خانه / خطبه های نماز جمعه / خطیب جمعه بهشهر: راهپیمایی های میلیونی اربعین همان توجه به دغدغه های پیامبر است
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

خطیب جمعه بهشهر: راهپیمایی های میلیونی اربعین همان توجه به دغدغه های پیامبر است

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر؛ حجت الاسلام والمسلمین حاج سید عربعلی جباری امام جمعه شهرستان بهشهر در خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته اظهار کرد: حمایت از احکام نورانی دین، عزت است. عمل به احکام نورانی دین نورانیت می آورد و تبعیت از ولایت امر امنیت می آورد. امام راحل فرمودند پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکت شما آسیبی نرسد. امنیت پایدار، زندگی در سایه سار نور و تقوا در گرو پیروی از ولایت امر و تبعیت از ولی امر مسلمین مقام معظم رهبری است.

وی به عظمت مکتب نورانی اسلام و ویژگیهای پیامبر اعظم  اشاره کرد و افزود: مکتب اسلام از جامعیت و کمال والایی برخوردار است. قرآن کریم می فرماید دینی که مورد رضا و پسند ذات مقدس خدای سبحان است نامش اسلام است هرکس در راستای عمل و باور به غیر اسلام اعتقاد پیدا کند از او پذیرفته نیست او در صف خاسران و زیان کاران خواهد بود. خداوند می فرماید این پیغمبری که ما فرستادیم اولا پیغمبری است هادی و هدایت گر و جانب دار دین حق است و می خواهد دین حق را بر همه دین ها غالب گرداند.

خیب جمعه بهشهر عنوان کرد: یکی از دانشمندان غربی می گوید آیین حضرت رسول اکرم خردمندانه است کافیست اصول آن را مردم بفهمند  تا همه به او بپیوندند البته آنروز قضاوت دانشمندان غربی این بود اما غربی ها و در راس انها سیاستمداران و اقتصاددانان و آنهایی که می خواهند مردم را استثمار کنند مانع می شوند این دانشمند گفت اینقدر قواعد دین با عقل و خرد و فطرت آدمی سازگار است که از وقتی پیغمبر این دین را مطرح کرد در کمتر از پنجاه سال در قلب نیمی از مردم جهان جای گرفت. دانشمند دیگری در کتابش با عنوان پیامبر می گوید شریعت پیامبر اکرم به علت توافق با عقل و حکمت در آینده جهانگیر خواهد شد امروز نشانه های جهانی شدن دین را می بینیم.

حجت الاسلام والمسلمین حاج سید عربعلی جباری گفت: مقام معظم رهبری فرمود آمریکا روبه افول است و آینده ی اسلام در جهان فراگیر خواهد شد. یکی دیگر از دانشمندان می گوید این دین انچنان با عقل بشر سازگار است و هرکسی اصول دین را مطالعه کند به این دین مومن می شود. اساس این دین دعوت به حق و دور کردن آنها از انحرافات و جریان باطل است و این یکی از ویژگی های پیغمبر اکرم نیز بود. پیامبر اکرم در راه دعوت به حق و در دعوت به صراط مستقیم بسیار زحمت کشید.پیغمبر فرمود هیچ پیامبری مانند من در راه دعوت به حق اذیت و آزار نشد. قرآن می فرماید پیغمبر، خودت را خیلی به زحمت می اندازی ما قرآن را بر تو نازل نکردیم که خود را به مشقت بیاندازی.

وی ادامه داد: پیغمبر در اواخر عمرش نگرانی ها و دغدغه هایی داشت که پس از او چه خواهد شد. با تحقیق در روایات می توان نمونه هایی از نگرانی هایی پیغمبر را مشاهده کرد. پیغمبر گاهی اشک می ریخت گاهی گریه می کرد گاهی حوادث بعد از خودش را بیان می کرد و نگران قرآن و دین بود. نگران اینکه عده ای پس از ایشان با خوش زبانی و سخن سرایی افکار مردم را از دین منحرف کنند. پیغمبر از منافق می ترسید یعنی کسانی که پس از ایشان مردم را از پای بندی به اسلام و سنت های پیامبر منحرف می کنند.

امام جمعه شهرستان بهشهر گفت: مسلمین و احرار امروز مسئولیت دارند به نگرانی های پیامبر اهمیت دهند و مقاومت کنند که در دین و در میان مسلمانان منافق نفوذ پیدا نکند البته امروز می بینیم در دنیای اسلام نفاق غوغا می کند تا جایی که در انقلاب اسلامی می بینیم تنها ضربه ای که انقلاب تا به امروز خورد از همین منافقان کوردل است. پیغمبر اکرم هشدار داد و فرمود ای مسلمانان، ای امت، من به حال شما از یک چیز نگرانم و ان منافقی که بسیار خوش زبان است، تحلیل می کند به کشورها سفر می کند تا بتواند ولایت، امت را تضعیف کنند و نماز و روحیه انقلابی مردم را تحت تاثیر قرار  دهند پس از خودم بر شما امت از منافق می ترسم. نکند دین ملعبه ی دست عده ای بی دین شود که ظواهر را درست کنند اما دین را از محتوا جدا کنند.

حجت الاسلام والمسلمین جباری بیان کرد: پیغمبر اکرم فرمود مواظب باشید در آینده ممکن است منافقان، دین شما را لطمه بزنند و به شما آسیب برسانند. منافقان یعنی کسانی که به ظواهر دم از اسلام و ولایت می زنند اما مخالف هستند به جای انکه مکتب و قانون دین را یاری کنند برای مطرح کردن خودشان تلاش می کنند. اساسا اسلام آمد مردم را مطیع و تسلیم خدا و پیغمبر کند هرکسی از خدا و پیغمبر اطاعت کند او رستگار و پیروز خواهد شد اما بسیاری این نگاه را تحریف می کنند و برداشت دیگری از دین دارد. نگرانی دوم ِ پیامبر از خودِ مردم است و فرمود ای مردم، من دو چیز را به حال ملت هراس دارم اول امت به جای اینکه تابع دین آخرت و پیغمبر باشند تابع هوا و هوس باشند تابع دنیا شوند. بزرگترین و خطرناک ترین دشمن نفس آدمی است. نفس آنقدر خطرناک است که انسان حق را نمی تواند ببیند جلوه های دنیا آنها را از دین، عمل به دین و دفاع از کیان اسلام  باز می دارد تا جایی که همین جلوه های دینی سبب شود انسان روبروی امام و ولایت امر بایستد.

وی با اشاره به جریان قتل بسیار فجیع و مرموز جمال خاشقچی ادامه داد: ناجوانمردانه می کشند بعد یکی جانب داری می کند یکی واسطه گری می کند یکی حمایت می کند تا جایی که آمریکا به نفع عربستان برمی خیزد میلیاردها تومان می خواهند از جیب عربستان بیرون بکشند تا به دنیایشان برسند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر گفت: آرزوی دراز سبب می شود آدم قبر و قیامت و آخرت را فراموش می کند. جوانان عزیز، خواهران و برادران بزرگوار، مسئولان عزیز مخصوصا آنهایی که یک مقدار به سمت این  و آن می غلتند به آنها عرض می کنم اگر بخواهیم انقلابی باشیم و انقلابی بمانیم باید به احکام دینی اهمیت دهیم. باید زندگی دنیایی ما در برابر دین ما عرض اندام نکند، جانب دین را بگیریم.

حجت الاسلام والمسلمین جباری با اشاره به نگرانی های پیغمبر یادآور شد: مواظب باشیم منافق در میان ما نفوذ پیدا نکند به دین، آیین و انقلاب ما صدمه نزند و باید تابع رهبر باشیم. بایستی از رهبری فرمان بپذیریم. طول عمل و تبعیت از دنیا را مواظبت کنیم.

وی بیان کرد: نگرانی سومِ پیغمبر، نگرانی نسبت به اهل بیت خودش است و فرمود من از میان شما می روم و دو چیز در میان شما به امانت می گذارم یکی قرآن و دیگری عترت. مردم ما در برابر این نگرانی ها احساس مسئولیت می کنند راهپیمایی های میلیونی اربعین همان توجه به دغدغه های پیامبر است. پیغمبر فرمود من از شما هیچ اجر و مزدی نمی خواهم مگر اینکه به اهل بیتم محبت کنید و احترام بگذارید. اهل بیت منبع برکات، فیوضات، الطاف الهی و واسطه های فیض الهی هستند. همیشه بایستی به اهل بیت توسل بجوییم و سعادت در گرایش به این بزرگواران است

خطیب جمعه بهشهر در ابتدای خطبه دوم ، مجددا همه را به تقوای الهی، فضیلت های اخلاقی، صداقت و راستی در گفتار و کردار، تبعیت و پیروی از ولایت فقیه توصیه و سفارش کرد.

حجت الاسلام والمسملمین جباری گفت: امام رضا (ع) برای امامت نشانه هایی را ذکر می کنند که با این نشانه ها، انسان می تواند حریم و حرمت امامت را در اسلام ببیند. می فرمایند برای امام نشانه هایی است اول، در علم بالاترین است. دوم، امام داورترین مردم است. در مقام  قضا و داوری اقضی و احکم مردم است. امام در تقوا نیز سرآمد و الگو است. امام در سخاوت، کرامت و در جود و انفاق و ایثار سرآمد است. امام شجاع ترین مردم است و در عبادت عابدترین مردم است.

وی بیان کرد: حدیث امام رضا(ع) تذکری به شیعیان است. شیعیان بدانند امام سرآمد و نمونه ی نمونه هاست. امام اسوه و الگوست. دشمنان بدانند شیعیان از امامی تبعیت می کنند که سرآمد است. آن امامی را اطاعت می کنند که می دانند او اعبد، احکم، احلم و اشجع مردم است. امروز مقام معظم رهبری در میان امت اسلام سرآمد است سرآمد در سخنرانی، تقوا، ساده زیستی و  شجاعت. مقام معظم رهبری، یاران و دوستداران ایشان بر دنیای کفر و اسلام پیروز خواهند شد ان شا الله.

امام جمعه شهرستان بهشهر از عزاداران حسینی، سینه زنان و زنجیرزنان، هیئت های مذهبی، خطبا و مداحان و کسانی که در این ایام دست خیر داشتند  به خاطر عزاداری با معرفت و شناخت و از سپاه، بسیج، نیروی گرانقدر و توانمند انتظامی تقدیر و تشکر کرد.

حجت الاسلام والمسلمین جباری به مناسبت ها اشاره کرد و گفت: در موضوع وقف بایستی جانب دار حق مردم، حق امامزاده ها و حوزه ها باشیم. وقف، ایثار بی منت را فراموش نکنید. دیگران وقف کردند و ما امروز استفاده می کنیم و امروز ما نیز سهیم باشیم. ما هم احسان بی منت داشته باشیم.

وی بر موضوع  کتاب و کتاب خوانی تاکید کرد و ادامه داد: کتاب بهترین دوست آدمی است. امیرالمومنین می فرماید خوب سخن گویی است کتاب. باید با حمایت دولت کتاب با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار بگیرد. اگر می خواهیم ایمان و فرهنگ خودمان را تقویت کنیم و تحکیم ببخشیم باید اهل کتاب باشیم. مقام معظم رهبری در مطالعه نیز سرامد است. از مسئول کتابخانه های عمومی و دست اندرکاران این حوزه می خواهم راهکاری پیدا کنند تا مردم جذب مطالعه و کتابخوانی شوند در خانه اگر پدر و مادر اهل مطالعه باشند دختر دیگر بازارگردی نمی کند مادر خوبی می شود.

مسئول حوزه علمیّه امام صادق (ع) گفت: مقام معظم رهبری فرمود اگر بخواهیم نقشه ها، توطئه ها و عربده کشی های دنیای استکبار را پایمال کنیم باید گوش به فرمان و مطیع امر رهبر باشیم و اتحاد خودمان را حفظ کنیم. با محبت، همدلی و اتحاد همه پشت سر مقام معظم رهبری باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین جباری بیان کرد: یکی از مواردی که خیلی ها را نگران کرد همین جریان سد گلورد است. بزرگان، عقلا و خوبانِ نکا بایستی جلوی آنهایی را که به بعضی حرف ها دامن می زنند را بگیرند. سد برای مردم است و یک طرح ملی. این حرف که این سد اول برای نکا بعد بهشهر و بعد گلوگاه است این تصمیمات را چه کسی انجام داد؟ کارشناس باید تصمیم بگیرد. این بیت المال هزینه شده حالا بیاییم این را از بین ببریم و میلیاردها تومان هزینه کنیم که آب نخست به نکا برود  بعد بهشهر؛ آیا این درست است؟ اگر چهار نفر نااهلی کردند آیا بقیه باید سکوت کنند تا ببینند چه می شود؟

امام جمعه شهرستان بهشهر از مسئولان شهرستان های بهشهر و نکا و نماینده ی بزرگوار شرق مازندران و شوراها خواست تا کار کارشناسی صورت بگیرد تا کجا زودتر و با هزینه کمتر جواب می دهد.

حجت الاسلام والمسلمین جباری تاکید کرد: بایستی دقت کرد. ما همه باید تابع قانون و مقام معظم رهبری باشیم.

 

 

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید