خانه / خطبه های نماز جمعه / خطیب جمعه بهشهر: مجالس دینی مروّج و مبیّن دین باشد
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

خطیب جمعه بهشهر: مجالس دینی مروّج و مبیّن دین باشد

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر؛ حجت الاسلام والمسلمین حاج سید عربعلی جباری امام جمعه شهرستان بهشهر در  ابتدای خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته  نمازگزاران را به تقوای الهی، درک عمیق نسبت به اهداف قیام سالار و سرور آزادگان اباعبدالله الحسین، عزت حسینی و دوری از ذلت، امر به معروف و نهی از منکر، اهمیت دادن به واجبات الهی، دوری از معاصی و گناهان توصیه و سفارش نمود.

وی همه را به شرکت در مجالس دینی سفارش کرد و افزود: پیغمبر اکرم(ص) فرمود برشما باد که در جلسات ذکر و یاد مسائل دینی حضور بهم می رسانید؛ ضرورت دارد انسان ها در مجالس دینی شرکت کنند. امام رضا(ع) فرمود هرکسی در جلسه ای بنشیند و در آن جلسه، امر ما را احیا کند در روزی که قلب ها می میرند و دل مردگی ایجاد می شود این دل ها زنده خواهند بود. امام راحل موسس و بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی می فرماید ۱۴۰۰ سال است همین مجالس ما را زنده نگه داشته است. مجالس اباعبدالله الحسین ، جلسات وعظ، پند، خیرخواهی علمای دین ما را زنده نگه داشت. امروز هر چه داریم از محرم و عاشوراست. مراد از جلسه دینی، جلسه ای است که سه ویژگی با خود داشته باشد.

خطیب جمعه بهشهر گفت: مجالس دینی باید هدایت گری داشته باشد یعنی جوانان عزیز، نسل انقلاب را به اعتقادات، معارف، فضائل  وفضایل اخلاقی آشنا و هدایت کنند. ایمان، عمل صالح، تقوا، وفای به ععهد و پیمان را در جوانان و در نسل انقلاب بیافزایند. مجلس دینی باید شخصیت شناسی کند. شخصیت اباعبدالله الحسین و یاران ایشان، انسان های کامل را معرفی کنند. انسان بداند صاحب، امام، پیشوای کربلا چه عظمتی دارد؟ علمایی که بر عرشه ی تبلیغات و منبر مسئولیت دارند و مداحان بایستی روحیه دلیری و باورها را در جوانان تقویت کنند. همه از منبر اباعبدالله الحسین استفاده کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین جباری عنوان کرد: پیغمبر اکرم فرمود بدانید هرکسی که عشق اباعبدالله الحسینن را در سینه دارد او محبوب خداست. دلِ حسینی عرش خداست. حرمت دلِ حسینی مانند حرمت کعبه است بلکه از کعبه هم بالاتر آن گاه فرمود حسین از من است و من از حسینم بنابراین نتیجه می گیریم رسالت سنگین اباعبدالله الحسین همان رسالت نبوت و رسالت پیغمبر بوده است.

وی ادامه داد: در این مجالس دینی شنونده ی سخنان خدا باشیم. در عزاداری ها اخلاص داشته باشیم. بایستی همه تلاش کنیم تا ارزش های اخلاقی و دینی در جامعه ی اسلامی حاکم شود. امام حسین (ع) در عصر خودشان مشاهده کردند که جامعه به تزویر، نیرنگ، رهپویی از راه ضلالت و گمراهی دچار شد  در نهایت قیام کرد. امام حسین فرمود جامعه به تزویر، نیرنگ دچار شد و از حاکمیت ارزش های الهی تهی و از داشتن افکار الهی و دینی فاصله گرفت من ماموریت دارم امور مسلمانان را اصلاح کنم. می خواهم مردم را به خوبی ها امر کنم و آنها را از بدی ها بازدارم همان کاری که جدِّ من پیغمبر اکرم و پدرم امیرالمومنین برعهده داشتند بنابراین مجالس دینی بایستی مروّج و مبیّن دین باشد. مجالس دینی بایستی تحول اخلاقی ایجاد کند همانطور که حُر متحول شد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر گفت: مجالس دینی به دور از افراط و تفریط است و در آن مجلس ریاکاری و خودنمایی نیست. مجالس دینی بایستی ایمان ، معرفت، اخلاق، عمل صالح و خیر، احسان، انفاق و صدقات را نهادینه کند. امام راحل می فرماید محرم را زنده نگه دارید ما هر چه داریم از محرم است. محرم باید شور حسینی داشته باشد بایستی پای پرچم و عَلَم حسینی بیدار باشید. زنده نگه داشتن عاشورا مسئله ی بسیار مهم سیاسی و عبادی است ان تعبیر در رابطه با دو موضوع آمده است نخست، نماز بصیرت افزا و دشمن شکن جمعه و دوم، محرم نیز عبادی و سیاسی است. این سیاست حسینی به گوش مردم جهان برسد و الگویی برای همه مردم باشد. امام راحل در بیانی دیگر فرمود ما ملتی هستیم که با همین اشک ها سیل جاری می کنیم و با این سیل، افرادی که در برابر اسلام می ایستند را در هم می شکنیم. امام فرمود روضه و گریه بر اباعبدالله الحسین انسان ساز است.

حجت الاسلام والمسلمین جباری ضمن توصیه و سفارش  همه  به تقوای الهی، توجه به امربه معروف و نهی از منکر، حضور در مجالس اباعبدالله الحسین و حضور در نماز جمعه بیان کرد: امام حسین به مسلمانان و مردم دنیای آنروز خطاب کرد مگر شما نمی بینید به حق عمل نمی شود؟ حق پایمال می شود و حق همچنان تضعیف می گردد. ان گاه فرمود من در این جامعه سعادت و خوشبختی را در مرگ و شهادت در راه خدا می بینم و بودن با ظالمان و دنیاگرایان  جز محنت و سختی نمی بینم.

وی خاطرنشان کرد: بزرگترین درسی که امروز دنیای اسلام باید از امام حسین بگیرد دفاع سلحشورانه، مجاهدانه و مدافعانه از حق است.  ماه محرم را باید ارج نهیم و بدانیم امام حسین بود که اسلام و مذهب رابیمه کرده است.

خطیب جمعه بهشهر عنوان کرد: جوانان در پای عَلَم و منبر امام حسین اجتماع کنند دشمن را باید مایوس کنیم. محرم یعنی توجه به کربلا، توجه به عتبات عالیات. از همه همشهریان می خواهم که در روز تاسوعا و عاشورا هیچکسی در منزل نماند و کسی تماشاگر کوچه و خیابان نباشد همه در عزاداری شرکت کنید.

حجت الاسلام والمسلمین جباری گفت: پیشنهاد می کنم نماز ظهر عاشورا به صورت متمرکز و یکجا در بهشهر اقامه شود و یا اگر در مسجد محلات اقامه می شود نماز ظهر عاشورا را اول وقت بخوانید اگر دیدید وقت نماز گذشت به مداح، روحانی و  هیات امنا تذکر دهید و بگویید هدف امام حسین در روز عاشورا، اقامه نماز بود.

وی در به حوادث سیاسی منطقه اشاره کرد و افزود: باید به دشمن فهماند که پشت سر ولایت و نظام ایستاده ایم  و استکبار جهانی باطل و ازبین رفتنی است.

امام جمعه شهرستان بهشهر در پایان گفت:  حضور مردم در شب وداع و روز تشییع شهید مدافع حرم سید سجاد خلیلی قابل توصیف نیست این شهید بزرگوار تحولی ایجاد کرد . از حضور مردم  و جوانان عزیز تشکر و قدردانی دارم.

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید