خانه / خطبه های نماز جمعه / خطیب جمعه بهشهر: بازاریان عزیز انصاف و حلال و حرام را مراعات کنید
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

خطیب جمعه بهشهر: بازاریان عزیز انصاف و حلال و حرام را مراعات کنید

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر، حجت الاسلام و المسلمین حاج سید عربعلی جباری امام جمعه شهرستان بهشهر در ابتدای خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته نمازگزاران را به تقوای الهی، کرامت انسانی، فضیلت اخلاقی، اهمیت دادن به واجبات و فرایض دینی، دوری از گناهان و معاصی توصیه و سفارش کرد و گفت: قرآن کریم کرامت را در مراعات تقوا می داند.

وی یادآور شد: طی چند خطبه فضیلت اخلاق اسلامی، مراعات خلق و خوی اسلامی و قرآنی مطرح شد.تواضع و فروتنی یکی از مباحث اجتماعی است که آیات، روایات، نمونه ها، آثار فردی و اجتماعی آن را در جمع شما نمازگزاران متواضع و با اخلاص بیان داشتم.

خطیب جمعه بهشهر اظهار کرد: نقطه مقابل تواضع، تکبر است. این تکبر یکی از رذیلت های اخلاقی است. تکبّر آنقدر بد است که امیرالمومنین فرمود زشت ترین و قبیح ترین اخلاق همان تکبر است. تکبّر یعنی کسی خود را بهتر و برتر از دیگران بداند. خود را بنگرد و دیگران را نبیند. امام صادق(ع) فرمود آنچه که بشر را به سقوط می کشاند و باعث انحطاط بشر می شود همان روحیه تکبّر و صفت زشت کبر و منیّت و خود بزرگ بینی است.

حجت الاسلام و المسلمین حاج سید عربعلی جباری گفت: امیرالمومنین در بیانی فرمود هرکسی در برابر مردم تکبّر بورزد یعنی به کار مردم رسیدگی نکند درد مردم را نبیند و در فکر حل مشکلات و نیازمندی های مردم نباشد این انسان خود را خوار، ذلیل و رسوا کرده است.

وی با اشاره به آیات و روایات افزود: قرآن کریم در سوره مبارکه نسا می فرماید خداوند آنانی که فخر می فروشند تکبر دارند خود را می بینند و خود را برتر از دیگران می بینند خدا آنها را دوست ندارد. آنها محبوب خدا نیستند مبغوض خدا هستند. پیغمبر مکرم اسلام(ص) در راه عده ای را می بیند که دور کسی جمع شدند پیغمبر اکرم سوال فرمود چرا اجتماع کردید؟ گفتند یک دیوانه یا یک بیماری به بیماری حمله عصبی مبتلا شده است مردم جمع شدند و تماشا می کنند. پیغمبر فرمود این آقا که مریض و بیمار است آیا می خواهید به شما خبر دهند حق و حقیقت یک دیوانه دارای چه خصالی است؟ گفتند یا رسول الله، بفرمایید دیوانه کیست؟ پیغمبر فرمود دیوانه واقعی کسی است که متکبّرانه راه برود. دیوانه واقعی کسانی هستند که جاهلند ضعف خودشان را نمی پذیرند و موقعیت خودشان را درک نمی کنند فلذا گرفتار تکبّر، کبر، خودخواهی و منیّت می شوند.

امام جمعه شهرستان بهشهر در خطبه دوم همه را به تقوای الهی، مراعات تقوا در همه مراحل زندگی، تقوای فردی و اجتماعی، تقوای اخلاقی، تقوای شغلی، تقوای خدماتی ، تقوا در تولید و مصرف و….دعوت کرد.

حجت الاسلام و المسلمین جباری با اشاره به حدیث هفته بیان کرد: امام صادق(ع) به یکی از یارانش فرمود هرکسی حرکت کند و قدم بردارد تا نیاز برادر دینی اش را شناسایی کند این انسان که برای شناسایی نیازها و مشکلات قدم برمی دارد ثواب حج را دارد و ثواب حاجی که سعی بین صفا و مروه را انجام می دهد آن گاه فرمود اگر رفتند نیازها را بررسی کردند و به مشکلات رسیدگی کردند ثواب این انسان همانند انسان مجاهدی است که در جریان جنگ بدر و احد به خون خود غلتیده است یعنی ثواب مجاهد بدر و احد را در کارنامه اعمال او می نویسند.

وی تصریح کرد: مسئولان باید توجه کنند وقتی از روستاها بازدید می کنیم و می خواهیم نیازها را اولویت بندی کنیم. می گویید فلان قدر بودجه تصویب شد اما از اختصاص بودجه خبری نیست. هم نیازها را بررسی کنید هم نیازها را برطرف کنید. دشمن از هر سو، مزدوران غرب زده و کسانی که دلشان برای مذاکره و آشنایی با آمریکا لَه لَه می زند بهتر است از این منیّت و کبر دست بردارند. ببینید رئیس مذهب ما چه می گوید؟ این حدیث در بردارنده مسائل اجتماعی، اخلاقی، اقتصادی و مسائل سیاسی است.

رئیس شورای فرهنگ‌عمومی شهرستان بهشهر تاکید کرد: آنانی که ایران و ایرانی را دوست دارند آستین همت را بالا بزنند و برای کشور کار کنند و سخن پراکنی کردن برای مردم بس است.

حجت الاسلام و المسلمین جباری گفت: اسلام اساسا دینی اجتماعی است. اسلام برای همه مراحل زندگی انسان ها قانون دارد. احکام دارد. اسلام می گوید نسبت به یتیمان جامعه بی تفاوت نباشید.‌نسبت به بزرگسالان، فقرا و نسبت به معلولان جامعه بی تفاوت نباشید. اسلام می گوید اگر یک نابینا در خیابان دیدید چگونه او را یاری کنید؟ تعاون در همه مسائل و ابعاد اسلام وجود دارد. قانون اسلام راجع به مهرورزی، بی سرپرستان جامعه قانون کاملی است.

وی ضمن عرض خداقوت به همه عزیزانی که در نهاد خدماتی و حمایتی بهزیستی فعالیت دارند از آقای باباجانی مدیریت خوب بهزیستی این شهرستان تقدیر و تشکر کرد.

امام جمعه شهرستان بهشهر مطرح کرد: دست خیر داشته باشید به مراکز بهزیستی بروید و ببینید برخی افراد چگونه زندگی می کنند و چگونه بعضی ایثارگرانه و عاشقانه خدمت می کنند. نیازمندی نیازمندان را برطرف کنید.این افراد آسیب دیده نباید ناامید شوند. اهل مهر و عاطفه باشیم.

حجت الاسلام و المسلمین جباری با اشاره به دیدار جمعی از بیماران تالاسمی که به دفتر ایشان مراجعه کرده بودند افزود: این بیماران از هزینه های بالای درمان گلایه کردند بنده سریعا با دکتر شاعری تماس گرفتم و سفارش کردم. به شبکه بهداشت شهرستان، فرماندار و خیّرین تاکید میکنم همه همت کنید. به معلولین، ایتام، طبقه ضعیف و فقرا کمک کنید. در فضای شهری مسیر رفت و آمد برای معلولین فراهم کنید.

وی به تاسیس شورای نگهبان در ۲۶ تیرماه اشاره کرد و ادامه داد: شورای نگهبان مرکّب است از فقهای بنام و حقوقدانان ارجمند که مسئولیّت سنگین و خطیری را بر عهده دارند و آن هم نظارت بر انتخابات است یعنی اگر شورای نگهبان نباشد و نظارتی وجود نداشته باشد برای نظام مشکل زیادی بوجود می آید.

خطیب جمعه بهشهر خاطرنشان کرد: سند تمامی فعالیت ها در انقلاب حرف امام و رهبری است. برای شما مذهبی ها، انقلابی ها، حزب اللهی ها، خانواده های شهدا، طرفداران مظلومان و عدالت خواهان حرف فلان شبکه رادیویی، فلان سخنران و فلان تحلیلگر نمی تواند معیار باشد. خطّ قرمز انقلاب ما ولایت است.

حجت الاسلام و المسلمین جباری گفت: امام راحل فرمود من با نهاد شورای نگهبان صد در صد موافقم و عقیده ی من است که این نهاد باید قوی و همیشگی باشد البته آمریکا و برخی جریان های سیاسی با شورای نگهبان موافق نیستند. ببینید موقع انتخابات راجع به شورای نگهبان چه می گویند. چه کسانی می گویند و با پشتوانه کدام گروه یا افراد این حرف ها را مطرح می کنند. به شورای نگهبان تبریک عرض می کنم و به دفتر شهرستان، اعضای ناظران انتخابات و از آقای فغانی و همه همکارانشان صمیمانه تقدیر و تشکر دارم.

وی بیان کرد: رهبر انقلاب فرمود عماد این ملت و دین، شورای نگهبان است. کدام فعال سیاسی جرات می کند که شورای نگهبان را تضعیف کند. فصل الخطاب انقلاب و خط قرمز انقلاب ما ولایت است. خود را در میدان ببینیم. نماز جمعه میدان انقلاب است. خودمان را انقلابی و بسیجی بدانیم. تضعیف روحانیت، تضعیف شورای نگهبان و تحقیر فقهای ما خطی است که آمریکا و اسرائیل و انگلیس می دهند از حلقوم هرکسی باشد آن حلقوم آلوده و از آمریکا، اسرائیل و انگلیس است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر  با اشاره به هفته حج گفت: اولین کاروان اعزامی به حج مشرّف شدند. آرزوی توفیق داریم گرچه سیاست های شوم وهابیّت و مزدوران ادامه دارد ما هنوز غم حادثه منا را در دل داریم و این غم التیام نیافته است.

حجت الاسلام والمسلمین جباری افزود: رهبر انقلاب فرمود مسئله حج کانون اجتماع مسلمانان و ارتباط مسلمانان است حج متعلق به همه مسلمانان و آزادیخواهان است. این چنین نیست که حج در اختیار گروه خاصی باشد و اگر کسانی  اجازه ندهند مردم دنیا مفاهیم واقعی حج را درک کنند این افراد سد عن السبیل الله می کنند نمونه  آن همان حادثه منا است.

وی از ورود خادمین حرم آقا علی ابن موسی الرضا به شهرستان بهشهر خبرداد و گفت: در آستانه میلاد بابرکت آقا علی ابن الموسی الرضا پرچم آقا به همراه جمعی از خادمان حرم آقا وارد شهرستان بهشهر می شوند و در روز سه شنبه راس ساعت ۱۸ مقابل پارک ملت به استقبال خدّام حرم امام رضا و پرچم آقا علی ابن الموسی الرضا(ع) می رویم و در روز ولادت آقا جشن میلاد در دفتر برگزار می شود.

خطیب جمعه بهشهر خطاب به مسئولین این شهرستان گفت: با روحیه انقلابی بر فروش نظارت داشته باشید و جلوی گرانی ها را تا انجا که می توانید بگیرید. مردم گلایه های زیادی دارند. وظیفه ی من امام جمعه اینست که تذکّر دهم و اگر به تذکّر من گوش نداده اند از همین تریبون بگویم من گفته ام اما مسئولان گوش ندادند. امام جمعه خود را نوکر و غمخوار مردم می داند از شایعات و تضعیف نمی ترسیم.

حجت الاسلام و المسلمین جباری تاکید کرد: جلوی گرانی ها را بگیرید. به بازاریان عزیز عرض می کنم اگر می خواهید ثواب مجاهد در راه خدا داشته باشید انصاف و حلال و حرام را مراعات کنید.

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید