خانه / خطبه های نماز جمعه / متن خطبه های نمازجمعه شهر سرخ رود-نمازجمعه ۱۴۶
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

متن خطبه های نمازجمعه شهر سرخ رود-نمازجمعه ۱۴۶

نماز جمعه ۱۴۶      بیانات حجت الاسلام والمسلمین سید عربعلی جباری امام جمعه بخش سرخ رود

مورخ ۱۳۹۳/۶/۲۱                در خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه

اوصیکم عبادا…ونفسی بتقوا….؛در ماه با عظمت ذیقعده و در جمعه مبارک اولاً خودم و هم شما مومنان ،عبادا… ،برادران و خواهران عزیزم ،جوانان و مسئولان و همه شهروندان عزیز و آبرومند را و عموم مردم این منطقه را به تقوای الهی و دوری از غفلت ، لغزش ، توجه به فرائض و ذکر خدای سبحان و منان دعوت می کنم و توصیه می نمایم.بیانی نورانی دارد حضرت امام رضا علیه السلام که اگر ما همین بیان نورانی را دقت بکنیم برای ما می تواند زمینه سازی کند نورانیت قلب و عقل و فکر و اندیشه را،حضرت امام رضا(ع) فرمودند؛مومن،نمازگزار ،مسئول و روحانی و همه اقشار از نفس و هوای نفس پرهیز کند،زمام امور خود را به دست هوای نفسانیتان ندهید.مواظب باشید،مراقب باشید زمام امور شما به دست خدای شما و انبیاء و اولیاء باشد،تمایلات نفسانی را بدور بیندازید.

آن عاملی که انسان را به سقوط ، انحطاط و به هلاکت وا می دارد تبعیت و پیروی از هوای نفس است.ذات خدای سبحان را سوگند میدهیم و به وجود مقدس آقا امام رضا علیه السلام همه ما را طاعت و عبادت از ذات مقدس پروردگار عالم،رزق و روزیمان بگرداند و تقوا را ذات و توشه ی ما قرار بدهد به برکت صلوات بر محمد و ال محمد(ص).

و اما موضوع بحث و سخن در طی این چند هفته؛عنوان بحث در رابطه با ذکر و یاد حق تعالی بود و دوری از غفلت،که یکی از بزرگترین امتیاز مومن این است که مومن دائم الذکر است یعنی هیچگاه از یاد خدا غافل نخواهد بود.

امیرالمومنین (ع) می فرمایند؛ غفلت، دوری از یاد خدا،انسان را به منجلاب می کشاند،به فساد می کشاند.

خطیب جمعه سرخ رود؛ اساساً بدانید که آدم غافل درِ همه ی کمالات را به سوی خود می بندد،درِ اسلام را،در قرآن را ،درِ نورانیت ولایت و معنویت را و در یک کلام درِ همه ی خوبی ها را بسوی خود می بندد و به منجلاب شرارت و تبهکاری و ظلم و ستم گرفتار می شود.

امام جمعه سرخ رود؛ به همه شما تحت این عنوان وصیت می کنم بعنوان یک روحانی شهر،بعنوان یک خدمتگذار، اینکه غفلت ما را نگیرد ،غافل نشویم .انسان غافل اسیر نفس می شود،انسان غافل اسیر شیطان می شود،انسان غافل اسیر و برده و دریوزگی استکبار را بر عهده می گیرد. لذا امیرالمومنین(ع) و امام رضا(ع) فرموده اند؛مواظب باشید،از خودتان مراقبت بکنید.

در ادامه خطیب جمعه سرخ رود در رابطه با نماز جمعه عنوان کردند؛نماز جمعه را ما تشبیه می کنیم به یک نهر بزرگی که در خودش آب گوارا و صاف و زلال دارد،هرچیزی که در مسیر این رودخانه باشد از خاک ها،مزارع،باغات و همه و همه استفاده می کنند یعنی در مسیر رودخانه همه چیز شادابی،طراوت و وقتی هم آدمها در کنار رودخانه قرار بگیرند یک نسیم خوش دل انگیز،روح افزا که همگان استشمام می کنند،مثل نماز جمعه،مثل همین نهر آب خوشگوار است.همه ی مردم سیل آسا حرکت می کنند به سوی جایگاه نماز جمعه که این جایگاه نماد قدرت مردم یک شهر است،نماز جمعه سنبل وحدت و اتحاد یک شهر است ،نماز جمعه مبارزه با شیاطین و نیروهای کفرونفاق است و در این کسی شک ندارد، نه امام جمعه یک روحانی عادی و معمولی است و نه نماز جمعه هم یک نماز عادی و معمولی است. امام جمعه هم از طرف مقام معظم رهبری منصوب می شود.مردم هرچقدر امام زمان(عج) را دوست دارند و به هر مقدار که به رهبری انقلاب علاقه مندند باید نقطه صفر مرکز وحدت را،نماز جمعه و امام جمعه را عنایت بکنند.

مسئله نماز جمعه دومین پایگاه عظیم اجتماعی است.

در ادامه خطیب جمعه سرخ رود با اشاره به حضور بسیار بسیار پرشور و با شکوه مردم در تشییع جنازه حضرت آیت ا… جباری بیان داشتند؛نماز جمعه و امام جمعه این نقش را دارد،در نماز جمعه نسیم روح افزا و نشاط آور همان خطبه امام جمعه است.امام جمعه خیرخواه مردم است و امام جمعه خود را یک نیروی وفادار به رهبر و انقلاب میداند.

(خطبه دوم)

اوصیکم عبادا…و نفسی بتقوا….؛ خودم و همه شما را در خطبه دوم نیز به تقوای الهی دعوت می کنم و برای همه شما و درگذشتگان طلب مغفرت و علو درجه و تعالی روح را برای امام و شهدا و این عالم بزرگوار از خدای بزرگ تقاضامندم.

اما مناسبت ها؛

۱-توجه به فرهنگ شهیدان،توجه به پیام شهیدان،توجه به وصیتنامه شهدا.

ما اگر بخواهیم انقلاب مان،کشورمان،مردم مان ،جوانانمان و نوامیس مان را حفظ کنیم،صیانت ببخشیم و کنترل بکنیم به اخلاق الهی و به زیبایی های اخلاق آنها را دعوت بکنیم، به این معناست که ما بایستی گوش به فرمان شهدایمان و حرف های شهدایمان و پیام های شهدای ارزشمندمان باشیم.

یکی از شهدای ارزشمند منطقه وزرامحله شهر سرخ رود شهید بزرگوار آقا صادق قربانی است.پیام شهید؛نماز جمعه،نماز جماعت و فرائض دینی را ترک نکرده و همیشه مسجد را پر کنید.این انقلاب به هدف اصلی خودش که رسیدن به انقلاب حضرت مهدی(عج) است به پیش می رود.

حجت الاسلام و المسلمین جباری خطیب جمعه سرخ رود؛همگان مواظب باشید،علما مواظب باشید،مسئولان بیدار باشید،ملت بزرگ بیدار باشید،جبهه رفته ها بیدار باشید،جانبازان،یاوران و ایثارگران بیدار باشید این انقلاب راهش را انتخاب کرده و دارد به پیش می تازد و روزی که امام (ره) فرمود؛امیدواریم این انقلاب به دست صاحب اصلی اش یعنی حضرت حجت بن الحسن العسگری(عج) انشاءا… برسد.خداوند روح این شهید و همه شهدا،شهدا استان مازندران،شهدای کل کشور و شهدای جهان اسلام را با سید و سالار شهیدان آقا اباعبدا…الحسین(ع) محشور و معرفی بگرداند و به خانواده این شهید سرافراز صبر و کرامت عطا بفرماید به برکت صولات بر محمد وآل محمد(ص).

۲-ارتحال عالم ربانی،سالک إلله،مجاهد فی سبیل ا…،خادم الشهدا،سیدالعلمای مازندران،فقیه بزرگوار ،عالم عامل ، فقیدصمدانی حضرت آیت ا… جباری نماینده سرافراز خبرگان رهبری و امام جمعه بزرگ و بزرگوار و محبوب شهرستان بهشهر.

خطیب جمعه سرخ رود،اولاً به همه شما تسلیت عرض می کنم و دستان یکایک شما را می بوسم و به خواهران عزیز و بزرگوار هم کمال احترام را می گذارم.دیروز در مصلی نمازجمعه شهرستان محمودآباد و امروز هم در مصلی نماز جعه شهر سرخ رود مراسم آبرومند برگزار شد که صمیمانه تقدیر و تشکر دارم از همه برگزار کنندگان مراسم .

خطیب جمعه سرخ رود؛آیت ا… جباری یک مرد عادی نبود وقتی که حضرت آیت ا… جباری خواستند از دنیا بروند ایچنین پیش بینی کرد و زن و بچه اش را جمع کرد و فرمود من دیگر می روم اما به شما بگویم تشییع جنازه من شلوغ خواهد شد مردم از همه نقاط به بهشهر می آیند اما شما طوری باشید که قدر خودتان را از دست ندهید، حجابتان را مواظبت کنید،مواظب گفتارتان باشید،مواظب رفتارتان باشید.خودِ حضرت آیت … جباری فرمودند؛مردم بهشهر و مردم استان را دوست دارم حتی بد های مردم بهشهر هم برای من خوبند.

نگاه کنید که تمامی مراجع بزرگوار،روسای قوا،رهبر بزرگوار انقلاب،تمامی شخصیت های لشکری و کشوری،تمامی خانواده های شهدا،جانبازان و حتی خانم هایی که از حجاب در خور شأن هم برخوردار نبودند در روز تشییع جنازه مانند یک کسی که نزدیکترین کس خودش را از دست داد مثل ابر بهار زار می زد و گریه می کرد.در مراسم وداع حضرت آقا جمعی که حضور داشتند این جمعیت فوق تصور بود،وقتی پیکر حضرت آقا را آوردند ما فکر می کردیم که ما خانواده هستیم و ما فقط گریه می کنیم اما دیدیم خانم های محترم ناله می زدند و موهای سرشان را می کندند و همه مردم،بچه های بسیج، نیروهای نظامی و انتظامی و خانواده های شهدا،جوان،زن،مرد،پیر،بچه ها همه و همه برای حضرت آیت ا…. جباری گریه می کردند و اشک می ریختند و در روز تشییع جنازه مردم علم برپا کردند،زنجیر زنان و سینه زنان و طبل زنان در آن هوای گرم با پای برهنه در طول مسیر بالای ۱۰ کیلومتر در دوطرف جاده،بالای بلوارها روی پل ها، همه و همه، اصلاً شهر بهشهر مردم یکپارچه غرق در عزا و سیاه پوش شده بودند.

اما این ها بخاطر چه بود؟!!!مگر حضرت آیت ا… جباری چه کرد که مازندران به خروش در آمد ؟!!!

در ادامه خطیب جمعه سرخ رود اشاره داشتند به پیام تسلیت حضرت امام خامنه ای رهبر بزرگوار و فرزانه انقلاب(به مناسبت ارتحال حضرت آیت ا…جباری) و بیان داشتند؛رهبر معظم انقلاب در این پیام تسلیت به چهار مسئله محوری اشاره فرمودند؛

۱-روحانی مجاهد ۲-روحانی مردمی ۳-مبلغ و مبین در سنگر اسلام و۴-رهبر انقلاب فرمودند؛حضرت آیت ا… جباری شخصیتی با استقامت که در خط قویم انقلاب اسلامی هیچگاه از هیچ سعی و تلاشی دریغ نکرده است.

والسلام علیکم و رحمت ا… و برکاته.         (پایان خطبه دوم)                    

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید