خانه / اخبار / اخبار دفتر امام جمعه بهشهر / امام جمعه شهرستان بهشهر: جامعه امروز طلبه بی سواد را پس می زند
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

امام جمعه شهرستان بهشهر: جامعه امروز طلبه بی سواد را پس می زند

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر، حجت الاسلام و المسلمین حاج سید عربعلی جباری امام جمعه معزز شهرستان بهشهر در جمع اساتید حوزه اظهار کرد: اوج ارزش تحصیل علم اینست که دانشجو و طلبه بودن در اسلام فریضه است. مشابه همین تعبیر از امام صادق داریم که فرمود” در هر حالتی طلب علم بر انسان ها فریضه است. امیرالمومنین ع فرمود” کسی که به دنبال کسب علم‌ می رود در حقیقت قدم به سوی وادی عزّتش در دنیا نهاد.

وی با بیان اینکه عزت دنیوی و رستگاری اخروی دو سرمایه مهم هستند افزود: این دو سرمایه در سایه سار تحصیل علم به دست می آیند؛ علم تامین کننده عزّت در دنیا است و در آخرت رستگاری می آورد.

امام جمعه شهرستان بهشهر گفت:علم‌ مصباح عقل است. عقلی که می خواهد هدایت کند نیاز به چراغ دارد. چراغِ عقل، علم است. در حقیقت کسانی که به دنبال علم‌ می روند، عقل آنها چاق است اما کسانی که در جهل و جهالت هستند عقل آنها لاغر است و نمی توانند کاری کنند.عقل در پرتو علم می تواند کارآمد باشد.

حجت الاسلام والمسلمین جباری با اشاره به روایتی از پیامبر اکرم بیان کرد: علما قدر خودشان را بدانند عالِمان همانند ستارگانند همانطوری که ستارگان در تاریکی شب پرتو افکنی می کنند عالِمان نیز در دل ظلمت های جهالت و نادانی با هدایتشان دنیا را نورانی می کنند.

وی ادامه داد: علم آدمی را به حق هدایت می کند و ریشه همه خوبی ها در علم است.اگر جامعه عالِم و فرهنگی باشد شرارت و بی بند و باری نیست یا بسیار ناچیز است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر گفت: علم معدن گنج است و این معدن فناپذیر نیست. علم بهترین راهنما است. ما در اسلام فارغ التحصیلی نداریم. امیرالمومنین فرمود: علم پایان ندارد.نظر حضرت آیت الله جوادی آملی اینست که هرکسی هرچقدر کارشناس دین باشد وقتی بالای من‌ منبر می رود باید بگوید این روایتی که من خواندم برداشت من از این آیه و روایت این است. هرکسی عالِم است از یادگرفتن خسته نمی شود.

حجت الاسلام والمسلمین سید عربعلی جباری اساتید را بر ارتقای سطح علمی توصیه کرد و افزود: طلاب باید خوب درس بخوانند و مطالعه کنند، وظیفه اساتید حوزه بسیار سنگین است.امروز نیازجامعه ما به یک عنصر ارزشمندی است که عالِم باشد.امروز جامعه، طلبه بی سواد را پس می زند.طلاب به دنبال فراگیری علوم باشند و اساتید در فنون و روش آموزشی سخت گیری کنند.

وی ادامه داد: باید الگو داشته باشیم بدون الگو ره به جایی نمی بریم. باید در خطابه، روضه و تفسیر الگو داشته باشیم. در تبلیغ دینی بازنشستگی نداریم.

امام جمعه شهرستان بهشهر در خصوص پذیرش طلاب خاطرنشان کرد: پذیرش طلبه باید از خانواده های متدیّن، اهل تقوا و قرآن باشد.عاشق مسائل طلبگی باشند و رفتار طلبه ها را زینت خود بدانند.طلبه ها به روز باشند، خوب درس بخوانند، کارآمد باشند و بتوانند پاسخگوی شبهات مردم باشند.اساتید حوزه در انتخاب سوالات نظارت داشته باشند.

حجت الاسلام والمسلمین سید عربعلی جباری بر وحدت میان علما و طلاب تاکید کرد و گفت: در این ‌جهان آشفته اگر طلاب و علما با هم ‌متحد، اخلاق مدار و غم‌خوار هم باشیم‌می توان منشا اثر و آثار زیادی بود.امسال، سال کار و تلاش است. سطح مطالعات را باید ارتقا داد.راهکارهایی برای اداره بهتر حوزه ها و مدارس ارائه دهید.

وی ادامه داد: بحمدالله حوزه علمیه امام صادق شهرستان بهشهر حقیقتا اساتید خوب و دلسوزی دارد اما از روند برخی مسائل گلایه دارم که این مسائل نباید در مدرسه باشد.

امام جمعه شهرستان بهشهر  با بیان اینکه حوزه جای سیاسی کاری نیست افزود: اگر قرار است کار کنیم درست کار کنیم؛ حوزه باید پختگی داشته باشد و طلاب نیز باید خوب درس بخوانند.

 

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید