خانه / خطبه های نماز جمعه / خطیب جمعه بهشهر: دولت مردم را ببیند
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

خطیب جمعه بهشهر: دولت مردم را ببیند

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر؛ حجت الاسلام والمسلمین حاج سید عربعلی جباری امام جمعه شهرستان بهشهر در ابتدای خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته همه را به تقوای الهی، حرمت نهادن به احکام و ارزش های دینی و قرآنی، تبعیت از مقام معظم رهبری فرماندهی و رهبری انقلاب اسلامی، اهمیت دادن به واجبات، دوری از گناهان و معاصی، دوری از غفلت و لغزش  در خلوت و جلوت توصیه و سفارش کرد و فراخواند.

وی با اشاره به موعظه ای از آقا امیرالمومنین افزود: امیرالمومنین فرمود در خلوت و در پنهان معصیت نکنید جرمی مرتکب نشوید زیرا همان کسی که حاکم است خود شاهد است. امام راحل فرمود عالَم محضر خداست در محضر خدا معصیت نکنید این جمله برگرفته از جمله ی زیبای آقا امیرالمومنین است همان که نظام عالَم را اداره می کند شما را چه در خلوت و چه در جلوت و آشکار به هنگام ارتکاب جرم و گناه و معصیت می بیند.

خطیب جمعه بهشهر با یادآور شدن  اخلاص، فواید و آثار اخلاص در زندگی مومنان و موحدان گفت: هرکسی که کار را برای خدا انجام دهد تبعا دستاوردی نیز برای خودش دارد اما اگر کار برای غیر خدا باشد ممکن است این دستاوردهای مهم را نداشته باشد. اخلاص بستر و زمینه نورانیت قلب، طهارت دل، صفای جان را در بر می گیردو انسان با اخلاص معرفت پیدا می کند و حکمت از قلبش جاری و ساری می شود. دوم، در پرتو اخلاص می تواند به عمر طولانی و خیر و برکت را در زندگی ببیند.

حجت الاسلام والمسلمین جباری اظهار کرد:در روایت امده اگر کسانی می خواهند در عالَم عاقبت به خیر باشند و در عقبی و روز آخرت نیز سعادتمند و نیکبخت محشور شوند نیت شان را خالص کنند. اعمالتان را برای خدا خالص کنید تا در قیامت سعادتمند  گردید. راه سعادتمندی در بندگی خالصانه و پذیرش خالصانه ی دین است. اخلاص آدمی را به سعادت، رستگاری و کامیابی می رساند. امیرالمومنین می فرماید بالاترین رستگاری و کامیابی داشتن اخلاص است. ابراهیم خلیل همان پیغمبر بت شکن با فرزندش اسماعیل خانه ی خدا را معماری کردند چون عمل ابراهیم و فرزندش خالص بود همان آن عمل ماندگار شد و هم پایان کار خودِ ابراهیم و اسماعیل به اخلاص و سعادت ختم شده است. نمونه ی دوم انقلاب اسلامی بود که شعار امام راحل همانند اجدادش  طاغوت شکنی و بت شکنی بود و می فرمود من باید حقوق مردم را به آنان برسانم حتی اگر در این راه کشته شوم.

وی ادامه داد: این امام با اخلاص به میدان مبارزه آمد لذا انقلابش، دستاوردهای انقلابش ماندگار شد. امروز در ۴۰ بهار انقلاب هستیم هم آثار انقلاب در میان مردم باقی مانده و هم نام امام به سعادت و نیکنامی در دلِ مردم ایران زنده است. امروز  دشمنان قسم خورده ی این مردم چقدر مانع تراشی می کنند؟ چقدر سنگِ ظلم و نابرابری پیشِ پای انقلاب می گذارند و گذاشته اند؟ اما انقلاب اسلامی همچنان به فضل الهی با شادابی هر چه تمامتر ادامه می دهد امروز نیز برای مردم عزیز ما عزت، سرافرازی و برای دشمنان دین ذلت و رسوایی و خواری و ان شاالله نابودی را به همراه خواهد داشت.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر گفت: اخلاص، تقوا یا وَرَع همه به برکت معرفت است. اخلاص معرفت می خواهد. محبت معرفت می خواهد. امیرالمومنین می فرماید اساس دین شناخت خداست انسان باید خدا را بشناسد تا اعمال را برای او خالص کند. شناخت کامل خداوند در این است که آدمی خدا را باور کند. اگر کسی خدا را شناخت و خدا را باور کرد و به یکتایی خدا ایمان و اعتقاد پیدا کرد این انسان هر کار را برای خدا انجام می دهد و کمال و توحید این است که انسان نیت و دین خودش را خالص می کند. احکام، اخلاص و اعتقاداتش را خالص می نماید. سعادتمندان چه کسانی هستند؟

حجت الاسلام والمسلمین جباری بیان کرد: در روایت آمده اهل سعادت دو ویژگی دارند اول، دستِ رد به سینه ی ظلم، ظالم، طاغی می زنند و اطاعت، تسلیم و سلوک خود را خدایی و الهی نگه می دارند. جامعه ی سعادتمند با طاغوت مبارزه می کند. امروز روزِ ورود حضرت امام بنیان گذار نظام مقدس جمهوری اسلامی به خاک وطن بود.

وی در ابتدای خطبه ی دوم همه را به تقوای الهی، حفظ و نگهداشتن حریم الهی در دنیای کنونی، تلاش و جدّیت برای تحقق اقتصاد مقاومتی و اجرای منوّیات مقام معظم رهبری، اهمیت دادن به حضور در راهپیمایی ۲۲ بهمن و حضور در نماز جمعه ی این شهرستان توصیه کرد.

خطیب جمعه بهشهر گفت: قرآن می فرماید ما موسی کلیم را با آیات، نشانه ها و معجزات فرستادیم و موسی را فرمان دادیم که مردم را از ظلمات بیرون آور و به عالَم نور برسان آن گاه در سیر مراحل این انقلاب مردم را به آیام الله تذکر بده، ایام الله را به مردم بگو، مردم بدانند در ان روز و در آن دهه مردم چه کردند و خدا چه کرد. همین تذکر ایام الله برای انسان های صبور و شکیبا و انسان های شکرگزار کافیست.

حجت الاسلام والمسلمین جباری بیان کرد: اولین درسی که می توان از این آیه گرفت اینست که مردم بایستی روز تجلی قدرت الهی را درک کنند آن روزی که خدا بر ظالمان و طاغوت خشمگین گشت و به مردم و مظلومین با لطف و رحمتش توجه نمود. مردم باید بدانند قهر خدا نسبت به ظالمان و لطف و رحمت خدا به محرومان و مستضعفان و ستمدیدگان. همه روزها، روزِ خداست اما بعضی از روزها حسابش با خداست و آن روزها، ایام الله است. ۲۲ بهمن از ایام الله است. در این شب ها با مطرح کردن خاطرات، ایجاد نمایشگاه ها ، مطرح شدن در مساجد یا در سخنرانی و مجامع دستاوردهای انقلاب بیان شود.

وی افزود: روز جمعه آقای روزهاست. امروز مصادف شد با ۱۲ بهمن. ۱۲ بهمن همان روزی بود که در اوایل انقلاب یعنی ۴۰ سال قبل، مردم با تلاش، تظاهرات، مقاومت زمینه را برای بازگشت امام به وطن فراهم کردند. آن حضورو  خروش، آن گلباران کردن ها از فرودگاه تا بهشت زهرا غوغایی بود. تاریخ ایران حتی تاریخِ گذشتگان این روزها را ندیده است. روز ورود امام روزِ استشنایی بود زنان و مردان، نیروهای کمیته استقبال و همه و همه در انتظار بازگشت امام بودند اما مواجه شدند با یک اطلاعیه ی شدید اللحنی از سوی آن مزدور و نوکر امریکا. قرار بود امام ۶ بهمن بیایند اما بختیار دستور داد فرودگاه را ببندند مردم دیدند سفر امام به تاخیر افتاد. امام مرد شجاعی بود. مصاحبه ای کرد و در آن مصاحبه ضمن اینکه از مردم ایران تشکر کرد فرمود به محض اینکه زمینه آماده شود به تهران خواهم آمدو  با مردمِ خودم یا کشته می شوم و یا حق و حقوق مردم را به انان می رسانم. علما تحصن کردند در دانشگاه. مردم در همه ی شهرها اجتماع کردند و شعار هایی در حمایت از امام و علیه بختیار سر دادند در ادامه آن نوکر اجانب در مصاحبه ای گفت فرودگاه برای ورود امام باز است فلذا امام در روز ۱۲ بهمن قدم به خاک وطن گذاشتند بعد از تبعید، از دست دادن فرزند امام آمد و در بهشت زهرا با مردم سخن گفت  و فرمود من دولت تعیین می کنم من مشت تو دهن این دولت می زنم. همان بود که زمینه و بستر برای انقلاب اسلامی و پیروزی انقلاب فراهم شد حقیقتا رهبر را نمی شود با علما و مراجع مقایسه کرد. رهبر را بایستی با انبیایی چون موسی، ابراهیم خلیل و پیامبر رحمت مقایسه کرد. امام نمونه ی جدِّشان امیرالمومنین علی ابن ابیطالب بودند.

امام جمعه شهرستان بهشهر گفت: امروز اگر بخواهیم نظام ما همچنان پابرجا باشد جوان و کامل بماند بایستی همان برادری، وحدت، اتحاد، امید، کار و تلاش در آینده داشته باشیم. بایستی مسئولان ما برای رونق اقتصادی کشور بیشتر تلاش کنند. ما با کسی تعارف نداریم. ما دلمان می خواهد دولت مردم را ببیند. دستاوردها مهم است اما رکن رکین انقلاب مردم هستند و حتی یک نفر، دو نفر یا یک خانواده نباید مشکل داشته باشند. ان شاالله مسئولین ما به این مسئله توجه کنند.

حجت الاسلام والمسلمین جباری ضمن گرامیداشت این ایام و روز ۲۲ بهمن  از تشکیل جلسه ای در روز چهارشنبه ۱۷ بهمن در مسجد قائم بهشهر خبر داد و گفت: این جلسه با حضور مسئولان  از سوی بنیاد علوی برگزار می شود تا عزیزانی که در رابطه با بنیاد علوی مشکلی دارند می توانند برای پیگیری در این جلسه شرکت کنند.

 

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید