خانه / خطبه های نماز جمعه / خطیب جمعه بهشهر: آقای رئیس جمهور، تیم اقتصادی شما به دردِ مردم نمی خورد
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

خطیب جمعه بهشهر: آقای رئیس جمهور، تیم اقتصادی شما به دردِ مردم نمی خورد

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر، حجت الاسلام والمسلمین حاج سید عربعلی جباری خطیب جمعه بهشهر در خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته همه را به تقوای الهی و حضور در صحنه های زندگی اعم از عبادی، معنوی، اجتماعی، اخلاقی، سیاسی و اخلاص و توکل بر خدا و التزام عملی به فرامین ولایت مطلقه فقیه و به حضور در صحنه های سیاسی، داشتن روحیه انقلابی و جهادی و عبادی، اظهار تنفر و انزجار از دشمنان انقلاب اسلامی توصیه و سفارش کرد.

وی با اشاره به روایتی از امیرالمومنین افزود: زشت ترین اخلاق اینست که انسان خود را بزرگ ببیند و گرفتار غرور و فخر باشد  و نتواند از این بیماری خود را معالجه کند. علمای اخلاق تکبّر را از لشکریان جهل و نادانی دانستند و تواضع و فروتنی را از لشکریان عقل و خرد برشمردند. آن کس که گرفتار نخوت، منیّت و خود بزرگ بینی است در دام جهالت و نادانی است و آن کس که تواضع و فروتنی دارد عاقل است و سعی می کند خود را به زیور زیبایی های اخلاق نیکو آراسته گرداند.

امام جمعه شهرستان بهشهر گفت: زشت ترین تکبّر، تکبر در برابر ارحام و هم نوعان است در روایت داریم بدترین نوع تکبر این است که انسان نسبت به خانواده و خودش تکبّر داشته باشد. در طول تاریخ ما می بینیم همه انانی که در برابر انبیا و اولیا ایستاده اند در برابر خوبان قرار گرفته اند کسانی بودند که روحیه اشرافی گری و روحیه تکبر داشتند. قرآن می فرماید هیچ پیامبری به سراغ آنها نمی آمد مگر آنکه عده ای او را مسخره می کردند چه کسانی مسخره می کردند و چه کسانی انبیا را نادیده می گرفتند؟ کسانی که باد به غبغب می انداختند و می گفتند آیا ما باشیم و این ها ادعای پیغمبری کنند حتی ابولهب ها، پیغمبر اکرم خاتم انبیا را مسخره می کردند او که فقیر و یتیم بود چگونه پیامبر مصطفی شد؟ در رابطه با حضرت نوح نبی آمده هر زمان که گروهی از اشرار و متکبران بر او می گذشتند او را مسخره می کردند.

حجت الاسلام والمسلمین جباری یادآور شد: امروز نگاه کنید کسانی که علیه ولایت امر جبهه می گیرند کسانی هستند که معمولا روحیه کبر دارند حتی متاسفانه برخی از آخوندها و برخی از مسئولین نمی خواهند زیربار ولایت بروند و برخی از مردم نمی خواهند پای بند عملی به حرف مقام معظم رهبری باشند قرآن می فرماید اینها کسانی هستند که کبر، نفاق و بزرگ بینی مانع انها می شود. انسان ها حتی در برابر خدا کبر می ورزند. فرعون در برابر خدا تکبر می ورزید می گفت خدای بزرگِ شما، من هستم نمرود همینطور بود و طاغوتیان نیز این چنینند.

وی ادامه داد: افراد متکبر امروز هم مانع رشد انقلاب ما هستند همین افراد نمی گذارند مردم ما به کرامت برسند. در جریان غدیرخم پس از انکه پیغمبر، امیرالمومنین را به عنوان خلیفه و امام معرفی کرد فرمود هرکس که من مولا و سرور او هستم پس از من علی مولا و سرور اوست. یک منافقی پس از اینکه شنید نزد پیغمبر آمد و با عصبانیت گفت آقا به ما گفتید که توحید را قبول کنید ما قبول کردیم گفتید شهادت به لااله الا الله بگویید شهادت دادیم گفتید اشهد ان محمدا رسول الله بگویید گفتیم. گفتید نماز بخوانید زکات دهید انجام دادیم اما این چه حرفی بود؟ و این مرد، امام علی (ع) را تحقیر کرد وگفت آیا این از جانب خودت بوده یا از جانب خدایت؟ پیغمبر اکرم سوگند خورد و فرمود آیه ای امد و من براساس این آیه امیرالمومنین را به عنوان امام و خلیفه بر مردم معرفی کردم. این آقا با عصبانیت بلند شد و دعا می خواند و می گفت خدایا اگر این واقعا از جانب خودت بود یعنی امیرالمومنین از جانب خودت انتخاب شد نه پیغمبر، سنگی بر من بیاید و مرا از بین ببرد. سنگی امد و او را ازبین برد. گاهی تکبر انقدر در انسان ها رشد می کند که دیگری را نمی بینند رهبر، امام ، انقلاب و خدا را نمی بینند تکبر اقسامی دارد تکبر در برابر خدا، تکبر در برابر اولیای خدا، تکبر در برابر امامان و تکبر در برابر ارحام و اقوام.

خطیب جمعه بهشهر در ابتدای خطبه دوم  همه را به تقوا، پای بندی به ارزش های الهی، به خوبی ها و امر به معروف ونهی از منکر  و اهمیت دادن به واجبات توصیه و سفارش کرد.

حجت الاسلام والمسلمین حاج سید عربعلی جباری گفت:کسی آمد خدمت امام جواد(ع) و گفت آقا مرا وصیت و سفارش کن مرا موعظه و پندی بده حضرت فرمود آیا من شما را سفارش و نصیحت کنم شما از من می پذیرید؟ گفت بله آقا، آمده ام از شما جملاتی را بشنوم و ان ها را در زندگی به کار گیرم حضرت مسائلی را مطرح کرد فرمود: صبر وشکیبایی و مقاومت را تکیه گاه خودت قرار بده  اگر می خواهید در زندگی کامیاب و پیروز باشید در گذر سخت معیشت و زندگی صبوری را مراعات کن و ان را تکیه گاه خودت قرار بده برای رویارویی با باطل یک مقدار فقر را در آغوش بگیر و نگو چرا چنین شد زیرا ما در حال جنگ و مبارزه با دنیای کفر ونفاق هستیم. با هوای نفست مخالفت کن بدان تو هر کجا که باشی از چشم خدا بیرون نیستی پس حالا که خدا تو را می بیند ببین چه می کنی؟

وی بیان کرد: آنهایی که احتکار می کنند و فاجران، فاسقان، خائنان به مردم و مملکت ، بدکاران و مفسدان فی الارض بدانند خدا در کمین است. در این ایام دیده اید چقدر ارزاق و اقلام  که مردم به ان نیاز داشتند را احتکار کردند  رئیس جمهور باید پاسخگو باشد؟ آیا در این وضعیت روحانیت  مقصر است یا مردم؟ روحانیت بزرگوار هنگام انتخابات بارها به مردم گفتند دقت کنید هرکسی که شایستگی اداره مملکت را ندارد به او رای ندهید. التزام عمل به ولایت فقیه را عمل کنیم نمایندگان وفادار به این مردم باید دقت کنند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر بیان کرد: امیرالمومنین فرمود آنکس که ارزاق و کالای مردم را احتکار می کند و می خواهد مردم را دست بسته تسلیم دشمن کند این کارِ بدکاران و فاجران است این کار ضد انقلاب هاست که می خواهند مردم را نسبت به روحانیت و انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی و رهبری بدبین کنند. امیرالمومنین می فرماید ان انسانی که ارزاق مردم را احتکار می کنند بدبخت ترین مردم هستند. بدبخت ترین شما کسانی هستند که هنگام نیازمندی مردم به انها پشت می کنند و روبه دشمن می شوند دشمن که می گوید ما باید حکومت و این انقلاب را از بین ببریم.

حجت الاسلام والمسلمین جباری گفت: پایان ماه ذی القعده مصادف است با شهادت آقا جوادالائمه(ع) که حضرت امام جواد در سن میانسالی با دسیسه یکی از خلفای عباسی توسط همسر بی رحم شان به شهادت رسیدند. ام الفضل وقتی به امام جواد(ع) زهر داد و حضرت به خود می پیچیدند این ام الفضل ملعون به دربار خلافت زمان خودش پناهنده شد این گویاست که ام الفضل مامور بود از طرف خلیفه که آقا امام جواد را زهر دهد.

وی افزود: ماه ذی القعده تعلق دارد به آقا امام رضا و اول ماه مصادف بود با ولادت با سعادت کریمه ی اهل بیت حضرت فاطمه معصومه(س)، یازدهم این ماه مصادف بود با ولادت حضرت امام رضا(ع) و ۲۳ و ۲۵ ذی القعده روز دحوالارض و روز گسترده شدن رحمت الهی و تنعم گشتن همه مردم به مهر ذات مقدس خدای پروردگار است و روزهای زیارتی مخصوص آقا علی ابن موسی الرضاست و پایان این ماه مصادف است با شهادت آقا امام جواد(ع) که به شما تسلیت عرض می کنم.

خطیب جمعه بهشهر به اولین سالگرد شهادت مظلومانه ی سردار بی سر در سرزمین دفاع از حرم، شهید آقا محسن حججی اشاره کرد و گفت: شهید حججی امروز حجت بر مردم است. این شهید به فرزندش علی آقا سفارش می کند راه مرا انتخاب کن به مادرت علاقمند باش. من برای اینکه نوکری حضرت زینب را قبول کنم از تو و مادرت دل کندم. مردم ما بدانند در میان شهدای ما به وجود  شهید حججی ها غبطه می خورند. یاد این شهید بزرگوار را گرامی می دارم.

حجت الاسلام والمسلمین جباری یادآور شد: یکی از مادرانی که چهار شهید را تقدیم انقلاب کرده بود به امام پیام داد من پسر اول، پسر دوم، پسر سوم و پسر چهارم را از دست دادم امروز به شما می گویم چادر به کمر می بندم و خود می روم از انقلاب و نظام جمهوری اسلامی دفاع می کنم. مادر شهیدان باطبی نیز اینگونه بود.  امروز هم از جناب آقای دکتر شاعری نماینده ولایی و موفق ما که زحمت کشیدند در نماز و جلسه شرکت کردند تقدیر می کنم.

وی با اشاره به شهادت شهید صارمی و روز خبرنگار گفت: این روز را به خبرنگاران کشور و به ویژه به خبرنگاران شهرستان بهشهر  خدا قوت باد عرض می کنم و امیدوارم مسئولان به این خبرنگاران توجه بیشتری داشته باشند. مردم بدانند تمام این صحنه هایی که در تاریخ داریم همه نتیجه ی قلم خبرنگاران است. خبرنگارانی که قلم به دست می گیرند و اخبار را به اطلاع مردم می رسانند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر بیان کرد: مقام معظم رهبری فرمودند همین قلم شماست که این صحنه های زیبا را ماندگار نگه داشته است و  اگر قلم شما و این بیداری شما نبود ماندگار نمی شد. مطالبی را که می نویسید از خودتان نگویید برداشت خودتان نباشد صداقت و  امانت را مراعات کنید  و دقت نظر داشته باشید و در عرصه خبر فعال باشید.

حجت الاسلام والمسلمین جباری خطاب به رئیس جمهور گفت: آقای رئیس جمهور، تیم اقتصادی شما دیگر به درد این مردم نمی خورد. امروز اگر پایگاه ها و بسیج را ماموریت دهیم کشور را بسیجی اداره می کنند دولت و مسئولین کجا هستند؟ ما طلبه انقلابی هستیم هر کجا مردم هستند ما طلبه ها هستیم و هرکجا که شادی است در کنار شادی و هر کجا که غم است ما در کنار غم مردم هستیم. مردم از نظر گرانی مشکل دارند. این همه احتکار و .. چه اصراری دارید که وزاری پیر همچنان باشند؟ مردم بیدار و هوشیار هستند.

وی یادآور شد: یادواره های شهدا نشان می دهند مردم در صحنه هستند. یکی از سناتورهای آمریکا صحبت کرده همان طوری که شوروی را با بزرگ نمایی کردن مشکلات از پا دراوردیم ایران را نیز از پا در می اوریم اما رهبر فرمود هرکسی این حرف را می زند نمی تواند هیچ غلطی کند.

خطیب جمعه بهشهر گفت: ال سعود بدتر از یهود همچنان ظلم و ستم  و نوکری خود را نسبت به آمریکا علیه مردم یمن به قدرت ظالمانه خود ادامه می دهد و مردم بی گناه را می کشند و در روز پنج شنبه به یک اتوبوس که حامل بچه های قران بود به خاک و خون کشیدند. چرا دنیای اسلام، علمای اسلام و علمای همه کشورهای اسلامی اطلاعیه نمی هند؟ چرا محکوم نمی کنند؟ چرا سکوت کردند؟ چرا بایستی مکه و مدینه در اختیار این خائنان بین المللی و مزدوران امریکا باشد؟ اینها سوالاتی است که حوزه علمیّه قم و ائمه محترم جمعه دارند و ما همه ی این جنایات را محکوم می کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین جباری در پایان تاکید کرد: به شایعات فضای مجازی توجه نکنیدو کانال های معاند را بر خود حرام کنید در این جنگ اقتصادی آمریکا را شکست خواهیم داد. مسلمانان و خیرخواهان دغدغه ای نداشته باشند ایران همیشه سربلند و سرافراز است.

 

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید