خانه / خطبه های نماز جمعه / متن بیانات خطبه های نماز جمعه شهر سرخ رود- نماز جمعه ۱۰۵ + فایل صوتی
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

متن بیانات خطبه های نماز جمعه شهر سرخ رود- نماز جمعه ۱۰۵ + فایل صوتی

بیانات حجه الایلام والمسلمین سید عربعلی جباری امام جمعه بخش سرخ رود در نماز عبادی سیاسی جمعه

دانلود فایل صوتی نماز جمعه ۱۰۵

(خطبه اول )

اوصیکم عبادالله بتقوالله: در روز شهادت امام العارفین حضرت امام زین العابدین (ع) همه شما عزاداران را ،برادران ، خواهران ، نمازگزاران را بویژه جوانان عزیز این منطقه ، شهروندان ،مدیران و خودم را به تقوای الهی و اهتمام و توجه بیشتر به مسائل ناب احکام قرآن کریم و توجه به سلامت روح  وروان و بهداشت تن وجسم و برای اینکه عمرمان طولانی تر بشود اینها نیازمند به این است که ما تقوا را مایه  و پپایه اصلی همه حرکات فردی و اجتماعی خودمان قرار بدهیم .

خاتم الانبیاء حضرت پیامبر مصطفی  در رابطه با مهمترین نیاز بشری یعنی طول عمر و شکوفایی وبرکت در معیشت و زندگی و زیباترین دستورالعمل را در این بیان که عرض میکنم را بیان فرموده است .

یکی از چیزهای که همه ما باید توجه بکنیم آن است که ببینیم چه عاملی عمرها  را برکت می دهد و چه عاملی هم موجب می شود که عمرها کوتاه بشود یا نعمت ها از  دست آدمیی خارج شود واین باید از مهمترین دغدغه های هر انسان باشد در جامعه جهانی و جامعه بین المللی .

(راز طولانی گگشتن عمر – راز شکوفا گگشتن امر اقتصاد و شکوفا شدن کسب و کار مردم  و زندگی وتامین معیشت مردم )

حضرت خاتم الانبیاء (ص) می فرمایند: هر کسی که می خواهد خوشحال شود که خداوند بر عمر او بیفزاید و بر برکت زندگی او هم بیفزاید یعنی توجه بکند هم به عمرش و هم به زندگی و به اقتصادش و کسب و کارش .، باید به این دو مساله توجه بکند :

۱-باید تقوای الهی را پپیشه خود بسازد

یعنی خودمان ؛جسممان ،جانمان ، شهرمان ،منطقه یمان و محیط زندگیمان را آلوده نکنیم ، خدا را ناظر ببینیم – با تطهارت و با تقوا زندگی کنیم .

۲- نسبت به همدیگر مهر و محبت و صفا و صمیمیت داشته باشیم .(صله رحم کنید)

خطیب جمعه شهر سرخ رود در این رابطه با بیان این مطلب که جان کلام پیامبر اکرم (ص) مربوط  به همه ی ما می شود مخصوصا به دنیای اسلام و به جامعه جهانی ، امروز جامعه جهانی از چه می نالد ، چقدر مرگ ها رو به افزایش است و چقدر کشت و کشتارها رو به افزایش است اظهار داشتند :

همه اینها بخاطر این است که ما کم کم داریم  مهر و محبت را از دست می دهیم و فراموش میکنیم ، صفا و صمیمیت را داریم از دست میدهیم .

اما موضوع بحث :

علایم و ننشانه های که یک مومن به خدا باید داشته باشد

و در جامعه ان را ترویج بکند با خصال خوبی که ما در روایات  و ایات درایم .

انقلاب  اسلامی ، حرکت بسیجی ملت ما که آنگونه می تواند اثر بخش باشد که ما با این صفات خو بگیرم واز بعضی از صفات خو بگیریم و از بعضی  از صفات که واقعا مسیر بشری را منحرف می کند از آنها بدور باشیم .

در هفته های گذذشته عرض شد که مومن بایذ با تواضع و فروتن باشد – برای ددیگران ارزش و اعتتباری قائل بشود .

در کنار این صفت زیبا گفته شد که بایستی از دو صفت و رذیلت به دور باشیم .

یک رذیلت که مسیر را گاهی عوض میکند عبارت بود از خودخواهی ،  خود پسندی که در هر کسی باشد آفت است و باید این افت ار اسیب شناسی بکند و بعد از خودش بدور بکند اما دومین عامل منفی که انسان را از مسیر حق و حقانیت منحرف می کند گفته شد که خود برتر بینی و عامل کبر و تکبر است که اساسا این کبر و تکبر  و خود برتر بینی و دیگران را ندیده گرفتن وهمیشه بگویم من ، این خیلی صفت بدی است .

می دانید آن چیزی که شیطان را از گردونه فرشتگان بیرون راند همین صفت کبر و تکبر بود .

در روایات آمده است که اصول کفر ، ریشه های کفر ۳ تا است :

یکی از آنها همین استکبار است  .

در  ادامه

امام جمعه بخش سرخ رود به روایات اشاره نمودند و ان اینکه :

حواریون یا ننزدیکین کسانی به حضرت عیسی یا به تعبیر امروزی شاگردان مخصوص و ویژه حضرت عیسی یعنی کسانی که با حضرت عیسی غالبا بودند .

حواریون آمدند از محضر مبارک حضرت عیسی مسیح و عیسی پیامبر سوالاتی را مطرح کردند ، و از حضرت جواب خواستند .

عنوان هم این است که :

ای معلم خیر و خوبی و رشد و سعادت کمال ما ، ای آقا و ای دانای همه ی خوبی ها و کمالات  و کسی که می خواهد رشد و ترقی ما را و ارتقای ما را . به ما بیاموز که ببینیم بد ترین چچیزها که گاهی انسان را از پای در می اورد چه چیزی است ؟

عیسی مسیح فرمود به نظر من اگر از من سئوال می کنید :

بدترین کار این است که انسان غضب و خشم خداوند عالم را برانگیزد ، انسان کاری بکند که خداوند را به غضب در بیاورد .

حواریون سئوال دوم راا مطرح کردند  و ان اینکه :

چه کار ککنیم تا اینکه از غضب الهی در امان بمانیم ؟

حضرت عیسی بیان فرمودند که نسبت به همدیگر خشم نکنید – خشم همدیگر را بر ننگیزید .

خطیب جمعه بخش سرخ رود در این رابطه بیان داشتند : گاهی بعضی از ماها بر مسائل  پوچ وهیچ میبینیم قهری است گاهی بخاطر یک حرف می بینند جنگی به پا می افتد ، اینها عواملی است که عمر را کوتاه می کند .

فرمودند: نسبت به همدیگر باید مهربان باشید . لطافت دینی داشته باشید نه لجاجت و یک دندگی ، نه غرور بیجا و نه خود برتر بینی و بگوییم من هستم و دیگران هیچ . اینها در جان هر کسی که نفوذ بکند مسیر او عوض می شود  خط مشی او را عوض می کند  ضرر میکند .

آنگاه حواریون سئوال سوم را مطرح کردند و آن اینکه : ریشه این عصبانیت چیست ؟

چرا بعضی ها عصابشان زود بهم میریزد ؟

حضرت عیسی فرمودند :

ریشه این حرکت در سه  چیز است :

۱-ریشه در خود برتر بینی و تکبر است ( عامل اولی که انسان ها غضب می کنند در تکبر است )

۲-ریشه در خود خواهی ، لجاجت و یک دندگی است ( عامل د.ومی که انسان ها عصبانی می شوند در خود خواهی و لجاجت است )

۳- ریشه در دارد که انسان ها خودشان را بزرگتر می بینند –  دیگران را تحقیر می کنند دیگران را کوچکتر می بینند .

( عامل سومی که باعث می شود انسان دچار عصبانیت شود این است که انسان خودش  را بزرگتر  ببیند ، دیگران راتحقیر کند – دیگران را کوچکتر ببیند )

خطیب جمعه شهر سرخ رود : تکبر انسان را از مسیر حق منحرف می کند . اننسانها بایستی در برابر دین خودشان ، در برابر خدایشان ، در برابر رهبرشان ، در برابر علما و مراجع شان و در برابر مسئولان خودشان متواضع باشند  .

باید پایبند به قوانین باشند و بدانند چیزی که عامل و پایبندی سعادت است توجه به قوانین و مقررات الهی است .

هیچ چیزی نمی تواند انسان ها  را به سعادت برساند ممگر پایبندی  به اخلاق ، پایبندی به دین پایبندی بهه ارزش ها و فضایل اخلاقی .

ایشان در پایان خطبه به دو نمونه روایات تاریخی و سیاسی اشاره نمودند .

(پایان خطبه اول )

نماز جمعه ۱۰۵

(خطبه دوم )

مورخ ۸/۹/۹۲

اوصیکم عبادالله بتقوالله : بار دیگر در خطبه دوم به همین مهمترین توصیه  و سفارش خداوند ، انبیاء ، اولیاء ، علما یعنی   تقوا ، تقوا ، تقوا  شالوده زندگی باید بر اساس  تقوا باشد .

شما وو خودم را در مرتبه اول توصیه و سفارش می کنم  وبرای یکایکشما طلب مغفرت  ، طلب  عفو و رحمت واسعه خداوند را برای شما آرزومندم .

ان شا الله  امیدوارم در زندگی ها در مسیر حق با عمر طولانی و با زندگی آبرومندانه زندگی را ادامه بدهید .

در ادامه :

خطیب جمعه شهر سرخ ر.ود با توجه به روز شهادت امام سجاد (ع) حدیثی را از این حضرت تقدیم داشتند :

امام سجاد (ع) به شیعیان و به اردتمندان خود فرمودند :

از دروغ به دور باشید ، در زندگی دروغ نگویید ، خواه دروغ کوچک باشد خواه دروغ بزرگ باشد ، خواه دروغ جدی باشد خواه دروغ به صورت شوخی باشد ، اصلا دروغ نگویید ..

می فرماید: ای شیعیان من برای من گریه می کیند ثواب  دارید ، سینه می زنید ثواب دارید ، مجلس می گیرید ثواب دارید  اما این را از ما گوش بکبند و آن اینکه از دروغ به دور باشید ، از دروغ گفتن به دور باشید ، پشت سر هم حرف نزنید ، غیبت نکنید ، حسادت نداشته باشید ، تهمت نزنید.

اما چند تذکر:

اولبن تذکر اینکه : ما باید وحدت خودمان را بیشتر بکنیم ، صفا و صمیمیت خودمان را بیشتر بکنیم ، از بعضی از مسائل حاشیه ایی واقعا دست برداریم ، همه با هم مهربان و صمیمی باشیم ، خودمان را اهل یک  خانواده بزرگ سرخ رودی بدانیم .

نماز جمه را زینت خودمان بدانیم ، قدرت خودمان بدانیم ، حضور پیدا بکینم ، هفتگی همدیگر  را در مصلای بزرگ نماز جمعه ببینیم ..

زیارت بکینم ، همه بگوییم برویم با این نیت که مومنان را زیارت بکنیم و هم ثواب و فضیلت نماز جمعه را دست پیدا بکنیم .

زیرا همه مراجع نوشته اند اگر تعدادمامومنین از ۱۰ نفر تجاوز بکند دیگر از جن و انس جمع شوند نمی توانند واقعا ثواب یک رکعت نماز جمعه را بنویسند .

(حجه الاسلام و المسلمین جباری ضمن اینکه از همه روستاها و مومنان جهت حضورشان در نماز جمعه تقدیر و تشکر نمودند .)

بیان داشتند : همت همه من و شماها باید این باشد که شهر سرخ رود را پایبند به دین ، پایبند به جهاد ، پایبند به بسیج و پایبند به اخلاق و ان شاالله شهری زیبا و مذهبی داشته باشیم .

مسئله دوم :

تقدیر و تشکر از عزیزان ورزشکار – از فوتبالیستهای بزرگوار این شهر –

امام جمعه سرخ رود با اشاره به حضورشان در نشست هیئت فوتبال سرخ رود که در ان نشست رسما هیئات فوتبال سرخ رود از سوی استان مستقل معرفی شد اظهار داشتند :

جوانان عزیز و همه مردم ، ورزشکاران را هم دوست بدارید و هم عنایت داشته باسید و هم تشویق کیند .

ایشان تذکری را نیز به ورزشکاران داشتند :

و آن اینکه بازی باید توام بازی باید با توام و لذت و خدمت باشد . ما باید فرهنگ بازی و قواعد بازی را بلد باشیم – انسانهایی شریفی باشیم – از قدیم گفتن عقل سلام در بدن سالم است . اهل ورزش باشید .

همچنین امام جمعه سرخ رود  از هیات فوتبال و شهر داری بزرگوار خواستند که این زمین ورزشی را طوری طراحی بکنند یا در کنار این این زمین فضای ایجاد شود برای ورزش کردن و پیاده روی مومنان .

نکته سوم : در خصوص تودیع جناب مهندس سید مرتضی شفیعی ( شهردار سابق سرخ رود) و

معارفه جناب مهندس سید محمد مهدی موسوی نژاد  ( شهردارجدید سرخ رود )

امام جمعه سرخ رود با بیان این مطلب که جناب مهندس شفیعی خداحافظی کردند و از همه مردم عذر خواهی کردند ، اگر کوتاهی خدمت .

گرچه ایشان انسان وارسته ای بودند  و الان در شهرداری امیر کلا به سمت شهردار امیر کلا در آنجا دارند انجام وظیفه می کنند .

برادر عزیز جناب مهندس موسوی نژاد (شهردار جدید سرخ رود) هم که از خانواده سادات و واقعا فعال و پرکار و دارای برنامه هستند –  و از شورای جدید و شورای قدیم و از همه مردم تشکر می کنم .

خطیب جمعه شهر سرخ رود بیان داشتند که تقاضا مندم همه و همه دقت بکنیم ، همه وهمه این خانه بزرگ خودمان را بسازین .

و قدرت من هم این است که با ایمان شما ما مومن هستیم ، با عنایت شما ما احساس قدرت می کنیم ، با شنیدن شما ما مواظب هستیم مطالعه بکنیم ، لذا همه باید شهردار خودمان باشیم یعنی خانه ،کوچه ، خیابان و بلوار خودم را خوب نگه بدارم – همه باید دقت داشته باشیم همه باید تامل داشته باشیم .

ایشان همچنین از مسئولان خواستند که با شهردار جدید جناب مهندس  شفیعی نژاد تعامل داشته باشند – وفاق داشته باشند – همانطور که در گذشته بود در  آینده ان شاءالله بهتر باشد .

اما مناسبت و اعظم مناسبت ها :

روز شهادت آقا امام زین العابدین (ع) امام سجاد (ع)

امام جمعه سرخ رود با بیان اینکه نجات ما ، رضایت خداوند و اساس دیانت و تقوای  ما دراین است که ما از  اهل بیت (س) پیروی کنیم . اظهار داشتند :

الان تروریست ها همان نسخه های را که برای  عراق و سوریه پیچیدند آنها دلشان می خواهد  که در ایران نیز همین مساله را تکرار  کنند . اشرار و همان هایی که عامل فتنه ۸۸ بودند  گاهی ترویج می کنند بعضی از فرقه ها را در مازندران ، همگان باید متوجه باشید . یا الان در کشور ایین مسیحیت را برابر قرآن تبایغ می کنند .

آیین شیطان پرستی را که همه آن کوری و ضلالت و گمراهی است دارند تبلیغ می کنند .

آنها بعضی از اختلافات اختلاف مذهبی را دارند دامن می زنند . بیدار باشید و هشیار .

 ( امام جمعه سرخ رود بیان داشتند : عامل نجات بشریت رویکرد به رویکرد به فرهنگ آقا امام سجاد (ع) ،امام باقر(ع) اما م صادق(ع) و رویکرد به فرهنگ عاشوراست )

ایشان در پایان شهادت امام زین العابدین  به ذکر روضه و مصیبت پرداختند .

(والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته )

(پایان خطبه دوم )

( روابط عمومی دفتر امام جمعه سرخ رود )

نماز جمعه 105نماز جمعه 105 4نماز جمعه 105 1نماز جمعه 105 5نماز جمعه 105 2

نماز جمعه 105 3

 

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید