خانه / خطبه های نماز جمعه / خطیب جمعه بهشهر: خرید کالای ایرانی حمایت از تولید ملی
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

خطیب جمعه بهشهر: خرید کالای ایرانی حمایت از تولید ملی

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر، حجت الاسلام و المسلمین حاج سید عربعلی جباری امام جمعه محترم شهرستان بهشهر  در نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته اظهار کرد: اطاعت و عبادت بندگی حق، ایمنی می آورد و بشارت را به همراه دارد اما معصیت و گناه هم خسارت به همراه دارد و هم ندامت و پشیمانی. امیرالمومنین در یکی از خطبه های نهج البلاغه به همه بندگان خدا خطاب می کند” هرکسی خدا را عبادت کند بندگی خدا، امنیت و ایمنی و بشارت به سعادت، خوش عاقبتی و بهشت را به دنبال دارد و هرکسی خدا را معصیت کند اولا ضرر می بیند دوما پشیمان ‌می گردد.

وی افزود: فلسفه بعثت انبیا مخصوصا نبی مکرم اسلام این بود که مردم را به مکارم و محاسن اخلاقی و برخوردهای مناسب خانوادگی و اجتماعی دعوت کند. در دید و بازدید و صله ارحام به یک فضیلت اخلاقی بسیار نیازمندیم و آن تواضع و فروتنی است.تواضع و فروتنی را در معاشرت و دید و بازدید مراعات کنیم. روحیه خودخواهی ، خودپسندی، منیّت گاهی مانع رفت و آمدها می شود. در قرآن و روایات بسیار بر تواضع تاکید شد.

خطیب جمعه بهشهر گفت: امیرالمومنین در نهج البلاغه وقتی از متقین و سیره انسان های باتقوا می گوید یکی تواضع است.
امیرالمومنین می فرماید: سیره، ادب و آداب مومنان و انسان های باتقوا با تواضع است. در قرآن آمده” قدرت انسان قدرت مادام العمری نیست. زوال پذیر است. عِلمش نیز آنقدر فراوان نیست. در قرآن آمده ما به این بشر علم کم داده ایم. چرا بشر فخر، خودپسندی و تکبّر به خود بگیرد؟

حجت الاسلام والمسلمین سید عربعلی جباری بیان کرد: اولا آدم های متواضع بسیار فروتن هستند. وقتی وارد مجلسی می شوند به این‌ مقیّد نیستند که جای مخصوصی بنشینند دوم ، در سلام کردن پیشی می گیرد و سوم، بر گفتار و زبانش مدیریت می کند. گفتار ناصواب و بحث و جدال بی حاصل ندارد. انسان متواضع دوست ندارد از او تعریف و ستایش کنند یا به او عناوین و القاب دهند. امام صادق فرمود: ثمره و میوه فضیلت تواضع، محبت است.انسان های متواضع را دوست دارند. انسان های مغرور، متکبر و خودخواه در زندگی تنها می مانند.

وی ادامه داد: پیغمبر‌ می فرمایند” تواضع باعث شرافت و بلندمرتبگی انسان ها می شود یعنی هر انسانی که تواضع کند خداوند به او رافت مقام می دهد، او را پرآوازه می کند و در میان مردم مجذوب و محبوب می کند.پیغمبر مکرم اسلام فرمود: هرکسی برای خدا تواضع و فروتنی کند خدا به او رافت مقام می دهد. خدا به داود پیغمبر فرمود” اگر بخواهیم به شما رافت مقام دهیم و شما را در میان مردم محبوب کنیم نمی توانند شما را زمین بزنند زیرا شما در عنایت ما قرار دارید و اگر بخواهیم شما را ذلیل کنیم هیچکس نمی تواند شما را عزیز کند. عزت و ذلّت دست ذات با کفایت خدای سبحان و منان است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر گفت: انسان های با تواضع به کمال و رشد می رسند البته آنهایی که غرور و منیّت دارند سقوطشان در جامعه حتمی خواهد بود زیرا آنها نه در برابر خدا تواضع دارند نه در برابر پند و موعظه و نصیحت ناصحان و نه انتقادپذیرند. امام صادق ع فرمود: محبوب ترین برادران کسانی هستند که عیب مرا مستقیما به من می گویند. گاهی برخی در تلگرام مسائلی مطرح می کنند آنها نه تنها عیب را برطرف نمی کنند بلکه آبروی مومن را می برند و به جنگ با خدا می روند. امام رضا ع فرمود: هرکسی ولی از اولیای خدا و یا دوستی از دوستان ما را به خشم بیاورد با آبروی مومن بازی کند در قیامت ما خصم او خواهیم بود.

حجت الاسلام والمسلمین سید عربعلی جباری افزود: یکی از صفات خداوند، ستار العیوب است. اگر کسی از برادر دینی اش عیبی دید به خانه اش برود و یا در خلوت تذکر دهد .همین موضوع بر آراستگی طرف افزوده و به تربیت و رشد انسان کمک کرده است. امام حسن عسگری فرمود: اگر شما عیبی از بنده دیده اید این عیب را به من ‌نگویید و در غیاب بگویید و یا در فضای مجازی مطرح کنید در واقع بُردن آبروی مومن است هرکسی این کار را می کند ان شاالله خدا آبرویش را ببرد.امیرالمومنین فرمود: پروردگارا، منِ امیرالمومنین در همه حالات زندگی خودم از تو تواضع و فروتنی را طلب می کنم.

وی ادامه داد: در زندگی یکی از خلفای عباسی آمده که وی اهل انتقاد نبود و هرکسی که می خواست انتقاد و یا نصیحت کند او دستور اعدامش را می داد و می گفت” هیچ کس مرا به تقوای الهی امر نکرد مگر اینکه او را اعدام کردم.انحطاط این افراد حتمی است. حکیم ملا محسن فیض کاشانی از شاگردان برجسته ی ملاصدرا بودند. میان ایشان با یکی از علمای معاصر روی یک موضوع علمی بحث شد هرکسی برای نظر خودش دلیلی می آورد اما آن عِالمی که معاصر مرحوم ملامحسن بود زیربار ادله ی مرحوم ملامحسن فیض نمی رفت و نظر ملامحسن را تخطئه می کرد در نتیجه قبول نکرد. این عالم به شهر خودش رفت و بعد راجع به همان موضوع بحث بسیار مطالعه کرد و در نهایت متوجه شد حق با ملامحسن فیض کاشانی است. بلافاصله از شهرش حرکت کرد و به کاشان رفت. به خانه حکیم کاشانی رسید و گفت: تو آدم نیکوکاری هستی و من در مناظره اشتباه کردم. آمدم عذر و تقصیر مرا بپذیرید. بلافاصله به شهرش بازگشت. این رفتار یعنی ادب، رشد، تواضع و اعتباربخشیدن به دیگران.

امام جمعه شهرستان بهشهر گفت: در صله ارحام متواضع باشیم و در برابر آیینه روایات و آیات خودمان را ارزیابی کنیم. امیرالمومنین فرمود” تضییع فرصت ها، غم و اندوه و غصه در پی دارد. ماه رجب فرصت است. باید با همه وجود از فرصت این روزها استفاده کرد و فرصت ها را باید غنیمت شمرد. این‌ماه، ماهِ امیرالمومنین و ولایت است. امام رضا ع فرمود”اگر کسی می خواهد در دین کامل باشد وجود خودش را سرشار از ولایت ما کند و از دشمنان ما بیزاری و تبرّی بجوید.

حجت الاسلام والمسلمین جباری یادآور شد: مقام‌ معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه ای در مقدمه سخنرانی فروردین در صحن مطهر آقا امام رضا فرمودند: خدای متعال را شاکرم که توفیق عنایت کرد یک بار دیگر، یکسال دیگر در کنار این بقعه مطهر و مبارک با شما مردم عزیز و وفادار دیدار کنم و سلام مخلصانه ی خود را به زوّار عزیزی که از سراسر کشور در اینجا اجتماع کردند و به مجاوران این شهر مقدس عرض میکنم برادران و خواهران این همان شهدِ شیرین ولایت است.

وی با اشاره به پیام نورروزی حضرت آقا  افزود: در پیام نوروزی حضرت آقا دو مسئله مهم آمد نخست آنکه همه مردم کار کنند. هر ایرانی کار کند و از تنبلی بیزار باشند. امیرالمومنین فرمود: کسی که آب و خاک دارد اگر فقیر بماند از رحمت الهی بدور است.مازندران و شهرستان بهشهر دارای ظرفیت های بسیار فراوانی است. با وجود این همه خاک و آب آیا درست است که هم آب را آلوده کردیم و هم خاک را از بین بردیم.

خطیب جمعه بهشهر با بیان اینکه خرید کالای ایرانی در واقع حمایت از تولیدملّی است گفت:اگر مردم تلاش کنند و به سمت کار بروند یک وجب خاک نباید معطل بماند. در همه عرصه ها باید کار کرد. همدیگر را تشویق کنیم تا از تولید داخلی و همه ظرفیت های داخل استفاده کنیم. تولیدکنندگان به کیفی کردن کالاها بیاندیشند.

حجت الاسلام والمسلمین جباری گفت: در این چهل سال به ارزش های اسلامی حاکمیت بخشیدیم و این از اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی است. استکبار را در منطقه ذلیل و خوار کردیم. امام به ما آموخت آمریکا شیطان بزرگ است و ما هم گفتیم مرگ بر آمریکا. آمریکا بسیار خباثت کرد. به تعبیر مقام معظم رهبری خباثت های آمریکا یکی دوتا نبود اولا اختلاف اندازی کرد. مهمترین خطری که برای منطقه ایجاد کرد داعش را پروراند. این قوم یغماگر چقدر خسارت ایجاد کرد؟ قصد آمریکا این بود که اولا در منطقه همیشه آتش جنگ باشد تا او بتواند از این فرصت استفاده کند. دوم به اسرائیل رژیم غاصب و این غده سرطانی امنیت ببخشد اما ملت ما هم داعش را از بین برد و هم کمر اسرائیل را در منطقه شکست.

وی ادامه داد:  امروز انقلاب ما در حال پختگی است و با نشاط و شادابی پیش می رود البته مشکلات داریم و هیچکس از مشکلات بی خبر نیست. مقام معظم رهبری راهکار حل مشکلات را در کار و استفاده از کالای ایرانی برشمردند.

خطیب جمعه بهشهر در پایان از کشف ۳۱۳ کیلوگرم موادمخدر  خبر داد و گفت: با اقدامات اطلاعاتی پلیس شهرستان بهشهر، محموله ۳۱۳ کیلویی تریاک از دو قاچاقچی مواد مخدر داخل یک دستگاه اتوبوس در شهرستان بهشهر کشف شد.

 

 

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید