خانه / اخبار / اخبار دفتر امام جمعه بهشهر / امام جمعه شهرستان بهشهر: فقر مانع رسیدنِ انسان به سعادت است
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

امام جمعه شهرستان بهشهر: فقر مانع رسیدنِ انسان به سعادت است

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر؛ کلاس اخلاق و فقه بازار ویژه بازاریان و کسبه محترم با کارشناسی حجت الاسلام والمسلمین حاج سید عربعلی جباری استاد حوزه و امام جمعه معزز شهرستان بهشهر در مسجد گلشن برگزار شد.

امام جمعه شهرستان بهشهر در نشست صمیمانه با بازاریان اظهار کرد: بازار و بازاری در نظام دینی و الهی کانون توجه نظام است. بی تفاوتی یا آشنا نبودن با احکام بازار و اخلاق بازار با نظام اسلامی سازگاری ندارد.

حجت الاسلام والمسلمین جباری بیان کرد: چهار چیز است که کمِ آن زیاد است اول، فقر و تنگدستی دوم، رنج و درد مثل دردِ بی خانمانی. بایستی بستر و زمینه آماده شود برای هرکسی که می تواند در بازار در دادوستد شرکت کند. همه حکومت، مردم، بازار باید دست به دست هم دهند تا فقر و تنگدستی را ریشه کن کنند. سوم، اختلاف، کینه و دشمنی حتی اگر کم باشد زیاد است.

وی ادامه داد: لقمان حکیم به پسرش فرمود پسرم، هزار دوست بگیر هزار دوست کم است اما یک دشمن نگیر آن یک دشمن زیاد است. چهارم،  گرفتاری های خانمان سوز. امروز در کشور بلیّه ای نازل شد که این بلّیه همه را درگیر کرد. یکی از دردهای خانمان سوز فقر است. نگاه اسلام به انسان نگاهِ سعادت است. اسلام می خواهد همه ی مردم به سعادت برسند. سعادت مقابل شقاوت است شقاوت یعنی بدبختی و بیچارگی. برای رسیدن به سعادت باید اهل عقل و اندیشه، علم و کمال باشد.

امام جمعه شهرستان بهشهر گفت: نگاهِ اسلام نگاهِ سعادت است. فقر مانع رسیدن انسان به سعادت است. پیغمبر اکرم  فرمود فقر آدمی را به کفر می کشاند. امیرالمومنین در بیانی می فرماید انسان ندار و فقیر حتی در خانه ی خودش غریب است. نخست بر عهده ی حکومت است که این امکانات را برای مردم و جامعه فراهم کند. حکومت بایستی بستر را برای طبقه ی ضعیف آماده کند مانند زمانی که امام راحل بعد از پیروزی انقلاب اسلامی کمیته امداد را تاسیس کرد.

وی ادامه داد: وقتی با عده ای مسئولان، خانواده های شهدا و خیرین برای اظهار همدردی به آق قلا و گمیشان رفتیم فرمانده سپاه گمیشان خاطره ای زیبا گفت همین ایام روزی دیدم یک خانم ترکمن و سُنی به سپاه آمد و گفت من با فرمانده سپاه کار دارم.  این خانم گفت آقای فلانی من آمده ام به شما بگویم و شما به بالاتر بگویید ” من به عنوان یک زنِ ترکمن و اهل سنت با افتخار دستِ رهبرم را می بوسم اگر رهبر نبود اگر امروز فرمانِ رهبرِ ما به ارتش، سپاه، بسیجیان و دولت نبود همه ی ما در این آب غرق می شدیم و از بین می رفتیم.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر گفت: امیرالمومنین به عنوان رئیس حکومت فرمود من شب سیر نمی خوابم شاید در اطراف همین حکومت کسانی باشند که نان نداشته باشند. باید براساس فهم دینی سخن بگوییم. اگر امروز زندگی مقام معظم رهبری را ببینیم  همین گونه است. ائمه جمعه نباید حقوق بگیرند. ائمه جمعه باید مثل کفِ جامعه ی مردم زندگی کنند اگر رهبر حکومت اینچنین زندگی می کند رئیس جمهور چگونه باید زندگی کند؟ تمامی اهل بیت همه به دنبال ساده زیستی، بندگی و سبک زندگی اسلامی بودند. پیغمبر فرمود چیزی که کمِ آن زیاد است فقر ونداری است لذا حکومت بایستی خودش را فدای مردم کند. آیا نظام برای دولت است یا دولت برای نظام؟ آیا بازار برای بازاری است یا مردم؟

حجت الاسلام والمسلمین جباری تاکید کرد: بازاری باید اخلاق در بازار را رعایت کند. بازاری باید دو چیز را در بازار رعایت کند اول، طرز برخورد و معاشرت دوم، در خرید و فروش. برکت را خدا می دهد. بازار بایستی در کارهای خیر پیشتاز باشد. اصناف بازار، جوانان کاسب کار را به جلسه بیاورند. امام راحل می فرماید هر حکمی که انسان به آن نیازمند تر است واجب است به سمتش برود و یاد بگیرد.

وی ادامه داد: امروز پیچیدگی های های بازار بی شمار است مثلا بازار می خواهد بازاریانِ دیگر را تربیت کند  نخست  امربه معروف و نهی از منکر را مدنظر بگیرد. بازاریان نباید به منکر دامن بزنند. دوم،  افراد دلسوز و آگاه ِ بازار را شناسایی کنیم. میثم تمّار یک خرمافروش بود کاری کرد که امیرالمومنین به بازار می آمد در مغازه او می نشست و به جای او خرما می فروخت. بازاریان بهشهر مجالس  و محافل را در بازار برگزار کنید. نهضت بازار خوب داشتن را در بهشهر نهادینه کنیم.

 

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید