خانه / اخبار / اخبار دفتر امام جمعه بهشهر / رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر: عمل به موعظه ها از نشانه های توفیق است
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر: عمل به موعظه ها از نشانه های توفیق است

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر،رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر در روز ششم ماه مبارک رمضان در میان نمازگزاران مسجد قائم(عج)  گفت: تقلید در احکام دینی یعنی عمل کردن به دستور مرجع تقلید و زمانی که انسان به رساله مرجع تقلید یا فتوای مرجع عمل کند تقلید محسوب می شود.

حجت الاسلام والمسلمین حاج سید عربعلی جباری یادآور شد: باید تحقیق و بررسی کرد در میان مراجع کدام مرجع تقلید از نظر علمی از همه داناتر است یعنی حکم خدا را بیشتر می فهمد.

وی با بیان اینکه همه فقها گفتند اعلمیّت در مرجع تقلید شرط است ادامه داد: در عصر کنونی از رهبر انقلاب تقلید می کنیم زیرا رهبر انقلاب از همه مراجع استادتر است. وقتی مسائل جهان و احکام دینی را درک می کند او اعلم زمان ماست. اعلمیت به نحوی در مرجع تقلید شرط است.

امام جمعه شهرستان بهشهر گفت: اعلم یعنی در فهم ارکان خدا از همگان داناتر و استادتر است و تقلید یعنی عمل به دستور مرجع تقلید.نماز، خمس، زکات و .. براساس فتوای مجتهد است.

حجت الاسلام والمسملین جباری بیان کرد:ماه رمضان دریای فیض  و نیکی خدا به فرشتگان  و ماه عترت و قرآن و زمان تجدید عهد و پیمان است. ماهِ شب زنده داری عشّاق و ماهِ بیدار باشِ وجدان است.ماه تقوا، تطهیر و ایمان است و بر معلومات، اطلاعات دینی و موعظه مومن افزوده می شود.

وی ادامه داد: انسان های باتقوا به خود و آینده شان و آینده اجتماع می نگرند و به مردم احسان می کنند و خدمات ارائه می دهند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر با اشاره به روایتی از امام صادق(ع) افزود: وقتی روزه می گیری باید تمام اعضا و جوارح انسان روزه دار، روزه باشد.امیرالمومنین می فرماید” خدایا، منِ علی به تو پناه می برم از اینکه عقل من بخوابد. عقل، پیامبرِ درون است و آدمی را بیدار می کند.

حجت الاسلام والمسلمین جباری به راههای عاقبت بخیری اشاره کرد و گفت: به موعظه قرآن، بزرگان دین و اولیای خدا گوش دهید که گوش کردن و عمل به موعظه ها از نشانه های توفیق است. همه موعظه ها خوبند اما موعظه ای تاثیر دارد که مومن حرف واعظ را با جان و دل گوش کند و پذیرای آن باشد.امیرالمومنین فرمود بهترین پندها آنست که شخص را از گناه و زشتی بازدارد. به سمت زشتی، خلاف و ناامنی نروید به سمت نیکی، پاکی بروید و به سمت دغدغه داشتن برای امنیت شهر بروید اما برای ایجاد ناامنی حرکت نکن، گوش به فرمان باش ولی اهل انتقاد و اعتراض نیز باش تا مسئولِ تو را خواب نگیرد.

وی در پایان بر توجه به نصایح قرآنی تاکید کرد و گفت: نگذارید قرآن مظلوم و مهجور واقع شود در این ماه مبارک رمضان قرآن را بخوانید و بر آن اهتمام داشته باشید.

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید