خانه / خطبه های نماز جمعه / متن بیانات خطبه های نمازجمعه شهر سرخ رود- نماز جمعه ۱۲۰
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

متن بیانات خطبه های نمازجمعه شهر سرخ رود- نماز جمعه ۱۲۰

بیانات حجت الاسلام و المسلمین سید عربعلی جباری امام جمعه بخش سرخ رود

در خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه

nmz 120 nmz 120-2

اوصیکم عبادا بتقوا…؛خودم و همه شما برادران عزیز و متدین ،خواهران نمازگزار با حجاب و با عفاف،جوانان عزیز ،مدیران و مسئولان با اخلاص نطام مقدس جمهوری اسلامی را به تقوای الهی و به حسن اخلاق و حسابرسی اعمال در این لحظات پایانی  سال و تخلق به اخلاق  الهی و تأدب به آداب الهی دعوت می کنم و فرا می خوانم.زیبا گفت آن شاعر بزرگوار که ؛ اگر سودی است در ایمان و تقواست.

اگر زندگی ها بر اساس سبقه تقوا پیش برود این زندگی واقعیت و حقیقت پیدا می کند.

خطیب جمعه سرخ رود در ادامه در آستانه فرا رسیدن سال نو (عید نوروز) حدیثی را بعنوان عیدی تقدیم داشتند؛ ایشان با بیان اینکه انشاءا… همه ما، همه بخش و شهر سرخ رود به این حدیث نورانی اهلبیت چه در سفرها و چه در نشست هایمان و چه در دیدو بازدیدهایمان این حدیث امام حسن عسگری (ع) را دقت داشته باشیم بیان داشتند: عیار ، معیار و کمال همه ما در این حدیث نهفته شده است که امام حسن عسگری (ع) می فرمایند: تقوای الهی را سرلوحه ی زندگانی خود قرار بدهید و مایه ی آبرو و سرافرازی ، سرور و خوشحالی ما باشید ، برای ما مایه  

 سرشکستگی نباشید ، ما را خجل و شرمنده مسازید.

امام حسن عسگری (ع) به سه أمر تاکید می فرمایند:

۱-زندگی باید سبقه و رنگ تقوا داشته باشد.

۲-مایه ی عظمت ،سربلندی و آبروی ما باشید.ما به وجود شما شیعیان فخر بکنیم.

۳-کاری نکنید و حرفی نزنید که ما شرمنده  و سرشکسته بشویم.

-امیدوارم این حدیث برای همه ما در ایام عید بعنوان تابلوی زیبایی باشد.

در ادامه امام جمعه سرخ رود با توجه به اینکه نوروز امسال با نام زیبای کوثر پربهای قرآن حضرت فاطمه زهرا(س) مزین شده است از نوروز امسال تعبیر کردند به نوروز فاطمی،یعنی نوروزی که مبدأ سال جمعه می باشد و در ایام شهادت بی بی دو عالم حضرت زهرا (س) است.

انشاءا… نوروز فاطمی را فاطمه پسند اداره بکنید و به پیش ببریم و از خداوند بخواهیم که به همه ما توفیق بدهد و بر قامت همه ما لباس تقوا و عزت بپوشاند به برکت صلوات بر محمد و آل محمد (ص).

 

 

 

اما موضوع بحث: اخلاق در خانواده.

اگر خانواده ها با اخلاق باشند کشور هم بخشی از مسائلش حل می شود چون اخلاق خانواده ها سرایت می کند در کشور و این است که اخلاق خانواده خیلی مهم است.چیزی که در تحکیم نظام خانواده ها خیلی نقش دارد باید به این اصول خیلی توجه کرد.اصولی که در تحکیم نظام خانوادگی می تواند به ما کمک بکند باید به  آنها توجه کرد که یکی از اصول؛ پایبندی به اصل محبت است-اصل اظهار علاقه.

امام صادق (ع) می فرمایند: هرمردی که در خانواده بیشترین محبت ، صفا و صمیمیت را نسبت به خانم و بچه ها اظهار بکند، هر مردی که کانون خانواده خود را با محبت گرم نگه بدارد این نشان می دهد که او در ایمان دارد به کمال می رسد .

پیغمبراکرم (ص) فرمودند: وقتی مردی تشکیل خانواده داد،ازدواج کرد باید به سه مسئله پایبند باشد هرچند اگر طبعش سازگاری نداشته باشد اما بایستی به صورت قانون برای اینکه نظام خانواده را بتواند خوب اداره بکند و به پایان ببرد باید به این سه مسئله توجه بکند؛

۱-حسن معاشرت داشته باشد-یعنی خوش برخورد باشد-برخوردی زیبا داشته باشد.

پیغمبر اکرم(ص) می فرمایند: بهترین شما کسانی اند که نسبت به زن وبچه هایشان بهترین باشند.

۲-سلام کردن.پیغمبر اکرم(ص) فرمودند: هر مردی که وارد خانه می شود و واقعا با اعتقاد به زن و بچه هایش سلام بکند خداوند بر برکات و خیرات آن خانواده می افزاید.

پیغمبر اکرم (ص) می فرماید: اگر مرد خانه در حضور بچه هایش به همسرش بگوید (إنی اُحبک) هیچگاه این جمله از قلب زن بیرون نمی رود.

۳-نسبت به خانواده بهترین باشیم.( اصل محبت).  پایبند باشیم به اصل محبت و اظهار علاقه.

قرآن می فرماید: مرد و زن هردو در کمال همدیگر سهیم اند.

اصل محبت کانون خانواده را گرم می کند.نظام خانواده  را گرم می کند.

اما نقطه مقابل بد دهنی یا خدای ناکرده دست بلند کردن یا حرف رکیک زدن، هم در بچه ها ، هم در روحیه ها تأثیر می گذارد و هم در فروپاشیدگی نظام خانواده تاثیر دارد .

 

 

 

(خطبه دوم)

اوصیکم عبادا… بتوا…؛ بار دیگر خودم و همگان را به تقوای الهی دعوت می کنم و برای یکایک شما توفیق عبادت و بندگی و طول عمر از خداوند منان خواهانم و برای درگذشتگان و شهدا علو درجات را خواستارم.

اما مناسبت ها؛

۱-در هفته گذشته میلاد با سعادت حضرت زینب (س) را داشتیم.

حجت الاسلام والمسلمین جباری خطیب جمعه سرخ رود در رابطه با شخصیت حضرت زینب (س) به مطالبی اشاره داشتند و آن اینکه؛

حضرت زینب (س) دختر امیرالمومنین علی بن ابی طالب(ع) است-حضرت زینب در دامن مادری چون حضرت زهرا (س) تربیت یافته است-حضرت زینب(س) در صبر و صبوری همانند امام حسن مجتبی (ع)، در بلاغت و بیان و اعجاز بیان مانند پدربزرگوارشان امیرالمومنین (ع) و در حیا و ادب مانند مادرش حضرت زهرا سلام الله علیهاست.

(دانی که حضرت زینب کیست    بابش علی مرتضی و مامش زهراست.)

خطیب جمعه سرخ رود: امروز اگر ما سه درس را از زندگی حضرت زینب (س) بیاموزیم برای جامعه ما حیاتی است و آنها عبارتند از ؛

۱-از حضرت زینب (س) معنویت بیاموزیم. ۲- از حضرت زینب (س) بندگی را یاد بگیریم.

۳- حضرت زینب (س) را الگوی  مناجات قرار بدهیم-الگوی تقوا،روحانیت و معنویت قرار بدهیم.

 

دختر بزرگوار امام حسین (ع) فاطمه بنت الحسین (ع) اینگونه در مورد حضرت زینب سخن می گوید می فرماید؛ عمه ام حضرت زینب (س) پیوسته در محراب عبادت در حال نماز و دعا و مناجات بود و پیوسته در راه خدا و از مقام با عظمت حق تعالی گریه می کرد و اشک می ریخت.

امام سجاد علیه السلام می فرماید: عمه ام زینب (س) حتی در ایام عاشورا هم عبادتشان ترک نشد.

حتی آمده است که معصومی مانند امام حسین (ع) بفرماید: خواهرم در نماز شب مرا فراموش مکن حضرت امام حسین (ع) که خدا همه دنیا را در اختیارش قرار داده ،امام حسین (ع) ثارالله است اما به خدمت خواهرش زینب(س) می آید و می گوید: خواهرم مرا در نماز شب فراموش مکن لذا در تاریخ آمده است که بعد از عاشورا، حضرت زینب(س) در دعای نماز شب می فرمود: خدایا مرا بیامرز و برادرم اباعبدا… الحسین را مورد رحمت قرار بده.                   (خطیب جمعه سرخ رود: اهل عبادت و بندگی باشیم.)

 

 

 

۲-در خصوص ایام فاطمیه .ن شاعر بزرگوار که فرمود؛اگر سودی است در ایمان و تقواست.اگر زمدگی ها بر اساس سبقه تقوا به پیش برود این زندگی واقعیت پیدا می کند و حقیقت پیدا می کند.

-خطیب جمعه سرخر

 

خطیب جمعه سرخ رود با بیان اینکه امیدوارم هم مداحان و هم روحانیون عزیز و هم همه مردم راجع به فضائل حضرت زهرا (س) بگویند و بشنوند عنوان داشتند؛ بدانیم سرور و شادمانی بر گریه بر اهل بیت (س) است.        ایشان افزودند: همانطوری که عید را به شادمانی می گذرانید کرامت و بزرگواری حضرت زهرا (س) فراموش نشود.

۳-در خصوص هفته احسان و نیکوکاری .

خطیب جمعه سرخ رود: هم عدل و هم احسان از موضوعات قرانی و یکی از سفارشات وحیانی است.                    قرآن می فرماید: إن الله یامرکم بالعدل و الاحسان .

سئوال: چرا خداوند در این آیه أمر کرده که شما مومنان عادل و محسن باشید عدالت را مراعات بکنید و اهل  احسان باشید؟ زیرا عدم عدالت  مساوی است با تخریب و ویرانگری مسائل خانوادگی- عدم اجرای عدالت مساوی است با تخریب پایه های نظام اجتماعی. لذا قران فرمود: إن الله یامرکم بالعدل.

خطیب جمعه سرخ رود: جامعه بدون احسان و نیکوکاری یک جامعه بی تفاوت ،خشک،سرد، و بی روح است. اینجاست که سعدی بزرگوار می فرماید:

) بنی آدم اعضای یکدیگرند                       که در آفرینش ز یک گوهرند

چو عضوی به درد آورد روزگار                 دگر عضوها را نماند قرار(

 

امام جمعه سرخ رود بیان داشتند: یکی از برکات انقلاب اسلامی همین مسائل است که ما توجه داشته باشیم به موضوعات قرآنی از جمله به مسئله احسان.

اگر سخن از اکرام-جشن عاطفه ها و هفته نیکوکاری است یعنی إن الله یامرکم بالعدل و الاحسان .

امیرالمومنین (ع) می فرمایند: بهترین توشه برای معاد این است که انسان نسبت به بندگان خدا احسان و نیکوکاری داشته باشد.

خطیب جمعه سرخ رود: بنابراین ایام شادی را نسبت به همدیگر تقسیم بکنیم،اجازه ندهیم به خودمان که خودمان شاد باشیم اما جامعه هرطوری که می خواهد همانگونه باشد نخیر اینطور نباید باشد زیرا این با نظام اسلامی و با غیرت و با موقعیت اسلامی ما سازگاری ندارد.

والسلام علیکم و رحمه ا و برکاته .                                                    (روابط عمومی دفتر امام جمعه سرخ رود)

 

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید