خانه / اخبار / اخبار دفتر امام جمعه بهشهر / سخنرانی امام جمعه محترم شهرستان بهشهر در مراسم اربعین دبیرستان آیت الله طالقانی
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

سخنرانی امام جمعه محترم شهرستان بهشهر در مراسم اربعین دبیرستان آیت الله طالقانی

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر؛ حجت الاسلام والمسلمین حاج سید عربعلی جباری امام جمعه شهرستان بهشهر در جمع دانش اموزان دبیرستان پسرانه آیت الله طالقانی با تاکید بر نظم ، اخلاق و   علم اظهار کرد: قرآن می فرماید اهل بیت، خانواده ای هستند که در طهارت و در استعداد نمونه هستند. اهل بیت در قاموس زندگیشان نقص و عیبی نیست. همه شاخصه های کمال را با خود دارند که مهترین آن طهارت است.

وی افزود: امام صادق فرمود دل هایتان را پاک نگه دارید. علم نور است. علم، طهارت دل می خواهد. علمی که بتواند مردم و کشور را اداره کند. علمِ لایق انسانی زمانی به دست می آید ظرف دل پاک باشد. با دل پاک، تلاش و علم، آدمی به منشا خیر و برکت می رسد. امام حسین نور بود. امام حسین (ع) و اصحاب یاران او اهل طهارت و پاکیزگی بودند. نیّات، افکار و اندیشه هایشان مبارک است. امروز در عصر خودمان چگونه می توانیم امام حسین را یاری کنیم.

امام جمعه شهرستان بهشهر گفت: یک نوع یاری و کمک، کمکِ جانی و ایثارگری است. یک روز حضرت علی اصغر، یک روز حضرت ابوالفضل، روزی زنان کربلا و در دوره انقلاب شهید فهمیده ها بودند که جانشان را ایثار کردند. انسان می تواند از راه جهاد و دفاع به وحدت دین یاری کند. یاری مالی نوع دیگر کمک و یاری به دین است مانند کسانی که در ایام عزاداری ها هزینه می کنند و طعام می دهند. هرکسی می تواند در این راه توشه ای بردارد.

حجت الاسلام والمسلمین جباری عنوان کرد: یاری از راه زبان و یاری اخلاقی انواع دیگر یاری هستند. همین که می گوییم حسین را دوست داریم. از فضایل امام حسین می گوییم و می شنویم. با زبان، دین را یاری می کنیم. یاری اخلاقی یعنی امام حسین در کربلا چگونه برخورد کرد؟ امام حسین اصلا دروغ نگفت و اجازه نداد کسی دروغ بگوید. امام حسین از عدالت و از تاریکی ظلم گفت. امام حسین فرمود زیر بار ظلم نروید و از مظلوم یاری کنید. در حوزه های گوناگون بایستی اخلاق را نشان داد. در کلاس درس، بازار، دانشگاه، حوزه، دفاع ، اخلاق رعایت شود. اخلاق یعنی انصاف، برابری و برادری.

وی ادامه داد: پیغمبر فرمود دین یعنی اخلاق.گفتارت نیکو، کردارت زیبا و معاشرتت زیباتر باشد. لقمان به فرزندش سفارش کرد در برابر خدایت، دینت، دوست و استادت تواضع داشته باش.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر نصرت علمی را نوع دیگر کمک و یاری برشمرد و افزود: خوب درس بخوانیم. مطالعه کنیم. کار علما هم نوعی یاری به اباعبدالله الحسین است. یاری هنری و نوع عاطفی یاری انواع دیگر کمک و یاری هستند. با جلوه های هنری، فیلم  و هنر می توان به دین یاری کرد.

 

 

 

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید