خانه / خطبه های نماز جمعه / متن بیانات خطبه های نمازجمعه شهر سرخ رود- نماز جمعه۱۱۹
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

متن بیانات خطبه های نمازجمعه شهر سرخ رود- نماز جمعه۱۱۹

بیانات حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا محمدیان امام جمعه موقت بخش سرخ رود

 در خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه

nmz 119

(خطبه اول)

اوصیکم عبادا… بتقوا…، همه شما مومنین و مومنات را به تقوای الهی دعوت می کنم . انشاءا… که همه ما در زمره ی اهل تقوا بوده باشیم.مطمئنا یکی از بهترین موضوعات قرآنی و تابلوهای قرآن راجع به تقواست که در حقیقت سراسر قرآن، انسان را به تقوا دعوت می کند،انجام واجبات- ترک محرمات-براین است که انسان بتواند در صف متقین قرار بگیرد. از اینکه قرآن ما را به تقوای الهی دعوت می کند و اهل بیت گرام عیلهم السلام ما را به تقوا دعوت می کنند دلیل بر این است که انسان باید این راه الهی را بپیماید تا به هدف ،کرامت و انسانیت برسد.اینکه وارد شده است خطبای جمعه حتماً در خطبه اول و  خطبه دوم نماز جمعه مردم را به تقوا دعوت بکنند این است که تقوا می تواند مسیر درست زندگی انسان را به انسان بنمایاند.

قرآن هم ما را به این مهم دعوت می کند می فرماید که ؛ اهل تقوا در بهترین جای بهشت قرار می گیرند،آنها که تقوا ندارند،در مسیر تقوا نیستند جایشان در بهشت نیست. ان المتقین فی جنات و نعیم (سوره فاطر آیه ۷) که متقین در بهترین جای بهشت قرار می گیرند و از انواع نعمت های الهی بهره مند اند.از آن همه نعمت های سرشاری که خدای منان نصیبشان کرد اینها خوشحال، سرافراز و سربلند اند.خداوند منان اهل تقوا را از عذاب سخت روز قیامت،از آتش جهنم نجات می بخشد .خداوند او را محفوظ نگه می دارد،حفظش می کند. خداوند منان به اهل تقوا خطاب می کند می فرماید؛آفرین بر شما،از آنچه اعمال خوب در دنیا انجام داده اید بخورید وبیاشامید . خداوند منان نعمت های بهشت را برای کسانی حلال کرده است و برای آنان تهیه کرده است که اهل تقوا باشند .

قرآن می فرماید: اینها نه تنها از مأکولات و مشروبات بهره مند اند بلکه بر تخت هایی تکیه می زنند که آنجا سرشار از نعمت های الهی است.خیلی کریمانه و مودبانه از نعمت های الهی بهره مند اند.آنها تنها نیستند همراهانی دارند که این همراهان می توانند شادی روح آن ها را فراهم بکنند. مسرور و شادمانند از انواع نعمت هایی که خداوند منان برای آنها تدارک دیده است. امام نکته مهم این است که خداوند منان درقرآم می فرماید: متقینی که در دنیا اهل تقوا بودند در فردای قیامت تنها نیستند.

قرآن می فرماید: ما ملحق می شویم به گذشتگانمان که اهل تقوا بودند ،به آیندگانی از نسل ما که اهل تقوا هستند همه در یک جا در بهشت برین باهم زندگی می کنیم. خداوند منان حسناتی را که برای فرزندان مومن و متقی ما برای آنها فراهم می کند به ما هم کرامت می کند. یعنی شمایی که اینجا نشسته اید ثوابی  از نماز جمعه می برید که در روایات وارد شده است کسی که در نماز جمعه حضور پیدا می کند خداوند ثواب دویست سال عبادت را در نامه اعمال او ثبت می کند.اگر این همه ثواب را شما کسب می کنید برای پدران و اجداد شما که در ایمان شما موثر بودند زمینه ساز ایمان شما بودند ثواب را در نامه اعمال آنان هم ثبت می کند.و به این دلیل است که در تفاسیر شیعه هم آمده است که ثواب همه آنهایی که بعد از شما می آیند از نسل شما و در صورتی که شما برای فرزندان سرمایه گذاری کرده باشید از نظر ایمان و تقوا در ثواب همه آنها شریکید اگرچه به حسب ظاهر از این دنیا رفتید.در نماز جمعه به حسب ظاهر حضور پیدا نمی کنید اما در ثواب فرزندانتان  شریکید. لذا چقدر خوب است که انسان فرزندش را اهل جمعه تربیت بکند که اگر خود از دنیا رفت و نود سال هم فرزندش عمر کند و نمازی که می خواند و حضوری که در نماز جمعه پیدا می کند  و هرکار خداپسندانه ای که انجام می دهد در ثواب فرزندش شریک است.اهل تقوا کسانی اند که در بهشت هرچقدر آرزو بکنند خداوند برای آنها فراهم می کند،هرچه را میل پیدا کنند خداوند به آنها کرامت می کند.قطعا اهل تقوا در بهشت چیزی را تمنا می کنند که رضای خدا در آن باشد،هر نعمتی از نعمت های الهی که در بهشت است اهل تقوا تمنا و آرزو کند و میل پیدا بکند خداوند برایش فراهم می کند چه نعمت هایی از مأکول یا مشروب باشد یا نعمت های حوری که خداوند  منان در قرآن بیان کرده است. حتی هر وقت اهل تقوا در بهشت آرزو کند که الان من دوست دارم در کنار رسول خدا(ص) به چهره مبارک او بنگرم و زیارت رسول خدا را داشته باشم همین را اگر آرزو کند زمینه زیارت چهره نورانی رسول خدا(ص) را خداوند منان برای اهل بهشت آنهایی که اهل تقوایند را فراهم می کند یعنی اگر هر روز آرزو کنید و میل پیدا کنید که به ملاقات امام زمان (عج) بروید این برای شما امکان پذیر می شود.و این برابر آنچه است که قرآن مجید بیان می فرماید؛آنچه را که انسان آرزو بکند از خوردنی ها،آشامیدنی ها، و نعمت هایی که در بهشت است و اگر یک اهل تقوا بخواهد هزاران نفر را بعنوان مهمان در بهشتی که خداوند به او کرامت فرمود پذیرایی کند هیچ مشکلی ندارد. کارگران و خدمه های فراوانی هستند، میلیاردها خدمه را خداوند برای اهل تقوا کرامت می کند که اگر هزاران مهمان به اهل تقوا در بهشت وارد شوند به بهترین وجه بتواند از آنها پذیرایی کند و مثل پروانه دور انسان دور می زند و هر أمری باشد  آنها می خواهند اطاعت بکنند .میلیاردها خدمه و کارگر در اطراف اهل تقوا دور می زنند که هرکاری را که شما دستور بدهید آنها اطاعت می کنند و چهره های آنها جذاب و نورانی است و وقتی غذایی را برای شما آماده می کنند آن غذا لذت بخش است و این بیان نورانی قرآن کریم است، هر چه را مسالت و آرزو بکنند و هرچه را درخواست بکنند برایشان فراهم می کنند.

-اما چه می شود که انسان اهل تقوا باشد؟ اهل تقوا دارای چه شرایطی هستند که می توانند از این نعمت های الهی بهره مند شوند؟ اهل تقوا دارای چه شرایطی هستند؟

خطیب موقت نماز جمعه بخش سرخ رود به یک مورد اشاره نمودند و آن اینکه قرآن می فرماید؛ اینها در دنیا اهل ترس از خدا بودند. ترس از خدا باعث می شود که انسان اهل تقوا بشود . انشاءا… که همه ما در زمره اهل تقوا بوده باشیم.

(خطبه دوم)

بار دیگر خودم و همه شما عزیزا ن ، سروران و نماز گزاران معزز را به تقوای الهی دعوت می کنم.

اما مناسبت ها:

(اولین مناسبت)؛مستحضرید که امروز میلاد باسعادت زینب کبری (س) سلام ا… علیهاست،مثل امروزی در خانه علی وزهرا علیهم السلام دختری به دنیا آمد که باعث افتخار خانواده بود،در تاریخ آمده است که هنگامه ولادت حضرت زینب سلام ا… علیها، رسول مکرم اسلام(ص) در سفر بودند،هنوز از سفر نیامده بودند،امیرمومنان علی (ع) و فاطمه زهرا(س) تا مدتها نامی را برای فرزند ننهاده بودند تا اینکه خبر ولادت حضرت زینب (س) را به رسول گرامی اسلام (ص) دادند.رسول خدا از سفر بر می گشت وقتی این خبر به گوشش رسید سراسیمه به سمت منزل امیر مومنان علی علیه السلام می آید (قبل از اینکه وارد منزل خود شود) وقتی وارد منزل مولا علی علیه السلام شد درخواست کرد که قنداقه حضرت زینب سلام ا…علیها را به او بدهند،قنداقه را دادند و رسول خدا(ص) این قنداقه را در بغل گرفت و بر او بوسه زد و بر گوش راست و چپ حضرت زینب(س) اذان و اقامه گفت و سئوال کرد علی جان،فاطمه جان، آیا نامی برای این دختر انتخاب کرده اید؟عرض کردند، یارسول ا… بر شما پیشی نمی گیریم و نگرفتیم و نامی برای این دختر انتخاب نکرده ایم، رسول خدا(ص) در درون زینب کبری نگریست  و دریافت که او باعث افتخار خانواده است و نام این دختر را زینب گذاشت.  زینب یعنی  زینت پدر، افتخار خانواده و از آن پس دیگر حضرت را زینب نام نهادند.

حجت الاسلام والمسلمین محمدیان خطیب موقت نماز جمعه سرخ رود ضمن تبریک و تهنیت به نمازگزاران به مناسبت میلاد با سعادت حضرت زینب کبری(س)  به القابی که برای حضرت زینب (س) در تاریخ ثبت شده اشاره داشتند،از جمله؛

۱-عالمه؛ یعنی کسی که صاحب علم است آنهم علمی که بین ما مرسوم است نیست آن علم الهی، آن علمی که هرکسی استعداد آن علم الهی را ندارد.

۲- فهیمه؛ خوب فهمیدن و درک کردن.

۳- محدثه؛ یعنی اهل حدیث، اهل بیان و سخن .

۴-عارفه؛ یعنی صاحب معرفت. کسی که بتواند معرفت به خدا و رسول اش پیدا بکند .

(دومین مناسبت)؛شایسته است همه ما به آن توجه کنیم یعنی جشن گلریزان و کمک رسانی ویژه به خانواده های ضعیف و فقیر و نیازمند.

در این خصوص خطیب موقت نمازجمعه سرخ رود به کمیته امداد پیشنهاد کردند که اگر این جشن را بتوانند به صورت فصلی اجرا بکنند پسندیده تر است (کمیته امداد با عنایت همگان مسئولیت خدمت رسانی به فقرا را به عهده دارد) ایشان همچنین به همگان بیان داشته اند که در منازل، مغازه ها ، محل کار و…..صندوق هایی که از سوی کمیته امداد معین شده است را داشته باشند حتی اگر مبلغ کمی هم در صندوق جمع شود این ها قطراتی است که می تواند دریایی شود و کمک هایی شود برای فقرا و نیازمندان.

والسلام علیکم وحمت ا… و برکاته .                                     (روابط عمومی دفتر امام جمعه سرخ رود)

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید