خانه / خطبه های نماز جمعه / خطیب جمعه بهشهر:با کوچکترین تخطی نسبت به انقلاب اسلامی ایران حادثه طبس تکرار خواهد شد
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

خطیب جمعه بهشهر:با کوچکترین تخطی نسبت به انقلاب اسلامی ایران حادثه طبس تکرار خواهد شد

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر، حجت الاسلام و المسلمین حاج سید عربعلی جباری امام جمعه معزز شهرستان بهشهر در نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته با اشاره به روایتی از امام سجاد (ع) گفت: مومن راهِ نجات را می جوید اگر بخواهد نجات پیدا کند باید به چندمسئولیت بیشتر توجه کند۱- مواظبت زبان مخصوصا نسبت به مردم. از نظر زبان اذیت نکند و غیبت مردم را ننماید ۲- برای نجات خودش استغفار کند( گریه کند و حالت بکاء داشته باشد.) موضوع بحث در تبیین معارف الهی تواضع و فروتنی بود که به عنوان یکی از فضایل اخلاقی باید در خانواده ها و در جوامع بشری مراعات شود.

وی با بیان اینکه یکی از عوامل مهم بیماری روحی و بسیار خطرناک غرور است ادامه داد: مراقب باشید گرفتار غرور نشوید. در قرآن کریم آمده: مواظب باشید دنیا شما را فریب ندهد، مغرور دنیا نشوید. اولین عامل غرور اینست که انسان گرفتار غرور عبادت و بندگی خویش شود و این یکی از چالش های انسان است که حتی بعضی از خوبان نیز مغرور می شوند.

خطیب جمعه بهشهر گفت: یکی از توصیه های پیغمبر است که انسان به عبادتش مغرور نشود. نمونه های زیادی در تاریخ و حتی در انقلاب اسلامی دیده ایم مثل طلحه ها و زبیرها. پیغمبر به جناب ابن‌مسعود فرمود: مواظب باش گاهی آدمی مغرورِ خیرات، نیکی ها و خوبی های خودش می شود. کسی انفاق می کند مردم به او توجه می کنند او گرفتار غرور می شود.

حجت الاسلام والمسلمین سید عربعلی جباری بیان کرد: مواظب باش مغرور علم خودت نشوی. علم را برای افزایش کمال استفاده کن نه غرور علمی. غرور عبادی، غرور جود و سخاوت. مغرور بر نیکی های خودت نباش. یکی از اولیای خدا زبور را قرائت می کرد و نماز می خواند و راز و نیاز داشت. روزی ساعت ها عبادت کرد و مغرور شد. گفت من ساعت ها نخوابیدم و عبادت کردم. بیرون آمد و قورباغه ای را دید که مشغول خواندن است. خوب دقت کرد. این قورباغه با ولی خدا سخن گفت. گفت شما چند ساعتی نخوابیدید به رخ خدا کشیدید. من چهل سال خدا را بندگی می کنم و ذکر خدا می گویم اما غرور به من دست نداد. جناب عیسی مسیح از پیامبرانی بود که اهل سیر و سفر و سیاحت بود آقایی با عیسی مسیح مانوس شد و او را همراهی می کرد به رودخانه ای بزرگ رسیدند. حضرت عیسی مسیح از روی آب رد شد و همراهش چند قدمی از روی آب عبور کرد. در میانه راه به خود گفت: چه تفاوتی میان من و عیسی است؟ عیسی از روی آب رد می شود و من هم رد می شوم. تا این سخن را گفت در آب غرق شد.

وی ادامه داد: راه برون رفت از غرور ، تواضع و فروتنی است. هرکس هر فن و حرفه ای دارد متواضع باشد. غرور بسیار بد است. تواضع یعنی فروتنی یعنی انسان خود را بشکند. سعی کنیم غرور ما را نگیرد. تواضع و فروتنی داشته باشیم.

امام جمعه معزز شهرستان بهشهر گفت: قرآن می فرماید” بندگان خدا کسانی هستند که وقتی راه می روند متواضعانه راه می روند، متواضعانه برخورد می کنند و گفتارشان بدور از غرور است. امام ‌کسی بود که می فرمود: اگر به من خدمتگزار بگویید بهتر از آنست که به من رهبر بگویید.

حجت الاسلام والمسلمین سید عربعلی جباری در خطبه دوم گفت: یکی از آرزوهای ما است که دین، ایمان و اسلام ما کامل باشد. حضرت محمد(ص) به امیرالمومنین فرمود: یا علی، هرکسی ۴ مسئله را مراعات کند از کسانی است که اسلام او کامل است. مومن باید به صدق و راستی، مراعات شرم و حیا، حجاب و عفاف و حُسن اخلاق در خانواده و جامعه پای بند باشد.

وی یادآور شد: امروز دنیا گرفتار شیادان است. امروز دنیا گرفتار آدم هایی است که در صحنه جهانی و بین المللی دروغ های آشکار می گویند. اگر بگوییم حاکمان دنیا از هرجهت ناقصند سخنی به گزاف نگفته ایم. اگر بگوییم بعضی از حاکمان منطقه ای از عقل ، تدبیر و درایت برخوردار نیستند سخنی به گزاف نگفته ایم.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر به بیانی از مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: مقام‌معظم رهبری در سخنرانی اخیرشان بخشی از حکام منطقه را حاکمان بی عقل دانستند زیرا همیشه بر طبل جنگ می نوازند. پیغمبر فرمود” کسانی که صداقت در زندگی داشته باشند نشانه ی کمال و تدبیر است. سخن پیغمبر برگرفته از وحی الهی است.

حجت الاسلام والمسلمین سید عربعلی جباری تاکید کرد: دروغ حرام است. در برابر نعمت های الهی زبان شکر داشته باشید. انسان باید حجب و حیا داشته باشد متاسفانه گاهی میبینیم در برخی از مسائل،حیا از جامعه رخت برمی بندد. بی بند و باری، بی عفتی، بی حجابی و دروغ مسائلی است که انسان ها را ناقص می کند.

وی ادامه داد: کمال به صداقت، شکرگزاری نعمت ها، حجب و حیا، مراعات عفاف و رعایت اخلاق است. برخی خبرها که می شنویم مانند پدرکشی، فرزندکشی و بداخلاقی های دیگر نشانه ضعف، عجز و ناتوانی است.

خطیب جمعه بهشهر به مناسبت های پیش رو اشاره کرد و گفت: اولین مناسبت، میلاد باسعادت آقا حضرت بقیه الله اعظم حجت ابن الحسن العسکری است. این امام معصوم در سال ۲۵۵ ه ق متولد شد. امام صادق ع فرمود: اگر من ِ امام صادق عصر ظهور را درک می کردم خادمی امام زمان را می کردم. در روایت آمد سیمای او مانند ماه شب چهارده برای مردم درخشان است. پیغمبر اکرم دست خودش را روی شانه آقا امام حسین ع گذاشت و به حضرت زهرا خطاب کرد. فرمود: مهدی امت از فرزندان این آقاست. دنیا به پایان نمی رسد مگر اینکه از فرزندان امام حسین قیام می کند و دنیا را پر از عدل و داد می کند پس از آنکه دنیا توسط اشرار پر از ظلم و ستم گردید. اسرائیل، انگلیس و آمریکایی ها بدانند این حدیث آینده ی بشریت را رقم می زند. به دردمندان، مستمندان و بی پناهان بگویید مهدی موعود غمخوار ضعیفان خواهد آمد.

حجت الاسلام والمسلمین سید عربعلی جباری با تاکید بر اینکه کل شهرستان در ایام نیمه شعبان نورانی باشد و جشن در تمامی مساجد دایر باشد افزود: جشن میلاد امام زمان جشن تحقق عدالت است. جشن میلاد امام زمان جشن تحقق میلاد انسانیت است. جشن میلاد امام زمان جشن مرگِ ظالمان، فاسقان، فاجران و منافقان است. جشن حاکمیت مستضعفان و محرومان است.

وی ادامه داد: حضرت علی اکبر ع آیینه تمام‌نمای پیغمبر مکرم اسلام بود. امام‌حسین وقتی از علی اکبر تعریف می کرد می فرمود: جناب علی اکبر، شبیه ترین مردم از نظر گفتار، کردار و اخلاق به پیغمبر اکرم(ص) است هرگاه مشتاق پیغمبر می شدیم به علی اکبر نگاه می کردیم. اگر قرآن می فرماید پیغمبر اسوه و الگوست و پیغمبر دارای خلق عظیم است همه اینها را باید در سیمای علی اکبر دید. جوانان سرشار از امید، ایمان و انرژی های گوناگون هستند و همین جوانان بالاترین سرمایه کشور هستند. روز جوان را به جوانان تبریک عرض می کنم و امیدوارم در زندگی موفق باشند.

امام جمعه شهرستان بهشهر خطاب به جوانان گفت: جوانان عزیز، جوانی را مغتنم بشمارید. پیغمبر فرمود: نعمت جوانی را غنیمت بدانید. قدر جوانی را بدانید. از این مقطع طلایی عمرتان به نحو شایسته ای استفاده کنید.

حجت الاسلام والمسلمین حاج سید عربعلی جباری خاطر نشان کرد: مسئولیت دوم به همه مسئولین، مردم و خانواده ها اینست که تنها خدمتی که می توانیم به جوانان‌ داشته باشیم جوانان را با تربیت قرآنی تربیت کنیم. خانم حکیمه نصیری در کشور و جهان برای شهرستان بهشهر افتخار آفریدند. در تربیت جوانان احساس مسئولیت کنید. نگذارید عمر جوانان هدر رود. بیشترین مسئولیت برعهده ورزش و جوانان، آموزش و پرورش، دانشگاه های کشور، دولت و ملت است. امیرالمومنین ع فرمود” تربیت جوانان بایستی محور اول توجه همه خانواده ها باشد.

وی تصریح کرد: اشتغال و ازدواج جوانان را جدی بگیرید. نگذارید عمر جوانان شما هدر رود. خانواده ها، چرا جوانان را رها می کنید؟ چرا دختران را با پوشش نامناسب رها می کنید؟ حجاب اسلامی را مراعات کنید.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر با اشاره به هفته سلامت گفت: همانطور که غذا، امنیت و زندگی برای ما مهم است سلامتی نیز برای ما مهم است. بایستی دستگاه های بهداشتی و پزشکی گلایه ها را کم کنند. به بیماران، ایتام، خانه های سالمندان سری بزنید و بی تفاوت نباشید. اگر کسی به عیادت بیماری برود خداوند او را به رحمتش می گیرد و او در رحمت خداوند است. این ها از معارف دینی و از دستورات دینی ماست. ورزش و پیاده روی را جدی بگیرید. نگاه قرآن، روایات و مسئولان ما اینست که مردم بیمار نشوند. سوء‌تغذیه نداشته باشند. امسال پیشنهاد کردم نماز را در ماه رمضان اول وقت بخوانند یعنی قبل از افطار به سمت ‌مساجد حرکت کنند حتی بنده نماز صبح را در مسجد قائم اقامه می کنم تا مردم بعد از سحر پیاده به سمت مسجد حرکت کنند هم‌ پیاده روی کنند و هم از اوقات خوش سحر استفاده کنند.

حجت الاسلام والمسلمین سید عربعلی جباری ضمن تقدیر و تشکر از دکتر صالح طبری و مجموعه ی خدمات‌پزشکی شهرستان بهشهر افزود: سنت های حسنه را ترویج کنیم و مومنان مخالفت نکنند. به نماز اول وقت در ماه خدا اهمیت دهید.

وی ادامه داد: از خدمات سربازان گمنام آقا امام ‌زمان تقدیر و تشکر دارم. عزیزان ما در وزارت اطلاعات، نیروهای خوب، مومن، باتقوا و فعال هستند. اگر نبودند این نیروهای فعال، سپاه، بسیج و همه مردم، همین جاسوس های قدرت های بزرگ می آمدند مثل موریانه انقلاب و نظام ما را از بین می بردند. من صمیمانه از این عزیزان مخصوصا وزارت اطلاعات کشور و عزیزانمان در شهرستان بهشهر تشکر می کنم. هفته آینده ، هفته ی معلم است و روز کارگر را گرامی میدارم.

امام جمعه شهرستان بهشهر گفت: حادثه طبس برای مردم ما شیرین اما برای آمریکا و آمریکایی ها تلخ است. حادثه طبس یعنی شن های طبس لشکریان شیطان را کور کردند. همیشه باید بدانید کوچکترین ‌تخطی نسبت به انقلاب اسلامی ایران که‌مورد عنایت آقا امام زمان است همان‌ جریان طبس تکرار خواهد شد.

 

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید