خانه / اخبار / اخبار دفتر امام جمعه بهشهر / امام جمعه شهرستان بهشهر: وحدت از برکات اقامه نماز جمعه در کشور است
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

امام جمعه شهرستان بهشهر: وحدت از برکات اقامه نماز جمعه در کشور است

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر، حجت الاسلام و المسلمین حاج سید عربعلی جباری امام جمعه معزز شهرستان بهشهر در برنامه نور ایمان از شبکه استانی مازندران(جمعه ۲۵ اسفند۹۶) گفت: امروز همه می دانیم یکی از برکات اقامه نمازجمعه در کشور وحدت است. مهمترین معیار برای وحدت و همدلی، اجتماع بزرگ هفتگی، مانور سیاسی هفتگی نیروهای مومن، انقلابی و ولایی همین برگزاری نماز جمعه است.

وی افزود: اهمیت نماز جمعه در آیات و روایات آنچنان فراوان و گویاست که سوره ای به نام سوره مبارکه جمعه نازل شده است که در این سوره از نماز جمعه به عنوان ذکر الله یاد شده، مومنان مانند حاجیان بایستی با شتاب و سرعت به محل برگزاری نماز جمعه در سراسر کشور روی آورند و به سخنان خطیب جمعه گوش دهند.

امام جمعه معزز شهرستان بهشهر گفت: تریبون ‌نماز جمعه به تعبیر مقام ‌معظم رهبری منبر تبیین است.مسائل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بازگو می شود و مردم عزیز و شریف شهر به سخنان ائمه جمعه گوش فرا می دهند. نمونه های زیاد از تقدیر و تشکرها و اظهار علاقه ها از اثرات خطبه های ائمه جمعه است.

حجت الاسلام والمسلمین سید عربعلی جباری بیان کرد: نمازجمعه خواستگاه و ریشه اعتقادی دارد. در روایت داریم” هرکسی مومن به خدا و قیامت است بایستی در روز جمعه کسب و کار را رها کند و به نماز جمعه بشتابد. قرآن می فرماید” مومنان، در روز جمعه شما را به نماز فرا می خوانند. بشتابید به سوی ذکر خدا یعنی به نمازجمعه بیایید.

وی ادامه داد:  اگر شما بدانید در نمازجمعه چه برکاتی دارد و چه اسراری نهفته است هیچ‌گاه آن را رها نمی کنید. شاید بعضی از ما به حکمت و اسرار پی نبرده باشیم و الا نماز جمعه ها بایست بسیار باشکوهتر از اینکه هست برگزار شود و ان شاالله باشکوهتر برگزار می شود.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر گفت: ایراد خطبه های عالمانه و جذاب، خطبه هایی که تبیین کننده اهداف انقلاب و نظام جمهوری اسلامی باشد اولین دغدغه ی هر امام‌جمعه ای است.  بنده به عنوان طلبه ای که بیش از ۴ دهه سابقه تبلیغ دارم امروز بحمدالله عملکرد من را مردمِ شهرستان بهشهر قضاوت می کنند و بسیار هم علاقمندند.

حجت الاسلام والمسلمین سید عربعلی جباری افزود: روحیه مردمی، حضور در جلسات و مدارس، حضور در تشییع جنازه پدران و مادران شهدا و مومنین و اقامه نماز میت ، حضور در یادواره شهدای روستاهای محروم هزارجریب و پیگیری کارها زبانزد است حتی گازرسانی، احداث درمانگاه ها، بازدید از ادارات، شورای آموزش و پرورش و حضور در جلسات خیرین مدرسه ساز و سایر مسائل، اداره ی حوزه علمیه شهرستان بهشهر، تدریس در فقه سیاسی از نمونه های‌پیگیری کارهاست .روزانه ۲۰ تا ۳۰ کار را شخصا بر عهده دارم و پیگیری میکنم.حضور در جلسات توسل در دفتر بسیار چشمگیر است.

وی ادامه داد: همه می دانیم بهشهر شهرستانی مذهبی است و نیروهای جانباز، ایثارگران و خانواده های شهدا فراوان داریم.بیش از ۸۰۰ شهید در شهرستان بهشهر داریم.دیدار با خانواده های شهدا و جانبازان در برنامه قرار دارد.امام جمعه هرچه متواضع تر و مردمی تر باشد مردم به امام جمعه به جهت ارزش های انقلاب اسلامی و هم اینکه منصوب مقام معظم رهبری هستند بسیار اظهار علاقه می کنند و من شخصا شرمنده مردم عزیز و سرافراز شهرستان بهشهر هستم.

امام جمعه شهرستان بهشهر در ادامه به بخشی از خطبه های هفته گذشته (۱۳۹۶/۱۲/۱۸) اشاره کرد و گفت: در نماز جمعه خطیب جمعه خود و همگان را سفارش و توصیه به تقوا می کند تقوایی که به تعبیر مولای موحدان، امیرمومنان در این‌عالم به منزله جنت و سپر است و در آخرت نجات است و رهایی و رسیدن به رستگاری و کامیابی لذا امیرالمومنین می فرماید: بندگان خدا، تقوای الهی را مراعات کنید زیرا تقوای الهی در این دنیا جنت و سپر است.

حجت الاسلام والمسلمین سید عربعلی جباری افزود: یکی از موضوعاتی که جامعه ما، مردم و خانواده ها به شدت به آن نیاز دارند اخلاق خانواده است.بایستی بنیان خانواده و ارکان نظام خانوادگی و براساس اخلاق اسلامی صیانت شود.بنیان خانواده بایستی حفظ و صیانت یابد. دشمن درصدد اینست که به جنگ ‌با خانواده ها رود و ضربه کارآمدی خود را وارد کند لذا مستقیم و غیرمستقیم با همه توان و تلاش به جنگ با خانواده ها آمده است.

وی ادامه داد: آنچه که وظیفه ما و همه دلسوزان، دولت، ملت و خانواده ها اینست که به شدت از غفلت در این میدان بپرهیزیم.غفلت ما را نگیرد و به سمت بیداری، هدایت به سوی آیات نورانی قرآنی، روایات و آثار اسلامی، کلمات بزرگان، سنت فاطمی، علوی و سنت حسنه نبی مکرم اسلام بشتابیم.حیف است که انسان به سمت آیات الهی نرود.مگر کتاب خدا، کتاب اخلاق و تربیت نیست؟ مگر کتاب خدا، کتاب موعظه نیست؟ مگر کتاب خدا، کتاب تامل، تفکر و تدبر در آیات الهی نیست؟ بایستی مومنان از این فرصت و از فرصت نماز جمعه برای موعظه و پند و اندرز قرآنی بیشترین بهره را ببرند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر بیان کرد: یکی از موضوعاتی که که قرآن همگان را توصیه و سفارش می کند تسهیل در امر ازدواج جوانان است.اگر می خواهید آینده جوانان شما تباه نشود از ازدواج جوانان غافل نشوید.قرآن می فرماید” شما سعی کنید نسبت به امر ازدواج غفلت شما را نگیرد. یکی از مهمترین نیاز جامعه بشری تشکیل خانواده و ازدواج آنهم ازدواج آسان و موفق است. از چشم و هم چشمی، مهریه های سنگین دوری کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین جباری گفت: در روایت آمده ” اگر جوانی در سن‌ جوانی ازدواج کند و خانواده تشکیل دهد شیطان به عجز و ناله در می آید. جوان با ازدواج دو سوم دینش را حفظ کرد.حفظ دین و غیرت، شرافت،حفظ حجاب و عفاف باید معیار و ملاک باشد.ازدواج یعنی دست رد به شیطان زدن. ازدواج یعنی مهارکردن غرایز. ازدواج یعنی پای بند بودن به سنت حسنه انبیا.پیغمبر فرمود”هرکس پیوند دو گل را برقرار کند در حقیقت نصف دینش را حفظ کرده است.

وی ادامه داد: در برّ و تقوا همدیگر را کمک کنید یک مصداق بر و تقوا یعنی تن دادن به ازدواج آسان. امیرالمومنین می فرماید: بهترین هدیه و عیدی برای خانواده ها موعظه است.موفق ترین انسان کسی است که پای مواعظ قرآن و اهل بیت بنشیند و به بزرگترین توفیقات الهی دست می یابد.

امام جمعه شهرستان بهشهر بیان کرد: از بزرگترین توفیقات الهی اینست که انسان نصیحت ناصح را بپذیرد و قبول کند. امیرالمومنین فرمود: اگر در یک جامعه نه نصیحت را گوش کنند و نه ناصحان را دوست بدارند در آن جامعه خیری نیست. وقتی می گوییم ازدواجِ آسان یعنی مردم به سمت ازدواج اسان بروند و برای کاهش طلاق، فتوت ، غیرت ،جوانمردی و حجاب فاطمی دغدغه داشته باشند.بیایید موعظه شویم و دیگران را موعظه کنیم.امر به معروف و نهی از منکر کنیم.دست به دست هم دهیم و آیات قرآن و فرهنگ قرآنی را گسترش دهیم.

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید