خانه / خطبه های نماز جمعه / خطیب جمعه بهشهر: منطق آمریکا مبتنی بر جهالت و شرارت است
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

خطیب جمعه بهشهر: منطق آمریکا مبتنی بر جهالت و شرارت است

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر؛ حجت الاسلام والمسلمین حاج سید عربعلی جباری امام جمعه شهرستان بهشهر در ابتدای خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته نمازگزاران را به تقوای الهی، واجبات، دوری از محرمات و معاصی و گناهان توصیه و دعوت کرد و با اشاره به حدیثی از حضرت اباعبدالله الحسین گفت: آن کسی که تقوا را مراعات کند و زندگی اش باتقواست با تمایلات نفسانی مبارزه می کند او در حقیقت در پیشاپیش جهاد اکبر است.

وی بر عبرت گیری از قیام عاشورا و توجه به انگیزه های قیام خونین کربلای سالار شهیدان تاکید کرد و ادامه داد: اولین عاملی که امام حسین(ع) را وادار به قیام کرد یاری و نجات دین خدا بود. حفظ دین در راس همه امور است و دین خدا جامعه ی اسلامی را حفظ می کند.

خطیب جمعه بهشهر گفت: هدف اموی ها اسلام زدایی، از بین بردن اسلام و معارف دینی بود آنها امام حسین را کشتند تا با کشتن امام حسین، فرهنگ اهل بیت، کیان اسلام و آثار نبوت و رسالت را از بین ببرند فلذا اسلام زدایی، تحریف معارف دین یا ترویج فرهنگ جبر، سکوت و تسلیم، غارت بیت المال مسلمانان و صرف آنها در راه منافع و امیال شخصی از اهداف آنها بود. اموی ها به فساد اخلاقی دامن می زدند و مملکتشان را به فساد و تبهکاری، ترویج شراب، قمار، احیای ارزش های دوران جاهلیت، حیله گری و تزویر،اسارت و شکنجه شیعیان، کشتار چهره های مهم شیعه، تبلیغات دروغین علیه اهل بیت بخصوص آقا امیرالمومنین(ع)  و بیعت گرفتن برای یک عنصر فاسد به نام یزید بن معاویه بخشی از جنایت نیروهای اشرار سفیانی و اموی است. آنها بغض و کینه ی اهل بیت را در دل داشتند.

حجت الاسلام والمسلمین حاج سید عربعلی جباری یادآور شد: نجات دین و مسلمانان  از اهداف قیام امام حسین بود و فرمود من می خواهم امربه معروف و نهی از منکر کنم. می خواهم سیره ی جدم علی را که دستخوش ظلم و تعدّی شد را حاکم کنم. امام حسین برای اصلاح آمد یعنی تحکیم روابط میان مردم و خدایشان.

وی بیان کرد: شخصی خدمت پیغمبر اکرم آمد و فرمود من چه اعمالی انجام دهم که خاتمه ی زندگی من به خیر و سعادت و جایگاه من در بهشت باشد؟ پیغمبر فرمود اول سعی کن دستِ خیر داشته باشی. به بیچارگان کمک کن و گرسنگان را سیر کن. دوم، سعی کن در زندگی آبرسان باشی و تشنگان را سیراب کنی. سوم، مردم را به خوبی ها فرمان بده و امربه معروف کن. چهارم، مردم را از منکرات، زشتی ها و بدی ها نهی کن. خیرخواهی و موعظه به مردم را فراموش نکن در ادامه فرمود اگر هیچ کدام از اینها در توان شما نیست لااقل بر خودت مسلط باش. زبانت را در اختیار بگیر و بر آن مدیریت داشته باش. زبان را به خیر عادت بده و اگر این کارها را انجام دهی خداوند بهشت را برای تو ضمانت می کند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر عنوان کرد: خداوند به جناب شعیب پیغمبر وحی کرد ای پیغمبرِ ما،  از امت تو قرار است صد هزار نفر با عذاب ازبین بروند. چهل هزار نفر بدان و شصت هزار نفر از خوبان، صالحان، اهل نماز و روزه و اهل جمعه و جماعت هستند. شعیب تعجب کرد و گفت خدایا، بدان باید به سزای اعمالشان برسند اما خوبان چرا؟ فرمود خوبان می دیدند اما دم نزدند. به غضب من غضبناک نشدند. امروز ما جامعه ی خودمان را رها کردیم. بی بند و باری و مفاسد در حال ترویج و عمومیت است. افسوس که گوش های ما دیگر شنونده ی این حقایق نیست. لقمان حکیم به فرزندش سفارش می کرد فرزندم، در جامعه معروف را ترویج کن و از منکرات به دور باش. امیرالمومنین می فرماید یکی از کارهایی که پیغمبر به ما آموخته بود اینکه وقتی گنهکاری می دیدیم با چهره ی عبوس با او برخورد کنیم اما امروز بعضی ها  افراد بی بند و بار را تشویق می کنند و کسی جرات امر به معروف را ندارد.

حجت الاسلام والمسلمین حاج سید عربعلی جباری در ابتدای خطبه دوم نمازگزاران را به تقوای الهی، فضیلت های اخلاقی، امربه معروف و نهی از منکر، استقامت در مسیر ولایت، حفظ روحیه انقلابی و داشتن امید در زندگی توصیه و سفارش کرد.

وی ادامه داد: پیامبر اکرم (ص) فرمود اگر هرکس بتواند این موارد را رئوس برنامه زندگی اش قرار دهد اول، هرکاری برای رضای خدا انجام دهد دوم، در برابر مصیبت ها به خدا توجه و توکل کند سوم، پس از انجام کار خیر الحمدالله بگوید و خدا را حمد و ستایش کند چهارم، اگر خدای ناکرده خطا و لغزشی از او سر زد استغفرالله ربی و اتوب الیه بگوید  این انسان در نور اعظم الهی قرار دارد.

خطیب جمعه بهشهر به دو پیام مهمِّ حدیث فوق اشاره کرد و گفت: مومن باید در زندگی برنامه داشته باشد انسان بابرنامه ره به جایی نمی برد و برنامه باید هدفمند، نورانیت توحید، حمد وشکر الهی به درگاه الهی و با استغفار به درگاه الهی باشد. یکی از سیره های زیبای پیغمبر اکرم(ص) این بود که جمعیتی را می دید و در محضر انها می نشست و برمی خواست ۲۵ مرتبه الهی استغفرالله ربی و اتوب الیه می گفت.

حجت الاسلام والمسملنی جباری به مناسبت ها اشاره کرد و افزود: بیش از ۲۰ میلیون زائر با جلوه های خاصِّ هنری دینی و مذهبی به سمت کربلا پیاده روی کردند و این از عشق و شور حسینی است. این پیاده روی پیام دارد. منافقان، کوردلان، سران ظلم و وحشت که ابررسانه ها در اختیار دارند در ابتدا خواستند چیزی راجع به این همایش بین المللی نگویند مگر می شود این جمعیت را نادیده گرفت.

وی تاکید کرد: ما به امامت و مقتدایی آقا سیدالشهدا افتخار می کنیم. حسین را پاک و مطهر می دانیم و به فرهنگ آقا اباعبدالله الحسین تن می دهیم. امروز تمام مردم ما یکپارچه می گویند لبیک یا حسین. امروز مردم به همه جنایتکاران دنیای معاصرشان می گویند حسین حسین شعار ماست شهادت افتخار ماست.

امام جمعه شهرستان بهشهر گفت: رهبر انقلاب می فرمایند کار حسینیِ امروز ایستادگی در مقابل دنیای پوشالی استکبار است. امام راحل به پیروان اسلام ناب محمدی فرمود هیچ گاه سلاح مبارزه با آمریکا را به زمین نگذارید. مهمترین سلاح مردم ایران همان شعار زیبای مرگ بر امریکاست. تعالیم دینی ما، قرآن، علما، بسیجیان همین حرف را می گویند. دنیا بداند ما از اول انقلاب تا به امروز نه تنها خسته نشده ایم بلکه فریادمان رساتر از همیشه و همه زمان هاست. امام در بیانی می فرمایند بزرگترین ساده اندیشی اینست که تصور کنیم جهانخواران خصوصا آمریکا از ما و از اسلام عزیز دست برداشته اند ما نباید لحظه ای از دشمنان غافل بمانیم زیرا در نهاد و سرشت آمریکا، کینه و دشمنی با اسلام ناب محمدی موج می زند. منطق آمریکا مبتنی بر جهالت و شرارت  و منطق مردم ما برگرفته از قرآن است.

حجت الاسلام و المسلمین حاج سید عربعلی جباری عنوان کرد: روز ۱۳ آبان روز ِ مظلومیتِ دانش اموزان است نیروهای اشرار شاه و مزدوران آمریکا یورش بردند و فرزندان معصوم این مملکت را به خاک و خون کشیدند. در ۱۳ آبان امام را دستگیر و به ترکیه تبعید کردند. در ۱۳ آبان دانشجویان لانه ی جاسوسی امریکا در تهران تسخیر کردند. امام فرمود این کمتر از انقلاب اول نبوده است.

وی با اشاره به مناسبت های پدافند غیرعامل، روز وقف و روز فرهنگ  مطرح کرد: امروز اگر سخن از تحریم، تهدید و بزرگ نمایی از مشکلات است اگر سخن از عربده کشی ها، رجزخوانی ها و حرف های سخیف مزدوران استکبار است گفتند روز ۱۳ آبان تاریخ تحریمِ دوم علیه انقلاب اسلامی است اما اینها فکر نکردند درست در همین ایام زائران حسینی از سفر کربلا بازمی گردند، مردم  پیاده روی سمت مشهد را شروع کردند در آستانه ی رحمت خاتم انبیا مردم امانتدار آن امانت زیبای پیغمبر هستند. حضور مردم در راهپیمایی ۱۳ آبان سیلی محکمی به صورت آمریکا می زند.

خطیب جمعه بهشهر در پایان تصریح کرد: در سال های گذشته پیاده روی اربعین از مصلا تا بهشت زهرا برگزار می شد که کار بسیار ریبا و پسندیده ای بود اما امسال به عللی  پیاده روی در شهرستان بهشهر را  تعطیل کردند و این تعطیلی از جانب بنده نبود. در تهران، نور، آمل، قائمشهر، فریدونکنار و … پیاده روی کردند اما ما در بهشهر از این فیض محروم شدیم.

 

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید