خانه / خطبه های نماز جمعه / متن بیانات خطبه های نمازجمعه شهر سرخ رود- نماز جمعه۱۱۷
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

متن بیانات خطبه های نمازجمعه شهر سرخ رود- نماز جمعه۱۱۷

بیانات حجت الاسلام و المسلمین سید عربعلی جباری امام جمعه

در خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه

اوصیکم عبادا… بتقوا…؛ خودم و همه نمازگزاران ، برادران و خواهران ایمانی،مسئولان ، مدیران و خدمتگزاران،جوانان عزیز،معلمان ، مدیران ، دانش آموزان ، دانشجویان ،حوزویان و دانشگاهیان ،آحاد مردم شریف این خطه و سامان و همه مازندران را به تقوای الهی و ترغیب و تشویق به انجام واجبات الهی و دوری از محرمات الهی و حسن خلق و اخلاق نیکو توصیه و سفارش می نمایم.به حقیقت باید گفت؛تقوا عامل نجات و سبب برونرفت از مشکلات و معضلات است،به سبب تقوا دلها نورانی می گردد،زندگی ها نورانی می گردد،افکار و اندیشه های ما در پرتو تقوا نورانی می گردد.

بیان زیبای قرآن این است که می فرماید:و من یتقی الله یجعل له مخرجا ویرزقهو من حیث لایحتسب.

هرکسی که تقوا را پایبند باشد،خلاق عالم خداوند سبحان راه نجاتی را برای او پیش پایش می گذارد.

و من یتوکل علی الله و هو حسبه؛ هرکسی که هم تقوا را مراعات بکند،در زندگی توکلش برخدا باشد خداوند او را کافی است و روزی او را بدون اینکه او گمانی ببرد تامین می کند.

خطیب جمعه سرخ رود: همگان بدانیم و باور داشته باشیم که خداوند هر وعده ای که داده است یا هر أمری که انجام داده و بیان فرموده است آن أمر خودش را به سرانجام می رساند.

ذات مقدس خدای سبحان را به همین کریمه قرآنی قسم می دهیم که اولا دلهای ما ،افکار و اندیشه های ما ،نظام اجتماعی و خانوادگی ما را به نور تقوا ، به نور یقین ، به نور ایمان و به نور معرفت نورانی بگرداند و بر قامت رعنای یکایک شما نمازگزاران لباس تقوا، جامه عفاف و پاکی و پاکیزگی را بپوشاند به برکت صلوات بر محمد و آل محمد(ص).

اما موضوع بحث؛ در رابطه با علامت ها و برجستگی های مومن بود،صفاتی که مومن از غیرآن معروف و شناخته می شود. گفته شد که یکی از بزرگترین و با اهمیت ترین علامت و نشانه مومن این است که او در زندگی دارای اخلاق حسن و برخوردار از زیبایی های اخلاقی است.

اما در این هفته راجع به مرا عات اخلاق در خانواده:

خطیب جمعه سرخ رود با این مطلب که ما به اخلاق خانواده بشدت نیازمندیم بیان داشتند: مراد و تعریف من از خانه و خانواده  یعنی یک مجموعه ای که در رأس آن پدرو مادر و اعضای آن را بچه ها تشکیل می دهند یا محیط و پیرامون آن مثل داماد ،عروس همسایگان و فامیل ها هستند.

لذا وقتی می گوییم اخلاق در خانواده ها باید رعایت بشود یعنی پدرخانه،برادر خانه،مادرخانه،خواهر خانه،داماد،عروس،همسایگان و همه باید نسبت به هم با محبت و با الفت زندگی بکنند.

از نگاه قرآن یک خانواده ی دارای نجابت و اصالت آن خانواده ای است که اهل آن خانه اهل قرآن باشند،اهل ذکر ،اهل نماز و اهل خیر و خوبی باشند،اگر یک خانواده ای اینطور بودند و تشکلی اینجوری داشتند طبعا این خانه و این خانواده در پیشگاه خداوند و در پیشگاه اولیای خدا بزرگ و نورانی خواهد بود و فرشتگان هم به این خانه و خانواده نظر رحمت و نظر برکت می اندازند.

اما نکته مقابل؛آن خانواده ای که از اصالت برخوردار نباشد،قهر و کینه و کدورت و حسادت و بداخلاقی ها در آن خانواده حاکم باشد از نگاه قرآن آن خانواده،خانواده ی تاریکی است،آن خانواده مورد نفرت ملائکه و فرشتگانند. و اولین ضرری که آن خانواده می کنند این است که فرشتگان رحمت رابطه خود شان را با این خانواده قطع می کنند.

بعضی از عوامل، عوامل اصلی هستند که ارکان خانواده را متزلزل می کنند یعنی خانواده را از پای در می آورند و کم کم این خانواده از هم فرو پاشیده می شود.

اما نکته مقابل اینکه یعضی از عوامل هستند که در تحکیم نظام خانوادگی بسیار تاثیرگذارند.

اما عواملی را که خانواده را آسیب می رساند-متزلزل می کند و از پای در می آورد عبارتند از:

۱-طلاق؛ درست است که یکی از قوانین الهی است اما در روایات ما آمده است که طلاق عرش خدا را به لرزه در می آورد.معنایش این است که اگر ما خانواده را هم یک قطعه ای از عرش الهی بدانیم این خانواده با این طلاق خود به خود خانواده ها کدر می شوند و اختلاف و در گیری بوجود می آید.

۲- اعتیاد؛ اساساً تمایل به دود-منقل-بافور-سیگار-قلیان یکی از چیزهایی است که خانواده ها را به شدت آسیب پذیر می کند.

۳- عامل سوم که واقعا باید دغدغه همه ما باشد این است که فرهنگ ویرانگر غرب که رهبر انقلاب تعبیر کردند با ناتوی فرهنگی.یعنی آن بداخلاقی ها و بی ادبی ها و یا کم محبتی هایی که از طریق ماهواره و اینترنت است که متاسفانه الان همه مردم ما را به شکلی با فرهنگ صحیح و اصول دینی و قرآنی و اسلامی دارد جدا می کند.در هرخانه ای که ماهواره راه پیدا کرد بچه هایشان،افکارشان پلید شد.اینها به نظام بدگویی می کنند-به رهبری بد گویی می کنند حتی به نماز و مسجد بی علاقه می شوند-به فرهنگ خودشان کم علاقه می شوند و کم کم به افسردگی گرفتار می شوند.

و همین موبایل که یکی از اساتید بزرگ اخلاق گفته اند؛ شیطان درون جیب هاست یعنی شیطان آنقدر به ما نزدیک شده است که الان در همه جیب ها یک شیطان می بینیم که این شیطان همه چیز را با خودش دارد خوبی ها را هم دارد و بدی ها را هم دارد.البته جوانان را به شدت دعوت می کنم به اخلاق خانواده و مسائل اخلاقی.

-خطیب جمعه سرخ رود: چند چیز زندگی را بر خانواده ها تلخ می کند و چند چیز هم می تواند زندگی را بر خانواده ها شیرین بکند. اما عواملی که زندگی را بر خانواده ها تلخ می کند در روایات آمده که امیرالمومنین علی (ع) به خانواده ها می فرمایند: سه چیز است که ممکن است زندگی را بر کام خانواده ها تلخ بکند؛

۱- کینه ۲- حسادت(اشاره به داستان هابیل و قابیل و برادران یوسف)

جناب سعدی شیرازی نقل می کند: حسود هرگز نیاسود. پیغمبر مکرم اسلام (ص) می فرمایند: هیچ وقت شخص حسود به آرامش یا سروری نرسیده است و در زندگی سودی نکرده است.

۳-بد اخلاقی.

اما عواملی که زندگی را شیرین می کند:

۱-حسن اخلاق- اخلاق در خانواده. یعنی بچه ها باید مورد ترحم پدرو مادر باشند و پدر و مادر هم بایستی مورد احترام بچه ها قرار بگیرند که الان متاسفانه یک مقداری بد اخلاقی ها یا بی ادبی ها در خانواده ها حاکم شده. مراعات اخلاق در خانواده یعنی همه به همدیگر احترام کنند و اعضای خانواده نسبت به هم خوش گمان باشند.

خطبه دوم:

بار دیگر خودم و همه شما نمازگزاران را دعوت می کنم که به مسائل اخلاقی، واجبات الهی و به احکام نورانی قرآن پایبند باشیم،سبک زندگی هایمان را به سبک زندگی های اهل بیت انشاءا… بیشتر هدایت بکنیم.مواظب بچه هایمان باشیم،مواظب بخش و شهرمان باشیم و برای همه شما آرزوی توفیق بیشتر و از خدای بزرگ طلب مغفرت می نمایم.

اما مناسبت ها:

۱- اول اسفند مصادف بود با شهادت عالم مجاهد مرحوم آقای محلاتی نماینده محترم مقام معظم رهبری در سپاه پاسداران البته روز شهادت ایشان به نام روز روحانیت و دفاع مقدس ثبت شد.

روحانیت در عرصه دفاع و پیشتازی و پیشتازی جهاد و شهادت پیش قراول بودند،همه شما می دانید که شهدایی که روحانی بودند در میانه مجموعه اصناف آمارشان بسیار بالاست و حتی جلو هستند و جلودار و در این زمینه به اصطلاح عقب نیستند.

اما در خصوص مسائل حوزه، حجت الاسلام و المسلمین جباری امام جمعه سرخ رود به    تذکر و نکاتی اشاره داشتند:

تذکر به خانواده ها: امروز اگر ما بخواهیم در جنگ ناتوی فرهنگی دشمنان به اصطلاح مسلط بشویم و آنها را از پای در بیاوریم و خودمان از پای در نیائیم یکی از راهها این است که جوانان خوش فکر،خوش سلیقه،با ذوق و مستعد را اماده بکنیم  در مدارس حوزوی أعم از خواهران و برادران آنها را ثبت نام کنیم.

خطیب جمعه سرخ رود نکته ای را هم به سخنران قبل از خطبه های این هفته حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا گنجی مدیریت محترم حوزه حضرت امام صادق(ع) شهرستان محمودآباد بیان داشتند وآن اینکه نظام ما امروز به طلاب نیازمند است که اولا دارای تقوا باشند-اهل فضل باشند-فاضل باشند و بتوانند مسائل جهانی را درک بکنند. ما امروز بایستی الگو نشان بدهیم و الگوی ما امروز در حوزه ها بایستی رهبر باشد،الگوی ما باید مرحوم شهید مطهری باشد،الگوی ما در حوزه ها بایستی مرحوم شهید مفتح باشد،الگوی ما در خطابه و سخنرانی باید شهید هاشمی نژاد باشد.

طلبه عزیز است-طلبه بر بال فرشته قدم می گذارد،اما چه طلبه ای؟مرحوم آیت ا… بهاءالدینی در خصوص شهید مطهری می فرماید؛ شهید مطهری خستگی ناپذیر و در تقوا کم نظیر بود،در شبانه روزی ۱۸ ساعت کار علمی و فکری می کرد.

امام راحل فرمودند: تمام آثار شهید مطهری بلا استثناء قابل استفاده ، مفید و با فایده است.

رهبر انقلاب اسلامی فرمودند: شهید مطهری نمرده است زیرا آثار او تا آخر می تواند برای حوزه ها یک مدل فکری و ایدئولوژی باشد.

۲- حضور مردم آذربایجان شرقی (تبریز) به تهران به مناسبت همان سالهای انقلاب و آن سخنرانی بسیار ارزشمند مقام معظم رهبری.

مقام معظم رهبری سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی را در طی بیست و چند بند برای اجرا، تحویل تشخیص مصلحت و هیأت دولت دادند.اما اقتصاد مقاومتی یعنی چه؟

همان چیزی که سعدی در گلستان فرمود:

                                ( هرکه نان از عمل خویش خورد     منت از حاتم طائی نبرد)

اقتصاد مقاومتی یعنی اینکه با بازوی خودمان و با دست رنج خودمان کار و تلاش بکنیم تا دربرابر دنیا سر خم نکنیم،یعنی به تولید خودمان متکی باشیم.

  والسلام علیکم ورحمت ا…و برکاته.                (روابط عمومی دفترامام جمعه سرخ رود)

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید