امروز یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱
پایگاه اطلاع رسانیدفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

حجت الاسلام علیزاده / جایگاه مسجد در نظام اسلامی

کد خبر: 14097
زمان انتشار: 29 مرداد 1396 - 06:05 قبل از ظهر -
94 بازدید

آنچه در ادامه می‌آید دیدگاه حجت الاسلام ابوالقاسم علیزاده معاون سیاسی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه پیرامون جایگاه مسجد نظام سیاسی است.

پرسش: به‌راستى در نظام اسلامى، مسجد چه جایگاهى دارد؟!
فراموش نکنیم که نظام سیاسى و دولتها در جامعه انقلابى اسلامى ما برآمده از مسجد و فرهنگ مسجدى است‌.
مسجد به‌عنوان سنگر اصلى و محورى انقلاب اسلامى اولین جایى بود که جرقه‌هاى اولیه انقلاب در آن زده شد و کانونى براى فریاد بود و قیام.
مسجد نه یک چهاردیوارى خشک و بى‌روح و محلی صرفاً براى رکوع و سجود و یا تربیت فردى بلکه مسجد در تراز نظام ولایى و انقلابى، محرابش جهت حرکت را نشان مى‌دهد و منبرش محتوا و ماهیت حرکت را تبیین مى‌کند و جماعاتش شورآفرین و موتور محرکه حرکت هماهنگ و منسجم و جمعى را به تصویر مى‌کشد. بنابراین مسجد در جامعه اسلامى انقلابى، کانونى است محورى براى حرکت، براى قیام و فریاد و براى رشد و پیشرفت، چنان‌که مسجدالاقصى شاهد و نمادى بر این مدعاست. آیا هیچ از خود پرسیده‌ایم که چرا رژیم صهیونیستى نسبت به مسجدالاقصى حساس است؟ اگر مسجدالاقصى مسجدى بود سکولار و یا بى‌خاصیت و به‌جاى شورآفرینى، خمودى و سستى و سازش با قدرتهاى زورگو و متجاوز و ظالم را تبلیغ مى‌کرد آیا باز هم مورد هجوم وحشیانه مزدوران صهیونیستى قرار مى‌گرفت؟ و یا اگر مسجدالنبى(ص) و مسجدالحرام که متأسفانه تحت سیطره وهابیت و عوامل وابسته به استکبار قرار دارد اگر مأذنه و منصب و اجتماعات میلیونى‌اش به‌ویژه در مراسم حج یکپارچه برائت از مشرکان و ستمگران بین‌المللى و فریاد بر سر آمریکا و اسرائیل و جبهه استکبارى بود آیا به همین مقدار اجازه انجام مناسک حج را مى‌دادند؟! آرى خاستگاه صاحبان قدرت همواره وجود مساجدى است ساکت و بى‌رمق و بى‌خاصیت در کنار کلیساها و دیگر اماکن مذهبى جهان که کارى به نظام سلطه و استکبار نداشته باشند و از کنار صدها و هزاران جنایت و تجاوز علیه بشریت به‌سادگى عبور کنند.
اما از منظر مکتب اهل بیت عصمت و طهارت(ع) مسجد و هر تریبون مذهبى باید ضمن بصیرت‌افزا بودن، شورآفرین نیز باشد و در برابر مظلومان و ستمدیدگان خاضع و زبانى گویا در حمایت و پشتیبانى از آنان و در برابر جبهه کفر و شرک و الحاد و ظلم و ستم، قاطع و پرصلابت و با شهامت و شجاعتى عاشورایى، چنان‌که در کلام پاکشان این‌گونه فرمودند: «العامل بالظلم و المعین له و الراضى به شرکاء» و در مقال دیگر فرمودند: «الساکت کالراضى»
بنابراین عامل به ظلم و یارى‌دهنده ظالم و کسى‌که رضایت به انجام ظلم داشته باشد و نیز سکوت‌کننده‌اى که فضا و بستر را براى تحقق ظلم ظالم فراهم مى‌سازد، هر چهار گروه در انجام ظلم شریک هستند.
پرسش: چه انتظارى از دولتمردان در خصوص ظرفیتهاى مساجد وجود دارد؟
پاسخ: تغییر نوع نگاه و برداشتن دیوارهایى سختى که بین حاکمیت و دولت و دولتمردان و مساجد کشیده شده است، مهم‌ترین انتظارى است که از مسؤولان و مدیران کشور مى‌رود.
امروز حق مسجد و مسجدیان متأسفانه نادیده گرفته مى‌شود.
به‌راستى چه میزان مسجد و اهالى مسجد به‌ویژه امامان جماعت و جوانان با انگیزه مسجدى در دولتها و حاکمیت به بازى گرفته مى‌شوند.
آیا چه میزان جذب نیروى انسانى در ادارات به‌سان سالهاى اول پیروزى انقلاب از مساجد صورت مى‌گیرد؟ و آیا کدامین سیاست و برنامه فرهنگى و اجتماعى است که متأثر از فرهنگ مسجدى باشد؟
امروز مسجد با زبان بى‌زبانى از کلیه مسؤولان کشورى و لشکرى به‌ویژه سران قواى ثلاثه کشور مطالبه‌گرى جدى دارد چراکه سنگر و خاکریز اولیه و اصلى انقلاب و نظام اسلامى همواره مسجد بوده است و باید در همیشه زمان نیز مسجد باشد و اگر روزى مسجد در نظام اسلامى دچار آسیب شود و یا از رویکرد انقلابى به سکولارى سوق یابد، قطعاً مقصر اصلى آنانى هستند که پاى سفره مسجد به مقام و منزلت‌هاى اجتماعى دست‌یافتند و حق مسجد را به‌عنوان سنگر اصلى انقلاب خواسته یا ناخواسته ادا نکردند و مسجد و فرهنگ مسجدى را در حوزه‌هاى تصمیم‌سازى و تصمیم‌گیرى دخالت ندادند و به‌عبارتى به حاشیه راندند و البته اکنون که در پایان دهه چهارم انقلاب اسلامى هستیم، این دولتمردان و سیاستمداران هستند که مدیون مسجد و فرهنگ مسجدى هستند و اگر بخواهند از پشتوانه واقعى مردمى برخوردار باشند و در مقام خدمت صادقانه و مفید گامهاى بلندى بردارند، باید محله‌محورى و مسجدمحورى را پیشه ساخته که محلات با محوریت مساجدند که کانون اصلى تولید قدرت نرم و محل تمرکز استعدادها و توانمندیهاى مردمى هستند. به امید روزى که همه شؤون نظام و جامعه متأثر از مسجد و فرهنگ مسجدى باشد که دیگر هیچ دغدغه و دلنگرانى نخواهد ماند. ان‌شاءالله‌.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری