خانه / خطبه های نماز جمعه / امام جمعه بهشهر تاکید کرد: تنها راهِ ما مقاومت است نه مذاکره و نه تسلیم
کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

امام جمعه بهشهر تاکید کرد: تنها راهِ ما مقاومت است نه مذاکره و نه تسلیم

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر؛ حجت الاسلام والمسلمین حاج سید عربعلی جباری امام جمعه شهرستان بهشهر در ابتدای خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته همه را به تقوای الهی، توجه و تفکر در لیالی قدر، احترام و عظمت دادن به مقام قدسی ولایت آقا امیرالمومنین(ع)، انجام واجبات و دوری از معاصی، گناهان، غفلت و لغزش فرا می خوانم.

وی با یادآوری فضیلت ماه مبارک رمضان و روزه در این ماه به فضیلت تلاوت قرآن و عظمت آن اشاره کرد و افزود: همه اصول و بنیان نیکی، هدایت، خیر و موعظه در کتاب قرآن است. قرآن کتاب تبیین، شفا، هدایت، موعظه و اخلاق است. قانون اساسی زندگی ما مسلمانان و پیروان مکتب نورانی قرآن است.

خطیب جمعه بهشهر گفت: پیغمبر اکرم فرمود همیشه قرآن را قرائت کنید. با قرآن باشید اما تنها به قرائت قرآن اکتفا نکنید. قرآن باید آیین نامه ی عملی زندگی مسلمانان باشد. قرآن بخوانید و به قرآن عمل کنید. بهترین شما و انسان های ناب و نمونه کسانی هستند که اولا قرآن را یاد می گیرند اهل قرآن و عامل به قرآن می شوند آن گاه معلم قرآن و مدرّس قرآن می شوند و قرآن را به دیگران می آموزند.

حجت الاسلام والمسلمین جباری بیان کرد: حضرت امیر می فرماید قرآن را یاد بگیرید در تعلیم قرآن کوتاهی نکنید زیرا قرآن بهترین گفتار است قرآن زیباترین گفتار را با خود آورد. در قرآن تامل و اندیشه کنید قرآن را بفهمید و بدانید قرآن از کجا آمده و بر قلب چه کسی نازل شد. آیات قرآن را فهم و ادراک کنید. این قرآن بهار دل هاست. از نور قرآن شفا بجویید زیرا قرآن درمان گسترده ی دردها و بیماری های سینه ها ی شماست.

وی به حقوق فرزندان اشاره کرد و ادامه داد: اولین حق فرزندان انتخاب نام نیکو است. دوم، پدر و مادر در تربیت، ادب و آداب، شخصیت و شرافت، فتوت و جوانمردی بی تفاوت نباشند. سوم، قرآن را به فرزندان یاد دهند تا فرزندان با قرآن بزرگ شوند و مانوس با قرآن باشند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر با اشاره به جاذبه ی قرآن و نقش و اثرپذیری قرآن در کلام بزرگان بیان کرد: یکی از بزرگان عرب وقتی شنید پیغمبر اکرم مبعوث به رسالت شد دو نفر از محقّقین را فرستاد گفت بروید ببینید این پیغمبر که ادعای پیغمبری می کند با خودش چه آورده است؟ مبنای دین و آیین پیغمبر چیست؟ دو نفر آمدند مسجد مدینه و پیغمبر را زیارت کردند از نام پیغمبر، اصل و نسب پیغمبر سوال کردند. پیغمبر آیه ای را خواند و این دو نفر با شنیدن آیه متاثر شدند و به این آیات مومن شدند. این آیات به ۶ مسئله ی اخلاقی (سه امر و سه نهی) پرداخته است اول، جامعه باید به عدل و عدالت روی آورد و از تضاد دوری کند. دوم، اهل احسان، نیکی و خیر باشند. سوم، به یتیمان، ضعفا و اقربا برسد و در ادامه جامعه را از فحشا، بی بند وباری و هنجارشکنی نهی کند. مردم را از منکر و بدی و از ظلم و تجاوز نهی کند. آن گاه این دو به مدینه بازگشتند و وقتی این آیات را برای آن بزرگ عرب خواندند در آیه دقّت کرد و فرمود قوم و قبیله ی مرا جمع کنید. همه را جمع کردند و برای آنها سخنرانی کرد. فرمود پیغمبری که دین برای شما آورد و شما را به مکارم اخلاقی دعوت می کند شما هم در پذیرش دعوت این پیغمبر پیشتاز باشید اسلامی که به عدالت دعوت می کند اسلامی که به دوری از فساد ، جود و سخاوت دعوت می کند اسلامی که به نیکی در جامعه دعوت می کند  و بودن با مردم را اساس دین قرار می دهد اسلامی که از هرگونه فحشا و منکر نهی می کند این اسلام حلاوت دارد.

حجت الاسلام والمسلمین جباری گفت: یکی از بزرگان اهل سنت نقل می کند زمانی که در سفری دریایی به نیویورک سفر کردم مدت سفر ما چند هفته طول کشید ۳۰ مسلمان بودیم و بقیه غیرمسلمان. ما تصمیم گرفتیم روزهای جمعه نماز جمعه بخوانیم. در نماز جمعه سوره ی جمعه را خواندیم نماز که تمام شد خانمی اهل یوگسلاوی نزد من امد گفت فلانی چه می خواندی؟ پاسخ دادم آیاتی از قرآن را می خواندم. گفت از اول که شما قرآن خواندید من نمی فهمیدم شما چه می خواندید اما دلم شکست گریه کردم این صحبت چقدر دل نشین و جذاب است. همین آقا در تفسیر خودش نوشته این خانم هر چه فامیل داشت همه به برکت شنیدن همین سوره ی جمعه مسلمان شده اند.

وی در  ابتدای خطبه ی دوم  مجددا همه را به تقوای الهی، فضیلت های اخلاقی، درک شب های قدر، بهره برداری از این ایام، احترام هر چه بیشتر برای خودتان و جامعه ی ایرانی ایران زمین و دوری از همه ی معاصی و اهمیت دادن به واجبات، حضور خالصانه در نماز جمعه توصیه و سفارش کرد.

این استاد حوزه بیان کرد: در سوره ی آل عمران خدا به مومنان خطاب کرد ” مومنان اولا در زندگی تان در برابر بحران، سختی و مشکلات صبر و حوصله داشته باشید و مقاومت و تلاش کنید صبر یعنی شکیبایی، مقاومت و استقامت.  در برابر سرسختی ها، لجاجت و عربده کشی های دشمنان باز هم صبر کنید و استقامت بورزید و از مرزهای خودتان خوب مراقبت کنید. مواظب مرزهای عقیدتی، فکری، سیاسی و اعتقادی باشید و ارتباط تان را با علما قوی کنید. اگر هر ملتی این برنامه ها را خوب در دستور کار قرار دهد این ملت پیروز است و مایوس نمی شود.

حجت الاسلام والمسلمین جباری یادآور شد: روزی استکبار جهانی از طریق صدام جنگ را بر ما تحمیل کرد. شهر خرمشهر را به اشغال درآوردند. گفتند کار ایران ساخته شد گفتند در تهران جشن می گیریم اما فرزندان ما طی چند مرحله با رمز یا علی بن ابیطالب الی بیت المقدس دفاع جانانه و سلحشورانه کردند. بعد از چند روز مقاومت خرمشهر را آزاد کردند. با اعلام خبر آزادی خرمشهر از رادیو مردم یکپارچه به خیابان ها آمدند جشن و سرور در همان زمان جنگ به پا شد. روحیه ی نیروها تقویت و روحیه ی دشمن تضعیف شد حتی صدام گریه کرد و پزشکان به او مسکّن تزریق می کردند. امام فرمود خدا بود که خرمشهر را آزاد کرد.

وی به استکبار و سران کشورهای مزدور منطقه و همه اشرار، منافقان، ضدانقلاب های داخلی و خارجی پیام مقاومت  ملت ما را داد و گفت: آن روز بدون هیچ امکاناتی تعداد زیادی اسیر گرفتیم غنیمت گرفتیم امروز پیام ِفتح خرمشهر همان مقاومت است تنها راه ما مقاومت است نه مذاکره نه تسلیم آمریکا نه برخوردهای انفعالی.

خطیب جمعه بهشهر تصریح کرد: امروز اراده ی مردم ما بسیار قوی تر است. رهبر معظم انقلاب فرمود اگر جنگ، جنگِ اراده ها باشد ما امروز قوی تر هستیم. ما نه تنها از ابّهت ظاهری امریکا نمی ترسیم بلکه  به تعبیر سردار سلامی امروز آمریکا  به پوکی استخوان مبتلا شده است و فروپاشی امریکا نزدیک است.

حجت الاسلام والمسلمین جباری به مناسبت ها اشاره کرد و افزود: فرهنگ و سیره ی علوی، حکومت علوی را سرلوحه ی خودمان قرار دهیم. مردم مشکلات زیادی دارند. گرانی همچنان مردم را رنج می دهد معیشت همچنان مسئله ی اول ایران است. اگر چه در تحریم شدید و در جنگ نابرابر اقتصادی قرار داریم اما خیلی از چیزها تدبیر می خواهد مسئولین چرا تدبیر نمی کنید؟ چرا از خواب غفلت بیدار نمی شوید؟ چرا گفتارهای حکیمانه ی رهبر انقلاب در دل شما اثر نمی گذارد؟ کشور را به کجا می برید؟ این مردمی که در نماز جمعه و در مساجد شرکت می کنند دست رد می زنند به افکار پوسیده ی بعضی از مسئولین. مسئولین باید بیدار باشند. حوادثی را می شنویم که برای ما شرم آور است هر انسانی باید دو خانه داشته باشد یک خانه ی مسکونی و دوم، مدرسه. بایستی مدارس را به دقت بررسی کنیم. ناظر و مطالبه گر باشیم. به برخی از معلمان اخطار دهیم. در ماه مبارک رمضان جشن برگزار می کنند و حتی بچه های سال اخری را نقل و شکلات می دهند یا در برخی از شهرهای دیگر زیرزمینی جمع می شوند برای رقص و رقص را به مدارس می کشانند. این نظام، اسلامی است. قدر شهدا و سرداران و رزمندگان و قدر رهبر انقلاب  آیت الله العظمی خامنه ای (حفظه الله)را بدانید.

وی تصریح کرد: بعضی ها آنقدر جسورند هنجارشکنی می کنند ولنگاری می کنند بعضی ها می خواهند بغض و عداوت خودشان به نظام جمهوری اسلامی نشان دهند کارهایی می کنند اما متاسفانه ما چرا منفعل شدیم؟ مذهبی ها چرا منفعل شدند؟ سپاه چرا منفعل شد؟ چرا نیروهای بسیجی منفعل شدند؟

خطیب جمعه بهشهر تاکید کرد: مادران باید در برابر بی بند و باری ها بایستند. بایستی مطالبه گر باشیم. در دانشگاه و مصلی مطالبه گر باشیم. هر کدام از ما آتش به اختیار باشیم. نگذاریم حریم ماه رمضان، حریم قرآن و حریم منبر و محراب شکسته شود.

حجت الاسلام و المسلمین جباری  در پایان  گفت: ایام قدر را قدر بدانید در این شب ها در مساجد اجتماع کنید و از خدا بخواهیم به زندگی های ما بیشتر عنایت کند. همه ی مشکلات ما از جدایی و فاصله میان ما با قرآن است.

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه شهرستان بهشهر

پاسخ بدهید