خانه / خطبه های نماز جمعه / خطیب جمعه بهشهر: افتخار به گذشته و امید به آینده شعار چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

خطیب جمعه بهشهر: افتخار به گذشته و امید به آینده شعار چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر؛ حجت الاسلام والمسلمین حاج سید عربعلی جباری امام جمعه شهرستان بهشهر در ابتدای خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته نمازگزاران را به تقوای الهی، صلاحیت ها وشایستگی های اخلاقی، اهمیت دادن به واجبات، اجتناب از معاصی و گناهان دعوت و توصیه کرد.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری افزود: حضرت آقا می فرمایند معنای توصیه به تقوا این نیست که خدای ناکرده  تقوایی نیست بلکه معنای توصیه به تقوا اینست که ما این دستاورد معنوی را حفظ کنیم و اگر ناقص است تکمیل کنیم و اگر خدای ناکرده مفقود است تامین کنیم این توصیه به تقوا که الان امام جمعه به عنوان واعظ و تذکر دهنده و همچنین شما نمازگزاران به عنوان شنونده هر دو نیازمند به تقوا هستیم ای چه بسا توصیه کننده به تقوا و تذکرات بیشتر از شماها نیازمند باشد فلذا قرآن معمولا دعوت به تواصی می کند یعنی همدیگر را توصیه به حق و صبر کنید تا انسان در صراط مستقیم بماند و از صراط مستقیم منحرف نشود.

خطیب جمعه بهشهر گفت: اخلاص در عبادات و اعمال، انسان را محبوب خدا و اعمال او را مورد مقبول ذات مقدس خدای سبحان قرار می دهد. انسان مخلص در اعمال و عبادات جز خدا هیچ قصدی را در نظر نمی گیرد. انبیا و اولیا، مجاهدان و صدیقین و صالحان هستند که تحول و انقلاب ایجاد می کنند همه سختی ها را به جان می خرند و نسبت به مردم رغبت و عشق به خدمت دارند.

حجت الاسلام والمسلمین جباری بیان کرد:قرآن از زبان نبی ما اینگونه می گوید صادقانه وارد می شوند در کار و از اول تا آخر نیتشان الهی و خالص است فقط خدا را می بینند و غیر خدا را نمی بینند فلذا با فتوت و جوانمردی در کارها و عبادات قرار می گیرند. الان که ایام شهادت صدیقه کبری(س) هستیم شما نگاه کنید به ورود و خروج کارهای ایشان. وقتی سخن از انفاق است می گوید من از انفاق شما، این انفاق در راه خدا را انتخاب کردم حتی در هنگام رفتن به خانه ی بخت انفاق می کند و سخاوت نشان می دهد. با همه وجود انس به قرآن دارد.

وی ادامه داد: گروه اول کسانی هستند که در ورود و خروج کارها و خدمات و زندگی صادقانه جلو می روند. گروه دوم در ابتدای کار نیتشان صادق اما در ادامه ی کار نیتشان متفاوت و گرفتار ریا می شوند. قرآن می فرماید مومنان صدقه دادید، انفاق کردید نکند منت بگذارید، نکند کسانی باشید که انفاق می کنند اما در انفاق خودشان ریا می کنند یعنی این کار را برای خودنمایی و جلب توجه انجام می دهند. قرآن به ما درس حکمت و سبک زندگی  یاد می دهد. انسان می تواند از آیینه ی این مباحث خود، کار خود، افکار و نیات خود را کاملا تحلیل کند دسته سوم، آنهاییکه از از ابتدا مخلص و صادق نبودند مانند مجرمان، حاکمان، فاسقان،منافقان، اشرار، جبهه ی استکبار، کفر ونفاق این گروه به هر کاری دست می زنند شیطنت می کنند و هر اقدامی انجام می دهند منظورهایی دارند.

امام جمعه شهرستان بهشهر گفت: قرآن می فرماید وقتی سلاطین، جبهه ی استکبار وارد می شوند بر یک منطقه ای فساد می کنند. فکر نکنید این افراد برای مردم آبادانی، عمران و یا برای زیرساخت می آیند، سوریه آمده اند چه کردند؟ یمن آمده اند چه کردند؟ ۸ سال در ایران چه کردند؟ جز شرارت، فساد و … صاحبان قدرت، زر و زور وارد می شوند بدانید نقشه دارند. می خواهند بر منابع شما تسلط یابند. قرآن می فرماید اگر می خواهید در زندگی تان به بن بست نرسید اولا کاربلد باشید راه بلد باشید. بدانید کاربلدی شما اینست که عبادت و اعمال شما فقط برای خدا باشد و الا اگر نیتتان را خالص برای خدا نکنید خدای ناکرده به بن بست می رسید.

حجت الاسلام والمسلمین جباری بیان کرد:پیغمبر اکرم از قول خداوند فرمود اخلاص کیمیاست. اخلاص رازی از رازهای من است این کیمیا را به هرکس نمی دهم در قلب کسانی اخلاص می گذارم که انان را دوست می دارم. خوش به حال شما مومنان که سعی می کنید در زندگی اخل اخلاص باشید. با اخلاص جنگ را اداره کردید با اخلاص استقامت می کنید. با اخلاص صبر و مقاومت دارید. خدا می فرماید اخلاص رازی از رازهای من است. آن را در دلِ دوستان خودم به ودیعه می گذارم. امروز نمازگزاران، مجاهدان و… دوستان خدا هستند. خدا را می بینند نیتشان خالص و صادق است. همیشه مومنین باید آفات و آسیب ها را در ایمان، اعمال، رفتار، گفتار و عبادات خودشان داشته باشند گاهی اعمال آفات می گیرد باید آسیب شناسی و اصلاح کرد.

وی ادامه داد: مومن گاهی گرفتار نفاق می شود پیغمبر فرمود من از امت خودم از نفاق می ترسم. من برای دین خودم از مومن هراسی ندارم چون همان ایمانِ مومن، او را حفظ می کند از مشرک نیز هراسی ندارم چون هرکس بیاید چهره ی یک کافر را آشکار میبیند (مانند نتانیاهو که هویت او این را می گوید) من بر ایمان شما از منافق و نفاق می ترسم زیرا نفاق ظاهری قشنگ و باطنی خراب دارد. اخلاص، باطن آدمی را نورانی می کند. امیرالمومنین(ع) می فرماید وقتی اخلاص در آدمی تحقق پیدا کرد نشان می دهد که یک آدم از درون نورانی و پاک است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر در ابتدای خطبه دوم همه را به تقوای الهی، ارزش ها و به صبر و استقامت در مسیر حاکمیت انقلاب اسلامی و پیروزی بر دنیای کفر و نفاق تاکید کرد و گفت: آقا امیرالمومنین در باب شناخت دشمنان، شناخت چهره های آشوبگران، منافقان، فتنه گران و در یک کلام صاحبانی که درصدد تصاحب قدرت بودند مانند طلحه ها و زبیرها و کسانی که جنگ جمل را راه انداخته بودند فرمود دشمنان ما کسانی هستند که رعد وبرق دارند اما گرفتار فشل، سستی، بیم و هراس می شوند اما، ما مردان اینچنینی نیستیم  ما رعد و برق هایمان را در عمل نشان می دهیم.

حجت الاسلام والمسلمین جباری بیان کرد: امروز ما در آستانه ی ۴۰ سالگی انقلاب هستیم. بر فتنه هایی که منافقان و استکبار علیه ما داشته اند مانند کودتا، ترور، جنگ و آشوب های خیابانی، پرورش دادن نیروهای نفاق و اشرار داخلی با وجود همه ی این موارد الحمدالله هر کاری کردند به ضرر  خودِ آمریکا تمام شد. امروز مردم ما در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با بنیه ی قوی و با عمق ایمان ایستاده اند و همچنان می گویند مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسرائیل.

وی افزود: امروز توطئه ی دشمن همچنان ادامه دارد حتی اجلاسی که بناست در لهستان علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی شکل بگیرد آنجا بحث می کنند چگونه قدرت جمهوری اسلامی را محدود کنند و از نفوذ ایران قدرتمند اسلامی بکاهند. شعار چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی افتخار به گذشته و امید به آینده است. مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای فرمودند آمریکا باید بداند دیگر زمان اینکه بگوییم “بزنیم و در برویم” گذشت. بزنیم و در برویم؟ خیر. اینجا شما و تمامی ابزارهای شما را  گورستان منطقه خواهند کرد همین مردم انقلاب اسلامی ایران و طرفداران انقلاب اسلامی در دنیا.

خطیب جمعه بهشهر اظهار کرد: ریاست شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور جناب حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری در نامه ای بسیار ارزشمند تاکید داشتند که همه مسئولین، مردم، ائمه محترم جمعه در فرارسیدن چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی که مشعشع است به انوار فاطمی و معطر است به عِطر شهادت صدیقه کبری حضرت فاطمه زهرا(س) برای نسل جوان بایستی دستاوردهای انقلاب اسلامی به خوبی تبیین شود. این وظیفه ی مسئولین، روحانیت، ائمه ی محترم جمعه است که آن برکات و نعمت های خدادادی انقلاب را به گوش نسل جوان رسانده شود تا مردم بدانند این انقلاب چه کرد و چه حکومت ننگینی را در دنیا از بین برد. امروز نظام مقدس جمهوری اسلامی با همه توطئه ها، نقشه، مکر و حیله ها سرپای خودش ایستاده است و با قوت می گوید ما اهل کوفه نیستیم علی تنها بماند.

حجت الاسلام والمسلمین جباری به حادثه ی سقوط  هواپیمای ارتش اشاره کرد و افزود: این حادثه ارتش را داغدار ، خانواده ها را عزادار و رهبر معظم انقلاب را متاثر کرد و ما نیز به نوبه ی خود به ارتش جمهوری اسلامی ایران و به خانواده های عزیز و گرانقدرشان تسلیت عرض می کنیم.

وی با اشاره به سفرهای استانی مسئولان بیان کرد: این سفرها نشان می دهد که مردم عزم جدی دارند برای ساختن کشورشان. مسئولین نیز باید چندین مسئله را رعایت کنند بزرگترین مسئله و اولویت اول مردم ما معیشت و اشتغال جوانان است.

امام جمعه شهرستان بهشهر بر حضور مسئولین و جوانان در نماز جمعه تاکید کرد و گفت: در همه نقاط شهر در ایام فاطمیه اول و دوم و ایام جمادی الاول و جمادی الثانی عزاداری و جلسات روضه برگزار کنید و ان شا الله شهرستان بهشهر بهتر و بیشتر از گذشته عزاداری کنند اما فاطمه زهرا کیست؟ فاطمه زهرا (س) دختر پیغمبر، همسر امیرالمومنین، مادرِ امامت، حجت بر ائمه ، الگوی آقا امام زمان است. ایشان امتیازات زیادی دارند که الگوی مرد و زن مسلمان شدند. این جلسات و محافلی که برگزار می شود نشانه ی علاقه به ایشان است.

حجت الاسلام والمسلمین جباری بیان کرد: حضرت فاطمه زهرا در عبادت و بندگی، ولایت محوری و ولایت مداری، تربیت فرزندان الگوست. حضرت زهرا در خلقت موضوعیت دارد. امام صادق فرمود  مریم سرور بانوان عصر خودش بود اما مادرمان فاطمه بانوی بانوان تمامی اعصار و درمیان همه نسل هاست.

 

 

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید