خانه / خطبه های نماز جمعه / امام جمعه شهرستان بهشهر: دولت و مردم با تعصب از کالای ایرانی حمایت کنند
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

امام جمعه شهرستان بهشهر: دولت و مردم با تعصب از کالای ایرانی حمایت کنند

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر، حجت الاسلام و المسلمین حاج سید عربعلی جباری امام جمعه معزز شهرستان بهشهر در خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته با تاکید بر مراعات اخلاق و تقوا گفت: انسان در پرتو تقوا می تواند به بسیاری از توفیقات الهی دست یابد حتی عظمت بخشیدن به دین، احکام نورانی قرآن، شریعت خاتم انبیا نبی مکرم اسلام در پرتو تقوا و حفظ پارسایی میسر است. امام صادق(ع) می فرماید” تقوا را مراعات کنید و دین خودتان را در پرتو پارسایی صیانت و حفظ کنید. کسی که تقوای الهی را مراعات می کند به همه احکام دین پای بند است.

وی افزود: یکی از مباحث ضروری و نیاز جامعه ی ما به مباحث اخلاق اسلامی است. خداوند در قرآن کریم تواضع را اولین خصال بندگان خوب و شایسته بیان می کند.

خطیب جمعه بهشهر محبوبیت را نخستین اثر تواضع برشمرد و  با اشاره به بیانی از امیرالمومنین (ع) گفت: هیچ کسی نیست مگر اینکه تواضع کند خداوند بر جلال و جبروت، عظمت و بزرگی اش می افزاید یعنی انسان متواضع بسیار باعظمت و باشکوه است و مردم به او اهمیت می دهند. خدا و مردم، انسان های متواضع و فروتن را دوست دارند.

حجت الاسلام والمسلمین سید عربعلی جباری با اشاره به اهمّیّت تواضع گفت: دومین اثر ارزشمند تواضع اینست که انسان در پرتو تواضع رافت مقام پیدا می کند. امیرالمومنین می فرماید: هیچ کسی نیست مگر اینکه تواضع کند خداوند بر جلال و جبروت، عظمت و بزرگی اش می افزاید یعنی انسان متواضع بسیار باعظمت و باشکوه است و مردم به او اهمیت می دهند. عیسی مسیح گفت” بدانید بالاترین خدمت به مردم خدمتی است که علما می کنند. عالِم، شایسته ترین فرد برای خدمت به مردم است.

وی بیان کرد: علما باید در حق مردم خدمتگزار باشند. امام راحل فرمود” اگر به من خدمتگزار بگویید بهتر از آنست که به من رهبر بگویید. اگر حکمت، فهم و فقاهت، دانایی و دانش می خواهید تواضع کنید. با حکمت، تواضع رشد می یابد و شکوفا می گردد همچنانکه بذر در زمین نرم و مستعد می روید نه در زمین سنگی یا کوهستانی. مومنان در خدمت همدیگر باشند و با تواضع، کارها و نابسامانی ها را به سامان برسانند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر گفت: علما باید در حق مردم خدمتگزار باشند. امام راحل فرمود” اگر به من خدمتگزار بگویید بهتر از آنست که به من رهبر بگویید. اگر حکمت، فهم و فقاهت، دانایی و دانش می خواهید تواضع کنید. با حکمت، تواضع رشد می یابد و شکوفا می گردد همچنانکه بذر در زمین نرم و مستعد می روید نه در زمین سنگی یا کوهستانی. مومنان در خدمت همدیگر باشند و با تواضع، کارها و نابسامانی ها را به سامان برسانند.

حجت الاسلام والمسلمین جباری بیان کرد: جناب ابوطالب در رابطه با پیغمبر گفت: من تا آنجایی که از پیغمبر می دانم اولا هیچ گاه در زندگی زبانش را به دروغ آلوده نکرد. دوم، پیغمبر معمولا خلوت و انس با خدا را دوست می داشت.سوم، پیغمبر مکرم اسلام اساسا کارهای بیهوده و ناشایست انجام نمی داد و چهارم، پیغمبر در همه حالات زندگی اش تواضع داشت. علت روی آوردن بعضی از مسلمانان به اسلام بخاطر اخلاق و تواضع پیغمبر بود.آمده است” روزی جناب حاتم طایی به مدینه آمد و هنوز مسلمان نبود. در مسجد پیغمبر با پیغمبر ملاقات کرد آن‌گاه پیغمبر او را دعوت کرد تا به منزل پیغمبر برود. حاتم طایی می گوید: من همراهِ پیغمبر از مسجد بیرون آمدم و در راه پیرزنی آمد تا از پیغمبر اکرم سوالاتی بپرسد.پیامبر متواضعانه ایستاد و با کمال تواضع به سوالات پاسخ داد بعد از خداحافظی به منزل پیامبر آمدیم و وارد خانه پیغمبر شدیم. در جای پیغمبر زیراندازی بود آن زیر انداز را برای من پهن کرد آن گاه خودش در مقابل من روی زمین نشست.حاتم طایی گفت: این اخلاقِ انبیای الهی است نه اخلاق سلاطین، ملوک و پادشاهان لذا به اخلاق پیامبر ایمان آوردم.

وی با تاکید بر آموزش خصال خوب به فرزندان ادامه داد: جناب لقمان حکیم در سلسله نصایح و مواعظ به فرزندش فرمود: پسرم، در زمین متکبّرانه راه نرو و مَنَم مَنَم نگو.با مردم متواضع باش. در برابر خدا، احکام دین خدا، جامعه و  رهبر فروتن باش.

خطیب جمعه بهشهر در خطبه دوم اظهار کرد: پیغمبر در خطبه غدیریه فرمودند: هرکس که من مولا، آقا و سرور او هستم علی نیز مولا، آقا و سرور اوست. ما در نظام الهی بهترین موقعیت داریم.شیعه بزرگترین سرمایه را دارد و آن، نعمتِ ولایت است. شیعه به ولایتش افتخار می کند.پیغمبر اکرم به آقا امیرالمومنین خطاب کرد: ای امیرالمومنین، تو و شیعیان تو در بهشت و جنت خواهید بود. ما باید خدا را شاکر باشیم که آقا، مولا، سرور و مقتدایی مانند حضرت آیت الله خامنه ای حفظه الله داریم.

حجت الاسلام والمسلمین جباری با اشاره به سخن بزرگان گفت: علامه حضرت آیت الله العظمی حسن زاده آملی می فرمایند” گوشتان به دهان رهبرتان باشد که گوش ایشان به دهان رهبرشان آقا حجت ابن حسن العسگری است. حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی راجع به رهبری فرمود” به راستی، چه کسی بهتر از مقام ‌معظم رهبری می تواند این کشور را اداره کند یعنی حضرت آیت الله خراسانی می فرمایند تنها فردی که شایسته اداره کشور است مقام معظم رهبری حضرت آیت الله الامام خامنه ای هستند. حضرت آیت الله سیستانی می فرمایند” هر شب برای سلامتی ایشان دعا می کنم. آیت الله بهجت می فرمایند” ما بهتر از ایشان نداریم.

وی ادامه داد: حضرت امیر در زندگی امتیازات و  برجستگی های فراوانی داشت. عالِم سنی می فرماید: شخصیّت امیرالمومنین معجزه نبوت و رسالت نبی مکرم خاتم انبیا محمد مصطفی بود همانطوری که عصا در دست موسی کلیم معجزه بود و احیای موتی برای حضرت عیسی معجزه بود وجود آقا امیرالمومنین برای پیغمبر، جامعه انسانی، بشری و ایمانی معجزه بود.  در فضل و فضیلتش همینقدر بس که جناب شیخ مفید می فرماید” احدی نه قبل از انبیا نه بعد از انبیا این امتیاز را داشتند که تولدشان در خانه خدا باشد این‌امتیاز فقط برای امیرالمومنین بود.

امام جمعه شهرستان بهشهر گفت: دومین‌ امتیاز آقا امیرالمومنین اینست که امیرالمومنین، امیر مومنان و مولای موحدان و مولای مطیعانِ عالَم شد زیرا شخصیتی بود که در ایمان و اسلام از همگان پیشگام بود لذا خداوند در قرآن این پیشگامی و سبقتِ ایمان امیرالمومنین را بیان فرمودند. امیرالمومنین در نهج البلاغه می فرمایند: من در ایمان ، اسلام، هجرت و جهاد در راه خدا نسبت به همگان پیشقدم تر بودم. مورخان گفتند” بین رسالت و امامت هیچ فاصله ای نبود. روز دوشنبه پیغمبر مبعوث به رسالت شد روز سه شنبه آقا امیرالمومنین به پیغمبر ایمان آورد.

حجت الاسلام والمسلمین جباری بیان کرد: امیرالمومنین نه تنها الگوی ما حتی الگوی خانواده خودش شد. دختری به نام زینب کبری در خانه و در مکتب علی ع رشد یافت.شجاعت، موضع گیری های حضرت زینب، دشمن شناسی، صبر، ایمان و کمال حضرت زینب حقیقتا مایه اعجاب همه مورخان قرار گرفته است. شاید یکی از زیباترین ابتکارات مقام‌‌ معظم رهبری در اداره کشور همین انتخاب شعار سال است که دولتمردان، نمایندگان مجلس و مردم را هدایت می کند.

وی به شعارِ سال اشاره کرد و ادامه داد: امسال، سال حمایت از کالای ایرانی است. اگر بخواهیم بحث حمایت از کالای ایرانی را در جامعه نهادینه کنیم سه وظیفه داریم وظیفه ی نخست برای دولت، وظیفه دوم برای تولیدکنندگان و وظیفه سوم برای مصرف کنندگان است.

خطیب جمعه بهشهر تاکید کرد: وظیفه دولت اینست که اول بستر را آماده کند یعنی جلوی قاچاق کالا را بگیرد و از صادرات بی رویه جلوگیری کند و تولید کنندگان را به ارتقای تولید  تشویق کند تا مردم به تولید داخل رغبت بیشتری پیدا کنند.

حجت الاسلام و المسلمین سید عربعلی جباری با بیان اینکه دولت و مردم باغیرت و تعصب از کالای ایرانی حمایت کنند، تصریح کرد: تولید کنندگان باید متوجه باشند. مردم به دنبال کالای کیفی، لوکس وشیک، استاندارد هستند لذا تولیدکنندگان باید زحمت بکشند کیفیت تولید را ارتقا دهند به حدی رقابت ایجاد کنند. همه ما باید نسبت به این مسائل توجه کنیم. مقام معظم رهبری فرمودند” آقایان ورزشکار تعصب دارند.فوتبالیست ها تعصب دارند. ما، مردم نیز باید نسبت به کشور، موقعیت، انقلاب، نظام و کالای تولید داخل تعصب داشته باشیم.

وی ادامه داد: اگر قرار باشد تولیدکنندگان کالا را تولید کنند اما رغبت مردم به خرید کالای داخل نباشد تولیدکننده مایوس می شود و اعتمادش را از دست می دهد بایستی آنها را تشویق کنیم تا آنها به کارشان علاقمند شوند.

 

 

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید