خانه / اخبار / اخبار دفتر امام جمعه بهشهر / امام جمعه شهرستان بهشهر: آیین نامه زندگی ما دین باشد
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

امام جمعه شهرستان بهشهر: آیین نامه زندگی ما دین باشد

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر؛ کلاس اخلاق و فقه بازار ویژه بازاریان و کسبه محترم با کارشناسی حجت الاسلام و المسلمین حاج سید عربعلی جباری، استاد حوزه و امام جمعه معزز شهرستان بهشهر در مسجد قائم (عج) میدان قائم ، برگزار شد.

امام جمعه شهرستان بهشهر در جمع بازاریان گفت: اگر کسی بخواهد میان ماه رمضان و غیرماه رمضان تفاوت قائل شود می تواند به خوبی از ظرفیت ماه رمضان استفاده کند یکی از آثار ماه مبارک رمضان توجه به خانواده هاست. بایستی آیین نامه زندگی ما دین باشد . دشمن درصدد این است  خانواده ها را به نابودی و اضمحلال بکشاند. حرف همه استکبار و دنیای کفر در برابر دین است.

حجت الاسلام والمسلمین حاج سید عربعلی جباری افزود: دین می گوید جامعه و خانواده باید دینی باشد قرآنی باشد باید در خانواده محبت، صفا و صمیمیت حاکم باشد و قهری و اختلاف، کینه و عدالت در میان خانواده های دینی نباشد اما این فرهنگ مخالف زیاد دارد کسانی که به دنبال هوس هستند کسانی که به دنبال ماهواره ها هستند کسانی که به دنبال شبکه های مجازی می گردند حرف انها را ملاک قرار می دهند لذا می بینیم که از فرهنگ قرآنی، دینی و اهل بیت جدا هستند.

وی به بیان راهکارهای حاکمیت و ارزش دین در خانواده ها پرداخت و ادامه داد: حضور در جلسات دینی را بیشتر کنند. پدر و فرزند به مسجد روند پای منبر بنشینند به منازل علما و بزرگان بروند. بهشهر اشرفِ بلادِ مازندران است. بازار بهشهر اگرچه خوب است اما باید بهتر باشد. ما بیشترین سرداران جنگ را در بهشهر داریم. بیشترین شهید را در بهشهر داریم. علمای گذشته و حال قابل عنایت و توجه هستند.

این استاد حوزه بیان کرد: زمانی که قم بودیم یکی از برنامه های بسیار زیبا این بود که پاساژها، میادین تره و بار هرسال ده روز روضه خوانی می کردند و از بهترین منبری های قم دعوت می کردند و مردم هم استقبال می کردند این یعنی حضور دین در بازار. اگر امروز می خواهیم  با فرهنگ ضدِّ دین بیگانگان مبارزه کنیم بایستی به آنها رجوع کنیم. در خانه ها دعای توسل خوانده شود و مشکلات را با مسائل دینی حل کنید. پیغمبر اکرم (ص) می فرماید وقتی برای یکی از اعضای خانواده مشکلی پیش آمد همه ی اعضای خانواده دو رکعت نماز بخوانید خدا مرا به این مسئله فرمان داد. همیشه در مشکلات از نماز و توسلات کمک بجویید.

حجت الاسلام والمسلمین جباری گفت: امروزه دین را در متن زندگی خود نداریم و این منشا بسیاری از مشکلات است با اینکه انقلاب کردیم و انقلاب ما نیز دینی بود اما آرام آرام فاصله می گیریم از شهادت و فرهنگ دینی.

وی بیان کرد: می گویند یک حاکم بسیار ظالمی بود در عراق به نام لقمان که برای خودش دو روز را انتخاب کرد یک روز، روزِ خیر وبرکت و یک روز، روزِ نحس و نکبت است. در آن روز خیر و برکت اگر کسی او را می دید نیکی و احسان می کرد و در روز نکبت و نحس اگر کسی او را می دید فورا دستور می داد این فرد باید اعدام شود یک بیچاره ای صبح از خانه بیرون آمد تا کار کند. گرفتار مامور لقمان شد این بنده خدا را به مقرِّ خلافت بردند و گفتند باید اعدام شود. این مرد هر چه ناله کرد اثر نداشت. ( لقمان یک ندیم یا مشاور داشت به نام شریف که این کارگر شریف را می شناخت) گفت آقای شریف شما که مرا می شناسی؟ حالا من گرفتار شدم لااقل شما بیا چند ساعت از من ضمانت کن تا من به خانواده و قبیله ام اطلاع دهم که گرفتار شدم. این مشاور قبول کرد و کارگر رفت و قرار شد تا ظهر برگردد اما ظهر شد  و متاسفانه نیامد. لقمان به شریف : ظهر شد اما آن مرد نیامد. شریف: چقدر عجله داری صبر کن تا غروب شود. همینطور او را معطل کردند و شریف نگران و مضطرب بود. نزدیک غروب لقمان به شریف گفت آن آقا نیامد تو ضامن این مرد شدی روز به پایان می رسد از آن طرف بیابان سیاهی مشاهده شد. لقمان  دید که دارد غروب می شود و این حتما باید یک فردی را بکشد. مشاور به دست و پای لقمان افتاد و از او خواست چند لحظه ای صبر کند تا ببینیم آن سیاهی کیست؟ دیدند آن سیاهی به تندی نزدیک می شود و به لقمان رسید و گفت من آمده ام. لقمان و شریف تعجب کردند. گفت آماده هستم مرا بکشید. تغییری در لقمان ایجاد شد و گفت من امروز دو چیز عجیب دیدم اول، فردی محکوم به اعدام شد دوباره با پای خودش آمد دوم، ندیم و مشاور ما انچنان با اخلاقی، با فضیلت، با کرامت برخورد کرد و ضمانت یک اعدامی را کرد به احترام همین دو خصلت یعنی خصلت جوانمردی و وفای به عهد روز نکبت را بر می دارم و دیگر این روز را نخواهم داشت. از این به بعد هرکسی آمد مثل روز نیکی او را کمک می کنم لذا به این آدم بسیار کمک کرد. لقمان از این فرد پرسید تو رفتی چرا برگشتی؟ من از کودکی به مسجد می رفتم  و روحانیِ ما می گفت به وعده و قول تان وفا کنید هر چه خواستم نیایم دین و ایمانم به من اجازه نداد لذا لقمانِ ظالم و کافر بار دیگر این فرد را تشویق کرد و گفت او را با عزت به محلّشان برگردانید. در ماه رمضان نماز جمعه را سرمایه بدانید. قرآن می فرماید آیین نامه ی زندگی شما دین باشد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر خرید کالاهای مذهبی را دومین راهکار حاکمیت و ارزش دین در خانواده برشمرد و گفت: بازاریان عزیز شما می توانید کاری کنید که دیگر لباس های رسواگر تولید نشود. بازاریان می توانند  فروشگاه های بزرگ برای لباس های محجّبه با بهترین و متنوع ترین  و با کیفیت ترین جنس راه اندازی کنند. پدر خانواده برای جهیزیه فرزند خودش را به قرض می اندازد تا کالا ها را تهیه کند در حالی که بعضی از کالاها برای عروس و داماد کاربردی ندارد حتی مکان برای اسباب و وسایل ندارند  اما کدام پدر ومادر این فکر را کرد که برای فرزندش تفسیر نمونه  خریداری کند.

حجت الاسلام والمسلمین جباری بیان کرد: ما امروز موظف هستیم در رفت و آمدها دقت کنیم. در روایت امده رفیق بد آتش پاره است. ببینید فرزندانتان با چه کسانی رفیق هستند. کجا می روند خیلی از مادران گلایه دارند که فرزندان ما نماز نمی خوانند. در خانه برنامه بگذاریم و فرزندان را به نماز تشویق کنیم. پدر و مادر فرزندان را نصیحت کنید . راه مبارزه با ماهواره و شبکه های مجازی اینست که دین را به خانه ببریم و احترام در خانه حرف اول را بزند.

 

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید