خانه / اخبار / اخبار دفتر امام جمعه بهشهر / امام جمعه شهرستان بهشهر: مفاسدِ امروز نتیجه ی بیکاری
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

امام جمعه شهرستان بهشهر: مفاسدِ امروز نتیجه ی بیکاری

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر، رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر در روز بیست و نهم ماه مبارک رمضان در جمع نمازگزاران مسجد قائم (عج) گفت: از آنجایی که زکات فطره عبادت است قصد قربت می خواهد لذا کسانی که فطریه شان را جدا می کنند باید قصد قربت داشته باشند.

حجت الاسلام والمسلمین حاج سید عربعلی جباری افزود: کسی که عائله مند است فطره چند نفر را می دهد لازم نیست فطریه همه را یک جور دهد می تواند چند نفر گندم و چند نفر را برنج حساب کند اما فطریه ی یک نفر را از دو قوت یعنی نصف برنج و نصف گندم نمی تواند دهد یعنی برای هر فرد یا گندم یا برنج.

وی بیان کرد: فرد بیماری به علتی روزه نگرفت بعد از خوب شدن می تواند روزه ی قضا را بگیرد تا اینجا کفاره ندارد اما این فرد دیابتی است و در طول سال نمی تواند روزه بگیرد  در چنین شرایطی باید کفاره ی غیر عمد برای هر روز ۲۵۰۰ تومان بپردازد. فرد سیّد نیز می تواند فطریه خود را به سید دهد اما غیر سیّد نمی تواند فطریه اش را به سیّد دهد.

امام جمعه شهرستان بهشهر در ادامه سلسله مباحث راه و رسم زندگی بر راه های تقویت دین تاکید کرد و گفت: در روایات امده فتنه هایی در آخرالزمان پدید می آید که مومن در شب مومن است اما صبح که بیدار می شود کافر است.

حجت الاسلام والمسلمین جباری بیان کرد: سبک زندگی اجتماعی یعنی کسی که در جامعه زندگی می کند حدود، مقررات، قوانین و ادب  و آدابی دارند. سبک زندگی اقتصادی، اگر ما بخواهیم آبروی خودمان را حفظ کنیم و عزیز باشیم ذلیلِ طمع و حرص نباشیم بایستی راهِ قناعت را پیش بگیریم. بیشتر کار کنیم و مصرف در حدّ قناعت. ما کشوری شیعه هستیم اما چقدر تلاش می کنیم؟ چند ساعت کار مفید در هفته انجام می دهیم؟ آمارها نشان می دهد ما در هفته ۱۱ ساعت کار مفید می کنیم  اما کشورهایی مثل ژاپن، کره شمالی ۶۰ الی ۷۰ ساعت کار مفید انجام می دهند.

وی افزود: امام کاظم فرمود خداوند بنده ی پرخواب و تمبل را دشمن دارد یعنی خداوند دشمن بنده ای است که زیاد می خوابد و کار نمی کند. کار در جامعه زیاد است اما فرهنگ کار نیست. کار در اسلام بسیار بااهمیت است. کار در هیچ حالتی از آدم سلب نمی شود.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر گفت: حضرت مریم به فرزندش عیسی سفارش کرد پسرم، زیاد نخواب زیرا آدمی که زیاد می خوابد در روز قیامت فقیر وارد محشر می شود.

حجت الاسلام والمسلمین جباری بیان کرد: تمامی مفاسدِ امروز نتیجه ی بیکاری است. پیامبر مکرم اسلام می فرماید بیکاری موجب فساد و تباهی است. کسانی که می خواهند عاقبت به خیر شوند کار کنند هم کار دنیوی و هم کار اخروی. برای دنیا و اخرت تان کار کنید.

وی تاکید کرد: اسلام با دارایی مخالف نیست اما اسلام با وابسته شدن به زندگی، اسراف و بیکاری مخالف است. پیغمبر مکرم اسلام فرمود بهترین کار مشکل ترین کار است.

امام جمعه شهرستان بهشهر بر ارتقای کیفی کالاهای تولید داخلی تاکید کرد و گفت: پیغمبر مکرم اسلام فرمود محبوب ترین فرد نزد خدا آن کارگری است که خوب کار می کند.

حجت الاسلام والمسملین جباری در پایان از هیئت امنا و پایگاه بسیج مسجد قائم(عج) و تمامی مومنین اعم از خواهران و برادرانی که در ایام ماه مبارک رمضان  از سطح شهر در این مسجد حضور یافتند تشکر و قدردانی کرد.

 

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید