خانه / خطبه های نماز جمعه / امام جمعه شهرستان بهشهر: عطر بهار را با عطر عبادت و اطاعت عجین کنیم
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

امام جمعه شهرستان بهشهر: عطر بهار را با عطر عبادت و اطاعت عجین کنیم

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر، حجت الاسلام و المسلمین حاج سید عربعلی جباری امام جمعه محترم شهرستان بهشهر در نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته گفت: در آخرین ‌جمعه سال ۱۳۹۶ هجری شمسی، خودم و شما نمازگزاران عزیز، برادران و خواهران، جوانان، نوجوانان و نسل شایسته انقلاب اسلامی، مسئولین و خادمین به نظام، آحاد مردم را به تقوای الهی، فضیلت های اخلاقی، تفکر در آثار خلقت ذات مقدس خدای سبحان و منان و به یاد معاد و ملکوت بودن، احسان و نیکوکاری، پرداختن به صله ارحام در این ایام توصیه و سفارش می نمایم.

وی  با اشاره به وصایای نبی مکرم اسلام  افزود: نبی مکرم اسلام به امیرالمومنین(ع) وصایای ارزشمندی دارند. پیغمبر فرمود: علی جان، بدان سرورکار و سید اعمال و کردار سه تاست. ۱- انصاف داشتن در زندگی  ۲- همدردی با برادران دینی ۳- یاد خدی مقدس متعال در همه حال.

خطیب جمعه بهشهر اظهار کرد: یکی از محوری ترین موضوعات دینی و اسلامی که ضرورت دارد همه عزیزان به آن توجه کنند همان موضوع اخلاق در خانواده، تسهیل در امر ازدواج، مصونیت خانواده و جلوگیری از تزلزل بنیان خانوادگی است.

حجت الاسلام والمسلمین سید عربعلی جباری گفت: اگر بخواهیم سد کنیم نفوذ دشمنان، یغماگران و استکبار جهانی که درصدد ضربه زدن به کانون خانواده ها هستند باید دو کار را جدی بگیریم که رمز و راز نجات ما در این دو است نخست آنکه به امر اخلاق خانواده ها بیشتر توجه کنیم  زیرا  خانواده ها می توانند با احترام و رعایت حقوق همدیگر در پرتو اخلاق اسلامی و خانوادگی به آن برسند و دوم، برای اینکه از اختلافات خانوادگی، طلاق، اعتیاد و دیگر آسیب های اجتماعی جلوگیری کنیم بایستی امر ازدواج تسهیل شود.

وی ادامه داد: جوانان را به سمت ازدواج آسان و موفق هدایت کنیم اگر این کار صورت بگیرد بسیاری از مشکلات ما حل می شود لذا می بینیم بر هر دو موضوع اخلاق خانوادگی و ازدواج جوانان تاکید شده است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر بیان کرد: امیرالمومنین ع فرمود” زیبایی اخلاق یا مراعات اخلاق نیکو در خانواده دلیل بر شرافت خانوادگی است یعنی خانواده ای که شریف باشند دارای فتوت، غیرت و جوانمردی باشند معمولا اخلاق خانوادگی را نیز رعایت می کنند این از غرر کلمات آقا امیرالمومنین است که فرمود: خوش اخلاقی یا پای بندی به اخلاق خانوادگی دلیل بر شرافت و آقایی خانوادگی است.

حجت الاسلام و المسلمین جباری گفت: حضرت محمد ص می فرماید” در چهار زمان است که باب های آسمان به رحمت و لطف الهی به سوی بندگان خدا گشوده می شود۱- هنگام بارش باران ، اگر کسی دعا کند چون هنگام نزول رحمت الهی است و خدا به بندگانش نظر عنایت و ویژه ای دارد. ۲- هنگامی که فرزندی به صورت پدر و مادرش از روی عشق، محبت، رافت و مهربانی نگاه می کند.۳- هنگامی که زمینه و بستر برای سفر حج مهیا می شود و مُحرم به احرام و وارد مسجدالحرام می شود و نگاه به کعبه می افتد یا باب کعبه را می بیند و یا گشوده می شود تا به درون کعبه راه یابد. آنجا هم خداوند به بنده اش نظر رحمت دارد و آنجا دعا کند دعایش مستجاب می شود.۴- پدر و مادری که به فکر ازدواج جوانشان می افتند وقتی بستر برای ازدواج موفق  فراهم‌می کنند خدا به دعای پدر و مادر توجه می کند.

وی ادامه داد: زمانی خواستند کاروان عروسی حضرت زهرا را راه بیاندازند پیغمبر دستور داد اولا زنان اجتماع کنند ناقه ای آوردند و حضرت زهرا بر آن ناقه سوار شد پیغمبر به عنوان متولی امر عروسی فرمود: هنگام حرکت کاروان عروسی  زنان به شادی و شادمانی بپردازند  و اشعار بخوانند و هنگام رفتن عروس به خانه داماد، زنان تکبیر بگویند و حمد خدا را بر زبان جاری کنند و چیزی بر زبان نیاورند که خدا به خشم بیاید.

امام جمعه شهرستان بهشهر گفت: ما امروز به عنوان شیعیان، دلدادگان با همه وجود به اهل بیت ایمان داریم و برای دفاع از حرم‌ اهل بیت شهید دادیم. آیا حرکت کاروان عروسی جامعه ما با این حرکت کاروان عروسی که پیغمبر دستور داد چقدر تفاوت دارد؟ قضاوت با شما؛ دسته عروسی به راه می افتد اولا پدر و مادر خبر ندارند عروسشان را به کجا می برند آیا به منزل می آورند یا اول به سمت پارک ها یا بعضی از مراکز با همه آلودگی ها بعد عروس از زیر قرآن وارد خانه می شود. پیغمبر فرمود” زنان الحمدالله بگویند، زنان تکبیر بگویند، شاد باشند، اشعار شادی آفرین بخوانند.

حجت الاسلام والمسلمین سید عربعلی جباری با اشاره به روایتی از امام صادق (ع) افزود: دو رکعت نماز جوانی که ازدواج کرد برتر، والاتر و با فضیلت تر از جوان مجردی است که هفتاد رکعت می خواند.

وی ادامه داد: امام باقر فرمود” خداوند به چیزی که نزد او محبوبتر از شاد کردن مومن باشد عبادت نشده است یعنی اوج عبادت یک انسان مومن و موفق اینست که دل مومن را شاد کنیم. مراد امام باقر از شاد کردن مومن که با بهترین عبادت برابری می کند منظور کدام شادی است؟ مراد به وحدت و اتحاد است.اطاعت خداست. هرکس خدا را اطاعت و بندگی کند مومن شاد می شود.

خطیب جمعه بهشهر بیان کرد: دوری از معصیت، دید و بازدید و صله رحم، احسان و نیکی، رسیدگی به طبقه محروم، دستگیری از بیچارگان و طبقه آبرومندی که نمی تواند زندگی اش را اداره کند.شادی مومن به اینهاست. به فکر چاره برای اداره کشور بودن است. اگر همه دست به دست هم دهیم و از ولی زمانمان اطاعت و پیروی کنیم همه شاد می شویم.

حجت الاسلام و المسلمین جباری تصریح کرد: بعضی معنی شاد کردن را با هوس بازی جا به جا کردند. بعضی در چهارشنبه سوری به فرهنگ غلط یا دامن زدن به خرافه جلوی پای یک زن ‌جوان ترقه پرت می کنند به چشم بچه آسیب می زنند چقدر پول ها خرج می شود حتی با اینکه همه ائمه جمعه تذکر داده ایم  و با اینکه درصد مصدومیت کاهش داشت اما با اینحال ۴ نفر در همین‌چهارشنبه سوری امسال جانشان‌ را از دست داده اند. آیا کور کردن یک فرد ، شادکردن دیگران است؟ آیا ایجاد ترس و وحشت و دلهره، شاد کردن است؟ پس بیایید به حرف اهل بیت مان توجه کنیم.

وی ادامه داد: در اجلاس خبرگان که اعضای خبرگان خدمت رهبر انقلاب رفتند رهبر به مسائل بسیار مهم اشاره کردند و فرمودند” یک بار دیگر بیاییم مردم را به تربیت دینی هدایت کنیم مردم به تربیت دینی روی آورند. معنا ندارد شب چهارشنبه سوری اینگونه باشد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر گفت: امسال برخی از ایام عید مصادف است با روزهای بسیار حساس مثلا روز ۱۳ فروردین برابر است با وفات حضرت زینب کبری (س). ما جوان داده ایم، مدافع حرم داده ایم  از مقام‌حضرت زینب تجلیل کنیم . یا شب اول فروردین مصادف است باشهادت امام هادی (ع). نمی گوییم دید و بازدید نکنید اما بدانید روز شهادت امام هادی ست. میوه و آجیل گذاشتید یک بسته خرما نیز بگذارید.

حجت الاسلام والمسلمین جباری تاکید کرد: بهار امسال برای ما پنجره دیگری گشوده شده به نام عبادت و بندگی. عطر بهار را با عطر عبادت و اطاعت انچنان عجین کنیم که فرزندان بدانند نسل انقلاب نسل بیداری و متدین و سالمی است که هیچ گاه از ارزش هایش کناره نمیگیرد مخصوصا نسبت به عبادت، انس با قرآن، ایام اعتکاف و میلادها.

وی ادامه داد: مسافرت راهیان نور، سفر به جبهه های جنگ، مسافرت به جاهایی که بچه های ما ایثار کردند تسلیم‌ خدا شدند و از کشورشان دفاع کردند.  از همه دست اندرکاران این سفر باید تشکر کرد. سفر به راهیان نور در حقیقت کتاب تاریخ جنگ را به صورت تصویری به نسل جوان نشان می دهیم و فعالیت های آنروز مجاهدان، شهیدان، سرداران ما را عملا به نسل جوان ارائه می دهیم. این فرصت باید مغتنم شمرده بشه و هم مستمر و همیشگی باشد.

خطیب جمعه بهشهر ضمن تقدیر و تشکر از بنیاد شهید و امور ایثارگران که به فرمان حضرت امام این نهاد تشکیل شد و تا امروز خدمت میکند گفت: سفارش می کنیم‌ بایستی مسئولان به گلزارهای شهدا بیشتر توجه کنند. دیروز در پنج شنبه اخر سال در گلزار شهدا حاضر شدم و در برگشت تعدادی از مادران شهدا از من خواستند تا به بنیاد شهید تذکر دهم تا به گلزار شهدای بهشهر بیشتر رسیدگی کنند. من به عنوان امام‌جمعه به مسئولان بنیاد شهید عرض می کنم از  تریبون خطبه پیام و سلام این مادران شهدا را به شما رساندم . شما از این سخنان من پند میگیرید و تشویق می شوید یا ملال و  آزرده خاطر می شوید.

حجت الاسلام والمسلمین جباری افزود: از مکتب سیاسی، تربیتی و علمی، اجتماعی، اقتصادی حضرت آقا درس بگیریم. یکی از موضوعات دشمن شناسی، نفوذ و توطئه دشمن است. در هفته گذشته شنیدید که به سفارت ایران در کشور لندن حمله کردند. چه کسانی بودند که حمله کردند و پرچم جمهوری اسلامی را به پایین کشیدند؟ عده ای بودند که خود را شیعه ‌می دانند اما به تعبیر امام و رهبر، شیعه انگلیسی.

وی بیان کرد: فرقه ای سو ء استفاده می کنند از واژه شیعه اولا به اختلافات دامن می زنند ثانیا آقایان فرقه شیرازی ها مگر در بحرین آیا شیعیان کشته نمی شوند؟ مگر علمای ما در بحرین‌زندانی نیستند؟ مگر حاکمان عربستان شیعیان یمن را آنگونه به اصطلاح غارت نکرده اند و بچه هایشان را به شهادت نرساندند؟ مگر در سوریه چند سال شیعیان چه از افغانستان چه از ایران، چه از لبنان، چه از سوریه چه از جاهای دیگر ، شما چرا محکوم نکردین؟

خطیب جمعه بهشهر گفت: اینها زیرچتر نیروهای حمایتی انگلیسی، پرچم جمهوری اسلامی را به پایین کشیدند. ملت ما به شدت محکوم ‌می کند. این توطئه ها را زیر سر آمریکا و انگلیس می دانیم.

 

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید