خانه / اخبار / اخبار دفتر امام جمعه بهشهر / امام جمعه شهرستان بهشهر: انسان معتکف به اخلاص، استغفار و تفکر روی می آورد
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

امام جمعه شهرستان بهشهر: انسان معتکف به اخلاص، استغفار و تفکر روی می آورد

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر، حجت الاسلام و المسلمین حاج سید عربعلی جباری امام جمعه معزز شهرستان بهشهر در جمع معتکفین اظهار کرد: موضوع محوری نخست در باب اعتکاف، اخلاص است. معتکف باید دارای اخلاص و خلوص باشد.پیغمبر اکرم(ص) فرمود” هرکسی از روی اعتقاد و اخلاص معتکف شود خداوند مجموعه گناهان او را می بخشد. اخلاص آنقدر مهم است که امام عسگری می فرماید: اگر همه دنیا را یک لقمه کنند و آن را در دهان آدم با اخلاص بگذارند نمی توانند حقِّ این انسان با اخلاص را ادا کنند.

وی با بیان اینکه انسان با اخلاص وارد صحنه بندگی شود افزود: امیرالمومنین ع فرمود” انسان در پرتو اخلاص نجات می یابد. در روایت آمده ” به وسیله استغفار خود را معطر کنید تا از بوی بد گناهان اذیت نشوید. در روایت آمده ” خوشابه سعادت آنکس که علم، عمل، حبّ و بغض و جودش برای خدا باشد.

امام جمعه شهرستان بهشهر گفت: در قرآن در رابطه با حضرت عیسی آمده” من عبدالله هستم. معتکف باید به این درجه از ایمان برسد که بگوید ” انی عبدالله” خودمان اخلاص داشته باشیم و جامعه را به اخلاص دعوت کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین سید عربعلی جباری موضوع محوری دوم در باب اعتکاف  را تفکر و اندیشه برشمرد و بیان کرد: فکر صحیح و درست، انسان را به کار درست و سالم هدایت می کند. قرآن را با تامل و تفکر بخوانید. در سیره امام رضا آمده ” امام رضا هر سه شب یک ختم قرآن داشت و می فرمود این ختم قرآن سه شبانه روز طول کشید زیرا به آیات بهشت و جهنم میرسم در آیات فکر می کنم و الا کمتر زمان میبُرد. بیشتر عبادت ابی ذر را تفکر تشکیل می داد یعنی بعد از نماز روبه قبله می نشست و در هستی و فلسفه وجود آفرینش تفکر می کرد.

وی ادامه داد: خانواده بزرگ اعتکاف باید بداند اعتکاف مقدمه ای برای طهارت روح است. آدم معتکف باید روان آرایی کند و ماه رجب فرصتی برای تطهیر است. علامه آیت الله حسن زاده آملی می فرمایند: آنکه تن را آراست و روان را آلوده کرد به چه کاری پرداخت؟
کسی که فقط به جسمش توجه کند اما به طهارت روح و روان خودش توجه نکند کاری انجام نداد و هدفی نداشت.پیغمبر فرمود” انسان معتکف بایستی ملازم مسجد باشد زیرا استغفار کند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر با اشاره به روایتی از پیغمبر مکرم اسلام گفت: بهترین استغفار در پیشگاه پروردگار، استغفار کسی است که دل خودش را صیقل دهد.سطح افکار، علم و معرفت را ارتقا دهیم و اجازه ندهیم از ما سوء استفاده کنند. انسان معتکف به اخلاص، استغفار، تفکر و دوری از جلوه های دنیا روی می آورد. عمران و آبادی خانه آخرت ملاک است.

حجت الاسلام والمسلمین جباری خطاب به جوانان معتکف گفت: جوانان عزیز، در این اعتکاف از خودتان مراقبت کنید اولا بر ذکر خدا مداومت داشته باشید دوما از پرخوابی، پرخوری و پر حرفی بپرهیزید. حضرت مریم به فرزندش عیسی مسیح فرمود: فرزندم، در دنیا زیاد مخواب زیرا آدمی که خوابش زیاد باشد در روز قیامت دستش خالی خواهد بود. در ایام اعتکاف با امام ‌زمان رفیق باشید. با دعای فرج، توسّل و .. به اعمال ماه رجب توجه کنید.

وی ادامه داد: معتکف باید بعد از اعتکاف نیز مراقبت داشته باشد. در این ایام به قرآن، نماز شب، دعا خواندن، توسلات، گریه، راز و نیاز عادت کردید اما بعد از اعتکاف بر این اعمال مداومت داشته باشید.

امام جمعه شهرستان بهشهر با اشاره به عظمت حضرت زینب س بیان کرد: اوج عظمت حضرت زینب(س) اینست که هفت معصوم را درک کرد اولین معصوم، وجود بابرکت پیامبر اعظم ص دومین معصوم، امیرالمومنین سومین معصوم، مادرش حضرت فاطمه زهرا س چهارمین معصوم، امام حسن مجتبی پنجمین معصوم، شهید سر جدای کربلا ششمین معصوم، آقا امام سجاد ع هفتمین معصوم، آقا امام باقر ع.

حجت الاسلام والمسلمین جباری گفت: حضرت زینب س انسان بابصیرتی بود و سختی های زیادی تحمل کرد. در برابر همه سختی ها، دشمن را به هیچ گرفت. تاریخ زندگانی حضرت زینب(س) را مرور کنید.

 

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید