک کشور هسته ای هستیم اما چرا این همه تهدید می کنند ، خلل ایجاد می کنند  و گاهی می گویند .که همه گزینه ها بر روی  میز است ؟

 زیرا اینها از ایران حسینی و ایران زینبی می ترسند ،  از ایران خمینی و خامنه ای می ترسند ، اینها از ایران شهدا می ترسند .

اگر آنروز حضرت اباعبدالله (ع) را بین دو نحر آب با لب تشنه به شهادت رساندند ، امروز  سخن حضرت اباعبدالله الحسین (ع) دعوت به خوبی ها و دعوت به حمایت از دین است و این در حال بین المللی شدن است و این نتیجه مقاومت کشور ماست ، نیجه فرزانگی رهبر انقلاب ماست ، نتیجه خدمات بی شائبه مردم ما و استقامت و بصیرت شما جوانان عزیز و برومند کشور است .

حجه الاسلام والمسلمین جباری امام جمعه سرخ رود در پایان سخنانشان بیان کردند .

تنها  چیزی که ما را می تواند زینبی مطرح بکند و زینبی نگه بدارد حجاب زینبی است ،

و اگر هر کسی حتی یک نفر بخواهخد از این مسیر عبور کند بداند گرفتار دام وطعمه ها قرار می گیرد .

همگان باید سعی کنیم حسینی زندگی بکنیم و زینبی بمانیم و همه سعادت هم همین است .

( والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته )

روابط عمومی دفتر امام جمعه سرخ رود

سخنرانی مدرسه نیکان

سخنرانی مدرسه نیکان 3

سخنرانی مدرسه نیکان 2

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری