خانه / خطبه های نماز جمعه / خطیب جمعه بهشهر: تشکر عملی مسئولین آمار دادن و حرف زدن نیست/سزای گرانفروشی نخریدن است
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

خطیب جمعه بهشهر: تشکر عملی مسئولین آمار دادن و حرف زدن نیست/سزای گرانفروشی نخریدن است

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر؛ حجت الاسلام والمسلمین حاج سید عربعلی جباری امام جمعه شهرستان بهشهر در ابتدای نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته همه را به تقوای الهی، عبادت و بندگی، اهمیّت دادن به فرائض و واجبات، دوری از معاصی و گناهان توصیه کرد.

وی با تاکید بر اخلاص در اعمال و عبادات و کمال بندگی افزود: جامعه ی ایمانی جامعه ی باتقوایی است یعنی در همه ی عرصه ها از خود مراقبت می کند. اخلاص یعنی انسان عبادت خودش را کامل کند و از عیوب و نقائص دور بدارد. اخلاص دراعمال برای یک مومن بسیار زیبنده است. سعی کنید در عبادت و خدمات دهی اخلاص را مراعات کنید.

خطیب جمعه بهشهر گفت: پیغمبر فرمود خدا توصیه کرد من نیز در کارها خالص باشم. لقمان می فرماید هرکسی خدا را اطاعت کند یعنی نماز می خواند برای خدا، حرف می زند برای خدا، در جلسه شرکت می کند برای خدا و .. این بنده ی مطیع از هیبت و مقام خدا می ترسد. هرکسی از مقام خدا می ترسد سعی می کند جذب خدا شود یعنی نظر و لطف، رحمت و رحمانیت خدا را از آنِ خود می سازد فلذا دوستِ خدا می شود. هرکسی که دوست خدا باشد امر خدا را اطاعت می کند.

حجت الاسلام والمسلمین جباری بیان کرد: هر کسی که خدا محبوبش شود او امر خدا را تبعیت می کند. قرآن کریم می فرماید کسانی که اهل اخلاص، مطیع، خالص و محب باشند استحقاق بهشت را پیدا می کنند و خدا از این بنده راضی ست.

وی ادامه داد: یکی از دستاوردهای اخلاص برکت در زندگی ست. امروز همه ی ما از گرانی رنج می بریم برای بعضی ها کارد به استخوان رسیده است. به خود، زندگی و عملکرد خودمان توجه می کنیم خدا نعمت می دهد گاهی بنده کفران نعمت می کند. جامعه ی دینی  جامعه ی دین باور و معتقد باید دقت کند. خدا می فرماید وقتی بنده ی مومن می خواهد حرکت کند اقدام و عمل کند  وقتی پا به عرصه ی میدان و عمل گذاشت می گوید بسم الله الرحمن الرحیم یعنی نام خدا بر زبان می آورد. چرا بعضی ها تلاش می کنند امام در کارشان برکت نیست؟ همه ی مسئولین، نمایندگان، وزرا، وکلا، صاحبان شرکت های مهم مثل سایپا، ایران خودرو و …. بدانند چرا در کارشان خللی ایجاد می شود.

امام جمعه شهرستان بهشهر  گفت: هر انسانی اگر بخواهد کاری را شروع کند نام خدا را بر زبان نیاورد در آن کار موفق نمی شود. برکت در کاری است که با نام خدا شروع شود لذا  در روایت داریم خودتان را به اخلاص تشویق کنید. گاهی بنده در شهرستان نیستم (مسافرت می روم) جلساتی را تشکیل می دهند که در آن جلسات  اخلاص نیست ممکن است طرف بگوید برای دین می خواهم کار کنم اما نه. ممکن است انگشتر در دست بگذارد ممکن است عمامه هم داشته باشد اما مقام معظم رهبری فرمود انسان باید در کار خودش خالص باشد. تضعیف نهاد نماز جمعه، تضعیف امام جمعه تحت عناوین بسیار گوناگون با اخلاص جور درنمیاد. قرآن می فرماید این  خالص دینی است که در آن ولایت و امامت باشد.

حجت الاسلام والمسلمین جباری در ابتدای خطبه دوم نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته با تاکید بیشتر بر تقوای الهی، عملی نمودن به دستورات نماز جمعه و جماعات و دوری از گناهان، وحدت و اتحاد، امر به معروف و خوبی ها توصیه کرد.

وی بیان کرد: در قرآن سوره ی مبارکه اعراف آیه ی ۱۵۷ آمد “آنانی که پیغمبر را تبعیت می کنند پیرو پیغمبرشان هستند پیغمبری که نامشان در تورات و انجیل آمد این پیامبر آمده تا چند کار را در میان شما نهادینه کند اول، شما را به خوبی ها امر می کند دوم، و شما را از منکرات، ظلم و تبعیض نهی می کند و شما را به عدالت و انصاف فرمان می دهد. پیغمبر آمده تا به شما بگوید از حلال، طیبات استفاده کنید به سمت محرمات نروید. پیغمبر آمده تا شما را نجات دهد شما را از زنجیر اسارت نجات دهد پیغمبر آمده تا خطر دشمن را به شما بگوید و شما را با بصیرت باربیاورد او را عزیز بدارند و یاری اش کنند. پیروزی و رستگاری برای مردمی است که به رهبرشان اهمیت می دهند و از کتابی که رهبر آورده پیروی می کند اگر جامعه به این درک برسد جامعه ی پیروزی است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر گفت: اولین درس از آیه ی فوق اینست سعادت انسان در گرو عمل به انسان است. اساس سعادت در گرایش به اسلام و عمل به اسلام است مخصوصا جوانان، دانشگاهیان و حوزویان این را بدانند. دوم، پیروی از رهبری دین و اقتدای به اوست. امام فرمود اگر پشتیبان ولایت فقیه باشید به مملکت شما آسیبی نمی رسد. هر چه رهبر می گوید همه گوش کنیم ان گاه به پای عمل دربیاوریم. کسانی که به رهبری دین ایمان آوردند و او را عزیز بدارند و یاری کنند و از بیانیه و پیام او پیروی کنند رستگارند. سوم، حمایت همه جانبه از دستورات رهبری. مردم ما در ۲۲ بهمن امسال حقیقتا نشان دادند که تابع رهبرند. رهبر انقلاب امسال دوبار از مردم تشکر کرد و فرمود آن تشکر اول در شان، منزلت و موقعیت مردم ما نیست بار دوم تشکر کردند. تشکر زبانی و عملی را از رهبر انقلاب داریم اما مسئولان باید در برابر این مردم تشکر کنند. تشکر مسئولان نسبت به این مردم باید عملی باشد بایستی برای مردم خدمت کنند. ارباب رجوع را تکریم کنند مردم نشان دادند هر گاه اسلام یا خدای نکرده قرآن یا اهل بیت یا کشور از جانب استکبار ضربه می خورد سعی می کند سیلی را محکم تر بر صورت استکبار بکوبد فلذا ملت ما در ۲۲ بهمن امسال سیلی محکمی به استکبار زد.

حجت الاسلام والمسلمین جباری بر تشکر عملی مسئولان و  مدیران از مردم تاکید کرد و افزود: حل مشکلات مردم مخصوصا مشکل معیشت و بیکاری. اینها را گفتیم اما هنوز حل نشد. مسئولان کی بایستی اتاق فکر تشکیل دهند. اگر ۵۰ درصد این مشکل گرانی از استکبار و توطئه های شیاطینی آنها باشد ۵۰ درصد به خاطر بی تدبیری مسئولان، ناکارآمدی و ضعف مدیریتی مسئولان ماست و الا آمریکا به گوجه ی نوکنده چه کار دارد؟ آمریکا به پیاز هزارجریب چه کار دارد؟ ما هستیم که برای خود مشکل ایجاد می کنیم انصاف را در خودمان نهادینه نکردیم رحم و مروت را در خود نهادینه نکردیم. یک قوه ی عاقله باید بنشیند. وعده دادند چند صد هزار گوشت آوردند پس کو؟ کجاس؟ بازار ما را نیز لطمه زدند. شهرستان بهشهر باید ماهانه چندین میلیون وجوهات داشته باشد. مردم دیگر حتی نماز میت شان را نمی دهند می گویند نداریم.

وی تصریح کرد: تشکر عملی مسئولین آمار دادن نیست حرف زدن نیست من به عنوان امام جمعه اعلام کردم امسال سر سفره ی عید آجیل نمی گذارم. سزای گرانفروشی نخریدن است متاسفانه هر کجا گرانی است صف مردم بیشتر است.

خطیب جمعه بهشهر با اشاره به توصیه های مقام معظم رهبری گفت: کار کردن جوانان در حوزه ی علم و اقتدار، توجه به معنویت و اخلاص، کار کردن در حوزه ی اقتصاد، عدالت و مبارزه با فساد، استقلال و آزادی، عزت ملی و روابط خارجی، سبک زندگی دینی و اسلامی  هفت توصیه مقام معظم رهبری به جوانان دانشجو، ورزشکار، کاسب کار، جوان اداری است. ما در آستانه ی شب های عید نوروز هستیم بایستی همه دست به دست هم دهیم احسان و نیکی کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین جباری در پایان با اشاره به ارتحال عالم ربانی حاج آقا رحیم حسینی کوهستانی گفت: از طرف همه شما مردم عزیز به این خانواده بزرگ سیادت، معنویت و ساده زیستی تسلیت عرض می کنم و از خدای بزرگ می خواهم روح این روحانی پاک و ساده زیست را با جدش حضرت امیرالمومنین و صدیقه کبری محشور کند.

 

 

 

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید