خانه / خطبه های نماز جمعه / متن خطبه های نمازجمعه شهر سرخ رود-نمازجمعه۱۴۵
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

متن خطبه های نمازجمعه شهر سرخ رود-نمازجمعه۱۴۵

بیانات حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا محمدیان امام جمعه موقت بخش سرخ رود

(نماز جمعه۱۴۵)       در خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه           (مورخ:۱۳۹۳/۶/۱۴ )

اوصیکم عبادا…و نفسی بتقوا….؛ مومنین،مومنات ،نمازگزاران محترم خودم و همه شما را به تقوای الهی دعوت می کنم . تقوایی که قرآن مجید همگان را به آن رهنمود کرده است .تقوا به معنای اینکه انسان آنچه که أمر خداست اطاعت کند و آنچرا که نهی خداست دوری کند.آنانی اهل بهشتند و به سعادت و کمال انسانی رسیده اند که تقوا را سرلوحه ی زندگی فردی،اجتماعی و خانوادگی خود قرار بدهند. آنهایی که خود را به گناه و معصیت آلوده می کنند نمی توانند مدعی باشند که در کنار سفره ی تقوا نشسته اند.اهل تقوا آنهایی هستند که دل در گرو خدا دوخته باشند، أمر خدا را در زندگی خود اطاعت کرده باشند و به آنچه که نهی خداست دوری کنند.امیدوارم خدای منان همه ی مارا اهل تقوا قرار بدهد.

اما موضوعی که محضر شریف شما عزیزان و سروران عرضه میدارم پیرامون یکی دیگر از تابلوهای مهم قرآن است. قرآن بسیاری از موضوعات مهم را تابلو قرار داده ،تابلو به این معنا که نسبت به آن تاکید ویژه دارد که انسان ها دقت و مراقبت کنند.یکی دیگر از همان تابلوها بحث سود و زیان است.انسان در زندگی غالباً بدنبال سود است،اگر ضرر و زیان و خسرانی به او وارد بشود متاثر میشود.

سراسر قرآن هشدارهاست به انسان که بتواند در زندگی مادی و دنیایی خودش سودی ببرد،هم سودی که فایده و حال دنیایش داشته باشد و بویژه سودی که فایده به حال او در آخرت داشته باشد.نام می برد از کسانی که اینها در دنیایشان و عقبایشان سود می برند و آن مومنین اند، آنهایی که در راستای فرمان الهی اند، اینها در حقیقت سود می برند. اما آنهایی که تمرد از فرمان الهی دارند اینها اهل زیانند، ضرر می دهند. معمولاً یک عده ای که می خواهند از سرمایشان استفاده بکنند و سود ببرند علاوه بر اینکه سودی نمی برند اصل سرمایه را هم از دست می دهند.یک وقتی انسان معامله ای را انجام می دهد سودی نمی برد اما اینطور نیست که اصل سرمایه را از دست بدهد،در حقیقت او زیانکار است .اما از نظر قرآن زیانکار واقعی کسی است که نه تنها سود نمی برند بلکه اصل سرمایه را از دست می دهد. لذا از آنها تعبیر می کند به خاسرین یعنی آنهایی که خسران دارند،زیان دارند،هم سرمایه را از دست دادند و هم سودی نبردند.اما چه کسانی هستند که هم سرمایه را از دست می دهند و هم سودی نمی برند؟ قرآن ۱۰مورد را نام می برد که خصوصاً این دسته افراد کسانی اند که هم سرمایه را از دست میدهند و هم در کنار سرمایه ای که داشتند نعمات ، برکات و الطافی را که خداوند نسبت به آنها داشت از آنها استفاده نکردند و در نتیجه ضرر دادند.

۱-آنهایی که گوش به حرف شیطان میدهند،وسوسه های شیطان در آنها تاثیر گذار است، به عبارت دیگر تحت ولایت شیطانند، شیطان آنها را از نور به ظلمت ها دعوت می کند و میکشاند. اما نور کجاست؟ آن نعمت هایی را که خداوند در اختیار انسان قرار داد که یکی از بزرگترین نعمت همین عقل است.شیطان عقل انسان را می رباید،سرقت می کند.لذا قرآن می فرماید؛آن دسته افرادی را که گوش به حرف شیطانند،شیطان آنها را فریب می دهد،به چالش ها می کشاند و مبتلا به گناه و معصیت می کند در نتیجه هم سرمایه ی عمر را از دست میدهند و هم سودی فردای قیامت برایشان نیست.

قرآن می فرماید؛ آنهایی که گوش به حرف شیطانند،اطاعت از شیطان می کنند،غیرخدا را که همان شیطان است می پرستند به طور قطع و یقین اینها زیانکارند آن هم زیانی آشکارا.

۲-آنهایی که انکار قیامت می کنند.

قرآن می فرماید؛یک عده افرادند که تکذیب میکنند ملاقات با خدا را در روز قیامت.

۳-آنهایی که در سختی ها و مشکلات و حوادث به راحتی دست از دین برمیدارند.

قرآن می فرماید: اگر یک بلا و مصیبتی به این دسته افراد برسد اینها از آن گرایش به دین و اعتقاداتشان بر می گردند.لذا این دسته افراد هم از دنیا افتادند و هم از آخرت خودشان.

۴-آنهایی که کم بارند،درصدد انجام کارهای خوب نیستند،مفت فرصت ها را از دست میدهند.اینها هم کسانی اند که زیانکارند.

قرآن می فرماید: آنهایی که ترازویشان کم بار است،وزنه اعمالشان بسیار ضعیف است،در دنیا درصدد این نبودند که بهره ای از معنویات داشته باشند،از فرصت ها برای حضور در نماز استفاده نکردند،کار خیری از آنها سر نزد حقیقتاً همین اینها هستند که زیانکارند.

۵-آنهایی که نه تنها خودشان بلکه دیگران را هم به زشتی دعوت می کنند،مانع خیر دیگرانند.به قول قرآن سد سبیل اند، نه تنها خودشان را بلکه دیگران را هم از کارهای خیر باز میدارند.اینها از نظر قرآن زیانکارند.

۶-آنهایی که ایمان ندارند و عمل صالح ندارند یا اینکه ایمان دارند و عمل هم دارند اما عمل آنها عمل صالح نیست، قرآن می فرماید: انسان ها در زیانکاری اند مگر اینکه۱- ایمان داشته باشند و ۲- در کنار ایمان، عمل صالح هم داشته باشند.

۷-آنهایی که قطع رحم می کنند،مانع انجام کارهای خوب اند و فساد را در زمین رواج می دهند .

قرآن می فرماید؛شک نکنید که اینها خاسرند ،زیانکارند ،اینها کسانی اند که در فردای قیامت باید در خشم و عذاب الهی بسوزند مگر اینکه توبه کنند و جبران کنند گناه و معصیتی را که انجام داد ه اند.

۸-آنهایی که راه هدایت را نمی روند،کج رو هستند اینها هم کسانی اند که زیانکارند.

قرآن می فرماید؛کسانی که همیشه راه کج و ضلالت را می روند،تحلیل های غلط دشمن را گوش می دهند حرف های دشمن را گوش میدهند اینها در حقیقت زیانکارند.

۹-آنهایی که گوش به حرف آدمهای منحرف اند.اینها هم در حقیقت زیانکارند.

(خطبه دوم)

مجدداً همه شما عزیزان و سروران،برادران و خواهران گرانقدری را که به نماز جمعه حضور پیدا کرده اید به تقوای الهی دعوت می کنم .إنشاءا… که خدای منان همه ما را در زمره اهل تقوا قرار بدهد و به آنچه که أمر خداست اطاعت کنیم و به آنچه نهی خداست دوری کنیم. از خدای منان می خواهیم که فردای قیامت آبروی ما را به أحسن وجه حفظ بفرماید.

مستحضرید که هفته گذشته رحلت عالم صمدانی حضرت آیت ا… سید صابر جباری را داشتیم که اتفاق ناگواری بود برای مومنین،مومنات به ویژه خانواده محترم نماینده معزز مردم مازندران در مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه محترم شهرستان بهشهر. إنشاءا… که خداوند منان روحش را شاد بگرداند و با سید و سالار شهیدان کربلا محشور و همنشین بگرداند.از طرف خودم و همه شما محضر حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا جباری امام جمعه معظم و مکرم شهر و بخش سرخ رود این حادثه دردناک را عرض تعزیت و تسلیت دارم.إنشاءا…خداوند منان اموات این جمع را غریق رحمت خاصّه خودش قرار بدهد.شادی روح این فقید سعید و اموات خودتان اجماعاً صلواتی مرحمت بفرمایید.

در آستانه ی میلاد سراسر سعادت ثامن الحجج آقا علی بن موسی الرضا علیه السلام هستیم که ایرانیان افتخار دارند که در کنار این امام همام نفس می کشند و حرم شریفش در مشهد مقدس است.

إنشاءا…که همه ی ما بتوانیم از زیارت و پابوسی آن حضرت بهره مند باشیم و فردای قیامت هم خداوند منان ما را از شفاعتش محروم نفرماید.

سزاوار است از طرف همه شما نمازگزاران محترم،محضر شریف آقایمان امام زمان (عج) عرض تبریک و تهنیت داشته باشیم.

در ادامه ی خطبه دوم خطیب جمعه موقت به بخشی از خصائص آقا امام رضا(ع) اشاره نمودند،

خصائص و ویژگی هایی را برای علی بن موسی الرضا(ع) در تاریخ ثبت کرده اند و آن عبارتند از ؛

۱-حضرت سعی می کرد وقتی که با کسی صحبت می کرد صحبتش را قطع نکند.

۲-سعی می کرد نسبت به ارحام صله داشته باشد.یعنی رفت وآمد نسبت به خویشاوندان داشته باشد.هرگز اجازه نمی داد کسی قطع رحم داشته باشد و خودش هم مراقب این موضوع بود.صله رحم را یکی از مهمات زندگی خودش می دانست و سعی می کرد به این مهم توجه لازم را داشته باشد.

۳-سعی می کرد که از نظر نظافت رعایت خاص را در خیابان و کوچه داشته باشد.

۴-حضرت خنده قهقهه نداشت که فرمودند این امر کراهت دارد مومن نباید خنده ی او قهقهه باشد.

۵-به غلامان و زیردستان محبت می کرد، ابراز محبت می کرد، که در کنار محبت صفا و صمیمیت را در محیط حفظ کند.

۶-حضرت هرگز خشم نمی گرفت.

۷-سعه صدر داشت، صبور بود .یعنی وسعت وجودی داشت.

۸-هیچ وقت بد دهن نبود،حرفای زشت از دهانش در نمی آمد.

۹-قرآن را زیاد تلاوت می کرد و زیاد قرآن می خواند .روز و شبی نمی گذشت که حضرت قرآن نخواند حضرت خیلی به تلاوت قرآن اهتمام داشت و به قرآن ابراز محبت و علاقه می کرد.

۱۰-حضرت غالباً یا دائماً ذکر صلوات بر محمد و آل محمد(ص) داشت که در روایت آمده که زیاد صلوات بفرستید و اگر کسی یک صلوات بفرستد مثل اینکه دو رکعت نماز مستحب خوانده است.

۱۱-پرخوری نمی کرد و از شکم سیری پرهیز داشت، متعادل غذا میل می فرمود.

۱۲-مزد کارگر را به تاخیر نمی انداخت.

۱۳-از مظلومین و فقرا و ضعفا حمایت می کرد و نسبت به آنها رسیدگی داشت.

۱۴-زیاده گو نبود،زیاد حرف نمی زد ،به میزانی که نیاز بود مطالب را بیان می فرمود.

۱۵- اهل بخشش و فضل بود.

۱۶-در کار منزل کمک کار بود.

۱۷- سعی می کرد بوی خوش از او دیده شود. (بوی خوش استعمال می کرد)

۱۸ -از اسراف به شدت دوری می کرد یعنی مراعات می کرد صرفه جویی داشته باشد.

۱۹-نماز را سعی می کرد به موقع بخواند.نماز را به تاخیر نمی انداخت

۲۰-به همسایگان احترام می گذاشت،حرمت همسایه را نگه می داشت.

۲۱-به عیادت بیماران می رفت.

۲۲-در تشییع جنازه مسلمان سعی می کرد شرکت کند و دیگران را هم تشویق می کرد.

۲۳-به بچه ها احترام می کرد و به جوانان بها می داد.

۲۴-پیرمردان را بزرگ می شمرد، سعی می کرد احترام لازم را داشته باشد.

۲۵-اگر در جمعی می نشست پای خود را دراز نمی کرد. (پایان خطبه دوم)

والسلام علیکم و رحمت ا… و برکاته.                  

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید