خانه / اخبار / اخبار دفتر امام جمعه بهشهر / سخنرانی امام جمعه معزز شهرستان بهشهر در یادواره شهدای روستای گرجی محله
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

سخنرانی امام جمعه معزز شهرستان بهشهر در یادواره شهدای روستای گرجی محله

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر؛ حجت الاسلام والمسلمین حاج سید عربعلی جباری امام جمعه شهرستان بهشهر در مراسم یادواره شهدای روستای گرجی محله ضمن عرض تسلیت به مناسبت رحلت پیامبر، امام حسن مجتبی(ع) و شهادت امام رضا(ع) اظهار کرد: خداوند برای هدایت انسان ها، هادیانی را فرستاد تا انسان ها راه رشد و کمال را طی کنند. سلسله اول این هادیان، انبیا هستند. ۱۲۴ هزار پیغمبر برای هدایت بشر آمده اند. دسته دوم، اوصیا هستند که ما به امامان دین و پیشوایان مذهب تعبیر می کنیم. سوم، عالِمان هستند. عالِمان نیز در ادامه و استمرار حرکت انبیا برای هدایت مردم در صحنه حضور دارند. چهارم، مجاهدان و شهیدان هستند این هادیان برای هدایت بشر و رفع موانع با استقامت، وفاداری و فداکاری در صحنه بودند.

وی افزود: این هادیان برای چه منظوری آمده اند؟ چه وظایفی را بر عهده ما نهاده اند؟ آنها آمده اند تا ما به معرفت و شناخت برسیم و راه را بشناسیم. خالق،پیامبر،امام، دشمنان و دزدان را نیز بشناسیم. معرفت یک وظیفه ی بسیار مهمی است.انسان تا خدا را نشناسد دل به خدا نمی دهد. با سعادتمندترین انسان، کسی است که خدا را بشناسد و اطاعت کند وقتی برای زیارت امام می رویم به ما دستور داده اند اول امامتان را بشناسید تا بتوانید با معرفت امام را زیارت کنید. در زیارت عاشورا یکی از تقاضاهای زائر این است که خدایا معرفتِ اهل بیت را به ما عطا کن. شناخت در دعا نیز تاکید شد. آنکس که امام، پیغمبر و خدا را بشناسد به اسلام و قرآن تن می دهد.

امام جمعه شهرستان بهشهر عنوان کرد: هادیان آمده اند تا باب معرفت را برای ما باز کنند. باید قرآن را شناخت. قرآن کتاب هدایت و موعظه است. قرآن نور است. قرآن کتاب رحمت و شفاست و بیماری های روحی و روانی را معالجه می کند. امام فرمود عالم محضر خداست در محضر خدا معصیت نکنید این یعنی شناخت. هرکس بمیرد و امام زمانش را نشناسد به مرگ جاهلی مرده است یعنی این فرد به شناخت و معرفت نرسید.

حجت الاسلام والمسملین جباری بر شناخت نسبت به خود تاکید کرد و افزود: خودتان را بشناسید کمال خودتان را هویدا کنید. خودتان را در خودتان بشناسید و جهان را بشناسید. بصیرت در دین دومین وظیفه ی ما است بصیرت یعنی هوشیار، بیدار و موظب جریان نفوذ باشیم. مواظب باشیم چه کسانی می خواهند غیرت، دیانت، تقوا، روحیه استکبار ستیزی و به  روحیه انقلابی گری ما ضربه بزنند. محبوبیت و جذابیت شهدا از بصیرت دینی آنهاست. وقتی امام سجاد(ع) خواست از حضرت ابوالفضل تعریف کند فرمود خدا، عموی ما ابوالفضل را رحمت کند اولا عموی ما از نظر ایمانی بسیار محکم بود. دوم، از نظر بصیرت بسیار تیزهوش بود.

وی با بیان اینکه شهدا، علما، امامان و انبیا برای هدایت آمده اند  بیان کرد: احساس مسئولیت وظیفه ی دیگر ماست که متاسفانه بسیار کم به آن پای بند هستند. به ارزش های دینی کم توجه دارند. هرکس بگوید من مسلمانم او در قبال دینش مسئولیت دارد. همه مردم براساس وظیفه دینی باید در برابر منکر تذکر دهند. همه در برابر خدا، پیغمبر، امامان و در قبال جامعه مسئولیت داریم و براساس همین مسئولیت به پدران و مادران هشدار می دهیم مواظب جوانان باشید. دشمن در تلاش است جوانان را از دین و دیانت، مسجد و ارزش های دینی جدا کند. آرام آرام مساجد خلوت  و زندان ها پُر می شود سالن های دادگستری پُر می شوند. اعتیاد، طلاق، بی بند وباری زیاد می شود. آن تعهد، مسئولیتی که پیغمبران، امامان، عالمان، مجاهدان گفته اند در حال کمرنگ شدن است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر تاکید کرد: شیعه باید دارای تعهد و احساس مسئولیت باشد. هرکسی منطقه ی خودش را مدینه ی فاضله ی دینش قرار دهد. هرکسی در هر جایی باید متعهد و مسئول باشد در برابر دینِ پیغمبر، خدا، قرآن، جامعه، جوانان و … به وظیفه تن دهیم. یاد خدا در همه جا حسنه است. همیشه به یاد خدا باش. فهم و معرفت نسبت به شهدا پیدا کنید. ای کاش مردم می دانستند که خدا چه مزدی برای شهید در نظر گرفت و شهید را جزو اهل اکرام و شخصیت های اهل بهشت قرار داد. شهدای ما با شهادت مطهر می شوند و شفاعت می کنند این درک مقام شهداست.

حجت الاسلام والمسلمین جباری  دشمن شناسی را وطیفه ی دیگر ما برشمرد و گفت: امروز جنگ نداریم جبهه نمی رویم اما دشمن، خانواده های ما را هدف قرار داد و می خواهد افکار و فرهنگ ما را هدف قرار دهد امروز ترفند و توطئه ی دشمن این است. دشمن می خواهد پای منابر خلوت شود مردم از علما فرار کنند و به بعضی از شخصیت های کاذب وابسته شوند. پیغمبر فرمود من دو چیز را به عنوان امانت و ارث در میان شما به جا گذاشتم اگر به این دو پای بند باشید به سعادت می رسید اول، قرآن کتاب خدا و دوم، عترت و اهل بیتم را.

وی بیان کرد: قرآن برای هدایت، معرفت، بصیرت، مسئولیت پذیری و دشمن شناسی آمد. مردم ما تربیت یافته ی مکتب دین، انقلاب و امام راحل و مقام معظم رهبری هستند. ملت ما در برابر تهدیدات نظامی  محرم دارد در برابر تحریم اقتصادی ماه رمضان دارد اما مسئولان باید به داد مردم برسند به یاری و کمک مردم برسند. زمانِ زندگی کمیته امدادی گذشت بایستی مردم آبرومندانه، سالم ، با امنیت و بدون هیچ دغدغه خاطری زندگی کنند.

 

 

 

 

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید