خانه / اخبار / اخبار دفتر امام جمعه بهشهر / امام جمعه شهرستان بهشهر: نَفَس مرحوم آیت الله کوهستانی به هرکسی رسید او خودش الگو شد
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

امام جمعه شهرستان بهشهر: نَفَس مرحوم آیت الله کوهستانی به هرکسی رسید او خودش الگو شد

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر؛ مراسم گرامیداشت حضرت آیت‌الله محمد مومن عضو فقید شورای نگهبان و مجلس خبرگان رهبری و حجت الاسلام حسینی، حجت الاسلام قلندری، حجت الاسلام درودی و حجت الاسلام مهدوی با حضور و سخنرانی امام جمعه معزز و مسئول محترم حوزه علمیه امام صادق (ع) در مسجد ملاصفرعلی شهرستان بهشهر برگزار شد.

امام جمعه شهرستان بهشهر به اهمیت علم و دانش در مکتب متعالی اسلام و تاکید رهبری معظم انقلاب اسلامی در بیانیه راهبردی گام دوم انقلاب بر علم و دانش اشاره کرد و گفت: در قرآن کریم آمده ای پیامبر، به مردم بگو آیا از نظر رتبت و مکانت کسانی که عالِم هستند و می دانند با کسانی که از این موقعیّت برخوردار نیستند برابرند؟ یا در آیه ی دیگر می فرماید کسانی که صاحب علم هستند تبعا دارای درجاتند. این علم همیشه با عمل صالح زیبا می شود. در جریان زندگی یکی از علما آمد که این عالِم بزرگوار سیاح و جهانگرد بود. زمانی این عالِم به هندوستان سفر کرد. یکی از برنامه ها بر این گذاشتند که سری به بتکده ی هندو بزند. وارد بتکده شد عده ای دیدند که یک عالِم دینی آمد. همه به دور این عالم حلقه زدند و گفتند از کجا آمدی؟ گفت از ایران آمدم. فلانی هستم. گفتند اجازه می دهی ما از شما سوالی بپرسیم. عالم دینی گفت بپرس. گفت شما می گویی اسلام شما بر حق است و خدای شما هم حق است و ما را باطل می دانید. سوال ما اینست چگونه شما خودتان را حق می دانید و ما را باطل می دانید در حالتی که معبد شما مسلمانان به کهنگی و فرسودگی و گاهی تخریب می شود اما این برای بتکده های ما نیست. آن عالِم دینی گفت این هم یک فلسفه ای دارد. فلسفه این هست که مساجد مسلمانان خدایی را می پرستند که آن خدا بزرگتر از آن است که به وصف بیاید خدایی که عظیم، علیم، قادر و قدیر است. خدایی که سمیع و بصیر است. این ستون و دیوارها تاب و توان این نام را ندارند اما شما  در بتکده ها از خدایانی نام می برید که این عظمت را ندارند فلذا می بینیم معابد شما همچنان شکیل و زیبا و گاهی مساجد روبه ویرانی است. خب این ادعا بود اما یک ادعایی که سروصدا ایجاد کرد. اگر ما شما را بر باطل و بر سبیل ضلالت می دانیم به این خاطر است که ما خدایی را می پرستیم که می گوییم لاحول و لاقوه الا بالله العلی العظیم ما خدایی را می پرستیم که می گوییم سبحان الله و الحمدالله و لااله الا الله والله اکبر. گفتند آیا می توانی این را اثبات کنی. گفت اگر اجازه دهید بله. خلاصه زمان معین کردند. عالِم باید این مدعای خود را اثبات کند. عالِم به منزل می رود غسل می کند وضو می سازد توسل می گیرد بعد به بتکده می اید. یک الله اکبر گفت دیدند سقف این بتکده تاب و توان این حرف را نداشت. مردم هراسان شدند. آنها متحیر شدند و در آیین خودشان تشکیک کردند. این عالِم به این فکر می کند که در میان همه اسرار علم به علما دست بیاید که امام صادق فرمود علم نور است. علم نورانیت می آورد اگر سخن از عالِم ربانی شدن است باید این راه را طی کرد.

حجت الاسلام والمسلمین جباری بیان کرد: شخصیت حسینی کوهستانی ساده زیست اما بانشاط بود. طلاب ما باید به این مسئله فکر کنند. آنکس که علم را نور می داند او تهذیب نفس را مقدم بر علم می داند. امام صادق می فرماید هرکسی عالِم دینی و ربانی را احترام کند او خدای خود را احترام کرد. نگاه به چهره ی عالِم عبادت است. نگاه به خانه ی عالِم عبادت است.

وی ادامه داد: پرچمداران هدایت مردم در طول تاریخ سه دسته اند ۱- پیامبران -هادیانی که با خود کتاب آوردند. ۲- امامان – آنهایی که بعد از پیامبران مسئولیت هدایت مردم را برعهده گرفتند. ۳- عالِمان دینی- کسانی که زمامداری دینی را برعهده دارند. امیرالمومنین در نهج البلاغه می فرماید بدانید مردم سه دسته هستند ۱- عالمان ربانی ۲- شاگردان این مکتب ۳- ره انحراف را طی کردند و به هر سمتی گرایش دارند. عالِم ربانی یعنی کسی که تقوا را بر معلومات ترجیح می دهد اول خود را می سازد. خداوند طالبان علم را دوست دارد البته عالِمی که حلیم، متواضع و صادق باشد. عالِم کسی است که عملش گفتار او را تایید می کند.

امام جمعه شهرستان بهشهر اظهار کرد: مرحوم حاج آقا رحیم حسینی کوهستانی با همان زهد، تقوا و ساده زیستی اش مردم را به هدایت حق دعوت می کرد. دنیا بقا ندارد و پایدار نیست. مهم این است که انسان از دنیا به نفع آخرت بهره برداری کند. بایستی ما طلبه ها تلاش کنیم از آغاز طلبگی رمز  و راز موفقیت بزرگان را بیابیم. چرا آیت الله العظمی امام رهبر بزرگوار انقلاب ما وقتی سخن می گوید همه چیز به هم می ریزد زیرا عالِم عامِل است. چیزی که می گوید به آن پای بند است. متواضع است. او در فکر هدایت است. نَفَس مرحوم آیت الله کوهستانی به هرکسی رسید او خودش الگو شد.

حجت الاسلام والمسلمین حاج سید عربعلی جباری به رسالت علمای ربانی اشاره کرد و گفت: اولین رسالت علمای ربانی دفاع از کیان اسلام است. گفته های امام و حضرت آقا را مطالعه کنید. امام می فرماید تمام مقصد ما اسلام است. قبل از امام رهبرِ قیامِ کربلا آقا اباعبدالله الحسین فرمود. امام فرمود اگر استکبار بخواهد در برابر دین ما قرار بگیرد ما در برابر همه ی دنیای او قرار می گیریم. امروز اسلام به دفاع نیاز دارد. امروز اسلام از مظلومترین نهادهای مقدس است. اسلام بسیار مظلوم است. ببینید اشرار چه می کنند. اشرار با چه سرمایه هایی می خواهند دین و احکام دینی از رونق بیفتد.

وی ادامه داد: آنها می خواهند مفاسد، بی حجابی، بی بند و باری ترویج یابد آنها می خواهند دین را به حاشیه بکشانند. رسالت عالمان این است که از کیان اسلام دفاع کنند. دومین رسالت عالمان ربانی شناساندن اهل بیت به جهانیان است. بزرگترین رسالت عالِمان دینی این است که هرکسی با بیان، زبان، قلمش، وعظ و خطابه اش احادیث اهل بیت را برای مردم بگوید. امام رضا فرمود مردم اگر زیبایی های کلام ما را بفهمند از ما تبعیت می کنند. مردم بایستی اهل بیت و سیره ی اهل بیت را بشناسند.سومین رسالت عالمان ربانی حفظ میراث فرهنگی شیعه است.عالِم ربانی بایستی دغدغه ی علمی تشیع را داشته باشد. از تجربه های علما بیاموزیم.

 

 

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید