خانه / خطبه های نماز جمعه / خطیب جمعه بهشهر: ماهِ رمضان ماهِ آسیب شناسی، تقویت اراده و فرهنگ دینی است
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

خطیب جمعه بهشهر: ماهِ رمضان ماهِ آسیب شناسی، تقویت اراده و فرهنگ دینی است

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر؛ حجت الاسلام والمسلمین حاج سید عربعلی جباری امام  جمعه شهرستان بهشهر در ابتدای خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته همه را به تقوای الهی، محاسبه ی نفس ، آماده شدن برای ماه میهمانی خدا، استغفار، توبه، دعا، طهارت قلب و دلِ پاک داشتن و نیّت صادق و راستین توصیه و سفارش کرد.

وی با اشاره به اهمیّت  انفاق فی سبیل الله افزود: امروز بزرگترین بحث در کشور اقتصاد است بایستی همدیگر را کمک کنیم و یار و یاور انقلاب، مقام معظم رهبری و نظام الهی باشیم. حرکت اصلی انسان سیر الی الله است. در سیر الی الله ما گهگاهی مواجه می شویم با آلام، رنج و اضطراب  و ناامنی ها هم در بُعد جسمانی و هم در بُعد روحی. از آنجایی که اسلام دین کامل و جامع است همه ی قوانین موردنیاز بشر در قرآن کریم آمد و می گوید اگر بشر در بُعد معنوی گرفتار نابسامانی گشت دچار اختلال و ناامنی روحی گشت بایستی با قانون نماز و بندگی جبران کند اگر کسی دچار افسردگی روحی شد یا به یک موجود ناامید تبدیل شد بایستی از نماز کمک بجوید.

خطیب جمعه بهشهر گفت: گاهی این نارسایی و کمبودها از جسم است گاهی تلاش می کند ره به جایی نمی برد اینجا نیز اسلام قانون دارد و آن قانون انفاقِ فی سبیل الله است. امروز ما گرفتار یک دشمن دیوانه و بسیار احمق شدیم که توطئه های خبیثانه و وقیحانه ای را نسبت به انقلاب اسلامی، مردم طراحی می کند ما برای اینکه دشمن را از پای درآوریم باید به فرهنگ قرآن و اهل بیت روی آوریم. حضرت زهرا (س) می فرماید من از دنیای شما چند چیز را خیلی دوست دارم ۱- انس با قرآن ۲- توجه به پدر و مادر و خانواده ۳- انفاق در راه خداست. انفاق فقط به امور مالی نیست عالِم می تواند علمش را انفاق کند کسی که هنرمند است می تواند هنر خودش را انفاق کند. مصداق بارز و آشکار انفاق، انفاقِ مالی است یعنی رسیدگی به امور جامعه ی دینی و اسلامی.

حجت الاسلام والمسلمین حاج سید عربعلی جباری بیان کرد: انفاق از دو جهت قابل بحث است ۱- کمک به محرومان ۲- نابسامانی های اقتصادی. ما در برابر تحریم باید به توان داخلی خودمان توجه کنیم و همدیگر را کمک کنیم. آموزش و پرورش پابه میدان بگذارد و به دانش آموزان محروم توجه کند.  نقش خیّرین مدرسه ساز و خیرین سلامت می تواند گره گشا باشد.

وی ادامه داد: وقتی آمریکای جنایتکار این ترامپ دیوانه که هیچ چیزی نمی فهمد حتی موقعیت آمریکا را درک نمی کند در یک تصمیم احمقانه گفت کشورها نباید نفت ایران را بخرند آمریکا زمانی می توانست این حرف را بزند که در دنیا دوستانی داشته باشد امروز هر تصمیمی که می گیرد دنیا علیه اوست. ما امروز نفتمان را با قدرت می فروشیم اما به تعبیر مقام معظم رهبری این هم برای مردم ما یک فرصت است یک راهِ تامین ذخیره همین انفاق مردمی به همدیگر است. در قرآن آمده آنهایی که احتکار می کنند آنهایی که انفاق نمی کنند آنهایی که زمان یاری و کمک به جامعه ی انسانی به فکر خودشان هستند به عذاب دردناک دچار می شوند دوم، از بهترین ها انفاق کنید اگر می خواهید به مقام نیکان برسید از انچه که دوست دارید در راه خدا انفاق کنید.

امام جمعه شهرستان بهشهر گفت: امام صادق فرمود هرکسی یقین دارد کسی انفاق کند خداوند چند برابر می دهد دستِ جوانمردانه و کریمانه ی خودش را رو می کند. آمده است همسر هارون الرشید به نام زبیده اهل قرآن بود. قرآنی داشت که به آن بسیار علاقمند بود این قرآن را با جواهرات و اشیای قیمتی زینت داد روزی داشت قرآن می خواند که به این آیه رسید ” هرگز به نیکی نمی رسید مگر از آنچه را که دوست دارید در راه خدا انفاق کنید. بسیار فکر کرد و گفت خدایا تنها چیزی که در زندگی بسیار دوست دارم همین قرآن است لذا  با جواهرات  آن را زینت بخشیدم همین را در راه تو انفاق می کنم. این زن دستور داد جواهر فروشی بیاید و این جواهراتی که همراه قرآن بود را قیمت بگذارد تا بهای آن را در راه خدا انفاق کند. جواهر فروش امد همه را قیمت گذاشت این بانو دستور داد از هزینه و بهای این جواهرات در اطراف حجاز چاه هایی حفر کنند تا مردم بیابان نشین از آبِ آن چاه استفاده کنند. الان هم اطراف حجاز برخی از بقایای چاه ها به نام بحر زبیده باقی است.

حجت الاسلام والمسلمین جباری بیان کرد: در سامرا یکی از علمای بزرگ مرجع تقلید به نام شیخ زین العابدین مازندرانی بود  که شاگرد شیخ انصاری بود و هم صاحب جواهر الکلام. ایشان بسیار آدم بخشنده ای بود اهل انفاق بود به مومنین کمک می کرد فقرا را شناسایی می کرد لذا گاهی از اعتبار خودش استفاده می کرد. ایشان آمد سامرا متاسفانه در سامرا مریض شد بزرگان و علما به عیادت این مرجع مازندرانی می امدند یکی از افرادی که به عیادت ایشان رفت میرزای شیرازی بود وقتی میرزای شیرازی وارد شد دید این مرجع مازندرانی بی قرار و آشفته است او را دلداری داد و گفت مرگ حق است صراط حق است. مرحوم شیخ مازندرانی گفت آقا، من از مرگ نمی ترسم بی قراری من برای چیز دیگریست. گفت ما معتقد هستیم روزی که از دنیا برویم اعمال ما بر حجت های ما عرضه می شود ارواح ما بر امام زمان عرضه می شود من اگر از دنیا رفتم امام زمان با من صحبت کند بگوید شما را آبرو دادیم که به مردم انفاق کنید چرا بیشتر از موقعیت خودتان استفاده نکردید؟ من چه جوابی دهم؟ می گویند میرزای شیرازی فکر کرد و از جلسه ی عیادت بلند شد به خانه آمده خادمِ خانه را خواست و گفت هر چه از امروز من در خانه نقدینگی دارم به فقرای سامرا دهید.

وی افزود: در ماه مبارک رمضان اولین دغدغه ی شما کسانی باشند که نمی توانند معیشت خودتان را تامین کنند. امام صادق فرمود در بهشت چهار قصر است این قصرها برای کسانی است که در این عالم ۴ کار را برنامه ی زندگی خودشان قرار دهند یکی از این قصرها برای کسانی است که در راه خدا انفاق می کنند و از فقر و تنگدستی نمی ترسند.

خطیب جمعه بهشهر در خطبه دوم همه را به تقوای الهی، طهارت قلب، پای بندی به ارزش های الهی، حُسن اخلاق، اهمیت دادن به واجبات، اهمیت دادن به شان و موقعیت ماه رمضان و پرهیز از اختلاف، محبت و صفا و صمیمیت، بی توجهی به شایعات و حضور در نماز جمعه توصیه و سفارش کرد.

حجت الاسلام والمسلمین جباری اظهار کرد: امام زمان می فرماید آخرین حجت خدا، آخرین وصی حضرت پیغمبر من هستم . خداوند به وسیله ی من بلا، بحران، فتنه ها را از شیعیان و خاندانِ من دفع می کند. این حدیث می تواند برای ما بسیار درس آموز باشد. اولین درس، ما امروز باید موقعیت جهانی خودمان را لحاظ کنیم. عداوت و کینه توزی استکبار یعنی امریکا و اسرائیل و مزدورانی که از آنها حمایت می کنند را لحاظ کنیم. بیداری و بصیرت مان را بیشتر کنیم. ملت ما همچنان با صلابت، با استقامت، با مقاومت و با پایمردی و با صبر و حوصله قهرمانانه در میدان ایستاده است. رمز و راز این استقامت چیست؟

وی ادامه داد: امروز امام زمان در دلِ ایران و جهان اسلام یک فرمانده قرار داده است که مردم پشت سرِ این رهبر و نماینده ی امام زمان ایستاده اند لذا با صلابت ایستاده اند و با مردانگی می گویند مرگ بر آمریکا، مرگ بر انگلیس. ملت در برابر توطئه های فکری، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی خم به ابرو نمی آورد زیرا امام زمان می فرماید امتی که امام دارد این امت پیروز است و دشمنان او نابود و شکست خورده اند.

امام جمعه شهرستان بهشهر در ادامه به مناسبت ها اشاره کرد و گفت: در میان ماه ها ماهِ رمضان بسیار با عظمت است قرآن می فرماید ما این ماه را بر همه ی ماه ها فضیلت داده ایم. پیغمبر فرمود مردم، ماهِ خدا می آید با سه نشانه و با سه سرمایه. اول، برکت دوم، رحمت سوم، مغفرت و آزادی از آتش جهنم. اولین برنامه ی مومن در ماه مبارک رمضان آسیب شناسی و آفت زدایی باشد یعنی گناه را بشناسد و از گناه دوری کند دوم، انس با قرآن، تلاوت قرآن، اهمیت دادن به دعا، شنیدن وعظ سوم، در ماه رمضان ایمان، تقوا و اراده مان را تقویت کنیم. ماهِ رمضان ماهِ اطاعت است. وقتی ماه رمضان می امد چهره پیغمبر تغییر می کرد رنگ صورتش عوض می شد و می فرمود ماهِ خدا امد. ما عهد و پیمانی داریم با خداوند که باید در ماه مبارک رمضان به آن عهد و پیمانمان توجه کنیم. یکی از ویژگی های مومن وفای به عهد و پیمان است.کنترل اعضا و جوارح و آنها را با روزه هماهنگ کردن برنامه ی دیگر مومن در ماه رمضان است. ماه رمضان ماهِ آسیب شناسی، ماهِ تقویت اراده، ماهِ تقویت فرهنگ دینی، ماهِ قرآن و انس با قرآن، ماهِ جهش و پیشرفت و تکامل است.

حجت الاسلام والمسلمین جباری با اشاره به هفته ی کار و کارگر و هفته معلم افزود: به کارگر برسیم حق و حقوق آنها را بدهیم  و شرایط برای رونق تولید فراهم کنیم. معلمان قدر خودشان را بدانند. شغل معلمی شغل پیامبران است. پیامبران مردم را هدایت کردند. زیربنای تربیت فکری، علمی، عقلی مردم را پیغمبران ساخته اند. آقای دکتر بیگی عزیز، مدارس را بیشتر کنترل کنید و در همه مدارس در ماه مبارک رمضان نماز را اقامه کنید. ما مهندسی می خواهیم خداترس، متعهد، با تقوا و دارای تخصص و تعهد  و اگر رهبر انقلاب بگوید بنشین بنشیند و اگر رهبر بگوید بلند شو بلند شود ما شاگرد و معلم و دانشگاه اینچنینی می خواهیم.

وی با اشاره به حادثه ی بسیار وحشیانه ی آل سعود یعنی عربستان در به شهادت رساندن حدود ۳۰ نفر از بهترین جوان ها  ادامه داد: اینجا عجب از سکوت کشورهای اسلامی است کشورهایی که دم از اسلام می زنند چرا در برابر این حادثه سکوت مرگباری را انتخاب کردند.  ملتِ ما ملت بزرگ ایران تربیت یافته ی مکتب ولایت به شدت این عمل وحشیانه را محکوم می کنیم.

امام جمعه شهرستان بهشهر  با بیان ارتحال پدرِ بزرگوار شهیدان رضیعی گفت: ایشان انسان بسیار موفق و مردِ مصمَّمی بود. امشب مراسم وداع و فردا تشییع جنازه است. امیدواریم  شهرستان بهشهر نسبت به این پدرِ بزرگوار دو شهید نهایت تجلیل را داشته باشد.

 

 

 

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید