خانه / اخبار / اخبار دفتر امام جمعه بهشهر / سخنرانی امام جمعه محترم شهرستان بهشهر در مراسم سالگرد ارتحال آیت الله حسینی برمایی
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

سخنرانی امام جمعه محترم شهرستان بهشهر در مراسم سالگرد ارتحال آیت الله حسینی برمایی

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر؛ حجت الاسلام والمسلمین حاج سید عربعلی جباری در دوازدهمین سالگرد ارتحال ملکوتی عالم ربانی حضرت آیت الله حاج سید جعفر حسینی برمایی (ره) اظهار کرد: ذات مقدس پروردگار برای هدایت بشر هادیانی را مبعوث کرد و به آنها ماموریت داد.  این هادیان سه گروهند اول، انبیا و امامان دوم، امامان، پیشوایان معصوم که واسطه ی فیض و امین خداوند و مرشدان حقیقی و حقوقی مردم مطرح هستند سوم، علمای دین و فقها و آیت الله حسینی برمایی یکی از همین علمای دین بودند.

وی افزود:  اولین هدف پیغمبر و همه انبیا این بود مردم را به حیات طیبه فرابخوانند. قرآن می فرماید پیامبران آمده اند تا شما را فرا بخوانند که دعوت خدا و رسول خدا را اجابت کنید. پیغمبران آمده اند مردم را زنده کنند. برای این هدف مهم انبیا بسیار زحمت کشیده اند و بسیار مقاومت و تلاش کردند و هجرت و مجاهدت نموده اند. معنای زنده بودن یعنی مراقب باشید. دفاع داشته باشید. جامعه باید زنده و پویا باشد. دعوت آنها برای آن است که مقاوم، سرباز دین، خدا و احکام دین باشید.

امام جمعه شهرستان بهشهر گفت: پیغمبر آمده تا مردم را زنده کند. هرکسی به احکام اسلام عامِل باشد به واجبات و مستحباتش پای بند باشد از محرمات و معاصی برکنار باشد این به تعبیر قرآن زنده است. پیامبر خود مومن بود. مردم را به فضایل اخلاقی دعوت کرد و یکی از ویژگی هایش اخلاق عظیم بود. آمد تا برای مردم اسوه و الگو باشد لذا اهل بیتش را طوری تربیت کرد که آنها نیز اسوه و الگو باشند. قرآن می فرماید اسلام و قرآن می خواهند مسلمان عزیز باشد و تحت سلطه ی سلطه گران و استعمارگران نباشند.

حجت الاسلام والمسلمین حاج سید عربعلی جباری عنوان کرد:امروز جامعه ی ایرانی دعوت پیغمبر را پذیرفت و ایران زنده است. اخیرا یکی از سیاستمداران آمریکایی گفت ما هر کاری کنیم نمی توانیم بر مردم ایران مسلط شویم. بسیار تلاش کردیم مردم ایران و حکومت ایران را به سمت خودمان بکشانیم اما نتوانستیم . امروز نیز تلاش کردیم  ایران از نظام مالی دنیا جدا شود اما، ما منزوی شدیم نه ایران.

وی ادامه داد: خداوند نماز، امربه معروف، تولی و تبری، خمس و زکات را بر ما واجب کرد. انکس که به آن تن دهد این مومن زنده است. جامعه ی سالم و انقلابی ملتی است که به ارزش های دینی اش پای بند باشد. هرکس به احکام دین توجه داشته باشد عامِل و پای بند به آن باشد زنده است.

رییس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر گفت: پیغمبر و همه انبیا آمده اند تا ما زنده باشیم به حیات دین، غیرت، فتوت و جوانمردی و این، نخستین هدف انبیا بود. باید بررسی کرد که چقدر به پیامبر و انبیا نزدیک هستیم. دومین هدف، در میان مردم طوری آنها را تربیت کنیم که خودِ مردم حلال و حرام را تشخیص دهند انصاف داشته باشند و عدالت را رعایت کنند. مردم باید آشنا به قوانین الهی و عامِل به عدالت باشند.

حجت الاسلام والمسلمین حاج سید عربعلی جباری گفت: جامعه بایستی طعم عدالت را بچشد و مسئولین باید طعم عدالت را به مردم بچشانند. سومین هدف انبیا این بود که آنها آمده اند تا شما را از ظلمات نجات دهند. این هدف بسیار والا و ارزشمند است. در قرآن آمده ای پیغمبر، ما قرآن را بر تو نازل کردیم تا مردم را از ظلمات نجات دهی. از ظلمت جهل و نادانی به سوی نور،علم و دانایی. از ظلمت تفرقه به وحدت، از ظلمت ظلم به نور عدالت.

وی بیان کرد: اهداف پیامبران را بدانیم. دانشجویان، دانشگاهیان، دانش اموزان و بازاریان اهداف انبیا را بدانند. اسلام می گوید مواظب باشید ظلمات و چالش ها در کمین است. شما به اهداف پیغمبرتان پای بند باشید. هر چه به اهداف پیغمبر نزدیک تر باشید به نور نزدیک می شوید. دومین هادی، امامان هستند. امامان بر آزادی، عدالت، استقلال، مقاومت، اهل عمل و جهادی بودن تاکید کردند. امامان هدایت می کردند و با مردم ملاطفت داشتند.

امام جمعه شهرستان بهشهر گفت: دولتمردان می گویند باید به مردم امید داد. بله باید به مردم امید داد. مردم امیدوارند. مسلمان هستند. مردم تابع علمای خودشان هستند اما زمانی باید امید داد که به زندگی مردم نیز توجه کنیم. باید به مردم امید داد هرکس بخواهد امید را از مردم بگیرد او خائن و مزدور است. در زندگی معقول باشید و گرفتار افراط و تفریط نشوید. از اسراف در زندگی به دور باشید.

حجت الاسلام والمسلمین حاج سید عربعلی جباری گفت: یکی از فقهای دین مرحوم آیت الله حسینی برمایی است. اولین ویژگی ایشان این بود که خوش بیان بودند. منبرها و وعظ هایشان زبانزد بود. مرحوم آیت الله سید جعفر حسینی سحر البیان داشت و در مباحث دینی، اعتقادی، ارشادی و فرهنگی بیان داشت. او هم حرف خدا و پیغمبرش را گوش می داد و عالِم ناطق بود.

وی افزود: این عالِم محبوب علما و مراجع بود و همه به او علاقمند بودند و محبت، ملایمت و ملاطفت ویژگی دیگر ایشان بود. عالِم باید جذاب و خیرخواه باشد. پیغمبر فرمود روزی می آید که مردم از علما فرار می کنند مانند گوسفندی که از گرگ فرار می کند. ذات مقدس پروردگار آن مردم را به سه بلا گرفتار می کند اول، برکت را از اموال می گیرد. دوم، گرفتار ظلم، بی دینی و بی ایمانی می شوند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر گفت: مرحوم آیت الله حسینی برمایی در میدان نبرد پهلوان بودند و توسّل، ویژگی دیگر ایشان بود. روضه خوان بود و بر این روضه خوانی افتخار می کرد. مسئولیت علما بسیار سنگین است. یک عالِم با هزار عابد برابری می کند. عابد فقط در فکر نجات خویش است اما عالِم به فکر نجات دیگران است. مسئولیت علما در برابر هدایت مردم، انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی، ولایت فقیه، اتحاد، نماز جمعه و جماعت، نقشه های دشمن و در برابر فقه و احکام اسلامی بسیار سنگین و رسالت بسیار خطیر است.

 

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید