خانه / خطبه های نماز جمعه / سال 1392 / متن بیانات خطبه های نمازجمعه شهر سرخ رود- نماز جمعه ۱۱۴
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

متن بیانات خطبه های نمازجمعه شهر سرخ رود- نماز جمعه ۱۱۴

بیانات حجت الاسلام والمسلمین سید عربعلی جباری امام جمعه بخش سرخ رود

در خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه

اوصیکم عبادالله بتقوالله ؛ در خجسته ایام دهه فجر و پیروزی انقلاب اسلامی خودم و همه شما برادران ، خواهران ، مدیران و خادمان نظام و آحاد مردم شریف این خطه و سامان را به تقوای الهی و توجه به ارزشهای خدادادی و نعمتهای الهی و دوری از معاصی و گناهان و تلاش بیشتر برای دستیابی به توفیقات الهی توصیه و سفارش می کنم .

خطیب جمعه سرخ رود : زندگی در سایه سار تقوا می تواند زیبا باشد اما اگر زندگی منهای تقوا باشد آن انسان در زندگی نه تنها ره به جایی نمی برد بلکه به بن بست گیر می کند .

امیرالومنین علی علیه السلام در رابطه با تقوا بیان نورانی  دارد که به همه من و شما دستور می دهد که با تقوا باشیم، تقوای الهی را بعنوان حبل الله بپذیریم . همگان به تقوای الهی متمسک شوید زیرا که تقوای الهی یک ریسمان محکم الهی است. انسان ها نیازمند به یک تکیه گاه ، دژ و سنگری هستند وهمه اینها به برکت تقوا انشاءا…  برای همگان بدست خواهد آمد و تحصیل خواهد شد .

خطیب جمعه سرخ رود : سبک زندگی ها با تقوا ، ایمان ، یقین و معرفت رقم بخورد و تغییر پیدا بکند .

اما موضوع بحث : بررسی مسائل کلان اعتقادی یعنی ایمان به خدا و ایمان به رسالت رسول الله(ص)و ایمان به معاد .

مومن در زندگی باید دارای چه خصایصی باشد ؟ اساسا عیار ایمان را ما باید جستجو کنیم وتحقیق کنیم تا ببینیم این زندگی هایمان واقعا یک زندگی خدا پسندانه، مطلوب و ایده آل هست یا نیست  ، اگر هست خدا را شاکر باشیم و تقویت بکنیم و اگر هم نداریم بدانیم که ناقص هستیم و بایستی به آن زندگی مطلوب و ایده آل دست پیدا بکینم. گفته شد یکی از برجستگی های ایمان این است که مومن دارای اخلاق نیکو باشد.

خطیب جمعه سرخ رود : وقتی می گوییم اخلاق نیکو به این معناست که برخورد یکایک ما مسلمانان ، ارادتمندان ، و ما شیعیان باید انسانی باشد ، آمیخته با لطافت باشد و برخورد ما باید کریمانه باشد .

ما شیعه اهل بیت هستیم ، شیعه شخصیت های بزرگی هستیم که اینها در نظام اخلاقی الگوهای زیبای ما بودند یعنی آراسته بودند به کمالات اخلاقی .

اما نمونه تاریخی در رابطه با اخلاق نیکو : خطیب جمعه سرخ رود در این رابطه اشاره داشتند به زندگی امام حسن (ع) و امام حسین (ع) در زمان خردسالی شان : امام حسن (ع) و امام حسین (ع) در زمان خردسالی روزی از جایی رد می شدند که دیدند آقای مسلمانی که ظاهرا سنی هم از او گذشته بود و انسان کهنسال و پیرمردی بود در یک نحر آبی در حال وضو گرفتن است، امام حسن (ع) و امام حسین (ع) هر دو به دقت نگاه کردند ومتوجه شدند وضوی این پیرمرد از نظر فقه پیغمبری صحیح نمی باشد با اینکه عمری از او گذشته است هنوز وضو و نماز را یاد نگرفته است. گفتند چیکار کنیم تا به این پیر مرد وضوی صحیح را یاد بدهیم ، ابتکاری به خرج دادند ، رفتند جلو و به آن پیرمرد گفتند : شما وضو گرفته اید و ما دیده ایم اجازه بدهید ما هم پیش شما وضویی بسازیم تا شما قضاوت بکنید که آیا وضوی ما صحیح است یا باطل .آن شخص اجازه داد و اسقبال کرد وگفت : باشه عزیزانم اشکالی ندارد شما هم بیائید وضوبگیرد .امام حسن(ع) و امام حسین (ع) وضو گرفتند، یک وضوی کامل ، زیبا و آمیخته به صحت و درستی ، در پایان وضو به این پیرمرد نگاه میکنند تا این پیرمرد قضاوت بکند، این پیرمرد نگاه کرد و با احترام گفت : آقازاده ها آن طوری که من فهمیدم وضوی هر دو شما صحیح بود اما گویا وضوی من اشتباه بود .

خطیب جمعه سرخ رود : ما متاسفانه معمولا سعی میکنیم آبروها را ببریم ، عیوب را خیلی برجسته می کنیم یا هنوز این فرهنگ در بین ما جا نیفتاده است که بدی ها را با خوبی ها پاسخ بدهیم .

اساسا قرآن اینچنین به ما می آموزد:حرف حسن و نیکو بزنید ، رفتارتان آمیخته با محبت و لطافت باشد.

امام صادق علیه السلام فرمودند : کسانی که از نظر سن از شما بزرگترند آن ها را جای پدر بدانید ، پدر مقام بدانید و کسانی هم که هم سن و سال شما هستند آن ها را برادر مقام بدانید و کسانی هم که از شما کوچکتراند آنها را به منزله فرزند بدانید .

خطیب جمعه سرخ رود : اگر همه جوامع بشری ، دنیا عموما و ما شیعیان خصوصا این حدیث امام صادق(ع) را کاربردی بکنیم بسیاری از مسائل و مشکلات حل خواهد شد.

خطیب جمعه سرخ رود با بیان این مطلب که اگر ما می خواهیم روز قیامت در این عالم محبوب باشیم و به سعادت برسیم ، باید اساسا زندگی ها بر پایه اخلاق اسلامی ، آراستگی های اخلاقی ، فضائل و مکارم اخلاقی شکل بگیرد .

پیامبر اکرم(ص) فرمودند : من مبعوث به رسالت شدم تا دستان شما را بگیرم و شما را به اخلاق الهی و به نظام اخلاقی هدایت  بکنم .

حجت الاسلام والمسلمین جباری امام جمعه سرخ رود در خطبه دوم ضمن دعوت خود و همگان به تقوای الهی بیان داشتند؛ همه توجه شما نمازگزاران به اخلاق اسلامی ، به بندگی حق تعالی و به نورانیت قرآن باشد و پایبند باشید. برای همه شما از خدای بزرگ هم طول عمر ،هم عزت ،هم سعادت و سلامت و هم برکت را خواهانم.

امیرالمومنین علی (ع) می فرمایند : مواظبت بکن یعنی شتاب داشته باش یعنی با شتاب به سمت طاعت و بندگی حق تعالی برو زیرا در این شتاب هیچ ایرادی نیست ، اطاعت سعادت آور است ، اطاعت کمال آور است ، اطاعت نور آور است .

امیرالمومنین علی (ع) می فرمایند : هر چیزی یک زکاتی دارد . بدن نیز زکات دارد و آن این است که زکات تندرستی ، سلامت ، بهداشت و مراعات بهداشت این است که انسان به سوی طاعت خداوند تلاش بکند.

در ادامه خطیب جمعه سرخ رود نکاتی را در خصوص احکام نماز جمعه بیان داشتند :

امام صادق (ع) می فرمایند : هر گاه در نماز جمعه قرار گرفته اید، گوش کردن و شنیدن خطبه های نماز جمعه بر شمای مومن و اجب است . یعنی باید مراعات بکنیم و هواسهایمان جمع باشد .

در استفتائات مقام معظم رهبری آمده است که ؛ تکلم در خطبه اگر موجب وفات و از دست رفتن فایده خطبه باشد واجب است که آدمی گوش بدهد تا فایده خطبه از دست نرود .

همه مراجع نیز تأئید کرده اند از جمله آیت ا… العظمی مکارم شیرازی می فرمایند : گوش کردن به خطبه ها واجب است – حضرت آیت ا… العظمی فاضل لنکرانی می فرمایند :گو.ش کرد به خطبه ها واجب است- حضرت آیت ا… سیستانی نیز می فرمایند واجب است- البته حضرت آیت الله بهجت(ره) می فرمایند: اگر کسی در خطبه باشد باید به خطبه گوش بکند و اگر بخواهد حواسش پرت بشود و با خطبه و خطیب جمعه همراهی نکند چون به منزله دو رکعت نماز است فعل حرامی از او سر زده است.

اما مناسبت ها :

– دوازدهم بهمن ماه ، آغاز پیروزی انقلاب اسلامی .

خطیب جمعه سرخ رود : اکثریت نماز گزاران، ۱۲ بهمن و آغازین روز دهه مبارک فجر انقلاب را به یاد و خاطرشان هست ، روزی که امام وارد کشور شد ، روزی که همه مردم شاد بودند . با اینکه بنا بود امام در تهران وارد شود اما همه مردم در شهرستان ها نیز خیابان ها را تمیز می کردند ، واقعا چه عزت و عظمتی بود آن وحدت و یکدلی ، آن عزت و اقتدار ، آن صفا و صمیمت که مردم احساس کرده بودند که به خوشان بازگشت ، وقتی امام آمده بود همه شعار می دادند امام آمد ، گل آمد ، فرشته آمد ، رحمت آمد ، برکت آمد ، می گفتیم ( بوی گل سوسن و یاسمن آمد    رهبر محبوب خلق از سفر آمد )

با آمدن امام ملت ایران در طی ۱۰ روز ( ۱۲ بهمن الی ۲۲ بهمن ) با همه مسائل ساخت اما طومار نظام گذشته را در هم پیچید و از بین برد و همه ما دیده ایم و شنیده ایم که نظام استکباری گریه کرد به عزا نشست . البته ملت ما امروز هم که الان سی و پنجمین سالگرد شکوهمند انقلاب اسلامی را داریم و وارد سی و ششمین سالگرد انقلاب می شویم الان هم ملت ما با همان صلابت و نیروهای ما هم با همان قدرت و عظمت به استکبار و به جبهه دشمن با همه مسائلی که در کشور خودمان داریم (تحریم ، گران فروشی و بعضی از بد اخلاقی ها) اعلام می کنیم : اگر رهبر انقلاب اسلامی امر بفرمایند ، خلاصه این خونهایی را که در بدن داریم از آن اسلام  ، قرآن ، امام زمان (عج) و لایت فقیه است و لذا در آستانه دهه مبارکه فجر فریاد می زنیم : (خونی که در رگ ماست      هدیه به رهبر ماست )

خطیب جمعه سرخ رود ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن ایام ا… دهه مبارکه فجر بیان داشتند :

انشاءا .. در ایام ا… دهه مبارکه فجر همه و همه همت داشته باشیم ، مساجد را چراغنی کنیم ، شهر ها آذین بندی شود ، جلسات پر رونق باشد و خلاصه خاطرات آن الله اکبرها و آن لا اله الا الله ها انشاءا .. زنده باشد و در روز ۲۲ بهمن امسال بایستی آنچنان ملت ما بدرخشد که دیگر آقای اوباما به خودش زحمت ندهد که بگوید : گزینه ها و پروند ه های نظامی روی میز است .

ما به آقای اوباما عرض می کنیم همان جمله ایی  که امام(ره) فرمود: ملتی که به فرهنگ شهادت خو گرفته است این ملت را از تحریم و تهدید نترسانید .

گرچه امروز بحمدا… دنیای اروپا و آمریکا به عظمت انقلاب اسلامی ایران پی برده اند و انشاءا… امیدواریم که جریان به نفع اسلام ، تشیع و به نفع انقلاب اسلامی و به برکت پیغمبر و آل پیغمبر و به وجود و حاکمیت حضرت بقیه الله الاعظم ارواحنا فداه و با نظارت رهبری انقلاب اسلامی مقام معظم رهبری ، خانواده های شهدا ، خونهای به ناحق ریخته شهدا انشاء ا… این انقلاب و این نظام را همچنان با صلابت و با اقتدار داشته باشیم و همه برای اینکه بدانیم در آن روز پایه و مایه ما تکبیر بود فریاد می زنیم الله اکبر ….

۲- ورود جناب آقای اردوغان نخست وزیر ترکیه به ایران ( در تهران )

خطیب جمعه سرخ رود : همگان می دانید که اردوغان گاهی به نعل می زند گاهی به میخ می زند و دستش هم به خون مردم مظلوم سوریه آمیخته  و آغشته شد .او با آمدنش به ایران و با چرخش سیاسی اش در ایران ، احساس کرد که با آمدن به ایران خلاصه مردم فراموش می کنند اما خیر ، در این رابطه خطیب جمعه سرخ رود اشاره داشتند به اینکه؛ وقتی که جریان کشت و کشتار حاجیان ما در مکه توسط (فحد ) ایجاد شده بود، امام فرمود : اگر ما از هر کسی بگذریم از این خونهای به ناحق ریخته توسط آل سعود نمی گذریم .

در سوریه هم خلاصه تروریست ها حمایت شده اند ، به نفع تروریست ها چقدر در همان کشور ترکیه جلسات برگزار شد . البته ما امیدواریم که خداوند انشاءا… اینهایی که افکار پریشان و آلوده دارند ، که گاهی شیطان را نفوذ می دهند و زیاد هم نفوذ می دهند ، به اشتباهات سیاسی بین المللی خودشان پی ببرند و واقعا بیایند ملت های مظلوم و محروم را حمایت بکنند .

در ادامه خطیب جمعه سرخ رود هشدار دادند که جریان عراق در حال پیچیده شدن می باشد، متوجه جریان تکفیری ها و سلفی ها باشیم –، هوشیار و بصیرت داشته باشیم تا مسائلی که در آن جا پیش می آید خدای ناکرده در ایران پیش نیاید.

۳- امام جمعه سرخ رود از برگزاری اولین جلسه شورای مشورتی با حضور اکثریت مسئولان بخش و تعدادی از مسئولین شهرستان خبر دادند و در رابطه با آب شرب سرخ رود که از مهمترین مشکلات شهر می باشد صبحت نمودند .

(والسلام علیکم و رحمت ا… و برکاته )                                     (روابط عمومی دفتر امام جمعه سرخ رود )

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید