خانه / اخبار / خطیب جمعه بهشهر: هدف گروه آتئیسم دین زدایی و تمسخر متدیّنین است/ امسال عیدمان را ساده برگزار کنیم
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

خطیب جمعه بهشهر: هدف گروه آتئیسم دین زدایی و تمسخر متدیّنین است/ امسال عیدمان را ساده برگزار کنیم

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر؛ حجت الاسلام والمسلمین حاج سید عربعلی جباری امام جمعه شهرستان بهشهر در ابتدای نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته نمازگزاران را به تقوای الهی، تزکیه و خودسازی، اهمیت دادن به واجبات ، دوری از معاصی وگناهان، پرهیز از رذائل اخلاقی، رویکرد به زیبایی های اخلاق و سبک زندگی اسلامی توصیه و سفارش کرد.

وی افزود: رهبرکبیر انقلاب اسلامی برای ائمه جمعه ۲ وظیفه تعیین کرد.امام راحل عظیم الشان فرمود اولین وظیفه ائمه جمعه است که مردم را به تقوا فرابخواند دوم، ائمه جمعه باید مومنان را به مسائل معنوی و اخروی دعوت کنند و از کارهای صِرف دنیایی و تمایلات به جلوه های دنیا بپرهیزند.

خطیب جمعه بهشهر بیان کرد: فرهنگ منحط و پلید نفوذی غرب تلاش می کند خانواده ها را از هم بپاشاند، روابط را ازبین ببرد، عاطفه، رحم  و مروّت، احسان و نیکوکاری از صفحه زندگی مردم بِزُداید. مردم را به بی رحمی، کلاهبرداری، شقاوت و قساوت قلب سوق می دهد. گروهی منحرف در کشور ما دین و متدیّنین را به سخره می گیرند. سعی می کنند مردم را از حوزه ی دین و فرهنگ دینی جدا کنند. آنها می گویند انسان های خداباور، دین مدار و متدیّن مردمانی ساده هستند و از علم بهره ای ندارند. اگر از علم بهره مند بودند هیچگاه به سراغ خدا نمی رفتند به سراغ شیطان می رفتند همه ی تلاششان این است که در کشور علیه نظام مقدس دین و فرهنگ نورانی دین سرمایه گذاری می کنند مخصوصا برای تضعیف روحیه ی مردم.

حجت الاسلام والمسلمین جباری گفت: مهمترین کار این گروه منحرف این است که با ولایت امر یعنی ولی فقیه و زبان هایی که در خدمت دین و ولایت است را از چشم ها بیاندازند که مردم حرف بزرگانشان را گوش نکنند. گروهی هستند به نام آتئیسم که در ایران فعالیت می کنند تا مردم از دین بگریزند(هدفشان دین زدایی و تمسخر متدینین است)مردم باید هوشیار و بیدار باشند.

وی یادآور شد:فرهنگ نورانی دین به کمک مردم آمد. مردم را دعوت کرد به شادی و شادمانی اما به دور از گناه و آلودگی. مردم را به کار و تلاش دعوت کرد اما برای به دست اوردن روزی حلال. یکی از مسائلی که اسلام بسیار بر آن تاکید کرد صله رحم است یعنی پیوند خویشاوندی. پیغمبر اکرم فرمود با اقوام تان پیوند بزنید حتی با یک سلام.

امام جمعه شهرستان بهشهر بیان کرد: کسی آمد خدمت امام باقر(ع) یا امام صادق(ع) ((تردید از خود گوینده یا نویسنده است) امام معصوم به این آقا فرمودند ما شنیدیم که شما صله رحم می کنید؟ آن آقا فرمود بلی یابن رسول الله به فدایتان گردم. بعد شرح ماجرایش را بیان کرد. گفت من از کودکی اهل کار بودم. در بازار کار می کردم و مزد می گرفتم آن گاه این مزد را میان خاله، عمه و برخی از اقوام تقسیم می کردم. امام صادق فرمود آیا می دانی همین عنایت، احسان و توجه به فامیل در زندگی تو چه رقم  زده است؟ گفت دوبار اجلت فرارسیده بود اما به خاطر همین صله رحم خداوند عمرت را طولانی کرد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر با اشاره به ماه رجب گفت: ماهِ رجب ماهِ دعاست. ماهِ بهره برداری معنوی است. ممکن است بعضی ها بگویند ما دعا می کنیم اما دعای ما چرا مستجاب نمی شود؟ در حالی که خدا فرمود خداوند فرشته ای را در هر شبِ ماه رجب مامور استجابت دعا کرد. امام رضا (ع) فرمود اگر کسی بخواهد دعایش مستجاب شود سه موضوع یا کلید واژه در زندگی باید دغدغه ی او یا وجهه ی همت او باشد اول، صبر و استقامت دوم، تلاش در مسیر روزی حلال سوم، صله رحم اگر این سه محور نباشد دعای این آدم مستجاب نمی شود.

حجت الاسلام والمسلمین جباری در ابتدای خطبه دوم همه را به تقوای الهی، اهمیت دادن به واجبات مخصوصا حضور همه ی اقشار در نماز جمعه سفارش کرد.

وی ادامه داد: امام جواد(ع) فرمود هرکسی از هوای نفس خودش تبعیت کند این انسان دشمن را خوشحال کرد. خداوند برای هدایت ما دو حجت فرستاد ۱-انبیا و امامان، حجت های ظاهری ۲- عقل، عقل در وجود انسان چراغ است. امام صادق فرمود مراد ما از عقل این است که انسان می تواند از طریق عقل خدا را عبادت کند اما همین عقل در برابر هوای نفس و کبر و غرور لطمه می خورد و اسیر می شود. امیرالمومنین فرمود  هوای نفس عقل آدمی را از کار می اندازد همان نفسی که پیغمبر فرمود خدایا یک چشم برهم زدن مرا به خودت وامگذار. هواین فس نمی گذارد دل آدمی آزاد باشد. هوای نفس نمی گذارد دل مرکز و جایگاه خدای بزرگ شود. تکبر شیطان، هارون، فرعون، شاه را به زمین زد.

خطیب جمعه بهشهر به انفجار بمب در نماز جمعه تهران در سال ۱۳۶۳ اشاره کرد و افزود: پیغمبر فرمود هر مومنی که از روی اعتقاد، ایمان و باور به نماز جمعه می آید خداوند تمام گناهان او را می آمرزد و او را مورد مغفرت قرار می دهد. امام راحل فرمود امروز به برکت نماز جمعه است که ملت از خانه هایشان خارج و در مراکز نماز جمعه اجتماع و با همدیگر تفاهم می کنند و به مسائل سیاسی و دینی گوش می دهند که این مسئله بسیار ارزشمند است. رهبر انقلاب می فرماید نمازجمعه یک قرارگاه است قرارگاه ایمان، تقوا، بصیرت، اخلاق و فرماندهی این قرارگاه شخصِ امام جمعه است. حضور باشکوه مومنان در این قرارگاه مهمترین محور است.

حجت الاسلام والمسلمین جباری گفت: اعطای نشان ذوالفقار به سردارِ سرافراز به سربازی که در میدان جهاد و فداکاری او را به نیکی میشماریم سردار حاج قاس مسلیمانی. رهبری این محبت و توجه مردم به سردار را دیدند و این نشان را به سینه ی ایشان چسباندند. از طرف مردم بهشهر به ایشان تبریک عرض می کنم و آرزوی توفیقات بیشتر ایشان را از خدا خواهانم.

وی در ادامه به ولادت باسعادت امام جواد(ع) و ولادت امیرالمومنین(ع) اشاره کرد و گفت: نام حضرت جواد، محمد است. لقب او جواد است زیرا دارای بخشش و کرامت هستند. روز ولادت امیرالمومنین روز تجلیل از مقام پدر به ویژه پدران شهدا است. همه در ایام عید احترام بگذاریم و به پدر و مادر و اقوام نیکی کنیم و از همسایگان غافل نشویم. صله رحم کنید و این فرصت ها را قدر بدانید.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر گفت: اعتکافِ امسال با ایام عید همراه شد از نیروی انتظامی می خواهم زمینه و بستر را برای اعتکافیان فراهم کند. از جوانان شهر برادرانه می خواهم آتش به اختیار باشند. بگویید چهارشنبه سوری امسال باید معتکف باشیم . آیا بعضی از کارهایی که دون شان فرزندان بهشهر است باید انجام دهیم؟ قدری نسبت به این مسائل فکر کنید.

حجت الاسلام والمسلمین جباری با اشاره به برگزاری تشکیل مجلس خبرگان و سخنان مقام معظم رهبری گفت: مجلس خبرگان از وزیر اقتصاد خواست برای مردم برکات و نعمات بیشتری تدبیر شود. از همین جا از آقای دژپسند وزیر اقتصاد تشکر می کنم که سخنگوی مجلس خبرگان گفت چیزی که برای ما عجیب بود آن سادگی و صداقت وزیر اقتصاد بود. آنچه که می بایستی بی پرده بگوید برای علمای خبرگان بیان کرد. این جای تقدیر دارد و شهرستان بهشهر از این وزیر بیشتر استفاده کند.

وی ضمن تشکر از سخنران قبل از خطبه آقای عزیزی مسئول منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بهشهر  ادامه داد: پیغمبر فرمود وقتی درختی میوه داد قطع نکنید هرکسی درخت میوه دار را قطع کند خداوند بر سر او عذاب می ریزد. چقدر درختان بر ما حق دارند چقدر ما نسبت به همدیگر حق داریم. چقدر محیط زیست بر ما حق دارد.

خطیب جمعه بهشهر ضمن تقدیر، تشکر و خدا قوت گفت: در ادامه فرماندهی سپاه فرد جوانسال، بسیار قدرتمند و طراح به شهرستان بهشهر آمد و امروز با تعدادی از سبزپوشان در نماز جمعه حضور یافت. امیدواریم که این رویکرد برای تمام هفته ها باشد و مردم سپاه، نیروی انتظامی و مسئولین را در نماز جمعه ببینند. بیایید با همدیگر با محبت برخورد کنید. در آستانه ی عید هستیم بیایید امسال عیدمان را ساده برگزار کنیم اما دل های ما شاد باشد. برای خودمان مشکلات را بیشتر نکنیم. به خانواده های ضعیف و مستضعف احسان کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین جباری خطاب به مسئولان تاکید کرد: بیایید با هم یکی شویم اتحاد، وفاق، همدلی را تجربه کنید نهضتی برپا کنید. مشکلات مردم را بشنوید از طرح مشکلات مردم نهراسید. مردم مشکل دارند گلایه دارند ولی این نظام را از خودشان می دانند. آقای مسئول تو از مردم دوری کنی بر عظمت مردم کاسته نمی شود اما خدای ناکرده اگر مردم از تو دوری کنند تو دیگر مسئول نخواهی ماند.

 

 

 

 

 

 

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید