خانه / خطبه های نماز جمعه / خطیب جمعه بهشهر: گوش به فرمان رهبری و با بصیرت دنیا را رصد کنید
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

خطیب جمعه بهشهر: گوش به فرمان رهبری و با بصیرت دنیا را رصد کنید

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر؛ حجت الاسلام والمسلمین حاج سید عربعلی جباری امام جمعه شهرستان بهشهر در ابتدای نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته همه را به تقوای الهی، خودسازی و بهره برداری از ماه با عظمت شعبان، اهمیت دادن به واجبات الهی، دوری و ترک محرمات و معاصی  توصیه کرد.

وی با تاکید بر انفاق اظهار کرد: راه های رسیدن به ذات مقدس خدای سبحان بی شمار است. انسان ها می خواهند به قرب الهی برسند. انسان از سوی خدا آمد و به سوی خدا می رود یعنی حرکت انسان از خدا و به سوی خداست بایستی راهی را انتخاب کنیم که به سعادت ما منتهی شود. همه انبیا مبعوث به رسالت شدند با خود کتاب آوردند و راه خیر و شر را برای بشر تبیین کردند.

خطیب جمعه بهشهر گفت: انفاق یکی از راه های خیر است که انسان می تواند از این راه به سعادت دنیا  و آخرت برسد. قرآن کریم در سوره مبارکه بقره می فرماید قرآنی که در ان هیچ شک و تردیدی نیست برای هدایت صاحبان تقوا نازل شده است. اهل تقوا اولا مومن هستند مومن به شهود و غیب  دوم، اقامه ی نماز دارند. سوم، از نعمت هایی که به آنها دادیم در راه خدا انفاق می کنند. معلوم می شود بعد از مومن به شهود و اقامه ی نماز انفاق، رسیدگی به محرومان، توجه به نیازِ نیازمندان از مهمترین اعمال جامعه ی دینی است.

حجت الاسلام والمسلمین جباری بیان کرد: در سوره ی مبارکه ی روم  آمده ” مومن حقِّ فامیلت را اداکن همینطور حقِ مسکین و کسانی که در راه مانده اند. این خیلی بهتر است کسانی که طالب و جویای وجه اللهی هستند همین ها رستگارانند. مقام معظم رهبری در بیان اخیرشان در مسابقات قرآن کریم  فرمودند همین سیلِ خروشانِ کمکِ مردم و آمدن ارتش، سپاه به میدان درکی بود که ما از شهدا می آموزیم. شهدا اینچنین به ما آموختند عملا باید در راه خدا در خدمت مردم باشیم لذا خود انفاق کردند و هستی خودشان را به جانان بخشیدند و به مقام وجه اللهی رسیدند. امام فرمود شهید نظر می کند به وجه الله.

وی افزود: دوم، کسانی که انفاق مال می کنند در راه خدا آنچه که توان دارند بذل و بخشش می کنند اینها به مقام وجه اللهی رسیده اند. امیرالمومنین در بیانی می فرماید خوشابه حال آن انسانی که بر نفس، قوا و هوای خودش مسلط شد یعنی نفس خودش را رام خودش کرد. او در مسائل اقتصادی، دنیایی و معیشتی کسب و کارش را پاکیزه سازد. سوم، و باطن خود را اصلاح کند یعنی خودسازی و مراقبت از خود. آنانی که اهل سیر و سلوک اند و می خواهند خوب زندگی کنند سعی می کنند از ماه های معنوی غذای روحشان را تامین کنند و خودسازی کنند و سیره و ملکوت خودش را اصلاح کند و آن ارتباط با ذات مقدس را تنظیم کند. خوشابه حال انسانی که سعی می کند خوش اخلاق باشد . اخلاق خود را نیکو و زیبا بسازد. در راه خدا زیادی مال خودش را انفاق می کند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر گفت: لقمان حکیم به پسرش نصیحت می کند” فرزندم، اگر حرف زدن نقره باشد بدان سکوت طلا است. بدانید سکوت دری از حکمت های خداوند است. امام صادق(ع) فرمود انسان مومن به دهانِ خودش لگام می زند یعنی مواظب دهانِ خودش است. باید در جامعه طوری زندگی کند که مردم از شر و بدی او درامان باشند. انسان مومن سعی می کند خوبی اش را به دیگران برساند. شیعیان باید پای بند به این روایات و احادیث باشند. سیره ی اهل بیت را بخوانید. سیره ی اهل بیت در اقتصاد، سیره ی اهل بیت در فرهنگ و سیره ی اهل بیت در رعایت حقوق شهروندان بسیار مهم است.

حجت الاسلام والمسلمین جباری بیان کرد: آمریکا دستور داد به ایران کمک نکنید جلوی هلال احمر را بگیرید اما امام صادق خود گونی را بر دوش می گرفت و به محله ی فقرا می رفت و بالای سر هر فقیری غذا می گذاشت و فرمود اینها مستضعفان، محرومان و مسکینان جامعه هستند. وقتی با عده ای مسئولان، خانواده های شهدا و خیرین برای اظهار همدردی به آق قلا و گمیشان رفتیم فرمانده سپاه گمیشان خاطره ای زیبا گفت همین ایام روزی دیدم یک خانم ترکمن و سُنی به سپاه آمد و گفت من با فرمانده سپاه کار دارم.  این خانم گفت آقای فلانی من آمده ام به شما بگویم و شما به بالاتر بگویید ” من به عنوان یک زنِ ترکمن و اهل سنت با افتخار دستِ رهبرم را می بوسم اگر رهبر نبود اگر امروز فرمانِ رهبرِ ما به ارتش، سپاه، بسیجیان و دولت نبود همه ی ما در این آب غرق می شدیم و از بین می رفتیم رهبر فرمود قبل از آنکه ستاد بحران در محل سیل حاضر شوند نیروهای ارتش ما آنجا حاضر شدند.

امام جمعه شهرستان بهشهر در خطبه ی دوم گفت: پیغمبر اکرم فرمود  قرآن سفره ی ضیافت و میهمانی ذات مقدس پروردگار است. از سفره ی قرآن کسب علم و دانش و معارف بنمایید به هر مقدار  که استطاعت دارید. مقام معظم رهبری در مسابقات قرآن کریم فرمودند امت اسلامی در برابر دعوت قرآن دو دسته اند ۱- عاملِ به قرآن ۲- مقابلِ قرآن گروه اول بدانند راه قرآن راهِ دشواری است عبور از تلخی ها و مرارت هاست. بایستی تن دهیم به فشاری که در این راه وجود دارد آن گاه رهبر انقلاب اسلامی اقبال جوانان، مردم و همه ی نیروهای ایران نسبت به قرآن کریم را بسیار بالا مطرح فرمودند.  در ادامه فرمود اگر ایران امروز عزت دارد حکمت، قدرت و عظمت دارد به خاطر آن است ملت ایران به قرآن روی آورد اما دسته ی دوم آنهایی هستند که نوکری طاغوت را می نمایند این گروه در برابر تعالیم  قرآن می ایستند آنها مزدوری و نوکری می کنند نسبت به آمریکا و اسرائیل. این گروه به ظاهر مردم را به عافیت، صلح، پای بندی نسبت به حقوق دعوت می کنند اما رهبری می فرماید این ها دروغ می گویند راهِ اینها راهِ جهنم است. قرآن می فرماید مومنان نسبت به کفار سخت گیر هستند اما می بینیم بسیاری از رهبران کشورهای اسلامی یا خود مزدور هستند یا طاغوت.

حجت الاسلام والمسلمین جباری تاکید کرد: جوانان عزیز گوش به فرمان رهبری و با بصیرت دنیا را رصد کنید. شیاطین را رصد کنید آنهایی که علیه قرآن کار می کنند را شناسایی کنیم. رهبر فرمود هر کاری که آمریکا، اسرائیل و نظام های پوسیده ی اروپا را به خشم در می آورد ملت ما انجام خواهد داد.

وی به میلاد با سعادت منجی بشریت مصلح کل حضرت بقیه الله اعظم اشاره کرد و ضمن تبریک افزود: پیغمبر اکرم فرمود خوشابه حال آن جامعه ای که حضرت مهدی را دیدار می کند. خوشابه حال مردمی که عشق به حضرت مهدی دارند. در برگزاری جشن نیمه شعبان توجه و تمرکز ما بر صلوات باشد بگذاریم همه با صلوات آشنا شوند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر با اشاره به بارش های ویرانگر گفت: مردم خدا به شما توان بیشتری دهد مخصوصا مردم شهرستان بهشهر. من هر کجا رفتم  دیدم نام شهرستان بهشهر پر آوازه است. با عده ای از مسئولان و عزیزان خیِّر روز قبل به سیمرغ رفتیم  فرماندهی سپاه و امام جمعه بزرگوارشان به من تکلیف کردند که سلام ما را به مردم بهشهر برسانید. در میان کمک های مردمی شهرهای مازندران بیشترین کمک از سوی شهرستان بهشهر بود.من به عنوان طلبه ی بهشهری به خود بالیدم این بهشهر در زمان جنگ اول بود  حضور در مجالس شهدا اول بود و نماز جمعه را باشکوه برگزار می کنند. در انفاق هم آنچنان پیشگام هستند. در یکی از شهرهای سیل زده در خانه ای جهیزیه عروس بود متاسفانه سیل همه جهیزیه را برد آن عروس بسیار ناراحت شد. یک خانم از شهرستان بهشهر وقتی از انجا بازدید کرد گفت من همه جهیزیه این عروس خانم را تقبل می کنم نه تنها گلستان و مازندران مورد عنایت شهرستان هستند  شهرستان بهشهر این همت را دارد کمک کند . ما عملا به میدان امدیم و عملا گفتیم آمریکا را زیرپا می گذاریم.

وی با اشاره به هفته ی سربازان گمنام و روز جوان ادامه داد:  سربازان گمنام یعنی اطلاعات نیروهای بی نام و نشان اما مصمم و مجهز هستند که در برابر ضد انقلاب و نابسامانی ها می ایستند. جوانان الگویی مانند حضرت علی اکبر دارند جوانان قدر این الگو و قدر جوانی را دبانید. بدانید علی اکبر مظهر غیرت، ایمان و عقیده است.

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید