خانه / اخبار / اخبار دفتر امام جمعه بهشهر / امام جمعه شهرستان بهشهر: ماه رمضان فرصتی برای خودسازی
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

امام جمعه شهرستان بهشهر: ماه رمضان فرصتی برای خودسازی

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر، امام جمعه شهرستان بهشهر  در روز سوم ماه مبارک رمضان در میان نمازگزاران مسجد قائم(عج) به راه و رسم زندگی از نگاه قرآن اشاره کرد و گفت:  در ماهِ مبارک رمضان باید دو کار اساسی انجام داد.نخست، انسان ها از گفتار، کردار، اخلاق، روش و منش و ادب فردی و اجتماعی مراقبت و مواظبت کنند باید از خود مراقبت کرد تا بتوان از ماه مبارک رمضان استفاده کرد لذا حضور در جلسات معارف بیشتر شود.

حجت الاسلام والمسلمین حاج سید عربعلی جباری افزود: برای مواظبت از خود باید سرمایه گذاری کرد به تعبیر علامه حسن زاده آملی که می فرمود” آدمی باید خون جگر بخورد تا عادت بد را از خود دور کند. در کارهای گذشته باید تفکر کرد و نواقص و اعمال بد و ناپسند را حذف کرد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر به داستان پندآموز اشاره کرد و گفت: جناب ابو بصیر از یاران امام صادق(ع) بود. می گفت” من در کوفه همسایه ای داشتم که این همسایه از کارمندان دولت بود. با کارمندی، زندگی اش را تامین می کرد. حق و ناحق می کرد و حلال را زیرپا می گذاشت و حرام خواری می کرد دنیای خودش را آباد و عاقبتش را خراب کرد. در خانه خودش بساط لهو، لعب، موسیقی و رقص به راه انداخت و همسایه اش یکی از علما به نام ابو بصیر بود. ابو بصیر چند بار به در خانه اش رفت تذکر داد و نصیحت و موعظه کرد اما موثر واقع نشد.هرچه می گفت همسایه بیشتر به همان سبک و روش خودش ادامه می داد.

وی ادامه داد: روزی ابو بصیر رفت و گفت تا کی می خواهی این بساط را داشته باشی؟ خلاصه روزی می میری و آخرت، بهشت و جهنمی هست همسایه کمی تحت تاثیر قرار گرفت اما جمله ای گفت که با آن جمله ابو بصیر متاثر شد. همسایه گفت آقای ابو بصیر، حق با شماست، راهِ من خلاف است اما من اسیر شیطانم من اسیر نفس خودم هستم. تو که با امام صادق نزدیک هستی نزد امام صادق حال مرا بیان کن بگو من گناه کردم و اسیر شیطان هستم. حال من چکار کنم؟ابو بصیر گفت من تحت تاثیر حرف های این مرد قرار گرفتم .ابو بصیر ماجرای همسایه را برای آقا امام صادق تعریف کرد. امام صادق فرمود ابو بصیر، سلام مرا به همسایه ات برسان و به او بگو دست از اعمالش بردارد من بهشت را برایش ضمانت می کنم. ابو بصیر برگشت همه به استقبال ابو بصیر آمدند و آن همسایه هم آمد و گوشه ای نشست و هنگام خداحافظی این آقا نزد ابو بصیر آمد. ابو بصیر گفت شما بنشین، با شما کار دارم. همسایه نشست و گفت حال مرا به امام گفتی. ابو بصیر: بله همسایه: امام چه فرمود؟ ابو بصیر: خوشحال باش، امام فرمود دست از اعمال گذشته ات بردار من بهشت را برایت ضمانت می کنم. تا این را گفت مرد به گریه افتاد و گفت: واقعا امام این چنین گفت؟ ابو بصیر: بله، من از مدینه آمده ام. امام این پیام را داد. همسایه از ابو بصیر خداحافظی کرد و به منزل بازگشت. تا آنجا که توانست از تک تک افرادی که به آنها ظلم کرد از انان رضایت گرفت و آدم متدین، اهل نماز و مسجد شد. ابو بصیر دید که این انسان، خوب شد. شبی به منزلش رفت. دید زندگی بسیار ساده ای دارد. ابو بصیر گفت: با مال خودت چه کرده ای؟ همسایه: هر چه از حرام به من رسید همه را رد کردم . ابو بصیر به مومنان گفت که به این مرد کمک کنند او توبه کرده است به اعمال و رفتارهای گذشته اش پی برده است. بعد از مدتی عمری از او گذشت و مریض شد و از دنیا رفت. مردم او را باشکوه تشییع کردند. همان سال که این مرد از دنیا رفت ابو بصیر دوباره به مدینه خدمت امام صادق رفت. گفت هنوز پا را در اتاق امام صادق(ع) نگذاشتم که امام صادق گفت آقای ابو بصیر ما در رابطه با همسایه تان وفای به عهد کردیم یعنی بهشت را برایش تضمین کردیم این یعنی عاقبت به خیری.

امام جمعه شهرستان بهشهر گفت: ماهِ رمضان این حُسن را دارد که انسان ها بر گذشته شان تجدید نظر داشته باشند و برای رفع عیوب و نواقص تلاش کنند در حقیقت این ماه، فرصتی ویژه برای خودسازی است.

حجت الاسلام والمسلمین جباری تاکید کرد: در این ماه قرآن را بیشتر بخوانید و در خانه قرآن را تلاوت کنید تا فرزندان با این کتاب خدا و ارزش های الهی انس بگیرند.

وی یادآور شد: دشمن می خواهد ما جهنمی باشیم. جوانان عزیز، در ماه مبارک رمضان از خودتان مراقبت کنید سعی کنید بیشتر به مساجد بروید و پای منبر باشید. بیشتر فکر کنید و زود تحت تاثیر این و آن قرار نگیرید.

 

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید