خانه / خطبه های نماز جمعه / متن بیانات خطبه های نمازجمعه شهر سرخ رود- نماز جمعه ۱۱۵
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

متن بیانات خطبه های نمازجمعه شهر سرخ رود- نماز جمعه ۱۱۵

بیانات حجت الاسلام والمسلمین سید عربعلی جباری امام جمعه بخش سرخ رود

در خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه

اوصیکم عبادالله بتقوالله : عبادالله ، بندگان خوب ، شایسته  و انقلابی ، نمازگزاران ، برادر ان و خواهران مدیران و خادمان ، جوانان با شرف و ولایت محور و آحاد مردم شریف این خطه و سامان همه شما را به تقوا، پرهیز ، صداقت ، راستی، رویکرد به اعمال صالحه ، تأمل و تفکر در دستاوردهای انقلاب شکوهمند شما ملت بزرگ و بزرگوار و به عبادت و بندگی و به دوری از معصیت، گناه و غفلت و به شکر و سپاس از نعمت های بی شمار الهی و دوری از کفران نعمت دعوت و توصیه می نمایم و فرا می خوانم.

یکی از جلوه های حقیقت تقوا دوری از کفران نعمت و شکر و شکر گزاری در برابر نعمت های الهی است  .

خطیب جمعه سرخ رود در همین رابطه به دو روایت از امیرالمومنین علی (ع) اشاره نمودند :

۱- امیرالمومنین علی (ع) می فرمایند : آسیب و آفت نعمت ها این است که انسان کفران نعمت بکند –

زبان شکر را ببندد و زبان شگوه و گلایه را باز کند .

۲- امیرالمومنین علی (ع) می فرمایند : یکی از چیز هایی که نعمت ها را از بین می برد و نعمت ها تبدیل به ویرانه می شود ،همین کفران نعمت است که انسان زبان حمد ، ثنا و ستایش نداشته باشد .

شاعر بزرگوار می فرماید :  (شکر نعمت ، نعمتت افزون کند        کفر ، نعمت از کفت بیرون کند)

اما موضوع بحث : در رابطه با علائم و نشانه های مومن است یعنی آن صفات و برجستگی هایی که مومن را از غیر مومن معلوم و مشخص می نماید . در حقیقت باید گفت؛ شخصیت یک مومن به همین صفات ، علائم و نشانه ها معروف و شناخته می گردد .

گفته شد یکی از زیباترین صفت مومن حسن الخلق است یعنی برخورد همگان نسبت به هم باید کریمانه ، همراه با لطف ، مهر، محبت و صفا باشد .

پیغمبر مکرم اسلام (ص) می فرمایند : فهرست پرونده زندگی مومن و سر فصل زندگی دنیوی و اخروی مومن را اخلاق  نیکوی او شکل می دهد .

امیرالمومنین علی (ع) می فرمایند : اگر خدا بخواهد به هر بنده ایی خیری عطا بکند یا مواهبی را در اختیارش بگذارد این کار شدنی نیست مگر این بنده دارای دو حسن باشد ۱- حسن الخلق ۲- حسن النیه یعنی انگیزه مومن هم باید پاک و هم باید خوب و صادق باشد .

پیغمبر مکرم اسلام (ص) می فرمایند : هرگاه خداوند بخواهد بنده اش را دوست بدارد و به او مواهب و بخشش هایی عطا بکند در زندگی به او اخلاق نیکو و خوش برخوردی ، دل ، قلب ، مغز و فکر سالم را عطا می کند .

در ادامه خطیب جمعه سرخ رود به نمونه ای تاریخی اشاره نمودند که این نمونه در حقیقت طرح یک نمایشی است توسط دو پیغمبر عالی مقام که می خواهند به مردم عملا اخلاق نیکو را بیاموزند؛

می گویند در زندگی حضرت یحیی پیغمبر با حضرت عیسی روح ا… آمده است که این دو پیغمبر در یک زمانی با هم برخورد کردند ،حضرت عیسی روح ا… شروع کرد با حضرت یحیی پیغمبر شوخی کردن ، گفتگوی بسیار لطیفانه با حضرت یحیی پیغمبر داشتن حتی با روحیه ای باز ، حضرت یحیی پیغمبر از این برخورد حضرت عیسی روح ا… خیلی خوشش نیامد و یک جمله ای را به حضرت عیسی روح ا… گفت ، فرمود : حضرت عیسی روح ا… مگر از خشم و غضب الهی ایمن هستی که اینکونه با ما شوخی  می کنی آن هم با روحیه ای باز ؟

حضرت عیسی روح ا… پاسخ خوبی دادند ، فرمود : حضرت یحیی پیغمبر مگر از رحمت خداوند مأیوس شده ،

یکی می گوید از غضب الهی مگر ایمن هستی و دومی می گوید مگر از رحمت خداوند مایوس هستی .

(خطیب جمعه سرخ رود: انسان باید زندگی را با صفا ، شادی و شادمانی بگذارند ، زندگی با أخم و تلخ و ترش رویی خیلی زیبا نیست.)

اما در ادامه هر دو گفته اند از جایمان تکان نمی خوریم تا به ما وحی برسد – وحی بیاید تا ما از طریق وحی بفهمیم آیا برخورد ما درست است یا برخورد شما ( برخورد یحیی پیغمبر درست است یا برخورد عیسی روح الله ؟) می گویند : وحی آمد به حضرت عیسی روح ا… و یحیی پیغمبر، فرمود : خداوند به آن بنده ای که خوش اخلاق باشد ، خوش برخورد باشد  خداوندآن بنده را بیشتر دوست دارد و آن بنده هم به خدا نزدیکتر است .

لذا ذات مقدس خداوند سبحان و منان عملا عنایتش را متوجه حضرت عیسی روح ا… فرموده است ، اگر چه یحیی پیغمبر با عیسی روح ا… هر دو هادی و مرشداند و هر دو می خواهند عمق مسئله را و واقعیت مسئله را مردم لمس بکنند که اخلاق یعنی چه ؟ و خوش اخلاقی و بد خلاقی یعنی چه ؟

پیغمبر اکرم (ص) فرمودند : هر کسی که اخلاقش خوب ، زیبا و نیکو باشد، معاشرتش پاکیزه می گردد .

امیرالمومنین علی ( ع ) درنهج البلاغه می فرمایند : بشاشت یعنی خوش برخوردی داشته باشید ، برخورد سالم و برخورد توام با اخلاق الهی و اخلاق اهلبیت سلام الله علیها . اما حباله یعنی گشاده رویی کمند مودت و محبت است ، هر کسی که خوش اخلاق باشد معمولا دوستان بیشتری دارد ، از قدیم به ما گفته اند؛ اخلاق خوب داشته باش   شریک مال مردم باش.  البشاشه حباله الموده : ( اخلاق خوب بزرگترین سرمایه است).

اوصیکم عبادالله بتقوالله : بار دیگر در خطبه دوم بر اساس وظیفه اخلاقی و اجتماعی هم خودم و هم همه شما را به تقوای الهی و پرهیز دعوت می کنم و برای همه شما طلب مغفرت ، رحمت و آرزوی سلامتی دارم و برای  در گذشتگانمان و برای همه کسانی که به نحوی حقی دارند از ذات مقدس پروردگار طلب آمرزش می کنم.

پیغمبر اکرم (ص) فرمودند : روزهای جمعه ، شب های جمعه و در همه حالات زندگی یکی از چیزهایی که به ما خیلی تاکید و سفارش شده اینکه زیاد استغفرو ا… ربی و أتوب إلیه بگوئید . و اینکه خداوند می خواهد با همین ذکر إستغفار شما را بیامرزد ، شما را سعادتمند بکند ،شما را عاقبت بخیر بکند .

اگر مسئله آمرزش و مغفرت خداوند نبود حتما این إستغفار را به شما تعلیم نمی دادند یعنی نمی گفتند بگویید استغفرا… ربی و أتوب إلیه. همین که به شما گفته اند بگویید و استغفار بکنید معنایش این است که خداوند تعلیم داده است و می خواهد اراده اش بر این تعلق بگیرد که شما را انشاء ا… ببخشد و  مورد مغفرت و آمرزش قرار بدهد .

اما مناسبت ها و چند نکته و تذکر :

۱- دوازدهم بهمن، دهه با شکوه فتح و ظفر شما مومنان و ملت حق شناس .

دوازدهم بهمن ورود جانانه امام که واقعا ایران را گلستان کرده و دلها را آنچنان به هم نزدیک کرده بود که واقعا باید گفت : یادآن ایام برای همیشه گرامی باد .

اما در رابطه با شخصیت امام (ره) :

زیباترین گفتار را مرحوم شهید مطهری گفته اند که : وقتی در اوائل انقلاب به فرانسه و در نوفل لوشاتو که امام در آنجا اقامت داشتند رفته بودند زمانی که به ایران بازگشتند ، انقلابیون و نیروهای وفادار انقلاب از حضرت ایشان خواسته بودند که امام را شما چگونه یافتی ؟ مرحوم مطهری فرمودند : البته من چند سالی در خدمت امام شاگردی کرده ام اما این بار که امام را دیده ام در امام یک چیزهایی را یافتم که تا به حال نیافته بودم .

من در امام چهار آمنه دیدم یعنی چهار ایمان، سراسر وجود امام مملو شده بود از ایمان که عبارتند از :

۱-ایمان به گفتار داشتند –گفتار امام بر اساس ایمان بود.

۲-راهی که امام انتخاب کرده بودند ایمان داشتند .

۳-امام به هدفشان ایمان داشتند . هدف امام حکومت اسلامی بر مبنای ولایت مطلقه فقیه بود .

امام (ره) به همگان آموخت که ما در اسلام نیازمند به نظام هستیم و در رأس هرم نظام الهی بایستی یک مرجع عالی قدر عادل عالم بصیر متعالی معال اندیش باشد ، در زمان خودشان،خودشان بودند و بعد از خودشان هم شواهد نشان داد که امروز سید ، مولا ، آقای ما حضرت آیت ا… العظمی امام خامنه ای است .

امام (ره) فرمود : تا ندای الله اکبر و بانک لا اله الا الله در جهان طنین نیفکند مبارزه هست .

اما یک نکته و آن اینکه که ما در پیش رو ، روز ۲۲ بهمن را داریم ، روز ۲۲ بهمن یک مانور بزرگ قدرت ملی ماست . بر این اساس هم از لحاظ شرعی مکلف و موظف هستیم که شرکت بکنیم و هم از نظر غرور ملی موظف به شرکت در راهپیمایی هستیم .

خطیب جمعه سرخ رود در رابطه با اینکه هنوزم جان کری وزیر امور خارجه امریکا می گوید همه پرونده ها روی میز است اظهار داشتند : همگان باید در روز ۲۲ بهمن برای همیشه جان کری را خفه بکنیم و فریاد بزنیم الله اکبر خامنه ای رهبر.

خطیب جمعه سرخ رود در پاسخ به جان کری وزیر امور خارجه آمریکا که گفت: همه پرونده ها روی میز است، بیان داشتند : ما نیز پرونده داریم و پرونده ما را قرآن تعیین می کند ، قرآن می فرماید : و قاتلوهم حتی لا تکون فتنه و یکون الدین کله لله : ما مردم جنگ هستیم ، ما مرد مبارزه هستیم ، ما مرد الله اکبر هستیم ، ما همچنان فریاد می زنیم الله اکبر .

خطیب جمعه سرخ رود در ادامه از برگزاری نمایشگاه کتاب از سوی ارشاد اسلامی در استان مازندران خبر دادند و در این رابطه تاکید داشتند : عزیزانی که اهل کتاب هستند،اهل فکر هستند، هم از نمایشگاه دیدن بکنند ، حال و هوای کتابها را ببینند ، پیشرفت ها راببینند و هم اینکه بعضی از کتابها را خریداری بکنند و  مطالعه کنند و همه بدانیم که مطالعه بسیار چیز خوبی است و دل انسان را جوان می کند.

شاعر می گوید:  هر آن کوه ز دانش برد توشه ای     جهانیست بنشسته در گوشه ای

اما نکته بعدی : تقدیر و تشکر از بسیج سازندگی سپاه مقاومت شهرستان محمودآباد و همینطور بخش سرخ رود

جهت عملکرد های بسیار عالیشان  بخصوص عملکرد بند ۱۸ و ۱۹ که وام و تسهیلات دادند برای کارهای اقتصاد مقاومتی وبه اصطلاح پرورش ماهی و مرغابی و قارچ و زنبور عسل. همچنین بعضی از پایگاهها در سال ۹۲ ساخته شد ، مراکز آموزشی برای ترک اعتیاد و …..

اما نکته پایانی : مسأله بارش برف و نعمت الهی.

خطیب جمعه سرخ رود در رابطه با روزهای سخت برفی ضمن تقدیر و تشکر از مسئولان و نیروهای ارزشی عنوان داشتند : از قدیم به ما گفته اند؛ علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد .

البته گفتنی است خطیب جمعه سرخ رود در رابطه با روزهای سخت برفی تقدیر و تشکر ویژه داشتند از مسئولان شهر و بخش سرخ رود بخصوص شهردار و پرسنل زحمتکش شهرداری که شبانه روزی جهت بازگشایی معابر ، کوچه ها ، خیابانها و… فعالیت و همت داشتند.

خطیب جمعه سرخ رود : ملت باید صبور باشد و علاج و اقعه را قبل از وقوع باید کرد .

والسلام علیکم و رحمت ا… و برکاته.          (روابط عمومی دفتر امام جمعه سرخ رود )

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید