خانه / اخبار / اخبار دفتر امام جمعه بهشهر / امام جمعه شهرستان بهشهر: هوشیاری و بصیرت رصد کردن انقلاب است
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

امام جمعه شهرستان بهشهر: هوشیاری و بصیرت رصد کردن انقلاب است

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر؛ کلاس تفسیر نهج البلاغه توسط حجت الاسلام والمسلمین حاج سید عربعلی جباری  امام جمعه محترم شهرستان بهشهر در جمع بسیج جامعه زنان سپاه بهشهر برگزار شد.

امام جمعه شهرستان بهشهر در این جمع اظهار کرد: این انقلاب در چهل سالگی اش  در میان همه ی انقلاب ها بی نظیر است رهبرش بی نظیر است و هم امّتش بی نظیر است. امام(ره) می فرمایند باید گفت انقلاب ایران بهترین انقلابی است که در دنیای کنونی پیدا شد و این انقلاب به دست مسلمانان اتفاق افتاد آنکه انقلاب را پیش برد و هدایت کرد همین مسلمانان بودند.

حجت الاسلام والمسلمین جباری بیان کرد: نظام جمهوری اسلامی ایران پس از استقرار و طی حیات چهل ساله اش علی رغم فشار و توطئه ها، تحریم  و تهدیدها تا امروز بحمدالله به تعبیر مقام معظم رهبری به صورت درخت تنومندی سراپا است و خدمات ارزشمندی را به دنیای اسلام ارائه می دهد.

وی براندازی نظام سلطنتی و برپایی حکومت دینی و اسلامی، طرد کامل استعمار و جلوگیری از نفوذ بیگانگان، مخالفت با هر گونه ستمگری و ستم کشی یا سلطه گری و سلطه پذیری، آزادی مردم و تقویت کامل بنیه ی دفاع کشور  را از اهداف انقلاب برشمرد و افزود: دین ما دینِ آزادی و حُریّت است امیرالمومنین (ع) فرمود بنده ی غیر مباش یعنی زمام زندگی را به دست دیگری نده  زیرا خدا تو را آزاد آفرید. اصل اول اینست که هیچ کس حق حکومت بر هیچ کسی را ندارد. حاکمِ مطلقِ بشر فقط خداست و کسانی که خدا اجازه ی حکمرانی شان را داده باشد. امام برای تقویت بنیه ی دفاع ملی سپاه و بسیج را تشکیل داد و بسیاری از نیروها را تقویت کرد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر گفت: انقلاب اسلامی به دنبال آن بود تا محیط را مساعد کند برای رشد اخلاق و فضائل اخلاقی. این از اهداف فرهنگی انقلاب است جامعه براساس اعتقادات، تقوا، معروف و خوبی ها اداره شود. دومین هدف فرهنگی مبارزه با فساد و تباهی بود. امروز می بینیم دشمنان درصدد ترویج فساد در جامعه ی ما هستند اینکه رهبر می فرمایند باید با بصیرت و هوشیار بود این هوشیاری و بصیرت رصد کردن انقلاب است.

حجت الاسلام والمسلمین جباری  سومین هدف فرهنگی انقلاب را بالابردن سطح فکری و سطح آگاهی مردم اعلام کرد و گفت: تشکیل جلسات، کلاس های قرآنی و احکام، برگزاری نماز جمعه در کشور برای نهادینه کردن اهداف فرهنگی در کشور است تا مردم آگاه شوند و تحلیل گر باشند.

وی در بخش دوم سخنان به الگو بودن حضرت زهرا(س) اشاره کرد و گفت: حضرت زهرا الگوی تربیت است امیرالمومنین الگوی عدالت، سیاست، جهاد و علم است در میان همه ی زنان عالَم  حضرت زهرا به عنوان الگو مطرح است.

امام جمعه شهرستان بهشهر موضوع انسان و انتخاب را مطرح کرد و گفت: هر انسانی در زندگی برای خودش انتخاب هایی دارد انسان بایستی ملاک انتخاب را درست تشخیص دهد تا بتواند انتخاب خوبی داشته باشد. قران می فرماید عده ای هستند که خیالات بر انها حاکم است کار بد می کنند خیال می کنند که کارشان خوب است. خدا به پیغمبر می فرماید آیا به شما خبر دهم  عده ای از کسانی که خیلی در زندگی اهل خسارتند و مسیر را گمراهانه طی می کنند آنها کسانی هستند که کار بدی می کنند اما می پندارند کارشان خوب است( کهف آیه ی ۱۰۳ و ۱۰۴) تلاش انها گمراهانه است.

حجت الاسلام والمسلمین جباری با اشاره به انتخاب شهربانو همسر امام حسین مادرِ امام زین العابدین بیان کرد: در جنگ بین مسلمانان و ایرانیان یزدگرد سوم شکست خورد از جمله دختران او اسیر شدند مسلمانان اینها را اسیر کردند از جمله حضرت شهربانو. او را به مسجد مدینه آوردند. خلیفه ی دوم عمر جلو امد که صورت او را به مردم نشان دهد او خیلی عصبانی و ناراحت شد به دست عمر زد و گفت چهره ی هرمز سیاه باد اگر آن روز نامه ی پیغمبر را پاره نمی کرد امروز این جنگ در نمی گرفت و ما اسیر نمی شدیم. عمر پنداشت که این زن به او جسارت کرد لذا عصبانی شد و تازیانه ای که در کمر داشت بیرون آورد که حضرت شهربانو را اذیت کند. حضرت امیر وساطت کرد که این زن به شما توهین نکرد این به اجدادِ خودش توهین کرد عمر ارام شد و گفت ما باید این اسیران را بفروشیم. امیرالمومنین به عمر گفت مگر نمی دانی بزرگ زادگان،پادشاه زادگان اگر کافر هم باشند قابل خرید و فروش نیستند. حضرت امیر پیشنهاد داد و فرمود در چنین مواقعی شما باید این زنان را به اختیار و انتخاب خودشان واگذار کنی. اینجا وقتی حضرت شهربانو فهمید که باید یک نفر را اختیار و انتخاب کند گشت و گشت تا نگاهش به حضرت اباعبدالله الحسین (ع) افتاد و گفت اگر اختیار با من است من این آقا را قبول می کنم در نهایت با امام حسین ازدواج کرد و نتیجه ی این اختیار و انتخاب علی ابن الحسین امام سجاد شد.

وی به شرح نمونه ی دیگر پرداخت و ادامه داد: وقتی برای حضرت ام البنین خواستگار امد این بانو گریه کرد. پدر گفت چرا گریه می کنی؟ گفت من در انتظار این روز بودم که انسان بزرگی به خواستگاری من بیاید فلذا پاسخ مثبت داد و نتیجه ی این ازدواج چهار پسر بود که یکی از انها قمر بنی هاشم بود

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر گفت: متاسفانه امروز خیلی از افراد در انتخاب مشکل دارند. خدا فرمود من بعضی از چیزها را در برخی مسائل قرار دادم اما مردم به اشتباه به سراغ چیزهای دیگر می روند و نمی رسند. فرمود من آرامش ، آسایش، امنیت را در بهشت قرار دادم اما مردم در دنیا به دنبال ان می گردند ملاک انتخاب را فراموش می کنند. من راحتی را در بهشت قرار دادم اما مردم در دنیا جست و جو می کنند و آن را نمی یابند دنیا جای آسایش نیست دنیا خانه ی غم و بلاست. حضرت زهرا در انتخابش به دنبال کسب رضایت خداوند بود. در انتخاب همسر ملاک داشت. امیرالمومنین نیز به دنبال کسب رضایت خداوند سبحان بود.

حجت الاسلام والمسلمین جباری تصریح کرد: در بحث انتخابات نیز باید ملاک داشته باشیم امروز یکی از مهمترین موضوعی که باید روی آن کار کرد انتخابات است. زمان انتخابات گاهی در ملاک اشتباه می کنیم. معیارهای انتخابات را خوب دقت کنیم در انتخابات مردم عجولانه انتخاب نکنند در ملاک ها دقت و ارزیابی کنند. تحت تاثیر شعارها و تبلیغات قرار نگیرید. مشکل امروز در کشور معیشت است ملاک انتخابات خوب انجام نشد. حضرت زهرا به ما می آموزد ملاک انتخاب را مدنظر قرار دهیم . تا مردم ملاک انتخابات را تشخیص ندهند  یا رئیس جمهوری مانند بنی صدر می آید که به رخ مردم می کشد یا افرادی می آیند که مدیر نیستند یا تدبیر ندارند.

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید