خانه / خطبه های نماز جمعه / متن بیانات خطبه های نماز جمعه شهر سرخ رود- نماز جمعه ۱۱۲
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

متن بیانات خطبه های نماز جمعه شهر سرخ رود- نماز جمعه ۱۱۲

بیانات حجت الاسلام والمسلمین سید عربعلی جباری امام جمعه بخش سرخ رود

در خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه

اوصیکم عبادالله بتقوالله :همه شما را در هفته مبارک وحدت واتحاد و صفا و صمیمیت و میلاد خاتم الانبیاء و امام به  حق ناطق حضرت امام صادق (ع) به تقوای الهی و بصیرت در دین و حمایت از احکام نورانی قرآن در عمل و مبارزه با همه بدی ها و منکرات و مفاسد دعوت می کنم و فرا می خوانم .

ایمان اگر با عمل صالح و بصیرت و همینطور و با شناخت جبهه دشمن هم آهنگ بشود، مدد الهی حتمی است.

خداوند می فرماید : ما به کمک مومنان می آییم .اما مومنان چه کسانی هستند؟ مومنان کسانی هستند که ایمان- بصیرت- عمل صالح – ترفندها و نقشه های دشمن را به خوبی می شناسند .و آگاهی دارند .

-اگرکسی دم از ایمان زد اما مدد الهی نبود ،یاری خداوند نبود آن انسان باید بداند یا در تقوا مشکل دارد یا در ایمان مشکل دارد و یا برداشت درست ندارد و راه را به خطا می رود اگر چه می گوید؛ من مومن به خدا هستم. امیرالمومنین علی (ع) در رابطه با تقوا می فرماید : تقوا یک عامل باز دارنده است .

تقوا به درستی اولیای خدا را از ارتکاب به جرایم و محرمات الهی دور می سازد و دل اولیای خودش را نسبت به ذات مقدس خدای عالم وخدای سبحان ترسناک می سازد یعنی انسان با تقوا در پرتو مراعات تقوا خدا را بر قلب خودش حاضر و ناظر می داند  وقتی که انسان این چنین شد لذا شب و روز انسان شب و روز ویژه ای می شود ، شب را با عبادت و استغفار و نوافل با بیداری می گذراند و روز را هم با تحمل سختی ها و تلاش و کوشش ها و یا گرفتن روزه ها روز خود را اینچنین سپری می کند .

از خدای بزرگ می خواهم که همه ما را در پرتو تقوا حفظ بفرماید و به همه ما توفیق عبادت و بندگی کرامت بفرماید و لباس عزت و عفاف و تقوا را به قامت یکایک ما بپوشاند به برکت صلوات بر محمد و آل محمد (ص).

اما موضوع بحث: صفات و برجستگی های مومن. در هفته گذشته به عرض رسانیده شد مومن کسی است که در زندگی دارای حسن الخلق است . ما یک حسن خَلق داریم و یک حسن خُلق داریم . حسن خَلق یعنی همین زیبایی های ظاهر و جسم ما که بحمدالله همه شما برخوردار هستید که خود قرآن می فرماید (فتبارک الله أحسن الخالقین ) خداوند از نظر صورت ظاهری همگان را زیبا آفریده است و این شکل و شمایل هم بخاطر این است که یک صحنه خلقت بشری هم مثل طبیعت زیبا و رنگارنگ باشد و این خیلی زیبا و مهم است. اما مهم تر از این حسن خُلق است یعنی زیبایی های باطن زیبای هایی ملکوت ، زیبایی های روان و نفس آدمی . یعنی برخوردها باید متین ، با وقار و خوش اخلاق باشد. خوش برخورد باشد در تعامل با خودش ، با خدایش، با خانوداه اش و با مردم نیز اخلاق را مراعات بکند .

یکی از دعاهایی که پیغمبراکرم(ص) به حضرت امیرالمومنین علی(ع) تعلیم فرموده این است که پیغمبراکرم(ص) فرمودند: یا علی آن هنگامی که آیینه را نگاه میکنی یا به آب می نگری خود را می بینی اینطور دعا کن؛ خدایا صورت و ظاهر من را زیبا آفریدی ، خدایا از این که مرا زیبا آفریده ایی ، ظاهر مرا که زیبا شد ، باطن مرا هم زیبا کن .( خدایا من را از نظر ظاهر زیبا آفریدی پس باطن ، روان و اخلاق مرا هم زیبا و خوب بگردان )

اما اهمیت قضیه تا آنجاست که امیرالمومنین علی (ع) می فرماید : اگر ما از بهشت و جهنم هم قطع امید بکنیم ( یعنی بگوییم که ما بهشت و جهنم را ندیده و نمی دانیم ، ثواب و عقاب اعمال را هم نادیده بگریم ) اگر به بهشت امیدورا نباشیم و جهنم را هم پیش روی خود ندیده و نبینیم و ثواب اعمال و عقاب اعمال را در نظر نگیریم ( یعنی فرض کنیم اعتقادی هم نداشته باشیم و دل نبندیم ) باز بر ما شایسته بود که به دنبال مکارم اخلاق ، محاسن اخلاق و زیبایی های اخلاق برویم.زیرا انسان با اخلاق می تواند راه حقیقت را پیدا بکند و به صراط مستقیم الهی راه پیدا بکند .

اما یک نمونه تاریخی : امام باقر علیه السلام می فرمایند : در یکی از جنگ ها یک عده ای معدودی از اسرا را به خدمت پیغمبر (ص) آوردند ، این اسیران آن طور که معلوم است کافر بودند و ضمن اینکه کافر بودند بسیار شرور هم بودند و مرتکب جرم می شدند ،پیغمبر امر فرمودند که اینها باید اعدام بشوند ؛ اینها به ظاهر انسان هستند اما در باطن انسان نیستند و حیوان هستند . وقتی همه را آورند پیغمبر دستور داد یک نفر را تخیف بدهند و اعدامش نکنند ،اما آن طرف بسیار جسور بود و به پیغمبر گفت : یا رسول ا… چرا دستور دادید همه ماها را بکشند اما مرا دستور دادید تخفیف بدهند و اعدام نکنند.

پیغمبر (ص) فرمود: فلانی ، الان پیک وحی الهی جناب جبرئیل از طرف خدا برای من اینچنین پیام آورد که در این آدم چند خصال خوب است، خصالی که پیغمبر و خود خدا این خصال را دوست دارند.آن فرد گفت : مثلا چه خصالی ؟ پیغمبر فرمودند: ۱- دارای اخلاق خوب هستی با اینکه کافری – در فامیل و خانواده دارای اخلاق خوب هستی ۲- نسبت به اهل خانواده غیرتمند هستی با اینکه در سرزمین کفر زندگی می کنی . در جلگه کفار هستی اما اجازه نمی دهی به آن غیرتی که داری أجنبی چشمش به ناموس تو بیفتد ۳- از صداقت برخوردار هستی ، مردانه می جنگی- خداوند صفت شجاعت را دوست دارد . ۴- آدم سخی هستی ( یعنی دستش برای خیر باز می شود ).

اما بنابراین جلوه های اخلاق نیکو عبارتند از اینکه انسان غیرتمند – غیور – صادق – شجاع – نترس و دلیر باشد و انسان از مکارم اخلاق و صفات اخلاق برخوردار باشد.

خطیب جمعه سرخ رود ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن میلاد با سعادت حضرت ختمی مرتبت(ص) و صادق آل محمد(ع) عنوان داشتند: اعتقادم این است که همه با هم بیائیم اخلاق پیغمبرمکرم اسلام(ص) را در عمل میان خانواده های خودمان ، در کوچه ها و پس کوچه ها ، در بازار، در دریاها، در پارک هاو…. اخلاق عملی را رعایت بکنیم. با همدیگر مهربان و خوش اخلاق باشیم- عبوس و بد برخورد نباشیم.

(خطیب جمعه سرخ رود : در همه جا اخلاق عملی را رعایت کنیم ).

حجت الاسلام والمسلمین جباری امام جمعه سرخ رود خطاب به مسئولین شهر ، بخش ، شهرستان و استان عنوان کردند : اگر کسی بگوید من مسئول هستم اگر در مسئولیت بخواهد انجام وظیفه نکند از نظر بنده طلبه امام جمعه او دارد خیانت می کند . نظر اعتقادی من که همان نظر اعتقادی رهبر بزرگ انقلاب است اینکه؛ هر مسئولی اگر بخواهد امروز برای مردمش کار نکند یا کار امروز را به فردا موکول بکند- بتواند کار بکند اما کار نکند او دارد خیانت می کند- به شهداء خیانت می کند – به اخلاق رهبر انقلاب خیانت می کند و به کیان کشور دارد خیانت می کند .

خطیب جمعه سرخ رود : امانت به این است که ما متخلق به اخلاق باشیم مخصوصا معلمان – مدارس – دانشگاه ها- حوزه ها و همه و همه بایستی اخلاق را مراعات بکنند .

خطیب جمعه سرخ رود در خطبه دوم نماز عبادی سیاسی جمعه ۲۷ دی ماه سال۱۳۹۲ضمن دعوت خود و همگان به تقوای الهی و توصیه به حقیقت تقوا بیان داشتند :ما یک وقتی با تقوا باید شعاری برخورد بکنیم ، تقوا را در همه مسائل و ابعاد باید مراعات بکنیم . اما یک وقتی می خواهیم تقوا را در عمل پیاده بکنیم و به نظر من این مهم تر است ایشان افزودند : تقوا بایستی شاقول باشد – معیار باشد – سنگ محک باشد و به هر کاری که می خواهیم اقدام بکنیم این کار را با تقوا بسنجیم- به هر عملی که می خواهیم انجام دهیم با تقوا باشد .

خطیب جمعه سرخ رود : اگر ما تقوا را مراعات بکنیم تورم خود به خود حل می شود – گرانی ها حل می شود – بد اخلاقی ها خود به خود حل می شود – سرقت ها کم می شود . ایشان عنوان کردند : من اعتقادم بر این است اگر مفاسد اقتصادی ، اجتماعی ، اداری و سیاسی داریم همه و همه بخاطر این است که ما تقوایمان رقیق و کم رنگ است . اگر تقوای ما پر رنگ باشد تبعا بسیاری از این مشکلاتی که امروز داریم را نخواهیم داشت به برکت صلوات بر محمد و آل محمد (ص) .

 در ادامه خطیب جمعه سرخ رود به بیان مناسبت ها و تذکراتی پرداختند :

۱-تذکر فقهی و آن اینکه خطبه های نماز جمعه و عید فطر و قربان بمنزله دو رکعت نماز است.بنابراین حتما به هنگام خطبه رو به قبله بنشینیم – سکوت اختیار کنیم – و در دل ذکر صلوات بر محمد و آل محمد(ص) داشته باشیم.

۲-هفته وحدت . اولا با خودمان و در میان مردم خودمان وحدت را حفظ کنیم و این را بدانیم که اگر وحدت در هر جامعه ای شکل بگیرد آن جامعه سرافراز می شود.

 قرآن به ما چه چیزی را نصیحت می کند ؟می فرماید (( واعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا و ذکروا نعمت الله اذ کنتم أعدا فألف بین قلوبکم )) یعنی همگان به حبل الله متمسک بشوید – با اهل عامه نیز باید وحدت داشته باشیم- بایستی بسیاری از نقاط مشترک را قوت ببخشیم و از نقاط ضعف بدور باشیم .

در ادامه خطیب جمعه سرخ رود در خصوص وهابیت عنوان کردند : ما وهابیت را از دامن عزیزان سنی بدور می دانیم ، پاک می کنیم. برای اینکه وهابیت – القاعده اینها وابسته به صهیونیست هستند – وابسته به امریکا هستند – و امروز در هر جایی که اتش جنگ روشن است توسط وهابیت است. ای لعنت خدا بر اینها، آنهایی که می آیند در سوریه و مرتکب آن همه جنایات می شوند – اینهایی که می آیند به گنبد امام حسین (ع) نگاه می کنند و می گویند همه آرزوی ما این است که این گنبد را خراب بکنیم اینها چگونه از امت پیغمبر هستند. مرگ بر آمریکا – مرگ بر اسرائیل .

۳-میلاد با سعادت پیغمبر اکرم (ص) (روز اخلاق و مهرورزی )

پیغمبر اکرم (ص) چه شخصیتی است ؟پیغمبر اکرم(ص) بزرگترین و بی نظیر ترین شخصیت عالم است.

امیرالمومنین علی (ع) یک بیانی راجب پیغمبر اکرم (ص) دارد که می فرمایند : در دفتر خلقت زیباترین رخ و سیمایی که خداوند آفریده است وجود با برکت پیغمبر (ص) بوده است .

(ماه فرو ماند از جمال محمد (ص)      سرو نباشد به اعتدال محمد (ص)

قدر فلک را مقام و منزلتی نیست        در نظر قدر با کمال محمد(ص) )

( سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی      عشق محمد بس است و آل محمد (ص)  )

۴-میلاد با سعادت حضرت امام صادق (ع) موسس مذهب جعفری.

افتخار همه ما در این عالم دنیا و عقبی این است که اگر از ما سئوال کنند که مذهب از چه کسی دارید ؟

پاسخ می دهیم : از امام صادق (ع) داریم .

(مذهب جعفری و ایده احمد دارم       شکر لله که این دولت سرمد دارم )

من به خود هیچ ندارم که بدان فخر کنم    هرچه دارم همه از آل محمد دارم ).

۵- درک دنیا از عظمت مردم ایران ، قدرت ایران و فضایل رهبری انقلاب و همینطور تن دادن توافق هسته ای.

البته دنیا باید بداند و ۵+۱ باید بدانند که این ملت ما ملتی است که پنج تن آل عبا دارد .

ملت ما نه از تحریم و نه از تهدید شما ترسید- ملت ما اصلا به شمل اعتنایی نمی کند-  پایبند به ارزشهای خودش می باشد و در عین حال آنچه که بزرگان ما توافق کرده اند تبعا ملت و رهبری ما حمایت می کنند و انشاء ا… امیدواریم که یک مقداری عظمت انقلاب ، شهداء و خانواده های شهداء با برداشتن تحریم ها دنیا بفهمد . و من به فال نیک می گیرم که انشاءا… با این مساله امیدواریم که یک روزی برسد که همان شعار ۲۲ بهمن یعنی الله اکبر به همه جهان طنین بیفکند  و طنین انداز شود .

۶- همگان باید نسبت به ناامنی ، بد آموزی ها و بی بند باری ها حساس باشند و جلوگیری نمایند .

در ادامه خطیب جمعه سرخ رود در خصوص تسهیل امر ازدواج و خانواده های کم در آمد عنوان کردند :

به پیشنهاد بنده در این خصوص ستادی هم در شهرستان و هم در بخش سرخ رود تشکیل شد که در شهرستان به سرپرستی حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا اسماعیلی امام جمعه محترم شهرستان محمودآباد است و در بخش سرخ رود نیز به عهده بنده می باشد .

حجت الاسلام والمسلمین جباری در این رابطه از مومنان و خیرین برای این امر خدا پسندانه دعوت نمودند و اعلام کردند که دفتر برای جمع آوری کمک ها و هدایای شما این آمادگی را دارد .

همچنین اعلام نمودند ما تا پایان سال جهیزیه ۸ خانواده را تقبل کرده ایم این که انشاءا… به خانه بخت بروند. و این قول را داده ام  که به هر زوج جوان مبلغ پنج میلیون تومان از سوی بخش سرخ رود هدیه شود .

( خطیب جمعه سرخ رود : همگان توجه داشته باشند که امر ازدواج در اسلام بسیار مهم است )

۷-هفته گرامیداشت شورای آموزش و پرورش .

خطیب جمعه سرخ رود : همانطوری که نسبت به ساختن مساجد و حسینیه ها اهتمام می ورزیم نسبتا به امر مدرسه سازی نیز اهمیت بدهیم .

خطیب جمعه سرخ رود: (مسجد جای عبادت و مدرسه راه عبادت است )

همگان باید نسبت به امر کمک به مدرسه ، تقویت به مدرسه و تجهیزات مدرسه اهتمام بورزیم  و حساس باشیم. آیندگان ما همین دانش آموزان هستند.

۸- تقدیر و تشکر از برگزاری یادواره های شهداء در هفته های گذشته ( یادواره شهدای ملاکلا و علوی کلای میر )

۹- تبریک به مناسبت سالروز انتصاب حضرت آیت ا… العظمی سید علی خامنه ای به امامت جمعه تهران توسط امام خمینی.

والسلام علیکم و رحمت ا… و برکاته.

(روابط عمومی دفتر امام جمعه سرخ رود)

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید