خانه / خطبه های نماز جمعه / خطیب جمعه بهشهر: ماهِ رجب ماهِ ولایت است
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

خطیب جمعه بهشهر: ماهِ رجب ماهِ ولایت است

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر؛ حجت الاسلام والمسلمین حاج سید عربعلی جباری امام جمعه شهرستان بهشهر در ابتدای نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته همه را به تقوای الهی، بهره برداری از ماه معنویت و فضیلت ماه رجب، استفاده از عمر گرانبها در این ایام، به توکل به خدا، توجه به فرهنگ ناب اسلامی و دوری از فرهنگ بیگانگان دعوت کرد.

وی گفت: در روایت داریم شنیدن پند و مواعظ دل ها را جلا می بخشد و صیقل می دهد. امیرالمومنین (ع) می فرماید هر انسانی باید برای خود  دو واعظ داشته باشد ۱- واعظ بیرونی- انبیا، امامان و علما هستند و نصیحت و ارشاد می کنند ۲- واعظ درونی همان وجدان بیدار است. انسان وقتی در پای مواعظ می نشیند بایستی واعظ درون هم با واعظ بیرون هماهنگی داشته باشد. موعظه قلب را رقیق می کند، عواطف را تحریک می کند لذا حضرت امیر می فرماید خوشا به حال کسی که علاوه بر واعظ بیرونی یک واعظ درونی هم دارد تا او را به کارهای خیر و خوبی دعوت کند و از صفات بد و رذیلت های اخلاقی دور بدارد.

خطیب جمعه بهشهر بر صله رحم تاکید کرد و گفت: در میان عبادت های اجتماعی یکی از عبادت های مهم همین سرکشی به اقوام و همسایگان است. صله رحم از عبادت هایی است که خداوند چه پاداش دنیوی و چه پاداش اخروی را به کسی که صله رحم انجام می دهد عنایت می کند. آقا امام رضا(ع) می فرماید خداوند به چند مسئله و حکم مهم فرمان داده است آن گاه ۳ واجب را با این ۳ مسئله قرین قرار داد خداوند امر کرد مردم نماز را اقامه کنند این نماز را قرین و همسایه قرار داد کسی که نماز می خواند باید زکات مال را نیز بپردازد امام رضا می فرماید کسی که نماز خوان باشد اما اهل زکات نباشد خدا نماز او را قبول نمی کند در میان عبادات نماز جواز اعمال است.

حجت الاسلام والمسلمین جباری بیان کرد: خدا فرمود از نعمت های من شکر کنید. دومین کسی که باید شکر کند شکر در برابر زحمات پدر و مادر است. امام رضا(ع) می فرماید هرکسی خدا را شکر کند اما از زحمات پدر و مادر قدردانی نکند او شکر خدا را انجام نداده است. سوم، خدا فرمود من شما را دعوت کردم به تقوا. اگر کسی تقوا داشته باشد اما صله رحم را به جا نیاورد خدا می فرماید این آدم تقوا را مراعات نکرد. امام صادق می فرماید ۴ خصلت ممتاز است اگر کسی حداقل یکی از آنها را داشته باشد بهشتی می شود ۱- کسی که به پدر و مادرش نیکی کند و در خدمت پدر و مادر باشد. ۲- کسی که صله رحم را خوب انجام می دهد.۳- حُسن همسایگی ۴- کسی که خوش اخلاق و خوش برخورد باشد.

وی ادامه داد: اگر کسی خصلت صله رحم را داشته باشد بهشتی است. مهر و مهربانی، صفا و صمیمیت، غم همدیگر را خوردن ، احترام به هم را ترویج کنیم. این فرهنگ بایستی در میان خواهران و برادران مخصوصا جوانان گسترش یابد. امیرالمومنین فرمود هرکسی یک خصلت را برای من ضمانت کند من ۴ خصلت را برای او ضمانت می کنم کسی برای من ضمانت کند اهل صله رحم باشد(قطع رحم نکند) من ضمانت می کنم ۱- او را محبوب خانواده قرار می دهم ۲-مال او فراوان می شود۳- خداوند طول عمر به او می دهد. ۴- او در فردای قیامت وارد بهشت می شود.  قرآن ما را دعوت می کند که ما بایستی پاسخگوی خدمت پدر و مادر بودن، پاسخگوی صله رحم و پاسخگوی بسیاری از مسئولیت ها باشیم.

امام جمعه شهرستان بهشهر در ابتدای خطبه دوم نماز جمعه مجددا همه را به تقوای الهی فراخواند و گفت: امام محمد باقر(ع) می فرماید خدا بندگانی دارد که خیلی پریُمن، پربرکت و خیررسان هستند اینها در میان بندگان ما هستند خودشان زندگی می کنند و در کنار خودشان به زندگی دیگران هم توجه دارند. مَثل این بندگان ناب و خیررسان مَثَل باران است. باران دلش می خواهد که زمین احیا شود برکاتش را به مردم بدهد اهل جود  وسخاوت است و دسته دوم، بندگانی هستند که اولا ملعون هستند و از رحمت خدا به دور هستند این گروه بسیار تنگ نظر هستند. سعی می کنند افراد را از پای دربیاورند. سعی می کنند دیگران از زندگی آنها هیچ بهره ای نگیرند آن گاه فرمود این گروه خودشان نیز زندگی ندارند اینها ملخ صفتند اهل غارتند. خدا لعنت کند آنهایی که ارزاق مردم را احتکار می کنند خدا لعنت کند آنهایی که دلال گری و واسطه گری می کنند تا مردم زندگی خوبی نداشته باشند در راس آنها خدا لعنت کند ترامپ آمریکایی را.

حجت الاسلام والمسلمین جباری با اشاره به حلول ماه رجب گفت: ماه رجب را دریابید  از این ماه استفاده کنید ماهِ رجب ماهِ ریزش رحمت الهی می گویند. امام هفتم می فرماید ماه رجب ماه بسیار بزرگ است. خداوند در ماه رجب حسنات را زیاد می کند و گناهان را محو می کند. روزه بگیرید اهل ذکر، تهذیب و ساندگی باشید. امیرالمومنین فرمود ماه رجب، ماهِ من است. ماه شعبان ماهِ پیغمبر خدا و ماهِ رمضان ماهِ خداست. ماه ولایت، ماهِ رسالت و ماهِ بندگی و توحید حضرت حق تعالی.

وی با اشاره به  احسان و نیکوکاری بر ترویج سنت نیکوکاری تاکید کرد و ادامه داد: در هفته منابع طبیعی حدود ۱ میلیون اصله نهال در شهرستان بهشهر کاشت می شود. امام صادق (ع) می فرماید خوشابه حال کسی که اهل کشاورزی است۱ – زراعت کنید ۲- درخت بکارید. مراقب جنگل باشید بایستی کشور را به زیبایی حفظ کنیم.

امام جمعه شهرستان بهشهر از بنیاد شهید شهرستان و سخنران خوب قبل از خطبه تشکر کرد و گفت: بزرگداشت شهید، شهادت، فرهنگ ایثار و شهادت را باید جدی بگیریم. ما مدیون شهدا و خانواده های شهدا هستیم. شهدا امنیت، اتحاد و اقتدار را به ما آموختند. امام فرمود ملتی که مثل امام حسین امام و مقتدا دارد مانند ایثار و فداکاری اسلحه دارد و شهادت را سبب جاودانگی خود می داند این ملت هیچ گاه از امریکا و اسرائیل نمی ترسد.

حجت الاسلام والمسلمین جباری در پایان به مناسبت های هفته ی کانون مساجد، سالگرد عملیات والفجر ۱۰ و سالگرد شهید همت اشاره کرد.

 

 

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید