خانه / خطبه های نماز جمعه / خطیب جمعه بهشهر: آمریکا بداند ملت ایران راهِ خودش را انتخاب کرد
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

خطیب جمعه بهشهر: آمریکا بداند ملت ایران راهِ خودش را انتخاب کرد

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر، حجت الاسلام و المسلمین حاج سید عربعلی جباری امام جمعه محترم شهرستان بهشهر در خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته با اشاره به روایتی از خاتم انبیا اظهار کرد:خوشابه حال آن بنده ای که خداوند به او نظر افکند در حالی که او برای گناهانی که جز خدا کس دیگر‌ نمی داند اشک می ریزد و توبه می کند. خوشا به حال بنده ای که از این ماه شعبان، ماهِ استغفار، دعا و صلوات بر محمد و آل محمد بهره می برد.

وی افزود: در تبیین معارف الهی، تواضع به عنوان یکی از فضیلت های اخلاقی مطرح شد. یکی از بیماری های خطرناک روحی، مغرور شدن، خودخواهی و خودپسندی است.عباد الرحمن با رعایت تواضع و فروتنی در زندگی، رفتار، گفتار و کردار سعی می کنند از این بیماری روحی نجات پیدا کنند. تواضع در آثار اسلامی به عنوان یک نعمت است. امام عسگری فرمود: تواضع تنها نعمتی است که مورد حَسَد افراد قرار نمی گیرد.

خطیب جمعه بهشهر گفت: تواضع، دیگران را به تحول و تغییر دعوت می کند. انسان با تواضع محبوبیت زیادی خواهد داشت.

حجت الاسلام والمسملین سید عربعلی جباری تشریح کرد: یکی از کمونیست های رژیم طاغوت هم بندِ شهید دستغیب بود.‌می گوید: من خواب بودم. نزدیک صبح احساس کردم دستی به سرم آمد و مرا نوازش می کند و می گوید: بنده خدا بلند شو، نماز صبح قضا می شود. طلوع خورشید نزدیک است. آن مرد ادامه داد من با عصبانیت پتو را کنار زدم‌ دیدم‌ پیرمردی است به او بد و بیراه گفتم و ایشان عذرخواهی کرد.
فردا شد و آقا دستغیب مجدد عذرخواهی کرد و گفت: ببخشید، من فکر می کردم شما مسلمانید و فکر می کردم این بند، بندِ مذهبی ها و مسلمانان است.این مرد گفت: این سید، آنقدر با تواضع صحبت کرد که محبت او در دلم نشست.
گفتم: آقا، خیلی دوست دارم بیشتر در خدمت شما باشم و اگر امکان دارد با بنده هم سلول شوید. این را گفتم و ایشان از من خداحافظی کرد.
من با ایشان ارتباط برقرار کردم. دیدم این سید بزرگوار، یکپارچه نور، اخلاص و یکپارچه تواضع و فروتن است.
بعد انقلاب شد و ایشان امام جمعه شیراز شد. شنیدم او را منافقین به شهادت رساندند. در زندگی برای کسی گریه نکردم تا اینکه نخستین بار برای شهادت دستغیب گریه کردم.تواضع شهید دستغیب مرا شیفته او و مرید اسلام نمود. تواضع، یک فرد ضدخدا، کمونیست و نامسلمان را مسلمان و الهی بارآورد. آثار ارزشمند تواضع می تواند منشا بسیاری از برکات باشد.

وی مصداق دیگری را بیان کرد: کسی در خانه پیغمبر را زد. پیغمبر فرمود: چه کسی در می زند؟گفت: انا (یعنی من هستم)
پیغمبر عالِمی به حقایق بود و فهمید این آدم با این کلمه (انا) می خواهد فخر بفروشد.پیغمبر در را باز کرد و فرمود: چرا انا گفتی؟ نمی دانی انا فقط شایسته ذات مقدس خدای سبحان است.خدای سبحان می گوید: انا الخاق، انا الرزاق اما غیر خدا کسی حق ندارد بگوید انا
پیغمبر خیرخواهی کرد و به او گفت: می دانی خداوند در آسمان دو مَلَک دارد هرکسی که تواضع کند آن فرشته مامور است او را بلندآوازه کند و او را در دل ها محبوب کند. اگر کسی تکبّر و روحیه ی غرور داشت فرشته دیگر مامور است او را به زمین بزند.

امام جمعه شهرستان بهشهر در خطبه دوم گفت: یکی از وظایف ما اینست که در برابر طوفان ها مقاومت داشته باشیم. در روایت آمده ” مومن مانند کوه است هیچگاه به لرزه در نمی آید و از جا کنده نمی شود. مومنان در برابر طوفان، سیاست های غلط، ظلم های استکبار مثل کوه مقاومت می کنند. پیامبر اسلام فرمود” خداوند، آن کارگری را دوست دارد که کار را به نحو احسن و شایسته انجام‌ می دهد.

حجت الاسلام والمسلمین سید عربعلی جباری افزود: نخستین پیام حدیث فوق، در آثار اسلامی آمده دو قشر محبوب خدا می شوند اول عالِمان و معلمان، خداوند طالبان علم را دوست دارد. دومین گروه، قشر زحمتکشان، کارگران و رنجبران هستند کسانی که برای کیفیت تولید زحمت می کشند و کسانی که در تقویت بنیه اقتصادی کشور سهیم هستند. حتی پیغمبر خم شد و بر دست کارگر بوسه زد و فرمود: خداوند، آتش را از این دست جدا کرده است این بیانگر عظمت کار و کارگری است.

وی با بیان اینکه دشمن همیشه دشمن است و هیچ گاه دوست نمی شود ادامه داد: دشمن، نقشه، ترفندها و توطئه های دشمن را بشناسیم. این برای جامعه انقلابی ما بسیار مهم است. پیغمبر اکرم فرمود” آن بنده ای مورد رحمت الهی است که خدا را بشناسد و اطاعت کند. دشمن را نیز بشناسد و علیه دشمن کار کند. عصیان برای دشمن، اطاعت برای خدا. دشمن، آمریکا، انگلیس و اسراییل چه هدفی دارند؟همه اهداف شوم دشمن را می دانند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر خاطرنشان کرد: دشمن اصل ولایت فقیه را نمی تواند تحمل کند. دشمن این روزها با خواندن رجزها، با اعتراض، سرو صدا کردن، ایجاد یاس، تشدید تحریم می خواهد وحدت و یکپارچگی ملت را از بین ببرد و کشورهای مزدور منطقه نیز فعال می شوند تا اسلام، مسلمانان و دنیا را از قرآن، ولایت فقیه، امامت امام زمان دور کنند.

حجت الاسلام والمسلمین جباری گفت: شهادت استاد متفکر، شهید شاخص انقلاب، استاد مطهری و هفته گرامیداشت مقام شامخ معلمان است. بیاییم یک بار دیگر آثار شهید مطهری را به دقت مطالعه کنیم. امام به عنوان یک عالِم، مرجع و چهره انقلابی در رابطه با شهید مطهری می فرماید: تمام آثار مطهری مفید و سودمند است. امتیاز شهید مطهری این است که شهید مطهری اول سخنان مدعی را خوب مطرح و حلّاجی می کرد بعد پاسخ می داد. اول به جنگ کسانی می رفت که از نظر علمی توان بالایی نداشتند و بعد حرف، فکر و نظر فرد را نقد می کرد.

وی ادامه داد: هیچ خیری برای زندگی نیست مگر برای دونفر. ۱- عالِمان، اساتید، معلمان، خطبا، وعاظ و کسانی که بر سنگر هدایت مشغول هستند ۲- دانش آموزانی که در مکتب معلمان هستند. معلمی شغل انبیاست.

خطیب جمعه بهشهر تصریح کرد: مردم دغدغه دارند. دلشان می خواهد آموزش و پرورش شفاف باشد و ورودی و خروجی آموزش و پرورش و دانشگاه های ما روشن باشد.

حجت الاسلام والمسلمین حاج سید عربعلی جباری با اشاره به بیانی از مقام معظم رهبری افزود: باید دستِ هنرمندِ کارگرِ ایرانی را بوسید. شعار امسال حمایت از کالاهای ایرانی است یعنی همه مردم را هدایت کردند تا یک بار دیگر کالاهای ایرانی را بخرید. با خرید کالاهای ایرانی از کارگر ایرانی حمایت می کنیم و آنها را تشویق و امیدوار می کنیم و آنها به تولید کیفی ترغیب می شوند. با استفاده کالای داخلی کمر استکبار می شکند.

وی با بیان اینکه ماهِ رمضان بهار قرآن است ادامه داد: پیغمبر اکرم فرمود” هرگاه فتنه ها چون شب های ظلمانی و تاریک به شما روی آوردند شما به قرآن پناه ببرید. ماهِ رمضان بهارِ قرآن است. برنامه هایتان را طوری تنظیم کنید که در خانه با فرزندان قرآن بخوانید زیرا تمسک به قرآن، تمسّک به حبل الله است و انسان را به صلاح و تقوا هدایت می کند. اگر تمسک به حبل الله باشد عزت است تبعیت از قرآن و ولایت است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر با اشاره به خبر درگذشت یکی از فرهیختگان جامعه ی قرآنی و مداحی گفت: آقای دانشمند عالِم بود. چقدر شاگرد تربیت کرد و دلسوزانه مداحی می کرد. صدای شیرین “یاحسین” شان هنوز در گوش من هست. چه جانسوز برای اهل بیت میسوخت. درهیچ مداحی ندیدم که میان مداحی امربه معروف کنند. ای آفرین بر تو، درود خدا بر تو. ارتحال ایشان برای بهشهر و استان یک خسارت بود. بنده ، درگذشت این فرهیخته جامعه قرآنی را به همه همشهریان عزیز، به روستای گرانقدرشان، خانواده عزیزشان تسلیت عرض میکنم.

حجت السلام والمسلمین حاج سید عربعلی جباری گفت: این روزها شنیده می شود ترامپ‌ مرتب می گوید آمریکا می خواهد از برجام خارج شود. بنده ی طلبه می گویم الهی، الحمدالله. مگه تا الان چه کردی؟

وی تصریح کرد:  آمریکا بداند ملت ایران راه خودش را انتخاب کرد. راهِ ملت ایران، راهِ پیشرفت، راهِ عدم توقف در مسائل است مخصوصا در مسائل سیاسی و اقتصادی. آمریکا، اسراییل، انگلیس و فرانسه هیچ غلطی نمی توانند کنند.

خطیب جمعه بهشهر گفت: امام، مردم ما را طوری تربیت کرد که فریاد و اعتقاد مردم این است که در برابر دفاع، فرزندان‌ محرم هستیم و ما در برابر مسائل اقتصادی چهل سال فرزندان ماه مبارک رمضان هستیم. آقایان بروند برای خودشان فکری کنند. آمریکا بداند با خروج از برجام تنها آمریکا خسارت می بیند نه ایران. چقدر فشار و توطئه بر ایران وارد کردید؟ امروز ایران ایستاده است و در منطقه اثرگذار است.

 

 

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید