خانه / اخبار / اخبار دفتر امام جمعه بهشهر / امام جمعه شهرستان بهشهر: عقلانیت شهید چمران به عرفان و عبادتش معنا داد
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

امام جمعه شهرستان بهشهر: عقلانیت شهید چمران به عرفان و عبادتش معنا داد

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر، نشست هم اندیشی  با موضوع شهید چمران و گفتمان انقلابی  با حضور امام جمعه محترم شهرستان بهشهر در سالن شهید کابلی برگزار شد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر در جمع روسای دانشگاه های این شهرستان  و اعضای هیات علمی دانشگاه علم و فناوری مازندران گفت: شهید چمران نماد عشق، شرف، فضیلت، استقامت، عرفان و تسلیم بود اما چه شد که چمران به این ویژگی ها دست یافت؟ چه شد که انقلاب اسلامی در دنیا مطرح شد؟ چه شد آمریکا با همه توان و کشورهای اروپایی با همه وجود به جنگ با انقلاب اسلامی آمدند اما زمین گیر شدند؟ مگر سرمایه انقلاب، شهدا و مردم چه بود؟

حجت الاسلام والمسلمین حاج سید عربعلی جباری بر ضرورت مطالعه دانشگاهیان تاکید کرد و افزود: شهید چمران می گفت زمانی که طبل جنگ به صدا درمی آید مرد از نامرد مشخص می شود آن روزها مردم ما یک صدا شعار می دادند جنگ، جنگ تا پیروزی اما امروز بحث مذاکره با آمریکا را مطرح می کنند و حرف آمریکا را دنبال می کنند.

وی به چهار نعمت  و سرمایه الهی اشاره کرد و گفت: تعقل، تفکر و اندیشه نخستین سرمایه ای است که انقلاب را تا اینجا آورد و دشمنان را زمین گیر کرد. در روایات امده خداوند وقتی عقل را آفرید به عقل فرمان داد ” عقل، جلو بیا. عقل جلو آمد . عقب برو، عقل عقب رفت آن گاه خداوند قسم یاد کرد که تو محبوب ترین خلق من هستی. عقل چراغ فروزانی است که در نهاد انسان وجود دارد بنابراین هرکس عاقل باشد می تواند او محبوب ترین کس در پیشگاه خدا باشد.

امام جمعه شهرستان بهشهر گفت: اگر می بینیم  “شهدا عند ربهم یرزقون” هستند  به تعبیر مقام معظم رهبری چون آیه های قرآن مقدسند زیرا در جایگاهی قرار گرفتند که احبِّ خلق(محبوب ترین خلق) واقع شده اند. اگر مجموعه خلقت را به یک درختی تشبیه کنید این درخت شاخه های متعدد و گوناگونی دارد زیباترین شاخه، شاخه ی انسانیت است زیرا عقل در آن شاخه قرار دارد. انسان در هستی از همه موجودات ممتاز است.

حجت الاسلام والمسلمین جباری بیان کرد: عقل آنقدر مهم است که امام صادق (ع) فرمود در پرتو عقل است که خدای رحمان عبادت می شود. عقلانیت شهید چمران به عرفان، اطاعت و عبادتش معنا داد و مفهوم بخشید. قرآن کریم می فرماید در قیامت سوال می پرسند چرا اهل دوزخ و عذاب قرار گرفته اید آنها حسرت می خورند و می گویند ای کاش ما می شنیدیم و ای کاش تعقل می کردیم . اگر عقل خودمان را به کار می گرفتیم امروز نگون بخت نبودیم و رحمت الهی از آنِ ما بود.

وی ادامه داد: دین با تدیّن، عقل با تعقل، فکر با تفکر متفاوت است. ممکن است بعضی دین داشته باشند اما پیرو دین  یا متدیّن به دین نباشند. گاهی کسی منافعش در خطر باشد دین را زیرپاگذارد زیرا تدیّن ندارد ؛ دین را پل رسیدن به منافع و مطامع خویش می داند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر گفت: قرآن دومین سرمایه است. قرآن کتاب موعظه، نصیحت و خیرخواهی است. موعظه،  روح را صیقل می دهد . امیرالمومنین  گهگاهی می نشست و به سلمان می فرمود موعظه کن. امیرالمومنی می فرمود در شنیدن اثری هست که در گفتن نیست. قرآن کتاب معالجه و درمان است. کتابی که بیماری های روحی، آز و طمع، حسادت و کینه را درمان می کند. این کتاب ذلت را محکوم می کند. استقامت، صبر و شکیبایی، حلم و بردباری، سیادت و آقایی و سروری را به شما می اموزد. دشمنان احمق نتوانستند از ظرفیت این کتاب استفاده کنند.

حجت الاسلام والمسلمین جباری بیان کرد: مدیریت رهبریِ رهبر اسلامی سرمایه دیگر است. جلوتر از رهبر قدم بردارید مقابل رهبر صدایتان را بلند نکنید. رهبر الگوی شماست. شهید چمران می فرمود منِ چمران یک لحظه از خط ولایت تخطی نمی کنم. چمران با سرمایه آیات الهی به این درک دست یافت.

وی افزود: با شخصیت ترین، با شرافت ترین و با عظمت ترین انسان در هستی کسی است که با قرآن انس دارد و حامِل معارف قرآن است. سرمایه اهل بیت و ولایت بسیار گرانبهاست. پیغمبر فرمود مَثَل اهل بیت من مَثَل کشتی نوح است. آنروز یک طوفان بود امروز هزاران طوفان جلوی انقلاب اسلامی ، مردم ایران و اساتید و نخبگان است. به ولایت و عترت متمسِّک باشید.

امام جمعه شهرستان بهشهر بر تبعیت از ولایت فقیه تاکید کرد و گفت: امروز رهبری محکم و قاطع حرف می زند . آمده” علمای امت من مانند ستارگانند همانطور که انسان ها با هدایت ستاره می توانند به مقصد برسند امت هم در برابر این طوفان ها و بلاها( تحریم ها) با تبعیت از ولایت فقیه می توانند به اهداف و مقاصد برسند.

 

 

 

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید