خانه / خطبه های نماز جمعه / متن بیانات خطبه های نماز جمعه شهر سرخ رود- نماز جمعه ۱۱۳
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

متن بیانات خطبه های نماز جمعه شهر سرخ رود- نماز جمعه ۱۱۳

بیانات حجت الاسلام والمسلمین جباری امام جمعه بخش سرخ رود

در خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه

اوصیکم عبادالله بتقوالله : همه شما برادران و خواهران گرانقدر، نمازگزاران، جوانان عزیز و برومند، خودم و همه مسئولان و مدیران را به تقوای الهی و ترک معصیت و گناه و دوری از غفلت و به تزکیه نفس و مراقبت از خود دعوت می کنم و فرا می خوانم .

زندگی بر اساس تقوا فضیلت و مایه سعادت است- زندگی بر مدار تقوا یک زندگی زیبا، مطلوب و ایده آلی است . لذا اولیای الهی همگان را به تقوای الهی  توصیه وسفارش می کنند .

خطیب جمعه سرخ رود : عیار زندگی باید بر اساس تقوا و فضیلت باشد و بس .

زندگی باید عیار داشته باشد و عیار زندگی مومنان باید تقواباشد یعنی مراقبت ، کنترل ، آراسته شدن به فضائل و زیبایی های اخلاق . خداوند انشاءا… به همه ما مدد و کمک بفرماید تا با تقوا زندگی بکنیم و  بر قامت یکایک همه ما لباس عزت، تقوا و عفاف را بپوشاند به برکت صلوات بر محمد وآل محمد (ص).

اما موضوع بحث : برجستگی های مومن عامل صاحبدل روشن ضمیر .

در هفته های گذشته گفته شد که مومنان بایستی دارای صفات و برجستگی هایی باشند و با این صفات و برجستگی ها در جامعه به اصطلاح خودشان را جلوه و نشان بدهند.گفته شد یکی از این صفات حسن الخلق و یا اخلاق نیکو و آراسته شدن به فضائل اخلاقی است . فرهنگ متعال اهلبیت امتیازات زیادی دارد که یکی از این امتیازات این است که از پیروان خودش می خواهد عامل باشند و در عمل اسلام را پیاده کنند و مردم را به زیبایی های احکام هدایت کنند و فرا بخوانند، شاید هیچ گروهی این امتیازات را نداشته باشند الا اهلبیت که هم خود پایبند بودند  و هم پیروان خودشان را به اسلام در عمل دعوت می کردند .

جناب ابن أبی یعقور از امام صادق (ع) این روایت را نقل می کند می فرماید که ؛ شما شیعیان ، شما انسانهای وارسته مردم را به غیر زبان یعنی مردم را با عمل خودتان به اسلام و زیبایی های اسلام دعوت کنید .

اگر همگان از یکدیگر ورع ، پارسایی، تقوا ، خشیت، سخت کوشی، جهاد و مجاهدتها را ببینید، همچنین شکوه و عظمت اقامه نمازجماعت و جمعه را ببینید یا خیر و خوبی ها را در عمل ببینید خود اینها مردم را دعوت می کند که پایبند به مسائل عالی اسلام باشند. پس بنابراین خیلی مهم است .

یکی از این چیز هایی که در بیان امام صادق (ع) آمده اخلاق حسن ، یا خلق نیکو یا اینکه انسان باید برخوردهایش در جامعه نسبت به همدیگر انسانی باشد – کریمانه ، لطیف و با روی گشاده باشد .

ما مسلمانان نماز می خوانیم ، یکی از اعمالی که در نماز مقید هستیم قنوت نماز است – در قنوت نماز دستانمان را به سمت آسمان بلند می کنیم ، در قنوت نماز نمازگزار موظف است که دعا بکند یعنی خدا فرموده دعای نمازگزار مستجاب است لذا ما در نماز دست به دعا بر می داریم و یکی از دعاهایی که همه ما معمولا می خوانیم این است ؛ ربنا آتنا فی الدنیا حسنه . اگر از شما سئوال بکنند این حسنه ای که شماها در قنوت نماز می خوانید چیست  مفسران عالی مقام برای این حسنه مصادیق گوناگونی بیان کردند که یکی از زیباترین مصداق این است که می فرمایند : مراد از این حسنه اخلاق خوب است، حسن الخلق است . بنابراین معلوم می شود جامعه ای که با اخلاق باشد حیات دارد اینکه شاعر می گوید

اقوام روزگار به اخلاق زنده اند     قومی که گشت فاقد اخلاق مردنی است.

خطیب جمعه سرخ رود : ملتی که اخلاق نداشته باشد – متکی به آراستگی های اخلاقی نباشد نمی تواند یک ملت بروز، مقاوم و حاضر در صحنه ها باشد . پیغمبر اکرم (ص) می فرمایند : مومن باید از دو رذیلت بدور باشد :۱- بد اخلاقی (سوءالخلق) ۲- تنگ نظری ، حسادت. این چیزها در قاموس وجود دل مومن نباید راه پیدا بکند .

خطیب جمعه سرخ رود : در جامعه ما یکی از کمبودها و مشکلات که احساس می شود همین مسائل اخلاقی است. مومن باید خوش اخلاق باشد و همگان باید بگویند ؛ربنا اتنا فی الدنیا حسنه ؛یعنی خدایا همه ما را متخلق به اخلاق بفرما .

پیغمبر اکرم (ص) می فرمایند : خداوند اگر به کسی چهار نعمت را عطاء کرده باشد در حقیقت به این انسان خیر دنیا و آخرت را عطا کرده است .

۱-یکی از این نعمت ها و خصلت زیبا این است که اگر خداوند به یک بنده این توفیق را بدهد که در زندگی، خدا پسندانه، پیغمبر پسندانه ، امام زمان پسندانه و رهبر پسندانه زندگی بکند.

یعنی یک تقوا و یک ورعی در خودش ایجاد بکند که چشمش پاک باشد. دل، زبان و گوشش پاک و سرزمین دلش پاک باشد.

۲-دومین خصلت زیبا؛ اخلاق خوبی که به وسیله آن اخلاق بتواند در میان جامعه خوب و آبرومندانه زندگی بکند .

خطیب جمعه سرخ رود : بنابر این پیغمبر مکرم اسلام(ص) به ما این درس را می دهد که باید سرزمین دلمان را آباد بکنیم  و به مناظر زیبای دل باید توجه کرد .

خطیب جمعه سرخ رود : همگان باید به اخلاق الهی توجه کنیم و پایبند باشیم .

پیغمبر اکرم (ص) فرمودند : برای انسانهای بهشتی ، برای انسانهای فاخر آسمانی و ملکوتی ، خداوند چهار علامت را بیان فرمود :

۱-انسانهای بهشتی لب خندان دارند ، چهره گشاده دارند (صورت گشاده دارند و خوش برخوردند )

۲-انسان های بهشتی حرفی که می زنند گل می گویند و گل می شنوند یعنی مومن حرفی که میزند لطیف است .(دارای زبان لطیف هستند )

۳-انسان های بهشتی دارای دل مهربان هستند .

۴- انسان های بهشتی دست عطا بخشی دارند – بخیل نیستند – اهل سخاوت هستند .

(خطبه دوم ) اوصیکم  عبادا… بتقوالله : بار دیگرخودم و همگان را به تقوای الهی و مراعات اخلاق در زندگی سفارش می کنم و برای همه شما آرزوی توفیق ، طول عمر و عزت دنیا را خواهانم .

خطیب جمعه سرخ رود در رابطه با احکام نماز جمعه به سه نکته اشاره نمودند :

۱- گاهی سئوال می شود نماز جمعه واجب است یا نیست و لذا می بینیم بعضی ها نماز جمعه را می        خوانند و نماز ظهر را هم مقید هستند که بخوانند .

ما چند نوع واجب داریم : یک نوع واجب تخییری داریم یعنی همین نماز جمعه و نماز ظهر، یعنی نماز گزار مخیر است بین دو نماز واجب (نماز ظهر و نماز جمعه ) اگر نماز وارد گشت، نماز را بعنوان جمعه اقامه کند دیگر کفایت از نمازظهر می کند. برای اینکه شارع مطلق دو واجب را در یک زمان از انسان مکلف نخواسته است. بنابراین کسانی که نماز جمعه را خواندند انشاءا… کفایت از نماز ظهر می کند البته بعضی از فقها هم فتوا داده اند که مستحب است انسان نماز ظهرش را هم بخواند.

۲- البته در حقیقت نماز جمعه جایگزین نماز ظهر است. منتها یک تفاوت دارد و آن اینکه در نماز ظهر انسان می تواند هم به جماعت نماز بخواند هم به فرادا نماز بخواند. اما دیگر نماز جمعه به فرادا برگزار نمی شود حتما باید با امام جمعه و با مومنین باشد .

۳- امام (ره) نظرشان و نظر اکثر فقها این است که گوش کردن به خطبه های نماز جمعه واجب است.

اما مناسبت ها :

۱- حلول ماه بهمن.

خطیب جمعه سرخ رود : ماه بهمن برای ما بسیار ماه خاطره انگیزی است – ماه بهمن ماه فریاد الله اکبر ملت ماست – ماه بهمن طنین لا اله الاالله را برای این کشور یک بار دیگر اجراء می کند – ما بهمن ، ماه وحدت و اتحاد ، آن وحدت و اتحادی که پشت استکبار ، ظالمان و خائنان را شکست و آنان را به گریه درآورد – ماه بهمن ماه ملت و دولت بزرگ ایران است – ماه بهمن ، ماه امامت ، ولایت و رهبری یعنی ماه حضرت آیت الله العظمی الامام خامنه ای است – ماه بهمن ماه پیروزی انقلاب اسلامی مردم عزیز و فاخر ایران زمین است – ماه بهمن ، ماه آمدن امام ما بود- ماه بهمن ماه انفجار نور انقلاب اسلامی بود که امام (ره) فرمود : انقلاب ما انفجار نور بود. البته ما الان در دهه چهارم انقلاب قرار داریم یعنی دهه عدالت و پیشرفت.

خطیب جمعه سرخ رود : ۱- بدانیم آنچه که ما در حال حاضر داریم یعنی پیشرفت ها ، شکوه ها ، عظمت ها و دستاوردها همگی نتیجه خونهای شهدای ماست – شهدا را فراموش نکنیم – پیوندمان را روز به روز و لحظه به لحظه با شهداء بیشتر بکنیم.

۲- از اخلاص ، درایت ، بصیرت ، فقاهت و استقامت مقام معظم رهبری این پدر والامقام ایران زمین و این پشتیوانه همه محرومان و مستضعفان عالم یعنی پرچم دار انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای بود.

۳- مدیون و مرهون استقامت ملت بود .

خطیب جمعه سرخ رود ضمن تبریک ماه بهمن بیان داشتند : انشاءا… جشن های دهه فجر انقلاب اسلامی هم در شهر و هم در روستاها، مردم و مسولین همه و همه به صورت خود جوش استقبال جانانه ای داشته باشند تا دنیا بداند  ایران ، ایرانی است که وابسته به ابا عبدالله الحسین (ع) و بی بی دو عالم حضرت زینب (س) و به مولی متقیان امیرالمومنین علی بن ابی طالب (ع) است که هم می گوییم ؛ زمانه بر سر جنگ است یا علی مددی     کمک به غیر تو ننگ است یا علی مددی

۲- در خصوص نشست ژنو ۲ در یکی از شهر های سوئیس .

خطیب جمعه سرخ رود : رسوایی آنقدر زیاد است که اصلا خودشان تا خرخره به چاه رسوایی افتادند .

رهبر انقلاب فرمودند که آمریکا قابل اعتماد نیست اما سئوال این است که چر امریکا قابل اعتماد نیست؟

خطیب جمعه سرخ رود در این خصوص عنوان داشتند؛ آقای بان کی مون دبیرکل سازمان ملل، از ایران دعوت می کند که بعنوان یک قدرت بزرگ منطقه ای باید حضور داشته باشد و بیاید زیرا بدون حضور شما ما نمی توانیم تصمیم بگیریم. اما ساعاتی بعد از دعوت آقای بان کی مون از ایران برای حضور در نشست ژنو، امریکا و اسرائیل و چند کشور دیگر آقای بان کی مون را در فشار قرار می دهند و به او می گویند چرا از ایران دعوت کردی، ایشان هم با کمال رسوایی دعوت ایران را پس گرفت .

( بی اراده گی دبیر کل سازمان ملل در تصمیمات ) اما دلیل دعوت نکردن آنها از ایران آن بود که آنها گفته اند؛ ایران باید به همه ارزشها و نیروهای ارزشی پشت بکند . یعنی حزب الله لبنان ، نیروهای عراق و آنهایی را که دارند با سلفی ها ملعون جنگ می کنند به همه آنها پشت بکند و اینکه از اسرائیل بعنوان یک کشور حمایت بکند.  اما کشورمان ایران به آنها پاسخ داد؛ ما نه تنها شرکت نمی کنیم بلکه اگر هم بخواهیم شرکت بکنیم بدون هیچ شرطی شرکت خواهیم کرد. یعنی شما از ایران بعنوان یک قدرت بزرگ و نقش آفرین منطقه در نشست دعوت نمائید و ما حرفمان را بزنیم و درصورتی که حرف ما هم موثر باشد ما حاضر به شرکت در نشست هستیم . لذا جان کری و دیگران در گوش سازمان ملل خواندند که اگر ایران در این نشست شرکت بکند این مسائل پیش می آید لذا ایران را در نشست دعوت نکردند.

خطیب جمعه سرخ رود: آنهایی که در نشست سوئیس شرکت کرده اید و می خواهید تصمیم گیری کنید  از الان بدانید این نشست هیچ ثمره و حاصلی برای شما و برای دنیا و برای مردم سوریه نخواهد داشت .

والسلام علیکم و رحمت ا… و برکاته .                            (روابط عمومی دفتر امام جمعه سرخ رود )

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید