خانه / اخبار / اخبار دفتر امام جمعه بهشهر / رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر: شهید حججی نتیجه تربیت و تفکر دینی ما است
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر: شهید حججی نتیجه تربیت و تفکر دینی ما است

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر، رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر در همایش تجلیل از فعالان عرصه امور تربیتی ضمن گرامیداشت هشتم اسفند سالروز امور تربیتی و آغاز هفته تربیت اسلامی به اصل تربیت پذیری در جامعه دینی ، قرآنی  اشاره کرد و گفت: در جامعه اسلامی، متعهد و عاقل انسان ها دارای الگوهای تربیتی  و تربیت پذیرند.

حجت الاسلام و المسلمین سید عربعلی جباری بیان کرد: شخصی به نام فضیل بود که انسان بسیار بد و از اشرار بود به حدی که در زندگی برای خودش مانعی نمی دید اگر  نظرش به دختری جلب می شد می بایست به او می رسید و اگر قافله ای  در مسیرش قرار می گرفت به غارت می پرداخت. این فرد روزی به چشمه ای رسید تا آب بیاشامد. دختری را دید که با صبوحی از چشمه آب بر می دارد.  نگاهی کرد و به دختر گفت: امشب به پدرت بگو تو را برای من آماده کند.دختر فهمید او فضیل است.به خانه رفت و به پدرش گفت .خانواده دختر بسیار ناراحت و نگران شدند. فضیل نیمه های شب از دیوار حیاط بالا رفت. دید خانه روشن است و گویا صدایی می آید. بالای دیوار ایستاد و دید کسی در حال خواندن قرآن است. صاحب خانه بود که این آیه را می خواند” آیا هنوز وقت آن نرسید این بشر خیره سر به خودش بیاید و از خدای خودش بترسد”

وی ادامه داد:  فضیل کمی دقت کرد و متحول شد و سه جمله گفت” خدای من، وقت ان رسیده است” ، ” خدای من، وقت آن رسیده است”، خدایا می بینم غافل بودم اما وقت آن رسیده است. فضیل پشیمان شد و از دیوار پایین امد. نزدیک صبح بود فضیل دید قافله ای به سرعت در حال جمع و جور کردن وسایل است تا راه بیفتد و می گویند سریعتر، اگر آفتاب طلوع کند ممکن است نیروهای فضیل بیایند و اموال را غارت کنند.فضیل این حرف ها را شنید که مردم از او خسته و عاصی شدند به یکی از افراد قافله گفت برو به رئیس قافله بگو مطمئن باشید دیگر فضیل با شما کاری ندارد.فضیل دیگر فضیل دیروز نیست.فضیل متحول شد و این یعنی تربیت.

امام جمعه شهرستان بهشهر  با اشاره به شهادت ام البنین گفت:  روزی عقیل به خواستگاری ام البنین می رود. پدر ام البنین دید پیرمردی آمد و گفت: می خواهیم برای امیرالمومنین دختری انتخاب کنیم گفته اند شما دختری دارید که در شان امیرالمومنین است. پدر خیلی خوشحال شد اما گفت این موضوع را با دخترم درمیان بگذارم. خواستگار امیرالمومنین بود و زن قبیله نشین اما باید به تربیت توجه کرد. پدر به دخترش گفت: این مرد، عقیل برادر امیرالمومنین است ، آمده از شما خواستگاری کند. ام البنین به احترام امیرالمومنین نشست و گریه کرد. پدر گفت: چرا گریه می کنی؟ دختر گفت: من منتظر این روز بودم .شبی در خواب دیدم خورشید کنار من نشست چهار ستاره با این خورشید بودند در میان این ستاره ها یکی پرفروغ بود.من تعبیر کردم آدم بزرگی به خواستگاری من میاد و من به آرزوی خودم می رسم.

حجت الاسلام والمسلمین سید عربعلی جباری افزود: آن خورشید در خواب امیرالمومنین بود و آن ستاره ها فرزندان امیرالمومنین و حضرت ام البنین بودند. تربیت و تحول درونی در انسان ها بسیار مهم است.

وی یادآور شد: تمامی انبیای الهی مبعوث به رسالت شدند تا ما را تربیت کنند قرآن کتاب موعظه است و موعظه یعنی شنیدن، گوش کردن، پند پذیری، خود مراقبتی و خود مدیریتی. امروز نمی خواهند ما به فتوت، جوانمردی، حجاب و عفاف دست پیدا کنیم.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر گفت: امروز عده ای این سوال را مطرح می کنند که ” آیا حجاب می تواند اجباری باشد؟” طرح این سوال اشتباه است زیرا حجاب اختیاری است آن چه که اجبار در آن است بی حجابی است.نمی گویند بی حجابی اختیاری است یا اجباری؟ می گویند حجاب اختیاری است یا اجباری. می خواهند آدرس غلط به نوامیس ما دهند.

حجت الاسلام و المسلمین جباری بیان کرد: معمولا می بینیم  در مجامع غربی و اروپایی ، یک بانو حجاب دارد اما موقع مدرسه مانع می شوند چرا؟ می خواهد سرکار رود باز مانع می شوند چرا؟ زیرا می خواهند بی حجابی را اجباری کنند می گویند بایستی حتما و حتما چادر را از سرت برداری.

وی ادامه داد: اگر بعضی ها این سوال را مطرح می کنند از من به عنوان یک کارشناس دین بشنوید در اسلام حجاب اجباری نداریم. حجاب اختیاری و دینی است و با فطرت آدم سروکار دارد آنچه که اجباریست بی حجابی است.

امام جمعه شهرستان بهشهر تاکید کرد: واژه حجاب اجباری آغازی برای اسلام زدائی است بی‌حجابی در صحنه اجتماع، فعالیتی عمومی است و باید نهی از منکر انجام داد؛ اما اینکه بگوییم این شخص آزاد است و بی‌حجابی جزو زندگی خصوصی او است، سخن درستی نیست؛ بی‌حجابی همانند رشوه‌خواری است که باید در مقابل آن ایستاد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر با بیان اینکه همه موجودات حجاب دارند گفت: بگویید آیا بی حجابی اختیاری است یا اجباری؟ بنده طلبه می گویم بی حجابی اجباری است  اما حجاب اختیاری است.

حجت الاسلام والمسلمین سید عربعلی جباری با اشاره به بیاناتی از امیرالمومنین گفت: ادب هیچ گاه کهنه نمی شود؛ انسان ها می توانند براساس توفیقات الهی به تکامل برسند و اگر علم در اختیار تربیت نباشد نمی تواند کاری کند.

وی ادامه داد:  امروز بر پیشانی ایران شهید حججی، شهید همّت، علما و بزرگان شهید، زنان نام آور و الگو حک شده این الگوها نتیجه تربیت و تذکرات هستند. هر معلمی سعی کند در ابتدای درس  روایتی در مورد اهمیت اخلاق بگوید و خودِ معلمان و طلاب پای بند به اخلاق باشند که هیچ ارثی برای فرزندان بهتر از تربیت نیست.

 

 

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید