خانه / خطبه های نماز جمعه / خطیب جمعه بهشهر: گلایه ی مردم به حق است/ بازار را رصد کنید
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

خطیب جمعه بهشهر: گلایه ی مردم به حق است/ بازار را رصد کنید

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر؛ حجت الاسلام والمسلمین حاج سید عربعلی جباری امام جمعه شهرستان بهشهر در ابتدای خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته همه را به تقوای الهی، تلاش و جدیت و سعی در امور زندگی دنیا، پای بندی به واجبات الهی، دوری از معاصی و گناهان توصیه و سفارش کرد.

وی افزود: لباسِ تقوا در جهت حفظ، حراست و نگهبانی از خود بهترین لباس و توشه است. اخلاص در عبادت و اعمال یکی از فضیلت های ارزشمند اخلاقی است. اخلاص در عبادت یکی از سرمایه های سعادت و پیشرفت  است یعنی نیت پاک، انگیزه خدایی و بدور از منیّت و ریا. امیرالمومنین فرمود کسی که در عبادت و بندگی اخلاص داشته باشد رستگاری و سعادت را از آنِ خود می سازد. گوینده ی این سخن نمادو سمبل و مقتدای اخلاص، ایمان، تقوا و جهاد است.

خطیب جمعه بهشهر بیان کرد: در جریان جنگ احزاب یکی از خطرناک ترین توطئه ی کفار نسبت به حریم رسالت و کیانِ اسلام همین جریان جنگ احزاب و خندق بود که برای پیغمبر مکرم اسلام نیز زحماتی داشت از جمله حفر خندق تا مسلمانان را از حمله ی گسترده دشمنان و کفار مصون بدارند. چند نفر از این خندق عبور کردند و یکی از انها عمر بن عبدوَد بود که بسیار آدم جسور، متکبر، خودخواه بود آنقدر جرات داشت که هیچ کسی را در برابر خود نمی دید. به میدان امد و با جسارت و جرات رجز می خواند و مبارز می طلبید. هیچ مسلمانی جرات نداشت جواب او را دهد. گاهی می گفت شما می گویید اگر کشته شوید به بهشت می روید و اگر کسی به دست شما کشته شود به جهنم و دوزخ می رود. حال آیا کسی نیست من او را بکشم تا او به بهشت رود یا او مرا بکشد من به دوزخ بروم. آنقدر دلیری از خود نشان داد و سکوت مسلمانان بر جرات او افزود. پیغمبر فرمود آیا کسی نیست که شرّ این انسان فاسد و خبیث را کم کند؟ امیرالمومنین ایستاد و فرمود یا رسول الله، من امادگی دارم با او برابر شوم. وقتی امیرالمومنین رفت ابتدا او از در حیله درآمد و گفت من با بزرگان شما آشنا هستم و حیفم می آید شما را بکشم. امیرالمومنین فرمود تعارف کم کن بیا با هم بجنگیم. پیغمبر دعا کرد ما در جریان جنگ احد حمزه را از دست دادیم خدایا تو امروز علی(ع) را حفظ بفرما و فرمود امروز تمام کفر در برابر تمام ایمان ایستاد یعنی تقابل کفر و ایمان. در این مبارزه امیرالمومنین پیروز شد در حقیقت پیروزی امیرالمومنین را تکبیر گفتند. پیامبر فرمود اگر ان روز عمر بن عبدود پیروز می شد  کفر، شرک و نفاق پیروز می شد و با پیروزی امیر در حقیقت ایمان و اسلام پیروز شد.

حجت الاسلام والمسلمین جباری گفت: اخلاص را از امیرالمومنین بیاموزیم.  یعنی انسان در عبادت خالص باشد نماز را برای خدا بخواند یا خدمات را برای خدا انجام دهد دل خود را مرکز ذات مقدس خدای سبحان قرار دهد و با نیت خالص در همه ی کارها شرکت کند.

وی در خطبه دوم همه را به تقوا فراخواند و با اشاره به حدیث هفته افزود: امام رضا(ع) به جناب عبدالعظیم حسنی فرمود ای عبدالعظیم، اول سلام مرا به همه دوستان، ارادتمندان و شیعیان برسانید. به شیعیان ما بگویید مواظب دشمن و شیطان باشند. لحظه ای از توطئه های دشمن غافل نشوید. شیعه یعنی همیشه بیدار، با بصیرت، گوش به فرمان امام، رهبر و مقتدا باشید. نکند شیطان در وجود شما نفوذ پیدا کند. عبدالعظیم، به شیعیانِ من امر کن وقتی حرف می زنند راست بگویند دروغ به مردم نگویند. اگر امانتی در اختیار دارند در ادای امانت خیلی تلاش کنند. خون شهدا، انقلاب، نظام جمهوری اسلامی، نماز جمعه و وجود مقام معظم رهبری امانت است. به شیعیان بگویید به جای قیل و قال فکر کنند. برای پیشرفت کار کنند و وحدت رویه داشته باشند. از جریانات بیهوده دور شوند. به شیعیان بگویید به همدیگر روی کنند صله رحم داشته باشند. به زیارت همدیگر بروند. همیشه بدانیم در پیشرفت، کمال و رشد مانعی داریم به نام شیطان که بسیار خبیث است. امروز آمریکا سمبل شیطان است.

امام جمعه شهرستان بهشهر گفت: منازعات، درگیری، نزاع های لفظی، اختلافات میان مردم هم مانع رشد جامعه ی ما می شوند همه گوش به فرمان مقتدایمان باشیم. راه اتحاد، همدلی، صفا و صمیمیت همه ما را به رهبر نزدیک می کند.

حجت الاسلام والمسلمین جباری با اشاره به شهادت شهید محراب ایت الله دستغیب گفت: این عالِم نمونه ی تقوا بود. از امام راحل و مقام معظم رهبری تبعیت محض داشت. پیغمبر اکرم فرمود هرکسی یک عالمی را تحقیر کند و او را حقیر بشمارد مرا تحقیر کرد و کوچک شمرد و هرکس مرا کوچک بشمارد او خدا را کوچک شمرده است و هرکسی که خدا را کوچک بشمارد او کافر مطلق است. امام فرمود منافقان از کفار نیر بدتریند.

وی به ولادت با سعادت حضرت امام حسن عسکری ادامه داد: در جلسات جشن امامان شرکت کنیم و از فضایل و سجایای اخلاقی امامان بهره مند شویم.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر با اشاره به وفات حضرت معصومه (س) اظهار کرد: حضرت معصومه خواهر آقا امام رضا(ع)، عمه ی حضرت جواد(ع) و دختر حضرت موسی بن جعفر(ع) امام هفتم است. این زن در پیشگاه خدا و اهل بیت بسیار آبرو دارد. خدا مقام شفاعت را به این زن داده است.  حضرت معصومه بانویی است که می تواند برای زنان جامعه ی ما در حجاب و عفاف نگین و الگویی باشد. دشمن درصدد تخریب پایه های نظام جمهوری اسلامی است با نشانه گرفتن حجاب و عفاف و تضعیف خانواده.

حجت الاسلام جباری بیان کرد: خدا مقام کریمه ی اهل بیت را به حضرت معصومه (س) داد و جانشین حضرت زهرا (س) شد. حوزه و دانشگاه از این ظرفیت های انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی برای مردم استفاده کند و در راه پیشرفت نظام با شتاب بیشتری گام بردارند. مقام معظم رهبری بر دشمن شناسی و شناخت نقشه های دشمن تاکید کرد. سران دشمن ملت ما آمریکا، اسرائیل، انگلیس، دنیای غرب و مرتجعین منطقه هستند.

وی به مردم، مسئولان، احزاب و جریان های سیاسی  توصیه کرد: یک لحظه از این دشمن غافل نشوید. توطئه ها را بشناسید و جلوتر از توطئه های آمریکا اقدامات انجام دهید. بیدار باشید. به مسئولان توصیه کرد تلاش بیشتر داشته باشند. مردم از گرانی و بیکاری فرزندان رنج می برند گلایه ی مردم به حق است.

امام جمعه شهرستان بهشهر گفت: بازار و نانوایی ها را  رصد کنید. مسئولان برخی از پروژه ها را وعده دادند مانند پل روی سد گلورد. پل باید احداث شود اما هنوز اتفاقی نیفتاد. مسئولان بایستی بیشتر تلاش کنند.

حجت الاسلام جباری ضمن تشکر از مدیر کل بیمه روستایی و عشایر گفت: کشاورزان نیاز به عنایت دارند. به این منطقه محروم و روستایی توجه کنند. در پایان از همه عزیزان تقدیر و تشکر می کنم.

 

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید