خانه / خطبه های نماز جمعه / امام جمعه شهرستان بهشهر: عمق دشمنی آمریکا با ایران در جمهوری اسلامی است/امام مظهر عزّت و عظمت
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

امام جمعه شهرستان بهشهر: عمق دشمنی آمریکا با ایران در جمهوری اسلامی است/امام مظهر عزّت و عظمت

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر، حجت الاسلام و المسلمین حاج سید عربعلی جباری امام جمعه محترم شهرستان بهشهر در خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته گفت: خاتم انبیا به امیرالمومنین فرمود: یا علی، همه چشمها یعنی صاحبان چشم در قیامت گریانند. می گویند: وا نفسا مگر ۳ چشم در قیامت گریان نیست. علی جان، چشمی که در راه خدا شب ها را بیدار باشد(شب بیداری) دوم، چشمی که از حرام های الهی دوری کند و خطای چشم نداشته باشد. سوم، چشمانی که در دل شب از ترس مقام الهی گریان است.‌صاحبان این چشم ها در قیامت شاداب و خندانند.

وی افزود: موضوع بحث در رابطه با بهشتیان و دوزخیان در آیینه ی روایات، آیات و آثار اسلامی بود. بهشت و بهشتیان ویژگیهایی دارند که در خطبه گذشته مطرح شد.اولین ویژگی دوزخ و جهنم این است که اهل آن بدبختند. دوم، اهل عذاب به گرزهای آتشین، زنجیرها و قل های آتشین گرفتارند. سوم، نعره ها و فریادهای دلخراشی را سر می دهند. اما جهنم جایگاه چه کسانی است؟

خطیب جمعه بهشهر بیان کرد: کافران اولین گروهی هستند که وارد جهنم می شوند. کافران یعنی حق پوشان کسانی که حق و حقایق و حقیقت عالَم را انکار می کنند. خدا، معاد و رسالت را انکار می کنند.همانطوری که خدا به مومنان وعده بهشت داده است به کافران وعده عذاب دوزخ و جهنم داده است. همچنان که ایمان پایه ی همه خوبی ها، شایستگی ها و اعمال خوب و پسندیده است کفر ریشه همه بدی ها، رذایل و ظلم است. خدا وعده عذاب به کفار داده است.

حجت الاسلام والمسلمین حاج سید عربعلی جباری گفت: در سوره آل عمران آمده “کسانی که آیات الهی را تکذیب می کنند و راه کفر، تاریکی و طاغوت را انتخاب می کنند برای آنها عذاب آتش است و خداوند فرزانه، حکیم و عزیز صاحب انتقام است. از این گروه انتقام می گیرد انتقامِ انکار حق و انکار مبدا و معاد. در سوره بقره آمده ” خدا از آنها انتقام می گیرد و جاودانگی آنها در دوزخ و جهنم‌ حتمی است و آنان همیشه در جهنم می مانند. همانطوری که کفار در این عالَم به عذاب وجدان و عذاب روحی گرفتار می شوند در آخرت نیز به عذاب انتقام الهی گرفتار می شوند البته عذاب دنیا با عذاب آخرت بسیار متفاوت است.

وی ادامه داد: دومین گروه، منافقان هستند. وقتی خاتم انبیا مبعوث به رسالت شد سه جریان را در مقابل خود دید ۱- مومنان یعنی کسانی که تازه مسلمان شدند و به پیغمبر مکرم اسلام ایمان آورده بودند. ۲- کفار، آنانی که سد راه پیغمبر و اهداف ایشان بودند. آنانی که می خواستند دین، اسلام و قرآن نباشد لذا جنگ به راه می انداختند و استدلال پوچ برای حاکمیت بت و شرک از خود نشان می دادند. ۳- منافقان، کسانی که به ظاهر می گفتند اسلام اما با اسلام نبودند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر اظهار کرد: قرآن منافقان را معرفی کرد و فرمود: پیغمبر، اینها دشمنند. به ظاهر با تو هستند اما دشمن تو هستند. خداوند به مردِ منافق و زنِ منافق اینگونه خطاب کرد: خدا آتش جهنم را به منافقان وعده داده است. خدا منافقان را لعنت کند و از رحمت خودش دور می کند. امیرالمومنین می فرماید: منافق ممکن است حرفش زیبا باشد اما عملکرد منافق بیمارگونه است. از خدا بخواهیم نفاق را در قلب ما جا ندهد. راه دوم برای از بین بردن نفاق، هرکس بر پیغمبر و آل پیغمبر بلند صلوات بفرستد خداوند ریشه نفاق را از دل او بر می دارد. هم از خدا بخواهیم و هم نسبت به اهل بیت و ولایت امر عشق بورزیم تا بهشت برین جایگاه ما باشد.

حجت الاسلام والمسلمین حاج سید عربعلی جباری در خطبه دوم بیان کرد:  از امام حسن مجتبی سوال کردند ای کریم اهل بیت، جوانمرد به چه کسی می گویند؟ چه کسی اهل ایمان و جوانمردی است؟ امام حسن مجتبی می فرماید: نشانه یک جوانمرد اینست که او در دین داری عفیف و پاکدامن است و مراعات دین خودش را می نماید. انسان وقتی دین دارد متدین است. جوانان عزیز، به دین تان اهمیت دهید پیرو دین و اهل نماز، روزه، حجاب و عفاف باشید. دوم، زمام امور زندگی خودتان را خود به دست بگیرید. به دست نااهلان ندهید. به دستِ چشم و هم چشمی و رقابت های ناسالم ندهید. زمام زندگی خودتان را خود به دست بگیرید. اگر انسان زمام زندگی اش را به دست بگیرد گرفتار اسراف، بریز و بپاش نمی شود. ۳- راه زندگی مشکلات و پستی و بلندی دارد. تحمل، صبر، درایت و تدبیر انقلابی می خواهد. این ۳ موضوع محوری راه حل مشکلات جامعه ما، منطقه ، جهان اسلام و جهان انسانیت است.

وی تاکید کرد: هزینه های اضافی در مجالس را کم کنید و هزینه های مازاد را در جای دیگر جهت شادی روح عزیزان اهدا کنیم. خیرات کنید اما خرج گزافه روح میت را آزار می دهد.

خطیب جمعه بهشهر گفت: مقام معظم رهبری در جمع مسئولین نظام بر دشمن شناسی تاکید کردند. دشمن را بشناسیم. امام می فرماید عمق دشمنی آمریکا با ایران در جمهوری اسلامی است. آمریکا عمیقا دشمن جمهوری اسلامی است. آمریکا دشمن نظامی است که  در منطقه حساس سربلند کرد، رشد کرده و با ظلم های آمریکا مخالفت می کند و نسبت به امریکا هیچ گونه ملاحظه کاری ندارد. ایران روحیه مقاومت را در منطقه توسعه می دهد و پرچم اسلام را در دست گرفته است.

حجت الاسلام والمسلمین حاج سید عربعلی جباری با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری افزود: آمریکا می خواهد نام امام حسین و صدیقه کبری نباشد نظام اسلامی و جمهوری اسلامی نباشد آمریکا می خواهد اسلام ، نظام اسلامی و انقلاب اسلامی و ملت اسلامی نباشد.

وی یادآور شد: ملت ما در تمامی صحنه ها حضور دارد. ما در برجام ملتی پای بند به تعهدات بین المللی بودیم اما آنها آمده اند زیربار این تعهد نرفتند و آمریکای بدعهد  و بداخلاق از این برجام خارج شد.

خطیب جمعه بهشهر تصریح کرد: تجربه ۴۰ ساله انقلاب به ما نشان داد حتی اروپایی ها هم  قابل اعتماد نیستند. ما تربیت یافته ی مکتب امام، اسلام، امام حسین و حضرت آیت الله العظمی خامنه ای هستیم و با همه وجود به همه مسئولان عرض می کنیم اگر واقعا اروپا جلو آمد، حیله به کار نگرفت و شما هر چه برای برجام تضمین دادید آنها از آمریکا مشورت نگرفتند ما هستیم  و الا ما از برجام خارج می شویم.

حجت الاسلام والمسلمین جباری گفت: ملت ما اهل قرآن است. با قرآن هم نشینی و انس دارد. همه احزاب و جناح های سیاسی باید در این جهت متحد باشند بگوییم اعتماد کو؟ تضمین کو؟ آیا رفع تحریم شد؟ امروز گرانی ها را می بینیم.

وی با اشاره به مناسبت های پیش رو افزود: امام مظهر عزت و عظمت ما بوده است. همه ما مدیون زحمات و تلاش های امام و شهدای ۱۵ خرداد هستیم.  امام فرمود من ۱۵ خرداد را برای همیشه عزای عمومی اعلان می کنم.

 

 

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید