خانه / اخبار / خطیب جمعه بهشهر: سپاه در کمک رسانی به سیل زدگان ایثارگرانه به میدان آمد
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

خطیب جمعه بهشهر: سپاه در کمک رسانی به سیل زدگان ایثارگرانه به میدان آمد

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر؛ حجت الاسلام والمسلمین حاج سید عربعلی جباری امام جمعه شهرستان بهشهر در ابتدای خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته  همه را به تقوای الهی، شایستگی های اخلاقی، سبک زندگی و تلاش برای رونق تولید و رونق اقتصاد و تفکر در آثار خلقت و قدرت الهی توصیه و سفارش کرد.

وی با بیان اینکه تفکر و اندیشیدن در آثار و برکات خلقت از آموزه های قرآن کریم است افزود: آنانی که اهل عقل، دین و ایمان هستند آنان در همه حال خدا را یاد می کنند و در آثار خلقت اندیشه می کنند و می گویند این همه خلقت عبث خلق نشد دارای هدف است در این خلقت دست قدرت لایزال را می بینند.

امام جمعه شهرستان بهشهر  به موضوع تحکیم روابط خویشاوندی و اجتماعی یا همان صله ارحام اشاره کرد و گفت: یکی از چیزهایی که در سعادت ما انسان ها بسیار نقش دارد شنیدن مواعظ و توصیه هایی است که از بزرگان دین به ما رسیده است. امام جواد(ع) فرمود مومن به سه مسئله نیازمند است که یکی همان موعظه است. جناب ابی ذر غفاری خدمت پیغمبر اکرم آمد. ابی ذر به محضر پیغمبر عرض کرد یا رسول الله آمده ام مرا سفارش بفرمایید. پیغمبر در هر فرازی که می فرمود ابی ذر احساس خستگی نمی کرد و می فرمود یا رسول الله بیشتر برای من موعظه بفرمایید. این بسیار مهم است که مومنان از قبول موعظه نه تنها احساس خستگی نمی کنند بلکه این انسان هنوز به نصیحت نیاز دارد ابی ذر فرمود یا رسول الله مرا بیشتر موعظه و سفارش کن. پیغمبر اکرم فرمود اباذر، پیوندت را با اقوام بیشتر کن. صله رحم نما اگر چه برخی از اقوام نسبت به شما بی مهری کنند و با شما رابطه را قطع کردند شما رابطه را قطع نکن اگرچه اقدام به قطع رابطه کنند. پیغمبر به جناب ابی ذر فرمود با رحمت پیوند برقرار کن اگرچه انها نسبت به شما بی اعتنا باشند به هر عللی. آن گاه فرمود طبقه ی مستمند و فقیر را دوست بدار جامعه ای که تلاش می کند و احساس می کند بایستی کار کند اما گاهی نمی رسد به زندگی خودش.

حجت الاسلام والمسملین جباری با تاکید بر احسان، صدقه، صله رحم و خدمت رسانی بیان کرد: جناب پیغمبر به ابی ذر فرمود با طبقه ی کم درآمد دوست شو. با اینها بنشین. قرآن کریم راجع به صله رحم سفارش کرد. صله رحم آثار و برکات بسیار فراوانی دارد. نتیجه ی این صله رحم به همان فردی می رسد که صله رحم را انجام می دهد. نتیجه ی محبت به اهل بیت به خودِ ما می رسد.

وی ادامه داد: امام صادق(ع) می فرماید صله رحم دو اثر بسیار مهم دارد اول، باعث تاخیر مرگ می شود. دوم، انسانی که صله رحم انجام می دهد در میان اقوام و مردم محبوب می شود محبوبیت اجتماعی و تاخیر در اجل در پرتو صله رحم به دست می آید. خداوند به داود پیغمبر فرمود داود هرکسی یک حسنه ای به سوی من بفرستد من بهشت خودم را بر او مُباح و حلال می کنم. داود پیغمبر گفت یا رب، حسنه چیست که شما با آن حسنه بهشت را حلال می کنید؟ فرمود حسنه ای که بهشت مرا حلال و مباح می کند اینست که آدمیان قلب انسان های دردمند و گرفتار را شاد کنند حتی با یک دانه ی خرما. در همین حادثه ی سیل و خسارت هایی که ایجاد شد بعضی از انسان ها دلِ این مردم گرفتار  را شاد کردند. در همین ایام بعضی از افراد به سفر و تفریح نرفتند و به سیل زدگان کمک کردند تا دل مردم را شاد کنند.

خطیب جمعه بهشهر گفت: آقا موسی بن جعفر می فرماید در گذشته ی دور در بنی اسرائیل یک عابدی بسیار صالح زندگی می کرد. این عابد در عالَم رویا به او گفته شد که شما دارای زندگی هستی که این زندگی به دو مرحله تقسیم می شود مرحله ی اول، با آسانی و تامین همه جانبه اما این مرحله را که رد کردی گرفتاری و سختی می آید و به انواع گرفتاری ها و حوادث مبتلا می شوی اما اختیار با خودت است. می خواهی بخش اول را نخست قبول کن یا بخش دوم را اول قبول کن. هر کدام را می خواهی خداوند این چنین برای تو مقرر کرد اما اختیار با خودت است. این مرد صالح بیدار شد و خواب را برای همسرش تعریف کرد. همسرش گفت خدا ارحم الراحمین است. شما همان بخش اول را قبول کن دوره ی رفاه و آبادانی و خوشی را قبول کن و این چنین از هر طرف سرمایه به او روی آورد. زن نزد مرد آمد و گفت روزی من حرف شما را گوش کردم امروز من می خواهم چیزی بگویم شما حرف مرا گوش کن. آن گاه ادامه داد خدا به تو رسید تو هم به اقوام و همسایه برس و باب خدمات رسانی و دروازه ی خیر و نیکی را به روی خودت باز کن. مرد قبول کرد و هر کجا که نیازمندی بود این مرد کمک می کرد. مردم در حق این آدم دعا کردند در نهایت مرحله ی اول تمام شد طبق وعده بایستی مرحله ی دوم یعنی دشواری، رنج و بلا و گرفتاری را تجربه کنند اما این عابد دید همچنان مرحله ی راحتی ادامه دارد. این عابد در عالَم رویا خواب دید به او گفته اند قرار بود زندگی شما به سختی و دشواری برسد اما به خاطر آن صله رحم، احسان و نیکوکاری، توجه به محرومان  خداوند مقرر کرد بقیه ی عمر شما به خوشی و رفاه بگذرد.امام باقر(ع) فرمود صدقه، احسان و صله رحم فقر را محو می کند و بر عمر این افراد اضافه می شود.

حجت الاسلام والمسلمین جباری در ابتدای خطبه دوم نمازگزاران را به تقوای الهی، تفکر در آثار خلقت، سعی و تلاش برای تحقق شعارِ سال یعنی سال رونق تولید و رونق اقتصاد، شرکت در نماز جمعه و خدمات رسانی به آسیب دیدگان  سفارش کرد.

وی افزود: پیغمبر اکرم فرمود ۴ نعمت بسیار ارزشمند و گرانبهاست که انسان ها قدر نمی دانند مگر انکه از آن مراحل و نعمت ها عبور کنند اول، جوانان قدر جوانی را نمی دانند دوره جوانی دوره ی بسیار عجیبی ست. بهارِ عمرِ آدمها جوانی ست. دوم، انسان ها قدر زندگی و حیات را نمی دانند گاهی حیات آلوده می شود به معصیت و گناه. گاهی حیات آلوده می شود به بعضی از درگیری ها و کینه. وقتی انسان بمیرد قدر حیات را می داند. سوم، انسان ها قدر عافیت و آرامش را درک نمی کنند مگر آنکه به بلایی گرفتار شوند. از قدرت الهی درس بگیریم. اولین درس تفکر و اندیشه در آثار و خلقت الهی است. گناه نکنیم. مسیر را منحرف نشویم. دومین درس، متوجه نعمت ها باشیم. در برابر نعمت ها شاکر باشیم و از نعمت ها خوب استفاده کنیم. سوم، بهره برداری خوب از نعمت ها چهارم، درس صبر و شکیبایی. هر مومنی به امتحانی مبتلا شد اگر صبر کند خداوند به او اجر هزاران شهید را می دهد.

خطیب جمعه بهشهر با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در حرم امام رضا(ع) گفت: بیانات ایشان بر محور شعار سال، رابطه ی ما با غرب و غرب گراها، اقتصاد اسلامی (اولویت ما= معیشت و زندگی مردم) و سفارش به جوانان بود.

حجت الاسلام والمسلمین جباری ضمن تشکر از کمک های مردمی به سیل زدگان و فرماندهی سپاه شهرستان بهشهر گفت: سپاه در کمک رسانی به سیل زدگان ایثارگرانه به میدان آمد. البته باید توجه کرد بعد از جریان سیل شایعه پراکنان زیاد هستند و عواملی وجود دارد که می خواهند از آبِ گل آلود ماهی بگیرند این افراد با اساس شخصیّت و مرام مردمِ نظام جمهوری اسلامی سازگاری ندارند.

وی مطرح کرد: در حال حاضر منطقه ی هزارجریب بهشهر مشکل خاصی ندارد اما رانش زمین شروع شد و ممکن است جاده ها بسته شود یا برخی خانه ها خراب شوند یا بعضی از روستاها انتقال داده شوند.

امام جمعه شهرستان بهشهر بیان کرد: در مملکت دو تفکر وجود دارد اول، تفکرِ مقام معظم رهبری و مومنین دوم، تفکری که می گوید سالی که نکوست از بهارش پیداست. خداوند مردم را در امتحان قرار داده مردم  از این امتحان با صبر و حوصله و مقاومت می گذرند.

حجت الاسلام والمسلمین جباری در پایان به مناسبت های روز ۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی، ۱۳ فروردین روز طبیعت، شهادت موسی بن جعفر و ۲۷ رجب مبعث پیامبر اشاره کرد.

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید