خانه / خطبه های نماز جمعه / خطیب جمعه بهشهر: بهشهر از مرکز توانبخشی جسمی حرکتی یارانه ای محروم است/هر نماینده ای مانند مدرس بیاندیشد
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

خطیب جمعه بهشهر: بهشهر از مرکز توانبخشی جسمی حرکتی یارانه ای محروم است/هر نماینده ای مانند مدرس بیاندیشد

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر؛ حجت الاسلام والمسلمین حاج سید عربعلی جباری امام جمعه معزز شهرستان بهشهر در ابتدای خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته نمازگزاران را به تقوای الهی، اهمیّت دادن به واجبات الهی، احکام نورانی قرآن و عترت نورانی خاندان نبی اکرم، دوری از گناهان و معاصی، دور ماندن از خطاها و لغزش ها توصیه و سفارش کرد. مراعات احکام قرآن همان تقواست. داشتن زندگی پاک و سالم و بدور از حرام همان تقواست.

وی بر اخلاص در عبادات و بندگی تاکید کرد و  افزود: اخلاص لازمه ی موفقیت در امور فردی و اجتماعی و از توصیه ها و سفارش های ذات خدای سبحان و نبی اکرم است. اخلاص کلید قبولی اعمال است. خوشا به حال ان انسان مسلمانی که در همه ی ابعاد زندگی اش با اخلاص باشد. شهید مطهری فرمود در اسلام بایستی اکثر را جذب کرد جذب اکثریتی و دفع اقلیّتی. انسان تا آنجا که می تواند بایستی جذب کند. قرآن می فرماید بعضی از گمان ها که ما نسبت به هم داریم گناه است. امام فرمود اگر شنیدید دو جریان با هم دعوا دارند و می گویند ما بر سر اسلام دعوا داریم باور نکنید. بیشتر این بگو مگو ها از روی هواهای نفسانی است و الا اگر طعم و شیرینی احکام نورانی را بفهمند پشت سر هم حرف نمی زنند.

خطیب جمعه بهشهر گفت: پیغمبر به جناب ابن مسعود می گویند هر گاه بخواهی یک اقدام خیری داشته باشی سعی کن خالص باشی عملت به دور از ریا، منیّت و بدور از به رخ کشیدن باشد. ابن مسعود، این را بدان خدا خالص پسند است. هر کاری که برای خدا انجام شود خدا همان را می پذیرد. خدا از انسان های باتقوا و با اخلاص می پذیرد. در سیره ی زندگی امام سجاد امده حضرت سجاد شب ها به صورت ناشناس برای طبقه ی کم در امد نان، خرما و … می برد. بعضی ها که آقا را نمی شناختند می گفتند خوش به حال شما اما پسر عموی شما امام سجاد هیچ به فکر ما نیست. اخلاص یعنی طوری رفتار کنیم که فقط خدا ببیند و بس.

حجت الاسلام والمسلمین جباری بیان کرد: در گذشته عابدی بود در بنی اسرائیل. دید مردم درختی را عبادت می کنند برای او بسیار گران و سنگین تمام شد گفت من اینجا باشم و مردم درخت را بپرستند! تبری برداشت تا این درخت را قطع کند در مسیر راه شیطان ظاهر شد و گفت می خواهی چه کار کنی؟ عابد: می خواهم این درخت را قطع کنم. شیطان: خب اگر این درخت را قطع کردی چه سودی می بری؟ این عابد نپذیرفت تا بحث و نزاع شد. وقتی با هم گلاویز شدند عابد شیطان را بلند کرد و به زمین زد و بر سینه اش نشست. کار شیطان حیله و نفوذ است. شیطان گفت حال مرا رها کن. یک پیشنهادی دارم اگر این پیشنهاد را پذیرفتی دیگر با هم دعوا نداریم. اگر این پیشنهاد را قبول نکردی هر کاری می خواهی انجام بده شیطان ادامه داد اگر این درخت را قطع نکنی من روزی دو یا سه دینار برای شما می فرستم. می دانم که تو آدم فقیر و نیازمند هستی. برای اداره ی زندگی ات نیز به پول نیاز داری. عابد این پیشنهاد را پذیرفت. دو روز دینار به عابد رسید اما روز سوم قطع شد. باز عابد تبر را برداشت تا درخت را قطع کنند. بار دیگر شیطان امد و گفت می خواهی چه کار کنی؟ عابد: می خواهم این درخت را قطع کنم. شیطان: نمی توانی! باز بحث، نزاع و درگیری شد تا اینکه شیطان عابد را بلند کرد و بر زمین زد و گفت اگر می خواهی حرکتی کنی تو را می کُشم. عابد: مرا رها کن و شیطان  او را رها کرد. عابد گفت چه طور دفعه ی اوول من بر شما غلبه یافتم اما امروز تو بر من غلبه کردی. شیطان پاسخ داد تو دفعه ی اول برای خدا آمده بودی و زورت بیشتر بود اما امروز برای دینار آمدی لذا نتوانستی بر من غلبه پیدا کنی.

وی ادامه داد: روزی ما در برابر همه ی دنیا می جنگیدیم ان اخلاص بود لذا پیروز شدیم اما امروز حقوق های نجومی، فساد اداری، اخلاقی و سیاسی مطرح است. آن توان اولیه ی ما کم شد. چه کار باید کرد؟ دوباره بایستی به فرهنگ اصیل دین و دیانت برگردیم. مسئولین ما دقت کنند گاهی بعضی ها زود از پا درمی آیند زیرا ایمانشان رقیق است. هم به مجلسی ها باید گفت هم کسانی که در قوه ی قضاییه هستند ضمن انکه اصل مسئله اصل خوب و کاملی است اما در بدنه گاهی مسائلی میبینیم که با اخلاص خدایی جور در نمی آید. اخلاص، تقوا، نورانیت، بصیرت و معرفت اساس معرفت ماست.

امام جمعه شهرستان بهشهر در خطبه دوم گفت: پیغمبر اکرم فرمود با حسرت ترین فرد در قیامت کسی است که در دنیا امکانِ آموختن علم برای او بود اما از این امکانات استفاده نکرد. این حدیث پیامِ اخلاقی، تربیتی، فرهنگی دارد و به همه کسانی که در راستای علم آموزی و تعلیم هستند تشویق می کند. چرا جامعه اسلامی با این همه سفارش و تاکید بر علم آموزی می گوییم فارغ التحصیل شدیم؟ فارغ التحصیلی در علوم معنا ندارد. اسلام بر دانستن و فهم تاکید کرد.

حجت الاسلام والمسلمین جباری بیان کرد: از فضاهای اموزشی و تحقیقاتی استفاده کنیم این از برکات و دستاوردهای انقلاب اسلامی است. چقدر وسایل آموزش و تحقیقات زیاد است باید از این امکانات استفاده کرد. در صورت اماده بودن استفاده نکنیم حسرت و پشیمانی دارد. مردم ما در این چهلم انقلاب بایستی بعضی از دستاوردهای انقلاب را بدانند. شاید نسل جدید ندانند انقلاب چه کار کرد. اقامه نماز جمعه در کشور یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی و یادگار شهدا و امام است.

وی ادامه داد: امام فرمود از برکات خداوند به این مردم همین نماز جمعه بود. نماز جمعه در راس همه ی امور است یعنی با اهمیت تر از نماز عبادی سیاسی جمعه نداریم. هر مسئولی توجیه کند توجیه اش پذیرفته نیست. هر مومن و مسلمانی توجیه کند توجیه اش پذیرفته نیست. تا ذکر خدا نباشد برکت نخواهد بود. دومین دستاورد اینست که دریچه ای از نور، امید و اعتماد به سوی مردم گشوده شد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر گفت: ملت ما همچنان امیدوار و با توکل بر خداوند و با عنایت به امدادهای غیبی در صحنه حضور دارند و این یکی از دستاوردهای انقلاب است. روحیه ی مقاومت، فداکاری، اعتماد به خود، شهادت طلبی، وفاداری به برکت انقلاب اسلامی ایجاد شد.

حجت الاسلام والمسلمین جباری به روز ۱۶ اذر روز دانشجو اشاره کرد و گفت: بعضی از روزها برای مردم درس آموز و بیدارگر است. وقتی کودتای سنگین شاه در مرداد ۳۲ اتفاق افتاد نیکسون معاون رئیس جمهور آمریکا پس از کودتا به ایران آمد انها می خواستند نتایج کارشان را ببینند اما دانشجویان در طی این سفر اعتراض کردند اظهار نفرت کردند. آنها به دانشگاه حمله کردند و ۳ تن از دانشجویان را به شهادت رساندند آنروز به عنوان روز دانشجو ثبت شد یعنی دانشجویان بودند در برابر استبداد و استعمار ایستادند.

وی با اشاره به شهادت مدرس افزود: برای استیفای حق ملت از هیچ تلاشی دریغ نکرد. انچنان خالصانه در میدان قُلدری رضاخانی ایستاد تا رضاخان گفت تو از جان من چه می خواهی؟ مدرس با لهجه ی خوش اصفهانی گفت می خواهم تو در ایران نباشی. مدرس بسیار صریح الهجه بود. به رضاشاه گفت رضاخان، هر کجا بمیری و دفنت کنند آن جا زباله دان می شود اما من هر کجا  دفن شوم آنجا مزار می شود.

خطیب جمعه بهشهر گفت: شهید مدرس الگوی نمایندگان است. هر نماینده ای اگر بخواهد واقعا کار کند بایستی امروز مانند مدرس بیاندیشد. باید مدرسی فکر کند و اهداف انفلاب را درک کند. برای مردم خالصانه خدمت و  نوکری کند البته نمایندگان در قلب ها می نشینند.

حجت الاسلام والمسلمین جباری گفت: حضور مردم در اولین یادواره سردار شهید حاج علی ییلاقی در مصلای نماز جمعه نمایش قدرت سیاسی اسلام است. یکبار دیگر شهرستان بهشهر این قدرت را به نمایش گذاشت. از خانواده محترم این شهید والامقام و سردار تشکر می کنم و از همشهریان و مردم استان، سرداران، حزب اللهی های عزیز، مسئولان، جانبازان و رسانه ها صمیمانه تقدیر و تشکر می کنم.

وی ضمن تشکر از  دکتر ارام سخنران قبل از خطبه تاکید کرد: جناب مدیرکل، جانبازان و معلولان عزیز هستند و بایستی عنایت شوند. باید حمایت شوند و نیازهایشان رفع شود. شهرستان بهشهر از برخی از امکانات محروم است. یکی از این امکانات، مرکز توانبخشی جسمی حرکتی یارانه ای است.

خطیب جمعه بهشهر با اشاره به حادثه ی تروریستی اشرار، منافقین، وهابیت، مزدوران آمریکا و منفعلان داخلی در چابهار گفت: این حادثه منجر به شهادت و مجروح شدن تعدادی از هموطنان ما شد. ما به هوشیاری و بیداری بیشتری نیاز داریم. نیروهای امنیّتی بیشتر توجه کنند. حفظ هوشیاری در هر زمانی بر ما لازم است.

 

 

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید